Prach a broky

(amatérský film)

Záhoř. Vilém. Rumcajs. Lotrando. Jánošík. Grázl. Ronja. Banda legendárních loupežníků konečně ožívá bok po boku na filmovém plátně! Amatérská skupina Rosenthal přináší drsnou pohádku o tom, co všechno z krvavé loupežnické historie nám bylo zatajeno. Jistě už teď tušíte, že s knížepánem z Jičína to nedopadne dobře... (oficiální text distributora)

alchac

Tak si říkám, že soubojová choreografie by měla být v našich luzích a hájích svěřována spolkům historického šermu povinně. Radost se zase jednou dívat na borce, kteří s rapírem či tesákem v ruce nepůsobí dojmem, že trpí pokročilou artrózou a ještě jim navrch (a můj následný vrh) byla vyoperována zápěstí. Uvedné želperun v případě naší "profesionální" produkce bývá spíše výjimkou. Jen doufám, že Rumcajs Eastwood se prostřílí až do pokračování, pro které mě hned teď napadá výborný titul - Tenkrát v Řáholci. P.S.: Jen jedna mírná výtka adresovaná tvůrcům: opravte si hergot tu děsnou hrubku na stránkách s filmem, rve to bulvy dokonce i mně! Nemáte myslím vskutku zapotřebí se v tomto ohledu snižovat na úroveň jedné místní kórpiče. ()

Sabrewulf

Pokud se mladí kluci, kteří nosí červené kalhoty, kabáty a čepice pro důchodce - no prostě nejspíš intoši - snaží natočit film v odlehčené kategorii, nikdy to nemůže dopadnout dobře. A taky nedopadlo. Výprava je sice fajn (za to taky ta jedna hvězdička), ale obsah je katastrofa. Proboha, jak může někdo dělat film, ve kterém vystupuje Rumcajs, co střílí dum dum žaludem, tak strašně vážný? To si přímo říká o crazy komedii, či rovnou parodii a ne takovou neidentifikovatelnou směsici čehosi, co není pořádně ani pohádka,(pár postav jako Rumcajs, nebo ďábel automaticky nedělají pohádku), ani komedie (na to je film moc vážný) a ani nic v serioznější kategorii (protože je tam právě ten Rumcajs) = takový začarovaný kruh. Navíc, při hodinové stopáži, kde má být nějaké to dobrodružství a akce, dávat tolik zbytečné vaty?!!! S hodnocením jsem ještě mírný, úplně totiž ignoruju neherecké výkony a hlavně nezvučné hlasy (tam snad skoro nikdo neumí mluvit) a je samozřejmě obrovský rozdíl, když by tohle bylo jen na youtube a ne přímo v kině. Ona je taková debilní doba, že každý cucák chce být hned superstár, nebo Spielberg, neuvědomujíc si, že k tomu je potřeba dlouhá cesta. Tolik práce to muselo dát a k čemu? K slušně natočenému nic? Mohla to být zábavná, nabušená jízda a místo toho to celé působí úplně stejně jako Jetelín. Unylé, silně držené na uzdě s polomrtvými pokusy o vtip. Ale ty vousaté filozofy to asi pobavilo. ()

VaHo

První dvě minuty jsem se posmíval. Jenže pak - …cipísek! Na to, že to je amatérský film musím smeknout. Akce, humor, kostýmy, kameraman věděl, co má dělat, stejně tak zvukař. Dává to smysl, tvůrci si uvědomovali, že nemají profi herce, a tak z jejich podehrávání udělali přednost, která se skvěle doplňuje s divným pohadkovo/fantasy/levným historickým nevím co. Kdybych to měl k něčemu přirovnat, tak by to byl Tarrantino, S čerty nejsou žerty a Sedm statečných. Nevšední zážitek. ()

chelseaman22

První polovina filmu paráda, druhá polovina filmu kulhala na obě chodidla. Brilantní záběry na Brdy, slušná zápletka, avšak herecké výkony katastrofální. V podstatě žádnému neherci divák neuvěřil ani žaludek v dutině břišní. Koncept bandy hrdinu v kontrastů s Ronjou, která jí každému z nich nastavuje, je k smíchu. Závěr je sice akční, ale většina diváků se při něm nejspíše příliš nebavila. 58% ()

