Moje noc s Maud

My Night with Maud

Francie, 1969, 110 min

Eric Rohmer

Eric Rohmer

[FNŘ 2010] Rohmer natočil překvapivě zábavnou sondu do života jednoho konzervativního katolíka. Svou konverzační povahou je film bezpochyby předobrazem filmů Před úsvitem/soumrakem, zároveň ale naprosto nenápadně buduje jakousi "zápletku", která má dokonce ve svém závěru zajímavý zvrat. Veškerý děj přitom vychází pouze z dialogů, což je poměrně husarský kousek. Určeno ale jen pro zapřisáhlé příznivce Nové vlny. Některé scény jsou totiž až příliš natažené. Například již úvodní kázání v kostele...(7.8.2010)

Spoilery: Po částečném prospání prvních 15 minut (mše v kostele a rozhovor dvou přátel o Pascalovi a matematice byly pro mě v podstatě nestravitelné) a mému ambivalentnímu vztahu k francouzské nové vlně, se mi film vlastně docela líbil. Když přestanete poslouchat ty řeči o matematice, filosofii a náboženství, objeví se před vámi roztomilá moralitka. I přestože se dva lidi k sobě přitahují jako magnety, v cestě jim stojí "pouze" rozdílný pohled na život a jejich cesty se nakonec rozejdou. Jako ze života. (FNŘ 2010)(8.8.2010)

"Nejlepší by bylo, kdyby člověk nikdy nemusel opouštět lidi. Člověk by neměl být nucen zapomínat." Vztahová rezonance.(30.11.2015)

Po dlouhé době film, který se mnou trochu zamával :-) - je to ale tím, že řeší mi hodně blízká témata. Jinak - míra "realističnosti" či civilnosti hereckých výkovů je až neskutečná. Dokonalá, minimalistická forma.(23.2.2008)

Řeči, řeči, řeči… Film chytrý, ale netečný, který si vystačí sám o sobě. Bez diváka. 65%(24.5.2009)