Reklama

Reklama

V zimě roku 1820 byla velrybářská loď z Nové Anglie napadena čímsi neuvěřitelným: velrybou mamutích rozměrů s obrovskou vytrvalostí a téměř lidskou touhou po odplatě. Toto skutečné námořní neštěstí inspirovalo spisovatele Hermana Melvilla k napsání románu Bílá velryba. (Freeman Ent.)

Videa (7)

Trailer 4

Recenze (544)

castor 

všechny recenze uživatele

Solidně natočené, ale co do příběhu a charakterů postav dost nezajímavé. Ron Howard umí. O tom žádná. Ale v poslední dekádě ne tak, jak bych si alespoň já představoval. Mnohem raději se vracím k jeho starším kouskům. Na druhou stranu obdivuju jeho chameleonství, kolik žánrů už vystřídal. Tentokrát přispěchal s poctivým chlapským dramatem, který šlape jako dobře promazaný stroj. Ale to je asi tak všechno. Je to takové uhlazené, ale já bych občas nějakou kaňku, nějakou ostřejší scénu, nějakou dravost přivítal. Podíváme se na palubu rybářské lodi, která má naplnit sudy velrybím tukem a vrátit se na pevninu, kde někteří námořníci očekávají přírůstek do rodiny. Jsou to pánové odvážní, ale pořád filmoví, tedy necítíme to skutečné ohrožení, boj o život. Prostě jsem nevěřil. Řemeslně je to fajn. Mořské nemoci se ale bát nemusíme, zase takový efektní veletoč to není. Když už efekty přijdou, jsou místy odfláknuté. Což k té většině povedených překvapí. Zajímavých charakterů je na palubě zoufale málo, herci nestrhnout, navíc velmi slušný Cillian Murphy dostává pramálo prostoru. A ještě jedna výtka: Howard se měl trochu lépe vypořádat s tempem. Občas to nepěkně dře. Takže těch chyb a chybek je vlastně nakonec docela dost. ()

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Scenár jalový ako od cvičenej opice, postavy nepresvedčivé, herci len na pol plynu. Klišé na klišé. Zhruba do polovice je to ešte celkom zábava, potom sa rozplizne do ubíjajúcej a nikam nevedúcej nudy. Plus teda strašný vizuál - aj v televíznych seriáloch už vedia urobiť krajšie digitálne pozadia, napr. také Black Sails oproti tomuto vyzerá ako megalomanský veľkofilm. ()

Reklama

lamps 

všechny recenze uživatele

Kouká se na to krásně. Ani přepálená digitalizace, ani neodbytné vědomí, že se jedná o umělohmotný interiérový velkofilm nejčistokrevnějšího rázu, mi nikterak nezabránili nechat se unést dynamickou vizuální výpravou, kterou Howard zkrátka zvládá dlouhodobě na výbornou. Retrospektiva spojená s častými prostřihy na vypravěče mi také nevadila, naopak dodávala vyprávění vítanou dávku lidskosti a uvěřitelnosti. Co mi ale vadilo, byl jednoznačně scénář, respektive jeho většina - místo aby se zaměřil na jedno silné téma, které by následně ověsil okrajovými vedlejšími motivy, zuřivě přeskakuje mezi zcela rozdílnými perspektivami a příběh tím tříští na několik dost necitlivě propojených myšlenkových epizod. Najednou by chtěl být výpovědí o zkorumpovaném velrybářském byznysu 19. století, psychologickým soubojem mezi dvěma dominantními členy posádky, mýtickým dobrodružstvím vstříc hrozivému nepříteli i fyzicky bolestivým survival dramatem, ale ve výsledku si zkratkovitě ukousává odevšud a není ničím víc než rutinní hollywoodskou recitací ambiciózního mnohovrstevného příběhu, která se na velkém plátně krásně vyjímá, ale na festivalech pro byť i jen trošičku náročného diváka by se neuchytila ani náhodou... 65% ()

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

V roku 2014 bolo Ronovy Howardovi pri udeľovaní Oscarov neuveriteľným spôsobom ukrivdené. Jeho snímok "Rivali", ktorý priam ukameňoval diváka do fotelky, prehral súboj s "12 krát obohranou pesničkou" o otroctve, až človek z rozčarovania "začal fandiť" rasistom. Ja osobne som to znášal naozaj "ťažko" a tak som plný očakávania s nadšením dúfal, že nový svetlo sveta spatriaci snímok "In The Heart of The Sea" vytrie zrak všetkým dementom s prívlastkom odborníka. No a rezultát? O sklamaní síce nemôže byť ani reči, ale od nadšenia napriek peknému vizuálu či dostatku "akčných scén" taktiež neskáčem. Človek zrejme očakával priveľa, no tri hviezdy by boli zrejme taktiež krivdou. ()