Johnny.ARN

Lepšie ako väčšina produkčných filmov. Na amatérov klobúk dole. Miestami pokrivkávala kamera, ale malo to skvelé súboje, lokácie, kostýmy. Dej bavil, herečky pekné, no čo viac si od amatérov priať? 4 z 5 ()

Helmutek

Jsou tam všichni - Záhoř (bez lože), Vilém (bez Jarmily, ale zato s Ronjou), Rumcajs (bez Manky, ale s pořádnou žaludovou bambitkou), Lotrando (bez Zubejdy), Grasel, taky něco jako hrbáč (bez Esmeraldy) a zlá bič, něco jako Čachtická paní (bez panen, ale zase s kouzelnym zrcadlem). Amatérský (herecky) je to až na půdu, film ale natočili s nadšenim a pořádně, až se divim, že jim na tak krásnou výpravu, kostýmy a kameru stačilo těch sto tisíc ze Startovače. Na ty parádně nasnímaný scenérie z českých luhů a hájů se kouká hezky, a na to, jaký je to béčko (přiznaný), tak tam je místama dokonce rozenznatelej humor. Na druhou stranu ale na to, jaký je to béčko, tak neukážou... ani jedna. Občas se teda tvůrcům dost nepovedla krev, ale zase se toho nebáli a je jí je tam o to víc, tak to je dobře. Jo a když už deme do plnejch, tak mi tam ještě trochu chyběli Hejkalové, bludičky, hastrmani, bílý paní, Klekánice, Polednice a jim podobná tradiční česká chamraď - ale koukám, že jeden z herců (asi ten nejlepší, Vilém) hraje v Lesapánovi, tak třeba se dočkám. Všehovšudy je to ale rozhodně sympatickej kraťas, kterej by si jenom zasloužil pořádný herce, nějaký ty kozy a plnohodnotnej scénář bez nesmyslů typu závěrečná akce. WTF moments: Škoda, že u jinak tak vymazlenýho filmu si tvůrci očividně neuměli vzít čertovskou inspiraci jinde než u pana Clavina z těch pochcanejch televizních reklam. Obecně dost otřesnej je ale bohužel zvuk. A taky mě mrzelo, že režisér evidentně dal volno patinéřům - kostýmy asi bylo třeba vrátit do půjčoven čistý, no... ()

VasaX

Jako na amatérský film je to asi dobré, ale je pravděpodobné, že největší zábava tohohle díla bylo jeho natáčení. Nemůžu říct, že mě to úplně zklamalo, ale je tu několik neduhů, bez kterých to mohlo být o dost dál. Prvně asi zvuk. Oproti samotné kameře a celkem obstojnému střihu zvuk vypadá, jako by tam neproběhl žádný soudmix&/postsynchron a bylo to simultánně nahráváno na iPhone s mikrofonem. Což navíc nesedlo zrovna těm hercům, co mají nevýrazný a plochý hlasový projev. Protože je to pohádka a amatérský film, tak beru, že je to mix best of 15.-18.(19.) století. Ale co mě trochu zarazilo, byla prostoduchost některých situací a finální "zteč" byla prostě naivní. Od "pohádky pro dospělé" bych čekal trochu důmyslnosti místo troškovské prostoduchosti. Jak ze strany loupežníků, tak ze strany posádky hradu. Na to, že se jedná o projekt lidí zainteresovaných ve LARPech a fantasy, bych čekal něco, něco lepšího, něco co mě nedonutí založit si ruce a nahlas to začít komentovat. Takže shrnutí: herecky je to horská dráha a pomohl by někdo, kdo herce neherce bude trochu cepovat, zvuk hrůza, děj se dá shrnout do dvou vět, tři dobré hlášky versus tucet tuctů kostrbatých replik, naivní. Zato kamera je dobrá a souboje jsou (až na pár detailů, kterých si stejně většina lidí nevšimne), skvělé. Nejvíce mě ale mrzí absence dobrých nápadů, která právě dělá z těchto "indie" záležitostí to kouzelné vítězství myšlenky (invence a nápaditosti) nad hmotou (rozpočtem a profesionály). Zklamání. ()

