Sama nocí tmou

• USA A Girl Walks Home Alone at Night (více)

Po Zkaženém městě, domově pasáků, dealerů a prostitutek, se po nocích toulá mladá osamělá upírka a podle vlastních měřítek nastoluje pořádek. Až nečekané setkání s Perským Jamesem Deanem vytrhne Dívku z její osamělé a smutné rutiny. Mladý muž je totiž snad posledním obyvatelem tohoto města, který si uvědomuje rozdíl mezi dobrem a zlem. Vizuálně výrazný celovečerní debut íránské režisérky Any Lily Amirpour vznikl v americké produkci a vyniká působivou ponurou atmosférou, svérázným humorem i promyšlenými odkazy na symboly západní popkultury. Mluví se o něm jako o prvním íránském upírském westernu a odráží režisérčinu zálibu v brakových žánrech. Výsledkem je chytrý a těžko zařaditelný žánrový mix, který nezapře inspiraci hororovými filmy, westernem, komiksem a íránskou novou vlnou. Slovy režisérky, je to jako kdyby spolu Sergio Leone a David Lynch měli malého íránského rockera a hlídat jim ho přišel Nosferatu. (Aerofilms)

dormouse

To bylo ještě horší než Jen milenci přežívají. Nejzajímavější kousky někdo sestříhal do traileru, takže jsem byla docela natěšená, ale výsledek je šílená nuda a nulový děj. Pravda, film musel být neuvěřitelně laciný. Jedna hvězdička za skvělý soundtrack. ()

Prochy38

A rád bych dal i 5*. Ale k tomu mi chyběl asi nějaké směr... když už ne cíl... jinak teda úžasné dílo. Art filmy mi ne vždy sednou, ale tento kousek mi vyhovoval ve všech směrech. S. Vand táhne sama celý film a neklopýtne... Skvělá hudba a fakt výborná kamera... Nadšení, obrovské! ()

Ixbalanke

Uhrančivý snímek, kde mnoho zůstává nevyřčeno a následně zakomponováno. Doporučuji pozorovat v kvalitním audio (sluchátka), zvukové efekty spolu s vizuálními jsou na stupních kinematografického orgasmu. Po dokoukání setrvávám v jakémsi zpomaleném a snovém prostoru. A jen doufám, že se mi mstitel nevetře do snu... ()

Movie Gourmet

Tomuhle říkám hodně velký ÚÚÚLET! U tohohle filmu se člověk bude buď dost bavit, pokud má rád morbidní a ujetý a rozhodně 100%ně netradiční filmový zážitek a nebo ho musí zavrhnout do propadliště jako odpad! To bych ale nebyl já, kdyby to u mě nebylo půl na půl - chvílemi jsem si říkal, že je to dost slibné a uměl jsem si tam představit velký potenciál, ale chvílemi člověk v kině litoval, na co to zas jednou vlezl, čili pocity z filmu jsou dost ambivalentní. V podstatě jsem nějak moc nepochopil smysl či děj samotného filmu (pokud to nějaký smysl mělo a děj tam byl...), ale hodnotil bych to tak někde na polovic mezi stojí za to vidět a rozhodně ztráta času. Verdikt: 2 1/2* a 50 - 70 %. PS. Pochválit musím dobrou práci s kamerou. ()

LBsmoke

geniální český název a dobrý český plakát (narozdíl od trapného původního), zřejmě dají filmu vydělat.. ()

