Hrdina

英雄

Hero

Hrdina

Akční / Drama / Dobrodružný

Čína / Hong Kong, 2002, 99 min (Director's cut: 107 min)

Yimou Zhang

Tan Dun

William Kong

Choreografie bojových scén je opravdu úchvatná (například scéna boje v opadaném listí, nebo předvádění bojovníkova umění deseti kroků v knihovně) ovšem jen do té doby, než herci začnou lítat a skákat desítky metrů. Tohle už mě vadilo u Tygra a drakaa v tomto filmu je to ještě "horší". Prostě digitálně upravovat bojové umění Jet Lia, které je samo o sobě excelentní mi přijde jako samoúčelné.(30.6.2003)

Hrdina je bezesporu velkofilm s velkým V, který svým rozpočtem (30 mil. dolarů) dvojnásobně zastiňuje i takového filmového velikána, jakým je Tygr a drak Anga Lee. Se svým levnějším kolegou má Hrdina však společné i to, že pozvedli původní čínský žánr wuxia (netýká se pouze filmu, ale i literatury, komiksů, video her apod.). Režisér Zhang Yimou do svého filmu obsadil snad všechny velké hvězdy současného čínského filmu, když k tomu připočteme bezchybnou choreografii soubojů, unikátní davové scény a výjimečnou vizuální stránku, tak se nám prezentuje velmi ojedinělý projekt (nejen) v rámci čínské kinematografie.(16.6.2011)

Tohle je skutecne nadherna podivana, ale nejaky vytky k filmu prece jen mam. Hlavne to je scenar, kterej je vcelku jednoduchej - verze Bezejmeneho-souboje, verze cisare-souboje, vysvetleni jak to skutecne bylo-souboje a smrt hlavnich predstavitelu. A do toho par rozhovoru, ktere zbytecne zdrzujou od nadhernejch souboju. Souboje jsou natocene naprosto uzasne, se spoustou nezapomenutelnejch scen, ale na druhou stranu, je to cele desne nacancane, vlajici obleceni, barevny kontrasty a litani. Kdyby byli souboje vic drsny vubec bych se nezlobil, a navic nejsou vubec krvavy. Taky bych zvolil jinou hudbu, takle to cely pripomina nejaky tanecni vystoupeni. Ale to vsechno nic nemeni na tom, ze to je proste nadhera, ktera si tech 5* zaslouzi.(16.8.2005)

Tomuhle stylu filmů asi nikdy na chuť nepřijdu. Musím sice říct, že vizuální stránka je téměř dokonalá (až ná pár míst, kde už mi přišla trochu přeplácaná, ale těch bylo opravdu minimum), ale příběh mě opět moc nechytl... Rozhodně jsou tyto 3* mnohem lepší než 3*, které jsem dala Tygru a drakovi.(17.8.2005)

Skoro se za to stydím, ale Hrdina mě napoprvé zasáhl mnohem silněji než Tygr a drak. Je to nejspíš díky jeho opulentní vizuální stránce, ale ani příběh mě nezklamal, právě naopak. A kam se na Hrdinu hrabou bojové scény z Matrix Reloaded! P.S. Ale Tygra a draka mám stejně radši...(11.6.2003)

• - Stejně jako ve snímku Tygr a drak (2000) se i zde věnuje postava Ziyi Zhang kaligrafickému umění a i zde je zmíněna úzká podobnost mezi kaligrafii a dovedností šermu. (dickens)

• - Pro nedostatek černých koní na place nechal Yimou přebarvit 300 bílých koní na černo. (Reiniš)

• - Ve filmu si zahrálo 18 tisíc vojáků z řad Čínské lidové osvobozenecké armády. (Reiniš)