Vančura 

všechny recenze uživatele

Některé momenty jsou neuvěřitelné (lezení do nitra mrtvé velryby, chrlení krve, záběry z výšky a pod hladinou taky super) a celkově mě film hodně bavil, proto nakonec za mě relativně velkorysé 4 hvězdy, i když 3 by asi byly adekvátnější. Hodně se mi líbila hudba a kamera (i když ve filmu je na můj vkus nějak moc detailních záběrů na tváře herců), a rozhodně to je film, která má v sobě hodně divácké atraktivity. Naopak mě totálně nebavila ta přehlídka námořnických výrazů pro nejrůznější plachty apod. - tvůrci si podle všeho museli dát značnou práci s tím zjistit si, jak se co tehdy na lodi jmenovalo a jak se taková loď vůbec řídila, ale ve filmu to v konečném důsledku nemá žádný význam, a kdyby se celé to překomplikované vyplouvání na moře omezilo na lakonický rozkaz "napnout plachty", vyšlo by to úplně nastejno (čímž je mj. řečeno, že by ten film klidně mohl být o 20-30 minut kratší). Vyloženě problém ale mám s tím, že mi ten film v podstatě říká, že bych měl sympatizovat s chlapíky, kteří vyráželi na moře vraždit ty velkolepé tvory, aby - jen považte! - se jejich tuk následně mohl spálit v pouličních lampách. Tak jako tolikrát předtím, člověk se neubrání úžasu nad tím, jakými cestami se občas ubírala západní modernita (resp. to, čemu 19. století honosně říkalo "pokrok"), a co předcházelo dnešnímu světu. Film je tak zajímavý i jaksi z "osvětového" důvodu, byť sledovat všechnu tu velrybářskou řezničinu není pro citlivější duše nic příjemného - dokonce by se se nebylo možné divit, kdyby někdo těm námořníkům jejich utrpení přál - "dobře jim tak, to mají za ty sudy velrybího oleje". Vzato kolem a kolem, pokud jsem si z tohoto filmu něco odnesl, je to chuť bezprostředně po opuštění kina oprášit z knihovny Melvilla a znovu si ho přečíst - některé věci bych teď asi viděl jinýma očima. ()

Galerie (78)

Zajímavosti (16)

  • Délka lodi Essex byla 26,7m a na velrybářskou loď byla příliš malá. Délka vorvaního samce, který opakovaně napadl loď, byla O. Chasem odhadnuta na 85 stop (ca 25,8m). Velryba byla tedy skoro stejně dlouhá jako loď. Z dnešního pohledu se zdá velikost vorvaně neskutečná, neboť v současnosti největší jedinci dosahují délky kolem 20m. Bylo však prokázáno, že dlouhodobé pronásledování velikost velryb významně snížilo. Stejná délka (85 stop) byla udávána i pro jiného skutečného vorvaně, částečně bílého Mocha Dicka (další z Melvillových inspirací). Některé pozůstatky vorvaňů v muzeích ukazují, že velcí samci mohli dorůstat možná až k 28m. (rhiannon)
  • Hned dva z přeživších sepsali o strastiplné pouti paměti – 1. důstojník Owen Chase (Narrative of the Most Extraordinary and Distressing Shipwreck of the Whale-Ship Essex) a plavčík Thomas Nickerson (The Loss of the Ship "Essex" Sunk by a Whale and the Ordeal of the Crew in Open Boats). Zatímco Chaseovy vzpomínky byly vydány ještě v r. 1821, Nickerson své dílo napsal až s velkým časovým odstupem v r. 1876. Kvůli krizi vydavatele nebyl Nickersonův záznam vydán a rukopis byl málem ztracen – objeven byl až r. 1960. (rhiannon)

Související novinky

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

S blížícím se koncem roku se pochopitelně pojí vznik různých žebříčků, rok 2019 je ale specifický ještě v tom, že spolu s ním zároveň končí i celá dekáda, a to ohlížení proto bude místy větší.… (více)

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Na šestém ročníku setkání filmových fanoušků již tento víkend nejen, že poběží největší filmové pecky roku jako Dunkirk, Strážci Galaxie Vol. 2 nebo sexy novinka Atomic Blonde, ale taky se bude… (více)

Co chystá režisér Rivalů?

Co chystá režisér Rivalů?

14.02.2014

Ron Howard je hollywoodský veterán, jenž se blýsknul Apollem 13, Čistou duší nebo Duelem Frost/Nixon. Nejvíc lidí ale zřejmě potěšil loňskými Rivaly, kteří momentálně drží 8. pozici v žebříčku… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno