Zlo nikdy nespí

• USA Before I Wake (více)

Poté, co Jessie (Kate Bosworth) a Mark (Thomas Jane) ztratí svého syna, adoptují do své péče 8letého chlapečka Codyho. Cody je nesmírně citlivý a hodný, má však jedno velké tajemství - bojí se usínání. Jessie s Markem zpočátku předpokládají, že jeho averze ke spánku je trauma z jeho předchozích nestabilních domovů a nešťastných rodin, kterými prošel. Brzy ale zjistí něco úplně jiného: Codyho sny se stávají skutečnými, když spí. Jeho snění může být plné přenádherných barev či pro rodiče neuvěřitelných zázraků, jako je chvilkové zjevení jejich mrtvého synka. Codyho noční můry jsou naopak až příliš reálné a všichni tři se pomalu dostávají na pokraj šílenství. Chtějí-li se zachránit, musí se Jessie s Markem vydat na nebezpečné pátrání a nalézt pravdu o Codyho nočních můrách... (Bohemia MP)

classic

Priemerný snímok, režiséra Mikea Flanagana, ktorý sa voči divákovi správa, ako nejaký F-A-G-A-N !!! Nezaznamenal som síce väčšiu nudu počas sledovania, lebo ma jednak zamestnávala, extrémne krásna a šarmantná - Kate Bosworth, na ktorú je božský pohľad, a práve vďaka nej stojí film za pozretie. Akýsi, Thomas Jane, môže byť vôbec rád, že ho niekto obsadil, do lepšieho, ako béčkového snímku, lebo v takých sa objavuje často. A na koniec tu máme malého spratka, Jacoba Tremblayho, ktorý sa prednedávnom preslávil s Brie Larson v snímku ROOM, ale nevšimol som si, že by sa viac snažil, lebo ani nemá extra možnosť dostať zo seba strhujúcejší výkon ! Samotná téma, je viac - menej zaujímavá. Bosworth s Janeom stelesnili manželský pár, ktorý prišiel o dieťa, takým nešťastným spôsobom, že sa malý chlapec Sean, utopil vo vani !!! Na základe tejto skutočnosti, sú pomerne obaja dosť zdrvení, ďalšie dieťa už mať nemôžu, preto sa rozhodnú si adoptovať Codyho, ktorý im spočiatku vyžiari úsmev na tvárach z jednej jeho nadmernej a vzácnej vlastnosti, DARU. Dokáže pomocou svojich S-N-O-V sprístupniť pred rodičov svoje vízie, a to tak, že postaví pred nich - živý PROJEKTOR, ktorý tým pádom privoláva mŕtveho Seana. Najprv je to všetko pekne pozitívne, k tomu nad miestnosťou lietajú pestrofarebné motýľe, môžu sa objať so Seanom a podobne. Nevlastná matka Jessie začne tento dar zneužívať proti Codymu, a chce, aby to tak bolo každú noc. Cody prežíva veľký STRES, nechce spať, pije tajné kávu, len aby nezaspal, keď zaspí, prichádza taktiež tajná a strašidelná bytosť, ktorá dokáže uniesť človeka tak, aby sa už nikdy nevrátil. Jessie dosiahne toho, že Codyho nadopuje liekmi, aby tvrdo spal, pričom príde polícia, aby ho zakrátko na to odviedla sociálka do nemocnice, kde príde dlho očakávané a predvídateľné finále, ktoré mi v podstate nič nedalo, a taký je vlastne, celý film, nemastný, neslaný, s peknou vizuálnou stránkou, kamerou, zvukom, niekoľkými výbornými lakačkami, ale aj tak si myslím, že Flanagan urobil zo seba fagana, skrátka, čakal som viac, ako v predchádzajúcom - OCULUS ! Je to výborný film, ktorý nenudí, rýchlo plynie, nádherná Kate, primitívne finále, ale nakoniec si poviete, že vás niekto poriadne ODRBAL !!!!!! ()