LEGACY

Vcelku mě to i bavilo, ale to hraní na hraní mi nedá spát ještě dlouho. Jinak první film viděn přimo na čsfd. ()

Pedross800

"DEM, DEM, DEM, DEM, DEM PROŽENOU NÁM HLAVU OLOVEM. DEM, DEM, DEM, DEM, DEM VE VZDUCHU TO SMRDÍ KRCHOVEM." Na amatérský film výborné. Já se u této Česko-slovenské loupežnické teamovky parádně pobavil. Ta hodinka utekla rychlostí blesku. Souboje super, baby pěkné, hlášky semo tamo luxusní. ()

KASUGI

Vyjímečně nestrhávám film kvůli amatérskému zpracování, i když pravda, nedá se to přehlédnout: herci hrají hrozně (Ficko je jak ze školního představení) a ještě hůře mluví (téměř každý hlas, který promluví rve uši), kamera neustále mění vzhled a kvalitu, kostýmy jsou jako vyprané v Pervollu, studenti hrají postavy neúměrně svému věku (na to jsem obzvlášť alergický) atd. Největším problémem je ale bohužel scénář a jeho zpracování. Tvůrci totiž absolutně neměli páru, co vlastně chtěli točit. Oni by to hrozně chtěli mít jako Tarantinovku, týmovku, komedii, pohádku, drama, parodii a ještě to stihnout pod hodinu. Jenže je to neskutečný guláš, kterému nasazují korunu dojemné a vážné scény ! Vtipy aby tu člověk hledal obřím teleskopem (i ty nevtipné jsem napočítal všehovšudy čtyři), takže popisek komedie je mimo mísu. Jo, ono je to asi všechno takové sofistikované, že? Stačilo se podívat na tvůrce a hned mi to docvaklo. Kdo se proboha takhle ve dvaceti obléká? Studenští, rádoby bohémští (pseudo)intelektuálové, kteří se v kavárně za břicho popadají už jen při představě, že bude Rumcajs v hraném filmu. Přesně takové typy jsem kdysi potkal v kině na Kill Bill a ty jejich nevtipné komenty odpovídají mentalitě tohoto filmu. Něco jako Pýcha, předsudek a zombie. Naučte se dát filmu konkrétní tvář, tenhle dort od pejska a kočičky je na břichabolení. ()

Ironfood

Na amatérský film to (navzdory místy hodně špatným hereckým výkonům) nevypadá špatně. Problém ovšem je, že krom výborné akční pasáže ve stodole je to po většinu času nuda (k čemuž trochu kuriózně přispívá i to, že je to až příliš dobře natočeno na to, aby to bavilo takovým tím ryzím amatérismem). Podle mě to chtělo víc zapracovat na scénáři, a to jak na samotném příběhu, tak na nějakých vtipných hláškách a scénách pro oživení. I ta choreografie soubojů občas mohla být nápaditější. Dělalo to na mě dojem, že scénář vznikl stylem "honem něco vymysleme, hlavně ať už můžeme točit". Což je škoda, protože to natáčení určitě stálo velké úsilí, které ale kvůli slabému scénáři přišlo trochu vniveč. Takže suma sumárum mi to přišlo spíš jako takové cvičení před natočením opravdového filmu... ()

MsUtahraptor

Paráda. Je vidět, že v tom nejsou milióny za každý prd ale má to příběh, vtip, slušnou akci, jadrnou češtinu (s kapkou slovenčiny) a odpovídající stopáž a já měla vždycky slabost pro kvalitní slátaniny a crossovery. Takovýchle blbůstek by mohlo klidně být víc. ()

