Hrdina

英雄

Hero

Hrdina

Akční / Drama / Dobrodružný

Čína / Hong Kong, 2002, 99 min (Director's cut: 107 min)

Yimou Zhang

Tan Dun

William Kong

Hezčí a lepší čínský film obsahující všechno, co si pod tamní středověkou kulturou dokážete představit, asi už nikdy neuvidíte.(8.4.2016)

Hrdina není obyčejný film, není to ani úplně klasický bojový film, je to přímo BÁSEŇ, nádherná a okouzlující báseň. U takových filmů se nelze pozastavovat nad fyzikálními zákony, nebo si stěžovat na trochu tenčí scénář, člověk se musí poddat a nechat se očarovat jak orgastickou formou, tak povznášejícím obsahem a věřte mi, jde to snadno. Barevný koncert okvětních lístků, souboje v mysli, tisíce letících šípů, podstata boje s mečem odhalitelná skrze kaligrafii - jak nadpozemsky krásné? Až mi to bere dech. Hrdina je jeden z nejlepších, resp. dost možná úplně nejlepší film o bojovém umění. Poskytuje doslova nezapomenutelný zážitek a to nejen díky své vizuální stránce, která v okolí svého žánru nemá konkurenci... "Proč jsi můj meč neodrazil? Jen tak jsem tě mohl přesvědčit" (jen doufám, že já jsem vás dokázal o kvalitách tohoto uměleckého díla přesvědčit, aniž by bylo nutné mě propíchnout mečem). 10/10(4.9.2008)

Sice nádherně natočené, vizuálně takřka dokonalé, ale to co cpou Číňanům do hlavy a jakým nažehleným způsobem se mi vůbec nechce líbit. Navíc děj je natolik prázdný, že ta propagace "kolektivních hodnot" až příliš vystupuje na povrch.(17.6.2003)

• Psema

Spíš tech-demo než film, což je při hodině a půl na tečku.(6.4.2015)

Nebudu tajit, že filmy typu Tygr a drak či Obávaný bojovník mám velmi rád a vždy se na ně kouknu s radostí. Bohužel Hrdina je přímo ukázkový příklad vítězství formy nad obsahem. Po vizuální stránce nemám absolutně co vvtknout, zkrátka úžasná podívá se spoustou skvělých bojových scén, barev a triků. Co se týče příběhu, tak ten mi přišel opravdu slabý (když porovnám třeba s Obávaným bojovníkem, tak tohle je jen slabý odvar). Ale na druhou stranu se na takovéhle snímky nekoukám kvůli příběhu, ale kvůli úžasné vizuální podívané, kterou Yimou Zhang vytvořit umí na jedničku. Dal bych pět hvězdiček, ale přeci jenom znám lepší filmy s podobnou tématikou.......(29.5.2008)