rollman1

Flanagan na mě nezapůsobil poslední dobou nijak. Oculus mě osobně nebavil a Quija byla průměrná duchařina, která nedokázala ničím překvapit. Tento snímek mě však naopak překvapil příjemně. Příběhově to na mě působilo originálně a inovativně, ikdyž upřít se nedá to, že s konceptem se dalo vyhrát víc. Lekaček je pomálu, ale i přes den mě dokázala minimálně jedna trošku nadzvednout, což je v mém případě plus. Castingově si nemohu stěžovat a klučina srší talentem i charismatem. Ústřední bubák sice nevypadal jako modelka pro Schaumu, ale jeho tvář i schopnosti zůstaly nevyužité a jeho potenciál zazděn, stejně tak jako finále, které jsem čekal atmosféričtější a temnější. Každopádně mě to bavilo sledovat a to se cení. Nemám problém tento kousek nadhodnotit. ()

Jinny

Slušný, ale ničím nevybočující příspěvek do současné vlny artovějších hororů, kde strašák reprezentuje cosi hlubšího z psychologie postav. Jedná se o nedotažené spojení hororu a dramatu. Hororové scény jsou správně lekavé a strašák děsivý, ale na horor je příslušných scén celkem málo. Druhá stránka filmu je dramatická a dopadlo by to líp, kdyby se tvůrci soustředili hlavně na ni místo vymýšlení dalších lokalit, odkud může někdo na někoho vyskočit. Příběh sympatického samostatného sirotka (další z výborných amerických dětských herců Jacob Tremblay) s děsivým "darem" a lidí, které tím "darem" ničí, mohl být jako emotivní kladivo. Jenže ve chvíli, kdy by postavy měly předvést emotivní dialog, je předepsaná hororová scéna... ()

honajz

Jen bych zopakoval komentář flanker.27. Navíc mi vadilo, že vstup do děje v podstatě trvá hodinu (!), a až pak se konečně začne něco dít, ale stejně to v závěru není nijak vysvětlené. Jako ano, nápad zajímavý, potenciál obrovský, závěr jakž takž potěšil, ale celkově tomu mnohé chybělo, a to tak, že velmi. Plus ty pomalé záběry, jen aby nabyla stopáž a divák si nevšiml, že celá ta historka by vystačila maximálně na jeden díl Krajních mezí. Které, mezi námi, měly často nápaditější scénáře. ()

Pítrs85

Before I Wake je přesně ten film ze škatulky... já jim říkám Hallmark Horror, prostě horor, po kterým nebudou mít zlý sny ani divačky Ordinace nebo Ulice. Moc uhlazenej, čisťounkej, jak trenky vypraný v Persilu. A Ramirez mít radši horory špinavý, hnusný, ale hlavně co? Áno, atmosférický. Každopádně ten boogeyman byl vošklivej jak fik, potkat ho v noci, zakousnu se do stromu a dělám suchou větev... Zkrátka druhej Oculus se nekoná, ale i tak Flanagan naznačil, že by se s ním do budoucna dalo počítat. ()

SOLOM.

Byl jsem dopředu varován, že tohle nejspíš nebude film pro mne, nicméně nakonec neodcházím rozhodně zklamán. Je to vskutku spíše taková lehce strašidelná pohádka pro dospělé, ale Mike Flanagan mi už několikrát dokázal, že umí točit vcelku kvalitní filmy a ani tentokrát si nevedl vůbec špatně. Dokonce i představitel hlavní dětské role mi byl docela sympatický a to moc malé fakany v hororech nemám rád, neboť mi většina z nich leze neskutečně na nervy.   Jacob Tremblay však předvedl slušný výkon a společně s Kate Bosworth byli jasnými tahouny celého filmu. Samotný děj byl sice zpočátku lehce uspávající a já tak nějak nervózně pokukoval po nějakých těch hororových prvcích, ale zhruba od poloviny se děj jakžtakž rozjel. Na řadu přišlo několik lekaček (no většina se sice míjela účinkem – byly dost předvídatelné), ale za to jsem si docela užíval ty zhmotněné představy/touhy/sny – pestrobarevné motýly i emoční rodinné chvilky. Jen ten hlavní bubák vypadal popravdě hrozně. To jako mělo někoho vystrašit?     Tvůrčí snaha se cení, ovšem tady si myslím, že celkový potenciál byl využitý tak napůl. Flanagan se viditelně bál přitvrdil, spíš jen kroužil kolem horké kaše a raději vsadil na lidské emoce a dramatičnost než hororovou stránku. Což někomu jistě vadit nebude, ale v mém případě to dost zamrzelo. Jako celek tenhle film špatný není, ale zřejmě už ho vidět znovu nepotřebuji. Pár světlých okamžiků by se tu našlo, ale na víc jak průměrnou podívanou to prostě nevidím. 50% ()

