Moje noc s Maud

My Night with Maud

Francie, 1969, 110 min

Eric Rohmer

Eric Rohmer

"Chystal jsem se jí říci, že mezi námi k ničemu nedošlo, ale pak jsem si náhle uvědomil, že Françoise se neobávala toho, co by se mohla dozvědět ona o mě, ale něčeho, co bych se mohl dozvědět o ní já. Něčeho, co mi začalo docházet právě v tu chvíli."(9.4.2009)

Zádumčivá, ale vybroušená (zejména úsporná) filmová úvaha.(4.9.2010)

Po dlouhé době film, který se mnou trochu zamával :-) - je to ale tím, že řeší mi hodně blízká témata. Jinak - míra "realističnosti" či civilnosti hereckých výkovů je až neskutečná. Dokonalá, minimalistická forma.(23.2.2008)

"Nejlepší by bylo, kdyby člověk nikdy nemusel opouštět lidi. Člověk by neměl být nucen zapomínat." Vztahová rezonance.(30.11.2015)

Rohmerův čtvrtý příspěvek do cyklu Šesti morálních povídek je hodně osobní – zaměřuje se na analyzování pocitů v celé své šíři. Do hlavní role režisér obsadil známého Jeana Lousie Trintignanta, muže, ocitajícího se mezi dvěma ženami. Každá je naprosto jiná, ale jsou to právě ony, kdo drží emocionální pouto příběhu. Trojúhelník postav je proložen i trojúhelníkem základních témat – křesťanství, filosofie, vztahy. Časté „intelektuální“ rozmluvy by mohly začít nudit, ale v tomto případě tomu tak není. Hrdina balancuje mezi přesvědčením (i pocity), své chování se snaží ospravedlnit. Se ženami vzájemně analyzuje niterné prožívání, názory, vše prostřednictvím dialogů. Volba, tak dlouho odkládaná, není volbou mezi dobrem a zlem, jedná se o rozhodnutí mezi dvěma zcela odlišnými osobami. Stručně a jasně: krásný film o lásce podaný zcela jinou metodou.(18.11.2003)