Zagros

Občas se pro oživení mrknu i na nějaký ten amatérsky film a tentokrát jsem si vybral vcelku známý snímek Prach a broky. Po krátkém rozjezdu jsem se naladil na společnou vlnu s tvůrci, na ní jsem vydržel až do konce filmu a skvěle se bavil. Neprofesionálům nemá cenu vytýkat občas topornější herecké výkony a místy slabší technickou stránku (především zvuk a hlasitost dialogů). Naopak mě zaujali příběhem se skvělým nápadem společné bandy našich legendárních loupežníků. Vysoce cením také dospělejší přístup, kdy se občas zanadává, padne sem tam nějaká narážka, řeší se i sex a mrtvých je taky dost. Rozhodně to není pohádka pro děti, ale na pobavení dospělých je parádní. Jak jsem psal na začátku, zhruba po deseti minutách jsem se chytil a po chvíli jsem se divil, že už je konec. Uteklo to neuvěřitelně rychle, klidně by to mohlo mít o půlhodinu déle. Prach a broky se neztratí ani v chabé konkurenci pohádek našich televizí. Dávám tvůrčímu týmu čtyři hvězdy a v budoucnu budu případnou jejich další tvorbu sledovat. ()

SpaceOdyseus

Dialogy obcas susti papirem, herecke vykony nejsou vsechny uplne presvedcive, ale cert to vem. Je to zabava. Zabery na Rumcajse, jak si vyrabi dum dum zaludy, nebo na Lotrandu pestujiciho bojova umeni, je fakt sranda. Klobouk dolu pred vsemi tvurci. Takle rozmachly amatersky film z ceskych luhu a haju jsem snad jeste nevidel. ()

Savel

SPOILER!!! Prach a broky jsou v mnoha ohledech vyjímečný film, nejen na amaterskou produkci. Skvělý námět i svěží přístup tvůrců k tématu šlo vypozorovat uz v dynamickém teaseru. Člověk jen čekal, jak moc téma zprzní méně než minimální budget a poloamatérský štáb. K velkému překvapení je film natočen i sestřihán zručně, hudba návyková, dialogy psané citlivě a vtipně, no, českotelevizní produkce může závidět. Na žánrový, přesto "neamerický", příběh se dívalo tak zábavně, že bych ho v klidu mohl mít ještě jednou tak dlouhý. Velký klad patří rozhodně scenáristovu smyslu pro používání hlášek a odkazů, které nejsou vtíravé a nepřirozené (jako u Expendables nebo SW VII). Místy se pousmějeme nad vzpomínkou na maturitní témata (Záhořovo lože), pak nas zahřeje cimrmanovký vtípek na českou historii, jindy zase nostalgické otření o večerníčkové pohádky našeho dětství. Film balancuje mezi mnoha žánry, pohádkou (Čert ví proč, S čerty nejsou žerty, Hrátky s čertem, Sněhurka a sedm trpaslíků), historickou dobrodužnou fikcí (Černý korzár, Zorro, Robin Hood, Assasin Creed, Tři mušketýři, Butch a Kid), historickou fantasy komedií (Návštěvníci, Piráti z Karibiku), spaghetti westernem (Desperados, Hateful Eight, Tenkrát na západě) a fantasy horrorem (Sněhurka: Příběh hrůzy, Sněhurka a lovec). Přestože právě ne vždy citlivé přeskakování z žánru do žánru je právě typickým rysem rodriguezovských i tarantinovských filmů, tak bych si dokázal představit jestě vyhraněnější přístup a jasnější tah na bránu. Místy mi pohádkové odbočky (zpívání u okna, českopohádkový čertík - jednoduchá maska) kazily dojem syrového akčňáku a naopak. Druhou výtku mám k makeupu a castingu. Přestože chápu, že když natáčí film banda kamarádu, tak se tolik neřeší věk postav, ani hledání správných typů, protože se zkrátka vybíra z toho, co je. Ale když už si tvůrci dali toliko práce s lokacemi, historickým nábytkem nebo promakanými kostýmy loupežníků, tak je škoda, že si i tohle nevychytali. Chybí mi tam nádech určité dobové špinavosti. Zkažené zuby, umaštěné vlasy, vyrážky, zápach splašků tekoucích po chodníku. To co tak krásně nehollywoodsky uměli Návštěvníci, kteří zobrazili středověk více než věrně, nebo upocené tváře antihrdinů obletované mouchou v Tenkrát na západě. Celou dobu sem si řikal, proč není Ronja drsná divoženka, umaštěná rozcuchaná zrzka s mužskou náturou (byť okouzlující tváří) a chlupatým podpažím a nohama. Proč to musí být vyholená blondýna - sexbomba. A proč alespoň pro roli, kde je bába udavačka, si tvůrci nemohli vypůjčit skutečně starší dámu. Přestože jsem odcházel z kina nadšený (a nejen já, potlesk trval v podstatě po celou dobu závěrečných titulků), plný počet nemohu dát. trpím, když vidím nedotaženosti a kompromisy, které film dělí od špičky a tak místy zůstává stále na úrovni kamerové zkoušky. Možná to chtělo větší přípravu, možná to chtělo větší trpělivost při schánení finančních prostředků a možná je dobře, že to Peštové natočili alespoň v této podobě. Přeju proto tvůrcům, aby sehnali pořádný rozpočet, film co nejdříve zremakovali a dotáhli ho jak stopáží tak řemeslem na profesionální celovečer nebo seriál. Mohl by z něho být první ryze český spaghetti western a nebo kvalitní pohádka. () (méně) (více)