Othello

Námět je naprosto v pořádku a přenese vás i přes jalové scény tím, že můžete alespoň během nich uvažovat o tom jak strašně amorální jste, že byste Codyho dar/prokletí využívali k tomu, abyste do něj před spaním pumpovali double-feature filmů Ruth Neggy a nějakého hodně poživačného porna. Flanagan alespoň na rozdíl od většiny současné hororové smetánky se nebojí ústřední nápad rozpracovat na různé působivé detaily, které navzdory placatému vyšumělému ději dokáží znervóznět (materializace zmizelé pěstounské matky nedokonalou dětskou optikou), nicméně k zemi film posílají tentokrát klasické hororové neduhy, kterým se mu podařilo v Oculus vyhnout. Postavy jsou totiž naprostý průšvih ve své nevyprofilovanosti, unylosti a neschopnosti vyvolat sebemenší zájem (nevíme co dělají, co je baví, kdyby neexistovala zápletka jedná se o nejnudnější lidi na světě). Empatii má vyvolat univerzální tragédie nad ztrátou dítěte a obecná bezúhonnost, což je málo a hlavně nuda. Jo a lekačky. ()

Necrotongue

Myslel jsem si,že by film mohl fungovat,když mě nezahrnul tradičními lekačkami a i teď si myslím,že by nemusel být špatný,kdyby ho tvůrci doslova nezazdili.Připadalo mi,že se scénárista s režisérem rozhodli,že se nebudou přepínat,a když to viděli herci,dohodli se,že sami na filmu dřít nebudou.A když už to tak hezky nefungovalo,řekli si v trikovém oddělení,že na ty motýly kašlou a emzák je dostatečně děsivý.A aby toho nebylo dost,závěr byl tak příšerný,že jsem musel chvíli chladnout,abych byl vůbec schopen udělit dvě hvězdičky. ()

veru_needy

Ústřední postavou filmu je malý Cody, který to v životě nemá lehké. Už poněkolikáté se stěhuje k novým pěstounům, což trkne i nezkušeného fandu hororů. Je jasné, že s roztomilým capartem není všechno v pořádku. To zjistí i jeho noví opatrovníci, když v noci začnou v domě létat kouzelní motýlci, o kterých Cody sní. Pojem "živé sny" u něj totiž nabývá zcela nových rozměrů. A jelikož se díváme na horor, není asi třeba dodávat, že vystresovaný prcek často nesní jen o motýlcích. Už od traileru jsem se na tento film moc těšila a vůbec mě nezklamal. Opravdu nechápu tak nízké hodnocení. Jsou zde rozhodně horší horory, které mají značně vyšší hodnocení. Tohle byl naopak naprosto originální snímek a to dost dobře provedený. Závěr se jim opravdu povedl. Většinou horor skončí s otevřeným koncem a člověka nechá na vážkách, ale tady si opravdu s koncem vyhráli a divákovi dali opravdu všechny odpovědi, který už od začátku vyžadoval. Jacob Tremblay, který hraje malého chlapce, je prostě roztomilost sama o sobě. Na tuto roli se prostě hodil nejvíc. ()

luka4615

Mělo to obrovský potenciál, avšak tvůrci ho využívají jen z části. Film na mě působil spíš jako laciné fantasy než horor. Mimochodem, když už mluvím o hororu, tak hlavní "bubák" zde působí docela vtipným a laciným CGI dojmem. Přičtěte si k tomu zmatené chování všech postav a narychlo ukončené finále, a máte zde podivný mix žánrů, v němž zcela chybí kvalitní hororové ingredience. ()

