Velká Británie, rok 1971. Konflikt v Severním Irsku se blíží občanské válce. Vojín Gary Hook spolu s ostatními doufá, že bude odvelen do Německa, ale kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci je jednotka přesunuta do Belfastu. Situace je náročná a chaotická, město je rozděleno na loajální protestanty a nepřátelské katolíky, je plné vojáků, tajných a dvojích agentů. Během jednoho výjezdu je Gary omylem zanechán v rozvášněném davu a ocitá se tváří v tvář boji na život a na smrt ve snaze dostat se zpět k jednotce. V průběhu nedobrovolné odysey jsou mu věrnými společníky nejistota, zmatek, strach a beznaděj. Talentovaný režisér umožňuje divákovi zažít fyzický pocit paranoie a úzkosti, které v druhé části filmu opouštějí konkrétnost daného příběhu a ústí v obecnou kritiku války a násilí. Obrovský podíl na intenzitě divákova prožitku má kamera snímající postavy z bezprostřední blízkosti a působivá vizuální stránka stejně jako autentický herecký výkon Jacka O'Connella v roli Garyho. (MFF Karlovy Vary)

Tjaden

Zpočátku jsem se bál toho, že mi film nabídne britský jednostranný pohled na severoirský konflikt. Obavy se naštěstí nepotvrdily. Na dramatickém příběhu zraněného anglického vojáka Garyho Hooka sledujeme komplexní průřez nepřehledného a výbušného Belfastu počátku sedmdesátých let: naštvané a vystrašené civilisty; brutální ulstersou policii; mladé britské vojáky, kteří pořádně neví, o co na tom zatraceném ostrově běží; loajalistické protestantské teroristy; republikánské teroristy rozštěpené mezi umírněné a radikály z PIRA; zákeřnou britskou rozvědku chytře využívající situace. Film je dobře zvládnutý i po řemeslné stránce. Demange umí skvěle budovat napínavou atmosféru. ()

Lukoboss

Slabší Bloody Sunday, řekl bych stručně. Tohle období v Anglii bylo pekelný, dá se říct, že byli všichni proti všem, což se promítá i do snímku. Nejen, že musí "ztracený" voják unikat před IROU, ale i před domobranou a některýma kumpánama, kteří se tváří, že jsou na jeho straně. Jedni zatajujou to, druzí tamto, nikomu se nedá věřit, a právě toto filmu dává pořádný koule. Přesně, jak je na začátku řečeno: "Odsud neodjedete, dokud vás někdo nezastřelí." A přitom to nebylo nějak přehnaně akční, dodrželo si to britskou zachmuřelou stránku, což je jenom dobře. ()

Wally

Skvostně natočené bez nějakých blbostí. Prostě sirová poctivá filmařina se vším všudy a k tomu skvělá hudba a atmosféra. ()

SpaceOdyseus

Hutna atmosfera se da krajet. Bez vyjimky skvele herecke vykony, dokumentarni kamera, napadita ale nerusiva rezie, stridma delka a fakt, ze jde o opravdovy konflikt z filmu delaji adrenalinovou zalezitost, pri ktere se neda ani dychat. ()

ondrula

Vojín Gary je pěknej blbec. Nejenže vstoupil do armády, ale ještě lituje toho, že jej nasazují do akce v rámci UK. Asi místo toho sní o nasazení v Ománu nebo ve Vietnamu. Jen co se dostane do Belfastu rozběhne se nazdařbůh do nepřátelského davu a pak se hrozně diví, že dostane do držky a že ho všichni chcou ubezdušit. Ještě větší kokot je už jen jeho velitel, kterej poté, co na jeho vojáky začnou lítat šutry a kdeco, nepřikáže střelbu do vzduchu (či do kolen), ale nařídí těžce vyzbrojených vojákům zbabělý úprk. Gary je takovej mentál, že se motá v Belfastu jako šváb v hovně a nějak nedokáže po zbytek filmu překonat ty dvě ulice, co ho dělí od kasáren a místo toho úpěnlivě spoléhá na záchrannou akci ze strany zvláštních agentů. Film spíš potěšil jen atmosférou 70. let (účesy!) a taky skvělým herectvím Seana Harrise. ()

mira007

Mladý britský vojak Gary je převelen do Severního irska v době největších tahanic mezi protestanty a katolíky včetně jejich teroristických organizací. Hned první den musí jeho jednotka krotit obyvatele jedné čtvrti, kde i pro toho posledního civilistu je britský voják nepřítel na život a na smrt.Prvních dvacet minut je víc než pětihvězdičkové syrové, drsné drama, které vás vtáhne do ulic Belfastu raz dva, jenže pak se to změní ve fádní survival jednoho vojáka na nepřátelském území. ()

