Mzda strachu

• Československo Cena strachu (více)
TV spot

Las Piedras, malé, od zbytku světa odříznuté městečko v jedné nejmenované zemi střední Ameriky. Bezcílně tu marní čas horda dobrodruhů nejrůznějších národností, která horečně vyhlíží jakoukoliv naději, jak uniknout všudypřítomné bídě a nudě. Mezi nimi je i Mario (Yves Montand), kterému zpříjemňuje pobyt mladá obsluha místí krčmy Linda (Véra Clouzot); Jo (Charles Vanel), francouzský gangster s nervy z ocele; Bimba (Peter van Eyck), tajuplný Němec, který přežil nacistický pracovní tábor; a Ital Luigi (Folco Lulli), nejlepší Mariův přítel - ovšem jen dokud se Mario nedal dohromady s Joem. Jednoho dne se jim naskytne možnost, jak přijít k vytouženým penězům, které jim umožní únik ze země: vypukne požár ropného pole a americký koncern, jediný zaměstnavatel v kraji, nabídne mužům 2 000 dolarů, když ve dvou náklaďácích přepraví pro hašení nutný nytroglycerin. Čeká je 500 kilometrů dlouhá cesta, při níž může sebemenší nehoda vést k explozi zničujících následků...Podle románu Georgese Arnauda. V roce 1977 natočil William Friedkin remake SORCERER. (Pohrobek)

Stejšn

Zajímavé je, že hrdinové jsou takoví bezcharakterní parchanti, že jim sice fandíme, ale jen kvůli důležitosti jejich mise, ne kvůli postavám samotným. Viděl jsem to před 30 lety v ČB verzi a včera barevné, film je stále pěkný a napínavý. ()

BardDeLune

Člověk u tohoto thrilleru ani nedýchá, celý film je podán s takovou opatrností a věrností, že je to radost pohledět. Vynikající Montand. ()

tartan

Pozoruhodný francúzsky dobrodružný thriller o smrtiacej ceste dvoch nákladiakov s vysoko explozívnym nákladom, ktorý mal pomôcť uhasiť inak nezvládnuteľný požiar na ropnom poli v istej stredoamerickej krajine. Zub času sa na filme síce dosť prejavil, ale napríklad scéna s prejazdom cez jazierko surovej ropy (skutočnej, herci mali následne vážne zdravotné problémy) je stále skutočne dychberúca. ()

tatopulos

Je to fakt bomba, ale remake je taky kvalitní. Frantíci mají ve srovnání s Američany prostě hlubší filmy. Jedině konec se mi nelíbil, Friedkinův remake má lepší konec ()

Blazkowicz

Bylo to sice hodně nudné a dlouhé, ale dívat se na to dalo. Trocha napětí při převozu výbušnin určitě zapracovala. Jenže většinu filmu dělá jen prázdné tlachání. 2* ()

zimzum

Uff...to bola maximálna husťárna, práve teraz som to dopozeral a som starší o dva roky. Oproti filmom natočených v týchto rokoch nesmierne napínavé a rýchlo plynúce ( teda okrem úvodnej 45 - minútovky od nej až do konca si človek ani nevydýchne). Kto má možnosť nech si tento film pozrie, určite neoľutuje. ()

Gand_alf

Ten uvod...Po asi 15 min.som to chcel vzdat, nastastie som sa prekonal. Predstavovanie postav, zivota v zapadakove kdesi v strednej Amerike bolo tak amatersky, priam naivne nafilmovany, az som nadobudol dojem, ze tento film je zly vtip, nastastie, od chvile vybuchu ropneho vrtu, to slo tym spravnym smerom, a nebyt tej uvodnej fazy, bolo by to na jasnych pat hviezd. ()

gotham

Ve své době jistě pozoruhodný a napínavý film, pro dnešního diváka však naprosto tuctový. Velkým problémem je délka, 156 minut na film s jednoduchým příběhem je opravdu moc, zejména začátek se strašně vleče a film v podstatě začíná až s usednutím hlavních postav za volant. A druhým velkým minusem jsou pro mě postavy, které mi nepřišly zrovna dvakrát sympatické. Ještě tak Luigi, ale Joe a také Mario mi pěkně lezly na nervy. Mario jako hlavní hrdina snímku se ke své milé Lindě chová naprosto úděsně, o Joeovi ani nemluvě. 50% ()