JASON_X

Thomas Jane se mi (už od Punishera) líbí skoro homosexuelně, heterochromická bloncka Kate heterosexuelně taky docela ujde, takže na film jsem se těšil a o výsledek se nebál, protože sympatičtí herci přece dokážou udělat snesitelný biják i z úplné pitomosti. Ale ten jejich (vlastně nejejich) hošík... U všech ďasů, tak odporně přeslazené dítě je snad k vidění jen někde u Špílberga, ten malý smrad by mohl z fleku hrát hlavní roli v nějakém rodinném, laskavě hřejivém poblijónu s názvem "Superroztomilý až ke zvracení", nebo tak nějak. No prostě kvůli téhle malé kreatuře je celý film dobrý tak leda jako kulisa k hraní si s mobilem. No a ani fotřík Jane v paruce není žádnej lumen, víc by mu to slušelo třeba s pumpou brokárnou, bovijákem a páskou přes oko v nějakým postapu. Prostě tenhle film je jen taková průměrná, bezkrevná (obrazně i doslova), mládeži přístupná duchařina na jedno použití, s nechutně patetickým koncem, a je to asi takový horror, jako třeba série Poltergeist a podobné kousky, takže leda tak pro děti, slečinky a měkkejše. Ale v návalu nadšení z toho, že v tomhle filmu světe div se vůbec neskáče kamera, za celkem povedené přízraky bez očiček a za holohlavou maminku, dávám slabou, neradostnou, podvyživenou třetí. ()

Morholt

Pro mě nejočekávanější horor letošního roku, ale nakonec jsem z něho trochu na rozpacích. Ne že by se mi film nelíbil, ale čekal jsem přeci jenom něco jiného. Vlastně je to o třech linkách. V té první se pár, který přišel o dítě, ujme chlapce, jehož sny se zhmotňují. Kromě toho, že svým novým rodičům ukazuje krásné snové obrázky, vyvolá i podobu mrtvého synka. Tahle část na mě fungovala a i když neměla s hororem zbla společného, byl jsem spokojen nejen s tím, jak byla natočená, ale i jak byla zahraná. Druhá linka ukazuje, že se nezhmotňují jen hezké věci. A to byl kámen úrazu. Flanagan sice umí pracovat s atmosférou, bubáci v jeho podání mají něco do sebe a že jsem se dvakrát lekl považuji za plus, ale nemůžu si pomoct, tyhle dvě linie, byť se prolínají, na mě působily strašně odděleně. Jakoby patřily každá do jiného filmu. A nakonec je to pointa, o které se dá uvažovat také samostatně. V zásadě mi nevadila a nakonec mi přišla i nápaditá, ale sem se prostě nehodila. Když to shrnu, tak se mi líbily všechny tři části, ale ne dohromady. Je to dobré, ale doufám, že příště to bude lepší. 70% ()

Handle

Škoda toho ultradebilního "rozuzlení", protože mně osobně se snímek po většinu stopáže poměrně líbil. Atmosféra byla slušná, ačkoli potenciál byl samozřejmě větší, z atraktivního námětu šlo vytřískat mnohem více. Bohužel, stačilo pár hodin a úplně jsem na tento horor zapomněl. PS. Těším se na další filmy Jacoba, velmi se mi líbil herecký výkon (stejně jako v Roomu). ()

