Prach a broky

(amatérský film)

Záhoř. Vilém. Rumcajs. Lotrando. Jánošík. Grázl. Ronja. Banda legendárních loupežníků konečně ožívá bok po boku na filmovém plátně! Amatérská skupina Rosenthal přináší drsnou pohádku o tom, co všechno z krvavé loupežnické historie nám bylo zatajeno. Jistě už teď tušíte, že s knížepánem z Jičína to nedopadne dobře... (oficiální text distributora)

Lasenice

Od amatérského filmu jsem očekával mnohé, ale tohle mělo k amatérštině hodně daleko. Zajímavý námět, bezchybná kamera, profesionální herecké výkony, bojové scény na úrovni, jen zvuk tu a tam pokulhával. A krásná kněžna je šťabajzna se vším, co k ní patří. ()

metla

Na amatérský film dosti povedené, originální příběh, který smíchal dohromady postrachy všech možných legend i reálné doby. Pár velmi zábavných momentů, souboje profesionálně provedené. Chyb by se tam samozřejmě taky dost našlo a dokud nebude další počin mnohem lepší, nemá pro mě smysl ani snižovat hodnocení. Právě naopak mi přijde velmi dobré zdůraznit, co vše se tam povedlo a bylo lépe provedeno, než u velkých produkcí či nedej bože, kdybychom to srovnávali s některým tím miliono-dolarovým brakem co nám tu do kin furt cpou. Uteklo to až nezvykle rychle. A dobrý výběr místa v Brně, velmi tématické, ač to poznamená kvalitu předání zážitku (málo místa, ne zrovna moc pohodlné sezení - ale nebyl problém při tak krátké metráži, na zvuku by se taky dalo zapracovat , ale s tím jsem počítal, když jsem tam šel). Držím palce, bylo to prima. Podíval bych se znova. ()

lloyd_mmoid

A já si, na rozdíl od Ice 123, myslím, že námět byl podojen více než dobře. Jasně, rezervy by se tam určitě najít daly, ale proč to dělat? Pár "amatérských" filmů jsem již viděl, a tohle patří rozhodně k těm nejlepším kouskům. Film má nápad, spád, vtip, překvapení. K tomu skvělá hudba, střih, bitky... Co na tom, že hercům občas nevěřím, či dokonce nerozumím. Tohle není film, u kterého bych to až tak moc řešil a hlavně, u kterého by to byl až tak velký problém. To, co se tady dámám a pánům povedlo, je něco naprosto úžasného. Něco, co mi u filmu, na rozdíl od hudby, chybí. Alternativa. ()

