Babadook

(festivalový název)

Amelia prišla počas tragickej autonehody o svojho manžela. Ťažkú životnú situáciu jej neuľahčuje ani syn Samuel, ktorý trpí poruchou správania. Samuel ju navyše každý večer presviedča o tom, že sa v jeho izbe nachádza postava zo strašidelnej knihy, "Mr. Babadook". Je skutočným dôvodom jeho nevypočítateľného správania choroba? Alebo je Amelia natoľko unavená, že nie schopná vnímať skutočnosti, ktoré sa okolo nej dejú? (*CARNIFEX*)

korbitch22

Nejlepší filmová antikoncepce od dob britských The Children.Těžkototonážní psychologie a hodně nevděčný film pro většinu obyčejných diváků.První půlku je magor dítě, kterýmu sem měl co minutu nutkání rozmlátit hlavu heverem a vymočit se na jeho mrtvolu, druhou půlku je zase vyhrabaná matka a to docela drsným způsobem.Nemám rád psychologické filmy a hlavně thrillery, ale Babadook je díky bohu okořeněnej o mraky hororovejch scén a místy má neskutečně výtečnou atmosféru a pár dost infarktovejch lekaček.Navíc herecké výkony ústředního dua jsou naprosto výtečný a hlavně při scéně, kdy matka vykopne ty dveře, to sem si docela ujetě slintnul.Bohužel bububáka je na můj vkus moc málo na úkor právě té psychologie a konec mě moc nepotěšil.Jak jsem zmínil, opravdu hodně těžce stravitelný film pro užší publikum, ale v rámci hodně pokurveného hororového roku 2014 je Babadook sympatický jednohubec.60%. ()

classic

Režisérka Jennifer Kent má očividne vo veľkej obľube obľúbený Horror The Shining Stanleyho Kubricka,z ktorého doslova cituje,alebo Jennifer urobí ženskú verziu Jacka Torrenceho,kde hlavná postava Amelia žije so synom samá v dome,keď po prečítaní ilustrovanej knižky Babadook sa do Amelie prevtelí samotný strašiak Babadook,ktorý ju privádza do šialenstva.Ako si listuje túto knižku,tak text a obrázky ju desia,pričom zobrazované účinné intenzívne násilie sa začne zmocňovať tejto vystresovanej ženy,ktorá stratila muža po autohavárii,vtedy sa narodil Samuel,odvtedy je extrémne živé dieťa,ktoré si podomácky vyrába zbrane,ktoré jeho okolie nemôže vstrebať,chalan,ktorý sa nevie spratať do kože,taký malý spratek...Amelia pracuje v domove dôchodcov,je taká preťažená,že sa nevyspí zo Samuela,berie si prášky na spanie,vtedy má „živé sny”,kde samotný Samuel takisto užíva sedatíva.Materinská láska sa začne radikálne meniť.Snímok stavia na hrôze a desu z neznámeho,psychologické pracovanie s postavami sa stupňuje,čím viac je atmosféra skľúčenejšia,tým sa dá napätie krájať.Strih je vzorný svojej téme,vďaka tomu som sa naladil na pôsobivé dianie,ktorého som sa nenabažil podľa svojich predstáv.Ale určite stojí za videnie! ()

Chrustyn

Nijak strašidelný, ani originální horor, který se od jiných žánrově podobných filmů liší pouze zajímavým vztahem mezi matkou a synem, který je občas dost syrový. ()

heyda

Je zde znát, že to točila ženská. Má to víc psychologický podtón, má to několik opravdu skvělých a netradičních scenáristických míst, ale bohužel to má taky duchařskou dějovou linii, která je naprosto zbytečná! Žádný Babadook nebyl vůbec potřeba (nudil, neděsil), stačilo jen pracovat s psychopatickou matkou a hyperaktivním dítětem a mohl z toho být 1000x působivější horor. Ta duchařská BUBUBU linie film strašně táhla dolů do průměru a zamrzí to, protože režisérka se nebojí vymyslet dobrý dialog a navodit drsnou atmosféru jí taky nedělá problém. Na začátečnici fakt super výkon, ale na pořádný horor si asi ještě budeme muset počkat.... 55% ()

