Harbinger Down

• Velká Británie Inanimate

Skupina postgraduálních studentů si zajistila místo na rybářské lodi Harbinger, aby mohli studovat efekty globálního oteplování na kosatky v Beringově moři. Když posádka lodi vyloví nedávno rozmrzlý kus starého sovětského vesmírného vraku, všechno se úplně zvrtne. Vypadá to, že Rusové experimentovali s želvuškami, drobnými pružnými živočichy schopnými odolávat extrémnímu vesmírnému záření. Bytosti přežily, ale ne bez mutace. Nyní je posádka vystavena agresivním zmutovaným organismům. A po umístění v ledu po tři dekády se bytosti nehodlají vzdát tepla lidské společnosti. (noelcoward73)

verbal

Harbindžerský nedomrd je vynikajícím příkladem toho, jak z důvěřivých blbců vysomrovat čtyři sta tisíc dolarů na údajně originální projekt s fantastickými efekty, za třista devadesát devět tisíc si pak nakoupit přízeň žen a rozličné luxusní hmotné statky a za zbytek po těch downech mrsknout debilní a nudný plagiát Věci s odpornými neherci, lákajícím Bišopem, který dneska ze zoufalství hraje i za stravenky do bulharské kantýny a s triky, za něž by se styděl i zfetovaný Švankmajer. Ten startovač kopů je ale úžasná věc! Hned zítra si tam vyvěsím, že potřebuju tak dvacet míčů na famózní dvojku tohoto skvostu. Mám totiž naprosto unikátní a neotřelý scénář a s výtvarným kroužkem při Zvláštní škole v Radvanicích domluvené fuckt spektakulární efiksa! Obsadím se samozřejmě i do hlavní role, dám si pásku přes oko, budu si říkat Had Plíseň a zachraňovat z postapokalyptické Ostravy presidenta hornických odborů, uneseného zmutovanými, lidožravými pankáči. Na toho už mi kývnul samotný Norbert Lichý a já perfektně vyčistil objektiv své Nokie 3510, jindy pocákaný jogurtem. Nikomu to, prosím, neříkejte, ale mám to zkalkulované maximálně tak na dva Palacké. Litr sežere plastelína na ty Chobotnice z druhého patra, druhé tágo je na ketering pro Norberta, Radegast mi přislíbil prodat hekťák za velkoobchodní cenu, když jsem takový nadějný filmař. Původně se to mělo neotřele jmenovat Útěk z Ostravy, ale po vzoru svých zaoceánských kolegů to nakonec raději nazvu Moravskoslezský asperger. Bude to hit!!! ()

JohnCZ

Pokud by neexistovala Věc, šel bych s hodnocením o hvězdičku vejš. Jenže to, co se prezentovalo jako pocta zmíněnému filmu, je prachsprostá vykrádačka, která nepřináší vůbec nic nového. Po režijní stránce je průměrná, obsazená až na Lance Henriksena samými béčkovými až céčkovými herci. A i když to jako celek zas až tak mizerné není, srovnání se to prostě nevyhne. ()

