Ptačí svět

Putovanie vtákov

Travelling Birds, The

Dokumentární

Francie / Itálie / Německo / Španělsko, 2001, 98 min

Něco jako video z dovolené ornitologů s extrémním kameramanským nadáním. A je to opravdu krásná podívaná.(25.10.2006)

Fascinující! U každého záběru jsem žasl a přemýšlel, jak se autorům mohlo něco takového povést. Úžasná doprovodná hudba. Záběr, jak stará paní krmí ptáky na farmě vě mě vyvolal pocit naprosté harmonie, pohody a důvery a ten jak se papoušek osvobodil byl zase velmi dojemný. Svět ptáků je neuvěřitelně rozmanitý, hravý, krásný, ale i krutý. Spolu s Microcosmem se řadí Le peuple migrateur mezi moje nejoblíbenější dokumenty.(6.2.2008)

Opravdu nádherné záběry (hejno hus vyletí z pod mostu a nabídne se nám pohled na eiffelovku atd.), jenže žádný příběh, jaký nabízejí třeba v National Geographic. Divák se s filmem ztotožní jen v několika málo okamžicích (plážoví krabi útočí na ptáka s poraněným křídlem).(28.5.2003)

Pokud vás nudil "Microcosmos" tak u tohohle nejspíš usnete. Udržet divákovu pozornost se tady daří tvůrcům ještě o trochu méně, díky téměř naprosté absenci alespoň drobného příběhu. Místy mi vadil trošku necitlivý střih, k filmu si také dokážu představit i jinou hudbu (Serra, Glass), ale na druhou stranu jsou tady záběry, které patří snad k tomu nejkrásnějšímu, co jsem kdy na filmovém plátně viděl.(1.4.2005)

"______________!!!!" (tichý údiv) Ptáci jsou úžasná překrásná stvoření. Majestátní a vznešení ve vzduchu, komičtí a neohrabaní na zemi. Tenhle film obsahuje hromadu těch nejúžasnějších záběrů, jaké jsem kdy viděl. Kdyby k tomu ještě hrála hudba formátu Glassových Qatsi symfonií, bylo by to za 200%. Mám jedinou výtku k několika patetickým mluveným vsuvkám. Je jich sice jen pár vět, ale i tak je to velmi rušivý element. Ale to je jen malá vada na kráse téhle nádherné věci.(17.2.2005)

• - Celou noc museli filmaři nechat zapnuté motory letadel, aby si na ně nenarozená ptáčata nenásilně zvykla a považovala je za zvuky těla své matky. (EMMY)

• - Kameraman byl zavěšen při leteckýh scénách ve vzduchu vpředu před pilotem, aby mohl natáčet v úhlu 180 stupňů kolem sebe. (EMMY)

• - Natáčelo se ve 40 zemích světa. Na filmu se podílelo 14 kameramanů, 7 asistentů režie, 11 asistentů kamery a 350 dalších pracovníků. (EMMY)