petrskoc

Nemá smysl film slepě adorovat nebo na něj naopak plivat za každou cenu, jak to zde pozoruji u většiny hodnotících. Na debut je to silné a sebevědomé, stylizace mi vůbec nevadila (spíš naopak - kamera místy vynikající), černobílá sedí, a vizuálně se to opravdu chvílemi blíží Jarmushovu Only Lovers Left Alive. Sdělením, symbolikou, hypnotičností a celkovou kvalitou nikoliv, ani zdaleka. Sama nocí tmou je hravý upírský thriller, který je možná i víc komedií, než chce být. Některé scény jsou hodně legrační, jiné zase dech beroucí. Kino (včetně mě) se smálo dost. A nešlo o nějaké hloupé vtipy. Vyhrocená poslední třetina potom strčí do kapsy celý dosavadní průběh filmu a je kvalitou o řád jinde. Také střídání tempa a skákání od žánru k žánru (dramaturgii) Ana Lily Amirpour zvládla více méně bez klopýtnutí. Jako celek film funguje, nenudil jsem se, těch 99 minut uteklo jako voda, ale přece jen... jsem prostě čekal něco víc. Působí to trošku jako takové poslepované filmové cvičení bez hlubší výpovědi - jakoby se o tu výpověď tvůrci ani nesnažili. ČSFD projekce / Kino Aero. ()

gumolit

V zabudnutom meste kde vládne zákon silnejšieho, nachádza mladá upírka v muslimskom odeve svoje možné vykúpenie.Film Sama noci tmou nemá klasickú štruktúru.Je to skôr pozvánka do atmosferického sveta, ako by ste navštívili niekoho sen.Snímku sluší čiernobiele spracovanie farba by ho v tomto prípade určite zrazila na kolená.Príbeh mladého chlapca, ktorý má problém so svojim feťáckym ocom a príbeh mladej upírky, ktorá určite nevyzerá ako keby vyšla z nedávného shitu - hitu Twilight, ktorí si k sebe nájdu citovú cestu je určite trochu iný film než na ktoré sú terajšie puberťáčky zvyknuté.Režisérka určite nezakrýva inšpiráciu svojimi slávnými predchodcami v niektorých hudobných doprovodoch spoznáte Sergia Leoneho alebo Davida Lyncha.A soundtrack je presne to čo patrí k jedným z najzaujímavejších aké som kedy počul.Pre mňa osobne bola najsilnejšia scéna citového sbližovania sa upírky s mladíkom za doprovodu skvelej skladby Death od skupiny White Lies normálne ma mrazilo po tele ale príjemne.Sama nocou tmou nie je klasický romantický upírsky film , je to niečo nadčasové možno trochu podobné s nedávnym Jarmusovým Prežijú len milenci, ale mám potencionál stať sa až kultom.Málo dialógov, temnota hustne,brutalita tiež,žiadni ochrancovia zákona len feťáci,prostitutky, dealeri a žena zahalená v čiernom kráčajúca tmou za doprovodu dobrého hudobného doprovodu to je presne čo tu nájdete. ()

Pevek2

Atmosfera a exotika se tomu neda uprit, ale jinak je ten film jako jeho posledni zaber. Porad se ceka, co bude a ono vetsinou neni nic. ()

Caine

Bylo to jedna báseň. + Vlastně se mi to docela líbilo. Myslím, že některé metafyzické metafory byly skutečně obzvlášť působivé. A ehm... rovněž zajímavé rytmické prostředky, které jsou kontrapunktem k surrealismu základní metafory zobrazující lidství... vlastně vogonství... básníkovy soucitné duše, jež usiluje prostřednictvím media veršové struktury sublimovat to, transcendovat ono a smířit se s fundamentální dichotomií tamtoho. A posluchač si odnáší hluboký a pronikavý vzhled do... do... éé... Přece do toho, o čem byla ta báseň! + Film je převážně neškodný ()

