Zlo nikdy nespí

• USA Before I Wake (více)

Poté, co Jessie (Kate Bosworth) a Mark (Thomas Jane) ztratí svého syna, adoptují do své péče 8letého chlapečka Codyho. Cody je nesmírně citlivý a hodný, má však jedno velké tajemství - bojí se usínání. Jessie s Markem zpočátku předpokládají, že jeho averze ke spánku je trauma z jeho předchozích nestabilních domovů a nešťastných rodin, kterými prošel. Brzy ale zjistí něco úplně jiného: Codyho sny se stávají skutečnými, když spí. Jeho snění může být plné přenádherných barev či pro rodiče neuvěřitelných zázraků, jako je chvilkové zjevení jejich mrtvého synka. Codyho noční můry jsou naopak až příliš reálné a všichni tři se pomalu dostávají na pokraj šílenství. Chtějí-li se zachránit, musí se Jessie s Markem vydat na nebezpečné pátrání a nalézt pravdu o Codyho nočních můrách... (Bohemia MP)

Xmilden

Bubácká atmosféra je ve formě příjemného mražení, naproti tomu samotný bubák je spíše trošku k smíchu. Když si k tomu přičtu ne moc zrovna kvalitní denní scény, výjde mi že měl film zase tolik nebavil. A když mě nebavil, znamená že nebude asi zase tak moc dobrý. Když spací kvalitu, raději si pustím znovu Noční můru z Elm Street. 50% ()

darkrobyk

Čert, vlastně bubák nikdy nespí! Bohužel se nejedná o horror, ale o dětskou verzi Noční můry z Elm Street. Objektivně na 2*, jednu navíc dávám za obstojné efekty, byť strach nenahnaly, slušnou kameru a velmi dobrou hudbu (chvílemi jsem se ocital na palubě Nostromo...). Nápad, i když ne zcela originální, nebyl špatný, škoda, že se ze snímku vyklubalo rodinné drama...tuctové. Filmům s bubáky se poslední léta vskutku moc nedaří... ()

juta

Trochu neobvyklý horůrek, který nám nachystal začínající Flanagan. Všechno bylo v pořádku, jen "příšera" chvílema nebyla moc realistická. V dnešní době jsou lepší efekty pro přirozenější vzhled, ale co... Důležité je, že tenhle horor má něco do sebe a docela mě baví, když v něčem takovém figuruje malé dítě. ()

Shakers

Zlo možno nikdy nespí, ale verte, že vy pri ňom na večer určite zaspíte. Celkom slabota. Škoda. Potenciál na slušný film tam bol, je to zaujímavé, nemôžem povedať, že nie, ale na druhú stranu uspávajúce, pomalé a nudné. No a to tento film celý zabíja. Za zmienku stojí aj fajn hudba. 50% - 2* ()

Pilda17

Before I Wake není špatný horor, ale ani ničím nevyniká. Netvrdím, že jsem neočekával daleko více. Jde spíše o pohádkový barevný horor, který má pár slušných chvil, ale místy působí hodně lacině. Oculus byl velký hororový zážitek z rukou Flanagana, ale Before I Wake je možná o dva stupně jinde a hororovou kvalitou se nedají srovnávat .. 5/10 = 55% ()

Cappuccino

Na Somniu sa nepozeralo vôbec zle, ale nie kvôli tomu, čo by som od hororového žánru očakával - nie kvôli desivosti a všadeprítomnej mrazivosti. Za hlavný klad snímku považujem jeho čarovnosť a fantazírnosť, ktorá priamo úmerne vychádza z naozaj slušného, no bohužiaľ nedokonale využitého námetu. Chlapec, ktorého sny sa stávajú skutočnosťou má skrátka skutočne na viac. Premyslenejšie snenie a vypointovanejšie zakončenie (nie také to doslovné, jak pre hlupákov behom pár minút vysvetlené a viac menej happyendové) by hodnotenie určite aspoň o hviezdu zvýšilo. ()

S.Quentin QUALE

Nápad dobrej, fakt že jo, ale scénář je strašná slabota. Navíc se děj točí kolem spousty děcek v duchu rodinnýho dramata, což taky pochválit nemůžu. Úplná ostuda to není, ale ze čtyř Flanaganových filmů, které jsem viděl, je tento jako jedinej o šár níž. Za mě spíš nebrat. 40% ()

