Sama nocí tmou

• USA A Girl Walks Home Alone at Night (více)

Po Zkaženém městě, domově pasáků, dealerů a prostitutek, se po nocích toulá mladá osamělá upírka a podle vlastních měřítek nastoluje pořádek. Až nečekané setkání s Perským Jamesem Deanem vytrhne Dívku z její osamělé a smutné rutiny. Mladý muž je totiž snad posledním obyvatelem tohoto města, který si uvědomuje rozdíl mezi dobrem a zlem. Vizuálně výrazný celovečerní debut íránské režisérky Any Lily Amirpour vznikl v americké produkci a vyniká působivou ponurou atmosférou, svérázným humorem i promyšlenými odkazy na symboly západní popkultury. Mluví se o něm jako o prvním íránském upírském westernu a odráží režisérčinu zálibu v brakových žánrech. Výsledkem je chytrý a těžko zařaditelný žánrový mix, který nezapře inspiraci hororovými filmy, westernem, komiksem a íránskou novou vlnou. Slovy režisérky, je to jako kdyby spolu Sergio Leone a David Lynch měli malého íránského rockera a hlídat jim ho přišel Nosferatu. (Aerofilms)

javak810i

S artovými "festivaláky" je to složité. Divák si často připadá jako hlupák, který dokáže pochopit pouze triviální, konzumní snímky, a "skutečné" umění filmu je pro něj španělská vesnice. Každopádně asi ne pokaždé je to ten případ a to je právě problém. Kde je hranice opravdového umění filmu a toho, kdy se tvůrci snaží jen na oko ztvárnit něco, co svou nesrozumitelností jako umění působí. No, teď už ale k filmu. Musím pochválit kameru a vůbec celou kompozici obrazu, hrátky se světly a nejen to, jelikož i soundtrack byl super. Ovšem co se děje a postav týče, jsem zjednodušeně řečeno v rozpacích a asi to nebudu dále rozebírat. Tohle takový ten případ, kdy si po zhlédnutí filmu pomyslíte jen "OK" a jdete domů. Slabé 3* ()

golfoxovox1

Zajímavý, multižánrový film. Již třetí film, který jsem viděl na téma vztahu upírky a člověka, poprvé však s úsměvnými prvky. Snímek má zajímavou kameru, která se často zaměřuje na důležité minimalistické detaily, některé záběry jsou nezvykle dlouhé a důraz je kladen na mimiku hlavních protagonistů, což dělá tento snímek zajímavější. Právě smysl pro detail (zírání do světla, využití skateboardu, prstík, mimika, využití kočky) pro mě byl důležitější, než děj samotný. Výběr hlavních protagonistů dokonalý. Hudební složka rovněž zajímavá a dobře dokumentující, co se na scéně zrovna odehrává.,, Děkuji za čsfd projekci ;-) ()

Alementina

Hodne artovy kousek, ktery neni pro kazdeho a ktery se ale mozna bude libit i tem, co zrovna artovy filmy nemusi jako ja :) Prirovnani s Jarmushem je na miste, proste upiri "romance", kdy Jarmushuv kousek me k uzoufani nudil, ale tohle me mnohokrat rozesmalo. Podruhy se na to nepodivam, krom jedne genialni sceny, ke ktere si jdu hned hledat dany song. To, ze se reziserka vyuziva v detailech mi ani nevadilo, trochu nudne tempo ano, protoze jsem se porad divala na hodinky. Je to asi prvni projekce CSFD, ze ktere odchazeli lide za salu. Bohuzel po par letech jsem byla v kine Aero a musim rict, ze porad ho shledavam dost rusivym, nejenze si opravdu vsimnete kazdeho, kdo ochazi, ale je to mnohonasobne rusivejsi nez v multiplexu, protoze vetsinou priserne dube, neprikri se a otevirani a zavirani dveri do salu je taky kapitola sama pro sebe, v tichych scenach slysite hluk z baru, nepohodlny sedacky bych jim odpustila :) ()

topi

Jarmuschova fantazie se nezapře, ať už se jedná o dlouhé záběry nebo bezdialogové části. Škoda, že poslední půlhodinka se už docela vleče a ubírá celkovou rozjetou energii filmu. Ale je to dobrej snímek, kterýmu hodně prospěla černobílá barva a výborně dokreslil skvělej soundtrack. U jedné asi pětiminutové pasáže se mě téměř zastavil dech, krásné záběry skloubené s výbornou hudbou. Film je občas i dost vtipný a hlavní představitelka upírky je nádherné ženské sympatické stvoření. Jako debut výborná práce a těším se na další počin. ()

slunicko2

Íránský film vždy překvapí. 1) 34letá scénáristka a režisérka Ana Lily Amirpourová označila svůj žánrově nezařaditelný debut za první íránský upíří špagetový western. No nevím... 2) Režisérku samu můžeme vidět ve filmu hned třikrát: a) hraje postavu Shirin, dívky s makeupem kostry na párty, b) místo Sheily Vandové jezdí na skateboardu a c) na malém plakátu dívky s vánočním světlem. 3) Film je íránský, ale s Islámskou republikou Írán nemá nic společného. Byl natočen ve Spojených státech s účastí původem íránských herců, kteří žijí v USA či v Německu (Marandi), scénář a režie je od v Anglii narozené a v USA žijící Peršanky, štáb a lidi okolo jsou Američané. A je to znát. 4) Zaujal mě 30letý velmi přitažlivý Arash Marandi (Araš) a 32letý Dominic Rains (pasák Saíd). 5) Výstižný koment: Bloody13***. ()