Fuego

Ne, ne, ne a ne! Když něco neumíš, tak to nedělej, ale nejdřív se to nauč! Když nemáš peníze, nedělej film! Úžasný nápad námětu a sem tam vtipná hláška - za to jediné ona moje jediná hvězda. Občas hezká kamera, barvy a fragmenty hudby. Jinak jedna velká katastrofa a průser! (Ne)herci neumí mluvit a své repliky deklamují jak básničku na základce, o jakémkoli, byť elementárním hereckém skillu nemluvě a šerm, bitky a bojové choreografie děs, běs a nedůvěryhodnost sama. Obojí je moje profese už více než dvacet let a tak to nejenže umím a smím posoudit, ale když to stojí za h..., což zde stojí, vytočí mne to doběla, což se stalo! Pár výjimek: čas od času Mikuláš Pešta (Záhoř) - tomu jsem dokonce i většinu věřil, což oceňuji a chválím, navíc byl krásným typem. Dále Alena Kučerová (Anna z Luděnic) ve své malé, ale přesto pěkné roli je nejen nejhezčí ženskou celého opusu (a to jsem na blondýny) suverénně válcuje a přehrává mě doslova iritující Moniku Vlkovou (hraběnka Amálie von Edelreich), stejně jako další strašlivě příšernou a stále se neuvěřitelně nafoukaně tvářící (nevím tedy na co) Terezu Lipovskou (Ronja). Její postava mne v celém "díle" fest štvala. Z mého pohledu tato pohádková a v Čechách zcela "beztradiční" postavička z daleké ciziny zde naprosto nemá co dělat, ale nakonec bych jí asi jako "milé šesti loupežníků" dal milost, ale ne takhle mizerně zahrané! Postavy Juraje Jánošíka (Vít Filipovský) a Rumcajse (Tomáš Sloup) mne svou existencí v díle moc potěšily (Rumcajsův Dum Dum tvrdý žalud i rozesmál). Zvlášť okamžik, kdy nádherně zazní Jurajova fujara (kterou mám jako nástroj moc rád, když se na ni umí) nad krásnou zalesněnou vrchovinnou krajinou. To byl moc hezký moment. Bohužel ani jeden z představitelů se mi ve svém výkonu moc nelíbil, trochu víc "chlapiny" by jim neškodilo, navíc představitele Rumcajse bych si představoval výrazně staršího a bez nohou do X!. Johan Grasel tam moc prostoru neměl a dobře že tak, protože ani jeho představitel David Novák mne také příliš nepřesvědčil. Lupič - gentleman Lotrando (Tomáš Stejskal) měl světlé momenty - líbil se mi jako postava i typ, ale scénář ani repliky mu situaci velmi ztížily. A Vilém? Jako Strašný lesů pán mohljako významná postava dostat více prostoru pro seberealizaci, aby se lépe vybarvil, ale co už, nebylo to úplně marný. Kdo se mi ale líbil byl Karel Hartl ze skupiny Merlet v miniroličce seržanta modrokabátníků. Tomu jsem to věřil celé. Ale proč? Protože má odehráno a je zkušený showmnan, na rozdíl od většiny ostatních, kteří si to o sobě také myslí, ale většinou mylně. Ficko (Vítězslav Doležal), postava bez skrupulí "čórnutá" z Čachtické paní, stejně jako motiv krvavé hraběnky (což mi ale nijak nevadilo), měl dost smůlu v postavě samé. Ono uhrát hrbatého zaprcatělého, ale giganticky silného skřeta při normální figuře není žádná legrace ani pro zkušeného herce, natož pro amatéra. Jean Marais by o tvorbě svého Hrbáče mohl povídat. Jeho komplikovaná kostýmní i obličejová maska (pokud vím masky Josef Rarach) asi nebyla úplně šťastným řešením. Pohyboval se velmi nedůvěryhodně a nebylo mu absolutně rozumět, bohužel nebyl sám. Ale to už je asi také dost zaviněno low budgetem. Ony ty masky byly vůbec poněkud ... no ... prostě ne. Chudák takový Ďábel (Šimon Pešta). Stejně tak dostaly na frak kostýmy. Všecko čisťoučké, nezpatinované a tím pádem nedůvěryhodné - no bodejť, kdo by si chtěl svinit vlastní drahý kostým, nedejbože ten za drahý peníz půjčený z Barrandova či od Merletů a platit návrháře a kostyméry. A konec krapet vypůjčený z Butche Cassidyho a Sundance Kida? No, co vlastně dál, kudy z toho průseru. Tož snad jedině takhle ... Takhle přesně to dopadne, když si partička lidí, kteří povětšinou k filmmakingu a herectví ani nečuchli, ale mají dost elánu, sebedůvěry a ega, ale o to méně zkušeností, úcty a respektu k tomuto řemeslu, řeknou: "Vždyť na tom nic není, to umí každej, to přece dáme, ne?" A zkusej to, před kameru nastrkaj místo profíků kamarády, kteří s nim možná šermují, nebo ani to ne a ... nedaj to. Možná kdyby si dali za cíl něco kratšího a více propracovanějšího a lépe financovanějšího, myslím po stránce příprav, produkce, kostýmů, masek, postprodukce, ale hlavně herců, kaskadérů a dalších specialistů, třeba by jim vyšlo něco sice kratšího, ale rozhodně důvěryhodnějšího a lepšího. Není pro mne lehké takhle servat film, kde sérii tvůrců znám, ale sorry, dožralo mne to moc. Možná jsem se těšil až příliš. Chápu, že i malej Kašpárek může sehrát velký divadlo, ale z mýho pohledu člověka z branže malej do velkýho prostě nepatř! Sorry boys! () (méně) (více)