Allien.9

Ooou key...? Rozmohl se nám tady takový nešvar. Filmaři velice často nesmyslně míchají žánry. Napíší je na kartičky, zamíchají, zakryjí si oči, na pár z nich random ukáží a Voila!, základ filmu je na světě. Pokud jste filmaři a předchozí věta se vás dotkla, tak se omlouvám, ale přesně tak to vypadá... "Before I Wake" je po "The Boy" dalším snímkem, který se tváří jako horor, a přitom se jedná o drama ("hororových" je ve skutečnosti tak 5 - 10 %). A vůbec nejvtipnější je, že coby drama to funguje skvěle (měla jsem na krajíčku u "hororu"! XD). Jinými slovy vykašlat se na to "být cool"a nesnažit se dělat z Rakoliny super stvůru, ale jen "obyčejného" bubáka, šla bych s hodnocením daleko výš. P.S.: Thomas Jane je stále sexy a Jacob Tremblay... ježiš, to je brouček!:-) P.P.S.: Ten český název je (opět) totálně mimo. ()

misterz

Tak už mám takmer stopercentnú istotu, že M. Flanaganovi horory jednoducho nikdy nepôjdu. Podobne ako napr. pri Absentii (2011) alebo pri Oculus (2013) veľmi dobrý nápad a hororový námet skôr či neskôr aj tak svojim filmovým spracovaním pokašle. Nie je tomu inak ani v tomto prípade. Nápad zhmotnenia snov veľmi dobrý, po obsahovej a formálnej stránke sa však dalo urobiť podstatne viac. Úvod pokiaľ ešte človek nečaká strašenie, len sa pripravuje na to čo má prísť a na záhadu okolo samotného chlapca, tak to celkom ujde. Akonáhle má dôjsť na hororové prvky tak nula bodov - žiadna atmosféra, všetko nudné, sterilné a dejovo predvídateľné. Jediné čo sa v tomto smere podarilo bolo pár priemerne pôsobivých záberov na hlavného bubáka a rozumné vysvetlenie pointy chlapcovi čo to bol vlastne ten jeho bubák Mátor zač. Opätovné sklamanie. 50/100 ()

Vančura

Sotva se člověk trochu oklepal z loňského emočně zničujícího dramatu Room, už po pár měsících Bohemia MP uvádí do českých kin další nervy drásající film se současnou největší dětskou hvězdou Hollywoodu - Jacobem Tremblayem. Námět filmu Before I Wake (český titul "Zlo nikdy nespí" mi nepřijde úplně nejšťastnější) by se mohl zdát vykradený z proslulé hororové série Noční můra v Elm Street, ale podle mě jde nanejvýše o lehkou inspiraci a ty filmy nemají v podstatě nic společného. Na můj vkus je zde trochu moc infarktových lekaček, ale zase to vyvažuje herecká přítomnost Kate Bosworth, která je pro mě velmi příjemným hereckým objevem. Hrozně dobře se na ni kouká a ve své roli je naprosto báječná (chlapík, co hraje jejího manžela, mi byl naopak protivný). No a ten malý Jacob Tremblay je taky strašně super - osobně doufám, že neskončí v 18 letech na drogách jako herecky vysloužilá troska jako mnozí jeho předchůdci, protože by to byla vážně škoda - jeho talent je nesporný. Before I Wake je výtečná hororová libovka, kterou lze (nejen) všem fandům žánru jen doporučit. ()

mzss1

|54%| Shlédnuto v kině díky CSFD projekci. Konečně mi zas po nějaké té šíleně dlouhé době vyšla projekce. Bud mi to zhatí noční nebo se mi nakonec vůbec nechce či mám něco jiného v plánu. Na Zlo nikdy nespí bych se býval jít i zvolna do kina, ale účast s CSFD uživateli mi vyšla, tak super. Tyhle novodobé duchařské horůrky mám rád, ikdyž v poslední době už začínají být dost ohrané. Doufám, že druhý V zajetí démonů se od Wana vyvede. No, nyní k tomuhle. Hororových prvků tu moc není. Pár lekaček tu je, aspon tak. Technicky zpracované a k tomu pár nápadů tu také je, takže to musím režiséra pochválit. Jeho film Oculus mě ale nadchnul mnohem víc (plný počet hvězd). Příběh je primitivní, ve finále tu máme pointu, ale je taková divná a ne moc dořešená dle mě. K tomu až na postavu malého chlapce s nadpřir.schopnostmi mi tu herci nepřišli nějak dobří. Hudba celkem ušla. Ze začátku to jde, ale nikam se to výrazněji neposune. Jen 1 scéna mi tu přijde zajímavá a trochu děsivá. Ve výsledku obyčejný průměr a jednohubka, která se dá vydržet a neurazí, ale víckrát bych si to nepouštěl. ()

dr.horrible

Najlepšia je posledná scéna. Tak som sklamaný, a som príjemne prekvapený. Originalita! Zelená, červená, žltá a kopec čiernej. Optimistický horor ()

Socrates

Kdepak. Osvojit si dítě v Americe, to nikdy nepřineslo do domu nic dobrýho. To přece z filmový historie dávno víme! ()