Vampireman

Nedivím se, že zrovna Sama nocí tmou pronikl i do české kinodistribuce, neboť splňuje požadavky atraktivního artu pro masy, co se vděčně baví íránské upírce v hidžábu stalkujíc vyprázdněné ulice na skateboardu. Sto minut filmu ale nemůže fungovat bez obsahového děje, s prachsprostým vykrádáním evropského filmu s jedním z notoricky známých hudebních motivů Hodného, zlého a ošklivého a na toto konto se ocejchovat žánrem western a jako samozřejmost nabízet amorální postupy v řešení situací ústředního hrdiny. Vypadá tím tak hloupě a prázdně, jak hloupý a prázdný je. ()

salalala

Hodně zajímavý debut, nad nímž se vyplatí přemýšlet. Od začátku je vidět, že Amirpour přesně věděla, co chce točit a diváka pohltí ponurou atmosférou osamělého města, které jako by existovalo ve vlastním vesmíru a v jakémsi bezčasí a jehož obyvatelé žijí alternativním a z reality odtrženým životem. Prakticky každá postava je nesmírně zajímavá ("mimózní" dealer, tajemná upírka, těžce drogově závislý otec, rádoby rebel, který neví, co si se sebou počít...) a je fascinující je sledovat. Amirpour bravurně pracuje jednak se zmiňovanou atmosférou, ale také s hudebním doprovodem, který se k náladě snímku přesně hodí a sem tam připomene Morriconeho, aniž by ho ale jakkoli vykrádal, což je strašně příjemné a osvěžující. Vysloveně potěší i promyšlené kamerové hrátky, které krom černobílého ladění zaujmou především změnou perspektiv a invenční prací se zaostřováním. Taktéž neznámí herci jsou skvělí a dokreslují navozený pocit autenticity. Je ovšem pravda, že film není jednoduchý na sledování, některé věci tam nejsou objasněné (hlavně původ titulní upírky) a toho tzv. artu tam bylo na můj vkus až moc a některé dlouhé záběry a formální manýry si autorka rozhodně mohla odpustit. Tato určitá zahleděnost do sebe sama totiž zbytečně sráží velmi dobrý dojem z jinak zdařilé žánrovky, která je neotřelá, nepostrádá nápaditost a v neposlední řadě představuje autorku, jejíž tvorbu se v budoucnu nejspíš vyplatí sledovat. 70% ()

Hamaradža

Pár kúzelných momentov tam určite bolo (výlet na skateboarde), takisto dunivé bassy vyzneli v kine mrazivo, ale ináč najväčší prínos tohto prázdneho "trying too hard to be art" filmu pre mňa je, že zdôrazňuje významnosť a unikátnosť Jarmuschovych Milencov. ()

evanka

Hypnotická audiovizuální nádhera. Tempo celého filmu je sice pomalejší, ale za celou dobu jsem se nenudila a vychutnávala jsem si každý záběr a úžasný soundtrack, který perfektně sedí v každé scéně. Jarmuschovi nemastní neslaní milenci se můžou jít bodnout, protože Sama nocí tmou MÁ kouzlo. Černobílá kamera dodává atmosféru Zkaženému městu. Každému herci skvěle padla jeho role. Íránský James Dean, ač podle jeho filmografie neherec, se mi v herecké poloze "mám-nevinné-laní-oči-trochu-hněvu-v-sobě-a-jsem-trochu-blbeček" líbil. A nesmím zapomenout na nejlepší herecký výkon kocoura Masuky! Tenhle film bych neoznačila tak úplně za horor, místo to byla i povedená komedie. Někdy je nakonec dobré přijmout spáchané zlo a uvědomit si, že vás to vlastně osvobodilo, usnadnilo život a umožnilo vám to uniknout ze Zkaženého města a vydat se novou cestou. ()

radektejkal

Postmoderně feministická procházka po Zkaženém městě, kde "jenom blázni a bohatí se domnívají, že se dá něco změnit." Íránská kinematografie (i když ji platí Američani) je ve varu, rozpíná se na všechny strany, zde do černobílého experimentu, který - i když v tuto chvíli nepovažuji za zcela zdařilý - nepovažuji za úplně slepou uličku. V silovém poli (elektrárna, nafta) se pohybuje zvrhlý (?) anděl strážný (známý jen jako "dívka") mladíka Araše, kterého nakonec motivuje ho k opuštění města (sotva naopak), při čemž ho sám (sama) následuje. Víme sice "odkud", ale vůbec ne "kam" - zřejmě kamkoli je lépe než zůstat. ()