Psice

Pro mě další film s velkým „F“, audiovizuální pastva okořeněná černým humorem, nořící se do hloubky nejrůznějších archetypů v novodobém přebalu. Na film jsem spíš nahlížela jako na obrazy jistých symbolů, které dávají dohromady smysluplný celek. Město, ve kterém se děj filmu odehrával, působilo skutečně bezútěšně – asi jako peklo na zemi. A hlavní hrdinka? Pro mě byla spíš metaforou smrti, která vyměřuje lidem čas – někdy krutá, jindy milosrdná. A jednoho dne se při svém smrtícím tanečku potká se životem, protože smrt by bez života nemohla existovat stejně jako život bez smrti. Zkrátka – každý vidí jen to, co je mu umožněno vidět… ()

amfetamin

Hodina a půl totální nudy. Z naprosté letargie mě vytrhly pouhé tři scény 1) jediná trochu hororová scéna u dealera doma 2) setkání hlavních postav 3) holka pustí White Lies (a to jen proto, protože mám ráda ten song) ()

Blueeyes

Ať si žánrové škatulky hlásají, co chtějí, není to ani horor, ani drama, není to ani romantické. Jde o čistokrevný absolventský filmeček s notně přeťápnutou stopáží. Nebo, no ano, mnozí mají pravdu, jako dlouhý skejťácký videoklip. Či jinak, jestli chcete vidět samozvanou strážkyni města rádoby Sin City/upírku na prkně ve vlajícím čádoru/dlouhé nic neříkající záběry na kluka civícího do lampy....tohle se nabízí jako super snímek. Jinak ale ne. Dvěma hvězdami hodnotím skvělej soundtrack (jo, klip by to byl výtečnej) a scénu se skejtem a upírkou. Za mě takhle, černobílým provedením z ničeho umění nevykřešete a jedna scéna film nedělá. ()

edie sedgwic

Trochu mi vadila ta obcasna schizofrenia filmu. Inac vynikajuca hudba, naozaj vyborne sceny a taky sviezi vzduch, ktory so sebou prinasa. K Jarmuschovi by som ho absolutne neprirovnala. ()

Qeo

Postavit film jen na kameře a hudbě, je trochu málo. Neupírám snímku jakous takous uměleckou hodnotu. Ale spíš to byla přehlídka obrazů, které spolu nijak zvlášť nesouvisely (nebo jsem to aspoň nepobral). Rozkouskováno na menší části, by to byli super krátký filmy, ale jako celek poměrně dost nudí. Takže jako krátký film ano, ale s touhle stopáží je to trochu moc. ()

vojo

Nuž čo na toto povedať, vizuálny masaker podporený niekoľkými vydarenými scénami zráža dole (ne)dej filmu. Ako obrazové cvičenie dokonalé, ale ako film nie až tak vydarené, nepatrične ma napadá porovnanie s Idou, kde príbeh celkom stíhal dokonalý obraz. ()

Pekisan

Zaspal som pri tom, co uz samo o sebe evokuje padajuce hviezdy. Kludne si k tomu zapocitajte obsah filmu na tejto stranke, ktory znie akoby sa sem dostal omylom. Clovek potom caka a caka a ono nechodi a nechodi....dosli asi len napady a to hned na zaciatku, ktory sa javi celkom husty. Clovek sa skoro aj tesi dobuducna. Lenze v ramci, vlastne neviem coho, gradacia ide opacnym smerom a tak nenastava hustnutie ale riedenie na uroven stolice po litry burcaku. Priznavam, ze zaver sa mi celkom pacil, ale to uz bolo trocha po funuse. ()

Akaja

Když jde člověk naslepo do kina a vůbec neví, co budou pouštět za snímek, může to dopadnout všelijak. Ale když mu naservírují osamělou Iránku, co jezdí na skateboardu a občas někoho zakousne, musí se mu to prostě líbit. Díky za postavu dealera, tak odporného záporáka jsem hodně dlouho neviděla. ()

Kinokavárna na Rock for People

Kinokavárna na Rock for People

30.06.2015

Jim Carrey kanibalem

Jim Carrey kanibalem

20.03.2015

Jméno Ana Lily Amirpour vám asi nic neříká, už brzy by se to ale mohlo změnit. Mladá režisérka, která loni debutovala upírským hororem Sama nocí tmou, patří mezi nejsledovanější nové tváře. A její… (více)