ScarPoul

Chcel som dať 4*. Fakt som chcel, ale nedalo sa. Film je to dobrý a má aj fajné tempo. Flanagan prichádza s pomerne originálnou zápletkou, ale koniec to celé skazí. Nie finálnou pointou. Tá je kupodivu veľmi v pohode. Ale vysvetľovaním a nejakým prísľubom lepších zajtrajškov. Bosworth je v pohode. Malý chalan rovnako. Príšera fakt hrôzostrašná a priznám sa že som sa aj pár krát zľakol. Tie decká bez očí fakt nemusím. Ale ako odišiel Thomas Jane tak sa to začalo hrať na tradičnú žánrovku, kedy pátraš - pátra - pátrame a skrátka prestávalo to pre mňa pomaly fungovať. Mám z toho rozpačité pocity, ale včera som videl Conjuring 2 a bohužiaľ Somnia sa mu rovnať nemôže. Tým ale nehovorím že je to zlý film. Má svoje silné miesta. To že príšera nemá problém s krikom sa rozbehnúť na kameru oceňujem.. lebo je fakt desivá. Ale výsledný dojem je pre mňa skôr sklamaním. To už aj tá Witch mala lepší záver. Škoda. Na nového Flanagana som sa celkom tešil. ()

BoPo

Skôr než o horor ide o strašidelnú rozprávku na dobrú noc. Nápad samotný mal potenciál, preto som si aj film pustil, ale jeho spracovanie pokulháva po všetkých stránkach. Hlavné strašidlo nepôsobí ani vizuálne, ani aktivitou. Herecké obsadenie neprináša žiadnu nadstavbu. Film nedokáže vybudovať strašidelnú atmosféru, takže sa pri jeho večernom pozeraní nemusíte báť o svoju REM fázu spánku. ()

JohnCZ

Film s výborným námětem, který však neví jestli chce bejt temné rodinné fantasy drama nebo klasický bububu horor. Dlouhou dobu tedy stojí spíše na strašení a nakonec předvede moc pěkně dopointovaný, i když možná až příliš doslovný závěr. ()

corpsy

Tvorcovia plne využili námet filmu, jeho potenciál a umožnili aby sa diváci počas deja pomaličky dostávali do spánkového módu. Doslova zopár desivostí, ináč ale nuda na nedeľný neskorý večer. ()

salisbury

Ač Zlo nikdy nespí, tak tohle zlo jistojistě zapadne za krátkou chvíli pod nános věčného prachu a v poklidu našich duší usne bez vavřínu. Bohužel průměrná duchařina, která měla v určitých chvílích velmi slibný potenciál. Thomas Jane se svým charismem kraloval a předčil s ním i jemný půvab kolegyně Kate Bosworth, která chladila jak podzimní začátek večera. Většina scénáře byla prokopírována skrz několik jiných předchozích filmů s touto tématikou a velkých překvapení se nedočkáme. Pár vydařených zaleknutí slávu filmu nepřinese a jediné co mi přišlo interesantní bylo snové pestrobarevné kmitání motýlích křídel. ()

sidzej

Fajn obsadenie, kamera, strih, réžia. Čo robí film výnimočným je skĺbenie hororu a drámy. Dvoch dosť odlišných žánrov ktorých spojením vzniká silný emocionálny dopad. Jediná vec ktorú by som filmu vytkol boli slabé triky. Najmä CGI motýle boli tak umelé, až to oči trhalo. Samotná príšera už vyzerala o niečo lepšie. V každom prípade vcelku spokojnosť a som zvedavý na ďalší Flanaganov projekt. ()

Režisér Franka se zabydluje v Pokoji

Režisér Franka se zabydluje v Pokoji

18.01.2015

Mike Flanagan – nová tvář amerického hororu?

Mike Flanagan – nová tvář amerického hororu?

01.06.2014

Po odchodu Jamese Wana z hororové scény mnoho fanoušků čeká, kde a kdy se objeví další výrazný tvůrce spjatý s tímto žánrem. Ale dost možná tu již jeden je, jen zatím není tolik na očích. Mike… (více)