Pitman.tom

Kdo by to byl čekal.... Přežijte začátek o vžijte se do světa trochu prkenných tváří a pohádek kde je všechno trochu jinak. řikáš si: "tak co bude tohle za píčovinu" a ejhle. Celkem dobře pojatá a vymyšlená parta českejch Marveláků s jednookym Batmanem v čele. Těším se na další díly : Kapitán Záhoř: První zbojník a Kapitán Záhoř: Občanská chálka. Každopádně by se tam hodil trochu upravenej J.S. Kozina nebo A. Babiš. Díky a víc takových filmů ()

m62

Na amatérsky počin vôbec nie zlé, videl som nejeden horší profesionálny film. Námet dobrý, scenár slušný, výprava a kamera dobrá, hudba vynikajúca, akčné scény zvládnuté, zopár dobrých gagov. Slabinou bol zvuk a herecké výkony, hlavne verbálny prejav. Čerešničkou na torte bol "shakespearovský" koniec s likvidáciou všetkých hlavných postáv ()

PJz8 odpad!

Kdyby to bylo kreslený, tak některý ty scény jako parodie s humorem typu South Park by se to občas dalo zkousnout, ale takhle je to děsivá pozérská blbost. Myslím že by scénáristi měli přestat čuchat lepidlo. ()

Fixa

Bylo to dobrý i vtipný. Bylo to fakt dobře natočený. Mělo to dobrej děj. Byly v tom dobrý postavy....... ale bohužel topornost herců, vše kazila. Přivřel jsem samozřejmě oči, nad tímto amatérským kouskem, ale mě to prostě mrzí. Protože představa, že by v tom hráli fakt herci, co by vedli přirozené dialogy, bylo by to dokonalý béčko a stal by se z něj kult. Takhle je to "jenom" dobrý. PS: Ano, Rumcajs byl dobrý tah a když si značil žaludy, tak mě to dostalo asi nejvíc :-) ()

8rec

Velice chytlavá písnička. Ta mi v hlavě hučela ještě hodně dlouho. Dějová linka trochu nic moc. Fajn je, že si to na nic nehraje, ale takový filmy fungovaly před lety, kdy s filmem mohlo začít spoustu nadšenců. ()

Rhaegar

Místy trochu cringe, ale to vůbec neškodí prostě se bavíte ne tím, že by to bylo vtipné, ale tím že je to debilní. V kontratu k tomu je akce, kterou dělala šermířská skupina a je to lepší než většina profesionálních produkcí. ()

r6AndrEw

Víte co se mi na tom vlastně líbilo? Ten amatérismus. On totiž život není jako ve filmu. Kdy jste naposledy slyšeli svého kamaráda dokonale vyslovovat? Já ani nevím, snad nikdy? Filmy hodnotíme pouze podle jiných filmů, což v tomto případě není možné. V reálném světě lidé nemají dokonalou výslovnost, hlasy nejsou vytažené na synťáku, dokonce ani běžní lidé nemají dokonalé pohyby. Já jsem třeba sice mrštný, ale ladnost filmových hrdinů postrádám. Takový je život. Tak to chodí. Takové jsou Prach a broky. Me gusta! PS: mam dredy tak si klidně zahraju Jánošíkovo panoše.. ()

Prach a Broky jsou online!

Prach a Broky jsou online!

02.09.2016

Tento pokus o vytvoření české hrdinské týmovky jsme zmiňovali už v lednu, kdy měl snímek pražskou premiéru. Teď je film zdarma ke shlédnutí online, a to i přímo na profilu ČSFD. Na první pohled… (více)

Amatérský velkofilm Prach a Broky je v kinech

Amatérský velkofilm Prach a Broky je v kinech

10.01.2016

Vody českého nezávislého filmu včera rozvířila pražská premiéra amatérského snímku Prach a Broky. O co jde? Hodinu dlouhý film se točí okolo sedmi nejslavnějších českých a slovenských loupežníků. V… (více)