VenDulin85

Babadook se mi výjimečně líbil, protože nejprve nevíte, co na vás tvůrci zamýšleli jako horor, jestli toho malého uřvaného smrada (vynikající casting, klobouk dolů, zajímalo by mě, jestli z toho malý neměl pak faktické noční můry..), nebo lehce nesmělou nestvůru Babadooka, který si pak zasedne na kloučkovu mámu. Co se mi na tom líbilo nejvíc, byla ta nádherná kniha, páni, už během sledování jsem si říkala, že by nebylo špatné si takovou nějakou vyrobit (ne teda doslovně na toto téma, ehm) a když se mi něco takového zalíbí, je pak těžko střílet průměr, i když si to konec zaslouží... I přes to, že v závěru tvůrci poztráceli koule, dech a hororový imidž, je to fajnová záležitost za 4*. ()

rollman1

Sice jsem čekal malinko něco jiného, ale pořád se jedná o výborný a dokonalý snímek, který sice neleká a neděsí jako třeba Wanův Conjuring, ale za to Vám servíruje Psychické rozklady, mrazivě temnou atmosféru, impozantní herecké výkony( hlavně malej klučina byl šikula) a zvuky Babadook dok dok doka, které jsou parádně namixovány. U filmu mi mráz jezdil po zádech jako Sáblíková na ledě a já tak nemůžu nedát plný počet. ()

Flego

Ťažký psychedelický horror s minimom hercov, veľkým domom plným tmavých kútov a všadeprítomným desom. Nízkorozpočtový snímok rozohráva silnú schizofrenickú partiu, kde nikdy nie je jasné, čo sú predstavy a skutočnosť. Natočené je to vynikajúco, napatie je rovnomerné a strašidlo Babadook má vysoký potenciál... Problém mám so záverom, jeho nejednoznačnosť ma trochu vytočila. Ozdobou sú herecké výkony matky a syna, ktorí bez problémov utiahli celý film. ()

MontyBrogan

Strašidelnosť na plný počet hviezdičiek zráža jednak nesympatická atmosféra, čo je čisto môj subjektívny problém, hlavne však premúdrelé dieťa. Ten chlapec vynikal nielen manuálnymi zručnosťami (Sám doma a strašidlo), ale tiež úrovňou empatie, ktorá by zahanbila aj renomovaného psychológa. Keď Samuela vlastná matka naháňala po dome s nožom, povedal jej: "ja viem, že ma teraz nemáš rada, ale ty za to nemôžeš, bráni ti v tom Babadook"... ()

Jinny

70 % Film, který můžete stejně jako Faunův labyrint vnímat dvěma způsoby - jako horor o strašákovi z dětské knížky, nebo ještě děsivější přízemnější příběh o ovdovělé matce a jejím vztahu k synovi. Jennifer Kentová každopádně režíruje scény způsobem, který vás nezahrne přemírou krve a střev, ale nepříjemně připomene zážitky těsně před tím, než se člověk probudí ze špatného snu. Komu se zkrátka líbí styl Jamese Wana, určitě se mu zalíbí i režijní práce Kentové. Velkou oporu má film i v Essie Daviesové, která svůj zajímavý part zahrála těsně na hranici teatrálnosti a podala nejlepší herecký výkon v hororu, který jsem za poslední roky viděla. ()

honajz

Přiznávám, nějak jsem se do toho nemohl dostat. Jako rodič beru, že ten film je o strachu rodičů, aby se dětem nic nestalo, a přitom určité naštvanosti, kdy nám ty děti lezou na nervy a dovedou otravovat i v té nejintimnější chvilce. Není to poprvé, co se podobné téma objevuje v hororu, kdy naprosto nezvladatelné dítě probudí v matce démona, nebo naopak, kdy samo dítě je posedlé a divák netuší, zda věřit matce, nebo tomu děcku a kdo je kdo. Je to zde i skvěle zahrané, a toho fakana bych mlátil asi od rána do večera... Jenže... Ono to nějak začne, nějak jinak pokračuje, a nakonec úplně jinak skončí. Na začátku by se mi líbila ta linie, kdy nevyspalá ženská, která se snaží pro všechny obětovat, konečně začne každému říkat, jak se cítí a jak to myslí doopravdy, ale tady ty věci říká ten duch/zlo/zlo v ní(?). Z úděsného fakana se najednou stane naprosto hodný klouček a netuším, jestli i on si zamkl strachy do sklepa, protože to není až tak nějak víc naznačeno. Zkrátka nakonec nevím, co autorka chtěla říct. Přijde mi, že honila hodně zajíců, jednu chvíli tohoto, druhou támhletoho, ale nakonec není jistá, jestli vůbec nějakého chytila. Natočeno je to skutečně sugestivně a často strašidelně, ale jak říkám, jako rodič jsem nepobral, které běsy (deprese?, smutek?, posttraumatický syndrom?, chtěné/nechtěné dítě?, nucené přetvařování se, až nakonec bouchnou v kotli saze?, neschopnost žít život po svém?...) nakonec autorka myslí, a hodně mi to zkazilo celý zážitek, protože ani konec to nenaznačí. ... A málem bych zapomněl, pobavilo mne, že kluk kouká na Skippyho. ()