Dont

Není to film pro davy, ale svoje kouzlo to má. Na mně snímek působil svojí podmanivou atmosférou, prvotřídním hudebním doprovodem a především neotřelou romantikou. Výborně zahráli i herci. ()

fmash

Já neumím rozlišit, jestli si to kameraman a spol. střihli přesně tak, aby napodobili co nejvíc klasických vzorů, nebo jestli to takhle fakt cítili, vím jenom, že přes všechnu líbivost a jasnou zacílenost se moc originality nedopustili. Celý snímek je takový... náladotvorný? Nejšílenější na filmu je obsah filmu od Aerofilms, ve kterém není ani slovo pravdy. Nicméně přes všechny výhrady, a že jich, včetně těch zjevně protimužských nálad (chlapi ten zkažený svět dotvářejí jen coby gauneři, tajtrlíci nebo zbytečná stafáž), je, mi to sedlo. Nenudil jsem se ani chvilku. Ale musím taky říct, že jaksi tajemná Sheila Vand na tom měla maximální podíl. 3¾. ()

BoredSeal

Film má slušnou atmosféru, soundtrack a skvělou kameru, podobně jako u dalšího filmu od stejné režisérky záleží, jak moc si užíváte styl, aniž byste si všímali, že příběh není podobná pecka jako obal - pak možná snížíte hodnocení jako já. ()

Lischai

Nechci být zlý, ale připadlo mi to jako takový trochu lepší absolvák z FAMU se super soundtrackem. Konotace s iránským původem autorky jsou nulové, příběh schématický a kromě pár vtipných scén (zfetovaný kluk v kostýmu upíra interaguje se skutečným upírem) mě to ničím nezaujalo. Bylo mi líto všech jiných lepších festivalových filmů, co zapadnou jen protože nejsou iránská westernová upírská divnost, což se dobře marketuje. (Mimochodem westernu je tam stejně jako Iránu: nula!) ()

honajz2

Nebavilo mě to. Snaha o pomalou atmosféru nefungovala, příběh byl slabý a hrozně utahaný, chápu ten účel, že jsou tu všichni bez emocí, ale mě to prostě nebavilo. Přišlo mi to, jako by Amirpourová neměla o čem vyprávět, tak ten film natahuje o zbytečnosti a nebo o nesmyslně dlouhé záběry. Horor to teda moc nebyl. Ach jo, a to jsem na to byl dost zvědavý a výsledek mě zklamal. O romantice upíra s člověkem vznikl lepší film, i když ani ten nebyl nic extra (nemyslím ten kýč Stmívání), ale o romantice člověka s vlkodlakem vznikl film celkem slušný. Tohle je nudné a nijaké. 2* ()

dubinak

Ono by to snad ani nebylo tak zlé, kdyby to nebyla taková nic neříkající nuda a vážně by se tam něco dělo a mělo to hlavu a patu. Takže k dokonalosti má tento snímek opravdu dost daleko. Co bylo asi nejhorší byly ty tiché scény s příšerně se nehodící hudbou, které diváka prostě napínaly a ve finále mu stejně nic nedaly. V tomto snímku vlastně pořád jen dokola sledujete, jak někdo někam chodí, jak tancuje na podivnou hudbu nebo jak prostě jen sedí a čumí a občas prohodí divnou větu. Takhle bych ve zkratce popsala můj dojem z A Girl Walks Home Alone at Night. Na to, jak velké to mělo v Íránu ohlasy, mě to šíleně zklamalo. ()

ewi

Je to audiovizuální onanie, ale ta atmosféra je jedinečná, co záběr, to slast. Celkové vyznění, navíc umocněné závěrečnou scénou, připomíná další můj oblíbený film Kontroll. Za mě jednoznačně ano. ()

cindy

Myslela jsem, že mě film víc zaujme, ale moc se to nepovedlo. Romantický to bylo, i se vyskytly humorné scénky v hororovém filmu. Νejzajímavější na konci filmu byl kocourek. ()

Lopezka1982

Upřímně totální ztráta času pro mě.. pořád jsem se rozhodovala, zda mám jít či ne, lákalo mě to, že to má být o upírce a horor. Ale po hororu kromě občas napínavé muziky ani stopy, a to že tam byla upírka jsem skoro ani nenaznamenala...Jednu hvězdu dávám za hezké a příjemné prostředí filmu, druhou ta krásnou kameru a smyslu pro detail. Spíš jde o to, že to prostě nebyl absolutně můj žánr. Never ever :) Hlavně děj mi přišel totálně nudný, nebylo tam pro mě nic napínavého, nebo bojácného, hodně jsem se přemáhala, abych z kina neodešla. ()

Kinokavárna na Rock for People

Kinokavárna na Rock for People

30.06.2015

Jim Carrey kanibalem

Jim Carrey kanibalem

20.03.2015

Jméno Ana Lily Amirpour vám asi nic neříká, už brzy by se to ale mohlo změnit. Mladá režisérka, která loni debutovala upírským hororem Sama nocí tmou, patří mezi nejsledovanější nové tváře. A její… (více)