Hrdina

英雄

Hero

Hrdina

Akční / Drama / Dobrodružný

Čína / Hong Kong, 2002, 99 min (Director's cut: 107 min)

Yimou Zhang

Tan Dun

William Kong
  • CheGuevara

Ambice, velikášství a megalomanie, nic z toho není Zhangovi cizí, ale přitom nějak zapomíná na své postavy. Neustálé zpochybňování jednotlivých příběhů neústí nic v jiného, než ve zkratkovitě vykreslené charaktery všech dotyčných, které pozbývají poslední šance na ztotožnění s divákem (čili se mnou). Film, jak nejlépe vypéct císaře, se u mě nakonec zvrhnul na film, jak nejlépe vypéct diváka. Asi jsem se měl posadit na zadek z efektních bitek a vymazlených záběrů, ale bylo to asi tak stejný zážitek, jako když se člověk bez řidičáku dívá hodinu a půl na to, jak neustále dokola jezdí tucet aut značky Ferrari.(25.1.2008)

Úchvatné obrazy, doprovázené magickou východní hudbou, nádhernými souboji, jenž choreograficky na výši překonávají i ty z Tygra a draka. Rozmanitost prostředí a barevné stylizace hercům dodávají až magický nádech, obzvláště v souboji v podzimním listím přeplněném lese, stejně tak boj na hladině jezera s překrásnou siluetou v pozadí. Hrdina je lepší než Tygr a drak. Jet Li poprvé předvádí, že mimo bojového umění mu není cizí ani to herecké. Zhang Ziyi je tou nejkrásnější součástí kteréhokoli filmu. Yimou Zhang nám po svém ukázal, jak to bylo se sjednocováním Číny a mně se jeho styl setsakra líbí.(14.10.2006)

Vizuálně nesmírně krásný film. Barevně vytříbený. Ať se jedná o letící šípy, nebo poletující listí, vždy z toho má člověk krásný pocit. Každá scéna je v jiném hávu, jednou modrém, podruhé červeném, příště třeba zeleném či bílém. Ale vždy to na duši pohladí. Stejně tak bojové scény jsou propracované a efektivní. Dějově je však film slabý a proto po dlouhém zvažování jdu s hodnocením dolů, i když nerad.(10.5.2009)

Cinska legenda pretvorena do filmovej poezie, v ktorej sa nesermuje len mecmi, ale aj hudbou, slovami a obrazom. Baletne suboje, armady...to vsetko je len sucastou "vyssieho", jednoliateho celku. Dokonaly dojem kazia len niektore okate pocitacove triky. To je vsak skutocne vsetko, co mozem tejto trblietajucej sa perle vytykat.(9/10)(23.2.2008)

Málo příběhu, gravitace a herectví Jeta Li, naproti tomu hodně sytých barev, baletu, šípů, statistů a bohužel taky pestrobarevné nudy. Za hodně juanů krásně namalovaná poštovní schránka, ale uvnitř žádné hezké psaní.. Chtěl bych v rámci domácí produkce vidět něco podobného o Janu Žižkovi (Kanyza?), jak skáče po hladině Vltavy, létá s palcátem v ruce nad vozovou hradbou a přitom kope papežovy hochy do jejich udivených křižáckých ksichtů..(1.12.2009)

• - Všechny čchinské vojáky si zahráli skuteční vojáci armády Čínské lidové republiky. (Morien)

• - Poté, co se císař (Daoming Chen) od Bezejmeného (Jet Li) dozví, že existuje 19 způsobů, jak napsat slovo “meč”, řeknu mu, že daný problém vyřeší. Ve skutečnosti tak opravdu učinil a prosadil jeden psací systém pro celou Čínu. Ať již lidé mluvili jakýmkoli nářečím, používali stejnou sadu znaků, což velmi usnadnilo komunikaci. (DailyDreamer)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 152. (Zdroj: ČSFD.cz)