Pítrs85

Horor v tom pravém slova smyslu, protože dívat se hodinu na toho malýho vřeštícího antikrista (než ho nadopujou sedativama), to už chce řádnou dávku sebezapření a vytrvalosti... Každopádně ten malej byl opravdu dobrej, já jsem si v jeho věku hrál tak maximálně s želvami ninja a on tady vyšvihl takovej hereckej výkon, a ani ta jeho matinka, co jí ke konci tak krásně hrábne, nezůstává pozadu. No a co napsat k temu bubákovi, na pohled vypadal dobře, bohužel jej v tom filmu krutě nevyužili. Přesto se jedná o jeden z těch lepších loňských hororů. ()

SOLOM.

Od „protinožců“ jsem se již v minulosti dočkal několika velice zajímavých filmů a tak od každého dalšího kousku přece jenom čekám něco „navíc“. Jennifer Kent nám zatím nabídla jen jeden krátkometrážní kousek, který byl vlastně takovou malou ochutnávkou toho, co nás čekalo i zde. Jde vidět, že jí nedělá problém si hrát s psychologií postav i samotných diváků, což jí samozřejmě přičítám k dobru. I když je sice pravda, že uřvané malé spratky z duše nesnáším, což si sebou bohužel nesu ze svého zaměstnání (celý život dělám s lidmi). V první polovině filmu jsem doslova trpěl s jeho matkou a nejraději bych mu pořádně rozmlátil držku, ale postupem času jsem musel uznat, že malý Noah Wiseman to zahrál opravdu bravurně. Psychický nátlak, který dokázal vyvinout na svou filmovou matku Essie Davis byl skutečně velkolepý a díky tomu dostávala atmosféra ten správný náboj. Zcela jsem se ponořil do příběhu, který mi byl nabídnut a přistoupil na hru, kterou rozehrála sama tvůrkyně. Napětí houstlo každou další scénou, psychika dostávala tvrdé direkty a na obrazovce se rozpoutalo hotové šílenství. Podporované každou další snovou scénou či „halucinacemi“. Ke konci to sice bylo na můj vkus až moc uřvané, ale i tak jsem byl spokojený. Hra stínů za doprovodu dobrého hudebního podkreslení odvedla rovněž důležitou práci. Nebyl bych to však já, kdybych si alespoň trošku nerýpnul. Narazil jsem tu na několik slabších pasáží, které tvůrkyně klidně mohla vystřihnout a filmu by to spíše prospělo. Především pak úplný závěr filmu byl plný klišé, což bylo naprosto zbytečné. Vše mělo být dle mého ukončeno tím dávením ve sklepení. I to je důvod, proč tomu dám nakonec jen lepší průměr.60% ()

Xeelee

[FOD 2015] Kdyby to tu už nebylo stokrát předtím, tak by to byl obstojnej film s bubákem. Herecky exceluje ten malej capart, filmařsky jde o čistou práci a na předvídatelném příběhu přes kopírák zaujme poněkud atypickej konec. I když nejsem si jistej, jestli se mi líbil. A možná jí jenom hráblo. ()

eraserhead666

Ba Ba-ba! Dook! Dook! DOOK! Já věděl, že se dočkám. Že z té hromady sraček jednou vykvete krásný květ a sevře mi prdel strachy. Ani nevím, co k tomu moc napsat. Stává se mi to většinou u hodně dobrých filmů, které mluví sami za sebe a každé slovo k nim je zbytečné. Babadook mě během chvilky zatlačil do kouta a pak do mě nemilosrdně bušil hlava nehlava až do konce. Ústřední dvojice herecky exceluje, před nimi klobouk dolů, z Babadooka jde opravdu hrůza (protože z něho nejde vidět zrovna moc), tu knihu bych chtěl mít doma, ale často bych ji neotvíral a atmosféra houstne každou minutou. Docela mě baví komentáře k tomu klukovi, řekl bych zpravidla většinou od diváků, kteří děti ještě nemají. Tohle dokáže každé dítě (nebo minimálně většina), když chce, i ty hodné. A vlastně obecně vzato, on ten kluk nějak extra zlobivý nebyl. Mám kluka jen o pár měsíců mladšího... ()