Illy

Jó to bylo v době kdy jste v Belfastu v hospodě dali pět piv a byli rádi že jste nevyletěli do povětří. Kdy se pojem spalovací motor u auta vysvětloval tak, že jste ho polili benzínem a zapálili. A pro zapomenutého britského vojáka uprostřed tohohle bordelu je šance na přežití menší než pro Cyrila a Metoděje uprostřed Islámského státu. Tenhle snímek se fakt povedl. 80% ()

Pevek2

Atmosfera, ze by se dala krajet. Potiz je, ze to zacne byt rychle prilis prehledne a tim to zacne ztracet napeti. A navic je tam fura nelogicnosti - jedna za vsechny: Jestlize je Divis Flats skutecne pevnost IRA a vsichni se ji maji vyhybat, tak jak to, ze si to tam v noci par vojaku tak snadno vyresi, kdyz predtim nestacila cela jednotka na zpacifikovani par civilu. ()

RickyFitts

StarsFan to vystihl naprosto přesně. Baví mě v tom ta politika, scéna střetu s obyvateli na začátku je natočena geniálně, ale od ní jde radost z filmového řemesla jen dolů. Dojde i na západy slunce! (Mohlo to být mimochodem klidně delší, to zas jo... aby i hlupáci jako já pochopili, kdo je kdo, a o co mu jde.) ()

TuT

75 %, záživný snímek, který vtáhne do děje. Místy jsem měl problém poznat kdo je kdo, ale nic tragického. ()

warrenur

Vojnove filmy z Irska, co su vlastne nie az tak davne udalosti, kedy tam uradovala IRA a briti tiez robili svoje, su filmy s jedinecnym nadychom. Tento nie je vynimkou. Na osudoch jedneho "zabudnuteho" britskeho vojaka na uzemi zmietanom nepokojmi medzi irskymi katolikmi a protestantmi su tieto spinave hry a fanaticky boj celkom slusne znazornehe. Odporucam. Mierny nadpriemer. ()

heihatchi

Prvních dvacet minut mě naprosto pohltilo, nastolená atmosféra byla vynikající. Pak ovšem rozkrývání zápletky mi dalo pořádnou práci a já pořádně nevěděl, na čem jsem. Asi jsem to neměl sledovat se třema pivama... ()

gonga

Děj byl bohužel naprosto zmatený a tak pro mě bylo poměrně obtížné rozklíčovat motivy vedlejších postav. Celkově film rozvleklý, nudný, navíc jsem si k hlavnímu hrdinovi nedokázal vytvořit při nejlepší vůli žádný vztah a jeho osud mi byl zcela lhostejný. Na druhou stranu pěkně vykreslená atmosféra konfliktu v Severním Irsku. ()

Hapretor

Pro mě spíš nudné. Začátek je atmosférický a drsný. Pak začíná nuda. Žádná špionáž a intriky ála Frederick Forsyth se nekoná. ()

Wargoo

Atmosfericky zvládnuté na výbornú, rovnako aj zachytenie prostredia a situácie. Jemne oranžový filter filmu svedčí, a O´Connel je ako vojak presvedčivý. Kamera provokačne nacapená na tvárach a Holmesova hudba rovnako nepokojivá, ale podmanivá. Len na mňa ako diváka pôsobila celá tá galimatia (cháp ako chaos) medzi jednotlivými frakciami/stranami trošku neprehladne, pričom som mal film v niektorých momentoch problém pochopiť. Koniec trošku sklamal, čakal som že bude spravidlivosti učinené zadosť ;) Celkovo silnejšie 3***, 60,071% PS: Vyzdvihujem akčnú časť snímku, nahánačka po ulici, schovávačka po paneláku ! ()

Rathalos

Drsny film z prostredia konfliktu v Severnom Irsku,ktory velmi realne zobrazuje situaciu,ktora je kruta a nekompromisna,bez lutosti,cely cas je navodena atmosfera,ktora vo vas vyvolava len a len negativne pocity,roztrasena kamera tomu dodava autentickost a nemozem zabudnut na herecke vykony na urovni,skoda len,ze to tak skoncilo,tak nejako bez chuti a zapachu,ale aj tak sa jedna o nadpriemer v tomto zanri...:-) ()

bjukenenen

Když už musí Irčani a v tomhle filmu nejen oni mumlat jak mamlasi, mohl by v tom být pěkně už z výroby Hardsub. Takhle jsem klukům půlku (určitě zásadních) rozhovorů nerozuměl, což trochu snížilo můj zážitek z filmu. ()

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015