Hrdina

英雄

Hero

Hrdina

Akční / Drama / Dobrodružný

Čína / Hong Kong, 2002, 99 min (Director's cut: 107 min)

Yimou Zhang

Tan Dun

William Kong

Formálne asi najkrajší film aký som kedy videl. Kvapky vody, mračná šípov ale najmä padajúce lístie sú neskutočne nádherné. A farby najmä žltá (s postupným prechodom do červenej) sú tu použité tak, že nebudete dýchať. Napriek tomu obsah trochu zaostáva za formou a túto skutočnosť nezachránia ani skvelé herecké výkony všetkých zúčastnených (na neuverenie aj Jeta Li). Práve preto je pre mňa Tiger a Drak o dosť lepší, napriek tomu ale nemôžem hodnotiť inak ako 5*. Inak všetci čo film prezentujú ako komunistickú propagandu si zabudli všimnúť jednu vec - najväčšie lži sú sfilmované v červenej ;-)(31.12.2003)

Podobné hrátky se způsoby vyprávění byly přesně tím, co mi svého času chybělo v Klanu létajících dýk a co z Hrdiny dělá i něco o kapku rafinovanějšího než jen sled překrásných obrázků. V podstatě jednoduchý koncept dvou vypravěčů a tří verzí jedné situace umožňuje nejen donekonečna opakovat souboje v pokaždé jinak zabarvených lokacích, ale také měnit pohled na dění, vykreslovat postavy a má koneckonců vliv i na vizuální podobu snímku; jak směřujeme od původních smyšlenek k jádru věci, mění se i původně ultrahypersuper stylizované wuxia scény záhadně se chovajícího listí a odrážení tisícovek šípů pomocí kusů látky na “realisticky” přijatelnější souboj na meče v poušti. Od letmého náčrtu malicherných a malých postav se zamíří k prokreslenějším, lidštějším a zároveň vznešenějším charakterům (jejichž vztahy nabývají v závislosti na poznávání pozadí události jemnějších rysů), od jednoznačnosti ke komplexnosti, od stereotypního motivu pomsty k „vyšším zájmům“, a to v přímé úměře k tomu, čím blíž jsme pravdě. Jestli něco přežije svou dobu, tak to dle mého nebude příliš učesaný, dějový a v podstatě jednoduchý Tygr a drak, ale právě Hrdina.(5.12.2008)

Bojové scény, dokonalá choreografie bojových scén, velmi zajímavé vypravění jednoho příběhu o několika verzí , Barevnost, hudba od pana Tana Duna,účast armády činské lidové republiky ,pointa filmu ,kamera, no už mám 5 důvodů proč mám dát nejvyšší ohodnocení.(7.6.2006)

Je to vynikajúci akčný poetický wu xia film od Yimou Zhanga. Má výborný príbeh o bezmennom bojovníkovi, ktorý sa potrebuje dostať k panovníkovi najmocnejšej čínskej ríše, pretože vedie vojny s ostatnými kráľovstvami a tak pripravil náročný plán, vďaka čomu sa mu to aj podarí. Ale pred uskutočnením atentátu chce ešte panovníkovi prerozprávať príbeh, ako sa mu podarilo zneškodniť obávaných bojovníkov. Spracovanie je perfektné, celá táto zápletka o rozprávaní príbehov, z ktorých iba niektoré sú pravdivé je pomerne originálna, ale sama o sebe by na skutočne úžasný film nestačila, tu nejde až tak o príbeh ako celok, na rozdiel od väčšiny podobných filmov, no viac než plnohodnotne to vynahradzuje podanie jednotlivých scén. A toto je už hlavným kladom tohto filmu, množstvo dokonalých scén po obsahovej, ale aj vizuálnej stránke, ktoré sú rozmanité, majú úžasný náboj, dokonca sú aj ladené do rôznych farieb a vyvolávajú nesmierny umelecký dojem. A všetko je to podporené perfektnými hereckými výkonmi a dialógmi so zaujímavými myšlienkami, takže to ponúka prakticky dokonalý zážitok. Akcie je tu dosť a je vynikajúca. Toto samozrejme nie je žiadny bojový film, takže o realitu tu nejde, ale prakticky všetky akčné scény sú úžasné po všetkých stránkach, perfektne natočené, so skvelou choreografiou a nápadmi a navyše odohrávajúce sa v krásnom prostredí. Taký súboj v lese, na hladine jazera alebo aj ten úvodný patria medzi to najlepšie, čo som vôbec kedy videl. Herecké obsadenie je úžasné, Jet Li, Tony Leung Chiu Wai a Maggie Cheung v hlavných úlohách, k tomu ešte Ziyi Zhang a Donnie Yen v menej výrazných, ale aj tak perfektných, nesklame ani Daoming Chen v úlohe panovníka, jedno z najlepších hereckých obsadení, aké som vôbec kedy vo filme videl. Réžia a technická stránka sú dokonalé, tu žiadnej stránke nemám čo vytknúť, Yimou Zhang stvoril jeden z najväčších filmových klenotov vôbec a k tomu ešte aj výborná hudba. Hrdina patrí medzi absolútne vrcholy sveta filmu, neskutočný zážitok po všetkých stránkach, scenár, herci, akcia, vizuál, hudba, až na tú slabšiu celistvosť príbehu, než napríklad v podobnom filme Tiger a drak a kratšiu dĺžku, takýto klenot by som uvítal minimálne v o hodinu dlhšom prevedení, tu nemám čo vytknúť. Jeden z mojich najobľúbenejších filmov. 96%(29.4.2007)

nesmí vám vadit ,,letecké" kung-fu souboje. pokuď se nad touto věcí povznášíte a máte rádi historické filmy - jste na správné adrese. netradičním způsobem vyprávěný příběh, postavený na choreografii soubojů, super kameře a střihu (probíhání mezi kapkami deště, souboj v listí, ale z čeho jsem byl fakt hotovej, bylo odrážení šípů). pastva pro oči a v mandarínštinině (dts) také pro uši. a třeba se dozvíte, že kaligrafie a meč mají stejná pravidla.(26.1.2006)