JohnMiller

Ide o hororový projekt, financovaný fanúšikmi cez internetovú stránku kickstarter. Nejde v podstate o nič iné, ako o poctu môjmu najobľúbenejšiemu sci-fi horroru, THE THING (1982) ktorú natočil kultový režisér John Carpenter. Nie som vôbec zástancov takýchto remakeov, sequelov, prequelov a ani neviem ešte akých iných vykrádačiek, a už keď sa jedná o film, ktorý patrí medzi moje najobľúbenejšie všeobecne, tak už vôbec. Tak ale za tých málo peňazí čo nazbierali na trhák, to stálo za to, si myslím. Keď si to porovnám so sequelom The Thing (2011) čo považujem za absolútny odpad a výsmech pôvodného snímku, tak Harbinger Down sa náhodou vydaril. už len z princípu, že sa tvorovia vyhýbali CGI efektom a 99% z toho bola poctivá animácia, gumy atď, za to im gratulujem. Samozrejme to malo svoje muchy v scenári, logika takisto nenadobudla viac iq ako bežné béčkové horory a atmosféru to tiež moc nemá, respektíve sa nedá porovnať z pôvodnou snímkou, ale na svoje možnosti je to zaručene chválitebné. Prekvapil ma tu starý herec Lance Henriksen, známy z Votrelcov (1986) , Terminátora (1984), Stone Cold (1991) ktorého zub času takisto ohlodal do kosti. Ale rola kapitána lode mu nesmierne sadla. Príbeh sa točí okolo lode harbinger, ktorá sezónne loví kraby (ako s toho seriálu, čo chodil na Discovery channel) K nim sa pripoja študenti nejakej prírodovedeckej univerzity plus profesor, aby odsledovali nad istým druhom veľrýb, klimatické zmeny. Náhodou sa posádke podarí vyloviť z útrob mora starý Sovietsky raketoplán, v ktorom sa nachádza aj iný organizmus ako mŕtvy kozmonaut. Tento organizmus začne vstrebávať do seba jedného člena posádky za druhým, a keďže sa nachádzajú v strede arktickej búrky, nedá sa pred týmto monštrom ujsť. Ako hovorím, je to vykradnutý thing, viac než by sa patrilo ale bolo to natáčané zo srdcom, takže som relatívne spokojný. ()

ricci.s

Nikdy som pri podobných snímkoch neriešil, či je to pocta originálu alebo parazitovanie, pretože keď film nenudí, snažím sa hľadať viac plusy ako mínusy. Variácii na The Thing tu už bolo niekoľko a musím povedať, že vo väčšine prípadov ma zaujali, pretože nekopírovali originál, ale snažili sa k námetu pristupovať svojsky (napr. zmutované alpské zvieratká v Blutgletscher). V tomto prípade som ten prístup žiaľ necítil, a to je ten najväčší kameň úrazu. Nesúhlasím s tým, že vo filme nebola žiadna zaujímavá scéna, podľa mňa ich tam bolo viac než dosť. Skôr tam nebola žiadna originálna scénka, nič čo by prekvapilo alebo sa vrylo do pamäte, a oproti remaku to bolo herecky aj trikovo podstatne slabšie. Pokiaľ bol problém v rozpočte, lepšie by bolo zamakať na atmosfére, hudbe a na "scary momentoch" (pretože žiadne som tu neobjavil), namiesto tých príšer, ktoré sa nie vždy úplne podarili, veď aj menej je niekedy viac. Takže chváliť to veľmi nebudem - je to pre mňa čistý hororový priemer, ktorý aj napriek mnohým mínusom baviť dokáže. ()

misterz

Veľmi slabunký odvar filmu Vec (1982), ale popravde čakal som to ešte horšie. Námet neznámeho predátora alebo parazita, ktorý prenasleduje a požiera skupinku ľudí uzavretých na malom priestore mi má vždy čo ponúknuť. Škoda toho priemerného až podpriemerného spracovania. Vizualizácia a efekty boli skôr na srandu, ako by mali vydesiť. S tým samozrejme súvisí aj atmosféra, ktorá často práve kvôli tomu upadala na bod mrazu a celkovej nezaujímavosti. Našlo sa tu však pár scén, ktoré vyniesli film aspoň na úroveň priemernosti. 50/100 ()

• Film v mnoha detailech navazuje na horor Věc (1982), například, když posádka lodi prochází podpalubím a hledá vetřelce, můžeme vidět stejný hrací automat Chess Wizard jako používá McReady (Kurt Russell) ve filmu Věc. (Scaryman)
  • 3 066 fanoušků přislíbilo celkově 384 181 $ – v přepočtu téměř 9,66 milionů Kč – a pomohlo přivést film k životu. (Zdroj: kickstarter.com) (ČSFD)
  • V roku 2010 štúdio Amalgamated Dynamics vytvorilo efekty pre film Vec: Počiatok (2011). Scény v ňom však boli nahradené pomocou CGI, a tak sa štúdio rozhodlo natočiť film Harbinger Down s podobnou tematikou. (Marceloo)

Časové pásmo bylo změněno