TheEvilTwin

V určitých ohledech mírně béčkové a minimalistické žánrové originální hrátky z rukou Jennifer Kent, která zde stejně jako v Nightingale sice nemá velkolepý rozpočet, a tudíž vizuální volnost, ale doslova excelentně to kompenzuje atmosférou a režisérským umem. Babadook je čisté psychologické peklo a emoční rozklad jak diváka, tak i hlavních postav na poli nenudících 90 minut, které dokáže vykouzlit nečekaně hustou atmosféru, vyvolat husí kůži a navodit nevídané stupně paranoie i strachu. Líbí se mi hrátky s audio stopou, kdy hlas Babadooka i některé gradující scény mají skvělý podklad a ve sluchátkách nahánějí hrůzu, líbí se mi skrytá symbolika celého „strašáka“ a líbí se mi celková práce na filmu, která dokáže postrašit, navodit hlubší metaforické přemýšlení a i šikovně zaháčkovat a zaujmout. Čím dále se film dostává, tím více pak ve své explicitnosti přitvrzuje a ačkoliv je finále trochu zvláštní, svou pointu přineslo uceleně a divácky stravitelně. Paráda. ()

Necrotongue

Abych řekl pravdu, myslím si, že film nebyl vůbec špatný, jakoukoliv šanci na vyšší hodnocení z mé strany však spolehlivě pohřbila postava toho nesnesitelného spratka s nestresovou výchovou. Celou dobu jsem Babadookovi držel palce a doufal jsem, že má pro Samuela připravenu velmi pomalou a bolestivou smrt. Překvapil mě terapeutický vliv bubáka na hlavní hrdinku, na konci vypadala mnohem víc v pohodě:-) ()

ARI50

Trailer je děsivý a hlavně lákavý ale to co nakonec mi dal samotný film je o ničem, žádnou atmosféru jsem nedostal ani děsivý nebo zajímavý příběh babadoška prostě nechtěla tentokrát být zla a strašidelná bohužel škoda námětu. ()

matestlust

Zajímavý a celkem netradiční kousek. V prvopočátku celého snímku vám stačí par minut, abyste jasně pochopili, že v téhle neúplné rodině je něco špatně. Hyperaktivní zlobivej klučina, nevychrápaná, duševně polámaná matka, zátiší starého strašidelného domu, strašidelná kniha, strašák ve skříni..Základ a spojení pro dobrý koncept. Film se drží poctivé depresivní atmosféry, sází hlavně na tu dramatickou stránku děje, která převládá a ty hororové strašidelné vsuvky jsou jen příjemné zpestření...tedy až do poslední dvaceti minutovky, kdy se celý děj převrátí pouze na jednu stranu a to je celkem škoda...Respektive by byla ( alespoň podle mě ) lepší varianta, kdyby film skončil tak jako začal - jako temné psychologické drama, ne jako duchařská bubárna. No, každopádně, jak jsem psal, Babadook má atmosféru, strašidelné vsuvky fungují na jedničku, samotnej ,,bubák" má kule a je fakt děsivej a oba hlavní protagonisté hrají jako o závod. Jsem více než mile překvapený a nebýt toho konce a celkového ,,rozuzlení ", nebál bych se i plného hodnocení. Takhle , za mne 4* ()

JASON_X

Babadook patří přesně k těm filmům, které mám k smrti rád - komorní, pomalu plynoucí mysteriózní duchařina, s klidnou a pečlivou kamerou, hezkou výpravou, s kvalitními herci a se zajímavým, nestandardním koncem. Celý film stojí na oslnivém výkonu Essie Davis v roli vyčerpané, zoufalé a osudem štvané ženy-matky těsně před nervovým zhroucením, jejíž postava by v reálu zasloužila obdržet Nobelovu cenu za trpělivost, protože její hyperaktivní spratek je bez diskuze na zabití (tipuju, že já bych ho vydržel maximálně týden, než bych ho uškrtil a zakopal na zahradě). A tahle unavená, zesláblá a psychicky labilní nešťastnice je jako stvořená k tomu, aby do její rozhárané duše vstoupila nezvaná návštěva v podobě jisté zlovolné entity... Babadook není sice kdovíjak strašidelný horror, ale moc dobře se mi na něj koukalo, kvůli esteticky příjemnému vizuálu a relaxačně pomalému tempu, kvůli hodně správnému prckovi v dětské roli a hlavně kvůli úžasné E. D. ()