Drirr

Možná dám časem tři, ale teď jsem spíš dost zklamaný. Především kvůli přemrštěnému marketingu a nadšených výkřicích v mojí sociální bublině, které z toho dělaly profi velkofilm. Jenže on to není profi velkofilm. Má to sice super námět, dobrou hudbu a scény, kde se nemluví, ale jakmile přijde na nějaké herectví nebo dialogy, kvalita padá na samé dno. Ten film má prostě hrozně špatný zvuk, dramaturgii a scénář, dialogy nechutně šustí papírem a je navíc strašlivě cítit, že většinu postav ztvárňují neherci nebo špatní herci (až na výjimky). Nakonec dám asi tři hvězdy, ale teď jsem prostě dost zklamaný. ()

Bingos

Táhne z toho amatéřina jak z mamutí řitě, ale jaksi to absolutně není na škodu. Přízvisko 'amatérský' by měl snímek naopak nosit jako poctu! Jediné co fakt brutálně skřípe je (ne)herectví a sem tam mě trápil zvuk (po technické stránce), zbytek je však takřka dokonalý. Takže sere pes - scénář by měl vyhrát magnesiu literu a výprava zase oscara. Kdyby tam byly ještě navíc kozy, tak ignoruju i těch pár nedostatků, co to má a dám plné hodnocení. ()

Blue.Shark

Kdo by byl řekl, že naděje pro český film vzejde z vod amatérů a nadšenců? Prach a broky mě zaujal více, než libovolná tuzemská tvorba za posledních 20 let. Ano, herecký um někde přebývá a někde schází, masky nejsou to, co by mohly být, ale to je zcela vedlejší. Důležitý je nápad, nadšení, odvaha zvolit směr, který u nás není obvyklý. Líbily se mi akční scény, kostýmy, citlivě zvolené a načasované hlášky. Pryč s idiotskými komediemi a zaprděnými dramatickými veselohrami. Doufám v další tvorbu celého týmu, tohle byla pecka. ()

Prach a Broky jsou online!

Prach a Broky jsou online!

02.09.2016

Tento pokus o vytvoření české hrdinské týmovky jsme zmiňovali už v lednu, kdy měl snímek pražskou premiéru. Teď je film zdarma ke shlédnutí online, a to i přímo na profilu ČSFD. Na první pohled… (více)

Amatérský velkofilm Prach a Broky je v kinech

Amatérský velkofilm Prach a Broky je v kinech

10.01.2016

Vody českého nezávislého filmu včera rozvířila pražská premiéra amatérského snímku Prach a Broky. O co jde? Hodinu dlouhý film se točí okolo sedmi nejslavnějších českých a slovenských loupežníků. V… (více)