Okara

Důkaz, že v rámci žánru je balanc mezi snem a a realitou jedna z nejúrodnějších půd. Navíc s nesmírně vydařeným záporákem s úsměvným osudem a plíživýma lekačkama, kterýma se v poslední době opravdu šetří. Třešničkou je závěr, jehož dvojsmyslnost pěkně zamrazí. Shazují to herci a hluchý místa, ale modrá barva tady filmu rozhodně nesluší. Více zde. 70 % ()

silentname

Tak po dlhom čakaní sa konečne do kín dostal môj najočakávanejší horor tohto roku. Veril som, že film uvidím ešte v roku 2015, no z dôvodu chýbajúceho distribútora sa film dostal do kín až teraz. Iróniou je, že v Amerike film zatiaľ ešte ani nemali možnosť vidieť. Takže pre mňa je radosť, že behom jedného dňa som mal možnosť vidieť dva filmy od Mika Flanagana. A rovno to pustím všetko von, myslím si, že mám veľmi rád, keď môžem z kina odchádzať plný dobrých pocitov. "Before I Wake" je podľa mňa jeden z najlepších hororových filmov poslednej doby. Myslím si, všetci fanúšikovia pokojného, tichého a nenápadného naznačovania, ktoré vyústi až do skutočného strašenia budú nadšení. Sú tu síce aj nejaké tie skákačky, no ani jedna nebola falošná a nikdy som nemal pocit, že by film chcel skúšať nejaké lacné triky alebo finty len na to, aby nás vyľakal. A rovnako super je aj fakt, že väčšina strašidelných momentov sa do traileru vôbec nedostala. Dáva to filmu oveľa väčší priestor na to, aby nám ukázal svoje esá v rukáve. Postavy vieme veľmi dobre pochopiť, záverečné rozuzlenie je vynikajúce a odrazu si človek uvedomí, že všetko to dáva reálne zmysel a je to dobre napísané. Je tu pár skutočne creepy momentov, ktoré dodávajú filmu na jeho skvelej atmosfére. Nikam sa neponáhľa, necháva v nás všetko postupne dozrieť a výsledkom je podľa mňa absolútne fantastický hororový film. A dúfam len, že budem zaspávať len s tými najkrajšími snami. Hodnotenie: A ()

Yoshitsune

Tak jasně že zlo nikdy nespí, kdyby nikdy spalo, nemyslíte si, že by nějaké kladné postavy, dali zlu těžce přes hubu ? Rozhodně, takže proto zlo, do sebe hází jeden red bull za druhým a chová se lehce neuroticky a podrážděně . Nicméně tenhle film neberte jako horor, já vim že všude se píše žánr horor, ale tenhle film je spíš taková lehce drsná pohádka pro dospělé a když s tímhle půjdete do filmu, tak budete ve výsledku spokojený. Navíc zlo nastupuje až v polovině filmu, do té doby motýlci, vánoční stromeček a jeden klučina, ale zase když zlo nastoupí na scénu, tak to je podívaná. Flanagan nám naservíruje originálního záporáka, který s přehledem zastane toho bubáka pod postelí, kterého jsme všichni tam marně hledali, když jsme byli malí. Celkově co se týče efektů tak tohle, je hrozně povedené, a byť já digitální bubáky moc nemusím, tak tady se povedl. Navíc ta závěrečná pointa, je natolik geniální, že lze odpustit to že to neni horor. ()

SeBig

Jako horor to nefunguje, leč příběh je při nejlepším aspoň trochu zajímavej. Vnímal sem to (hlavně ten konec) spíš jako pohádku. ()

Arsenal83

Brutálny horor pre tých, ktorí majú paniku z motýľov. Ostatní normálni ľudia sa možno sem tam zľaknú, keď sa v tme zabuchnú dvere. Inak zbytočná nuda s prazvláštnou a zbytočne rozvláčnou pointou, ku ktorej sa možno ani nedostanete, pretože to jednoducho vypnete. ()

korbitch22

Tak jako James Wan nikdy nedá film na 5*, tak Mike Flanagan nikdy nedá film na 4*. Wan už si svoje dokázal a už ze sebe asi vymáčknul to nejlepší, Flanagan má snad ještě naději, že svůj rutinérský přístup snad někdy v budoucnu napraví. Before I Wake není horor ani náhodou, je to spíš mysteriózní fantasy pohled do duše ztrápeného dítěte, které má jedinečné schopnosti.Pár hororových momentů se najde, ale převážnou část stopáže se hlavně mluví a nic ve zlém, ale Kate Bosworth je tady doslova na tečku mezi voči a Jane se zase ani pořádně neohřeje.Spíš zklámání a o pozitivech bych asi moc ani mluvit nedokázal.50%. ()

Režisér Franka se zabydluje v Pokoji

Režisér Franka se zabydluje v Pokoji

18.01.2015

Mike Flanagan – nová tvář amerického hororu?

Mike Flanagan – nová tvář amerického hororu?

01.06.2014

Po odchodu Jamese Wana z hororové scény mnoho fanoušků čeká, kde a kdy se objeví další výrazný tvůrce spjatý s tímto žánrem. Ale dost možná tu již jeden je, jen zatím není tolik na očích. Mike… (více)