Jack.Pott

Ve své době musela být Mzda strachu vskutku napínavým thrillerem. Zaujala mě představa místa kdesi v rozvojovém světě, které je spojeno s civilizací prakticky jenom leteckými spoji. Partička evropských ztroskotanců, která sem hloupě utekla z rodného kontinentu, zkusí vydělat prachy na drahé letenky prací pro americkou ropnou společnost. Cestou necestou mají přejet k hořícím vrtům, přičemž na korbách dvou náklaďáků se třesou barely s neuvěřitelně výbušnou sloučeninou. Líbí se mi, že hlavní dvě - tuze nesympatické, takřka odporné - postavy zemřely bídnou smrtí. A taky pobavila explicitní - více než půl století aktuální zmínka, že Amíci se vždycky roztáhnou tam, kde jde tahat ze země "černé zlato". ()

Max Q.

Tak tohle bylo napínavé víc jak třicet moderních hororů dohromady. Kritizovaný zdlouhavý začátek mi ani moc nevadil, člověk si aspoň mohl udělat obrázek o tom, jak se tehdy žilo a v okamžiku, kdy na plac přijely dva náklaďáky, už člověk od bedny prostě odejít nemohl. ()

harycek

Když jsem to viděl jako kluk v ČSTV tak mě ten film velmi fascinoval a do dnes má svou sílu !!Ta druhá verze není špatná , ale poněkud plytká bez náboje té první!!! ()

pollstro

Rozhodně nezapomenutelný filmový zážitek, který si i přes poměrně dlouhé stáří neustále drží svoji atmosféru a své kouzlo. Po pomalé, ale za to příjemné úvodní hodině přichází zcela bezchybný, do detailu promyšlený a skvěle zpracovaný thriller plný akce a napětí, který by hravě strčil do kapsy kdejaký film podobného žánru. Působivé scény, ať už se jedná o přejezd přes hrbolatou cestu, otáčení se v zatáčce, odpal obrovského kusu skály , či famózní přejezd přes ropné jezírko. Všechny tyto scény jsou skvěle natočeny, jejich pocit skutečnosti je doslova dechberoucí. Těžko v dnešní době zažijete takový pocit napětí a adrenalinu z takových scén, při kterých doslova tuhne krev v žilách. O existenci závěrečné scéně by se dali vézt mnohé diskuze, dle mého názoru to poměrně dost kazí celkový dojem z filmu. Filmový klenot světové kinematografie, který se zapsal do dějin jako jeden z nejlepších thrillerů, který byl kdy natočen. "When I was a kid, I used to see men go off on this kind of jobs... and not come back. When they did, they were wrecks. Their hair had turned white and their hands were shaking like palsy! You don't know what fear is. But you'll see. It's catching, it's catching like small pox! And once you get it, it's for life! So long, boys, and good luck." ()

Docentus

Poklidná road-movie, při které je divák skoro 2 a půl hodiny bez sebe, v očekávání, kdy "to bouchne" :-) Neznám jiný film, který by mě dokázal držet celou dobu tak pevně jako Mzda strachu. Vynikající atmosféra výborným způsobem evokuje (zřejmě) dobu. Napětí je správně dávkováno, okamžiky k vydechnutí jsou skutečně jen pro odpočinek před dalšími nervy :-). Jeden z mála příkladů, jak by měl vypadat správný thriller. Málo známý, ale skutečně exklusivní snímek. ()

Ruadek

Velký zážitek plný nafty, ropy, zcela dokonale napsaných postav kterým šlo věřit každé gesto, slovo a čin. Do první poloviny nákres postav, jejich životy na kraji světa v zapomění, chlast, velká gesta, prázdné kapsy. Od poloviny šance na lepší život, dva náklaďáky, smrtelné nebezpečí a postupná devastace nitra až na krev a pot. Film o tom, jak malá rozhodnutí dokáží navždy změnit život. Jak z ledového drsňáka psychický tlak udělá rezignující " oživlou mrtvolu " . Natočeno důmyslnou kamerou, často pouze statickou, invenční, bez zbytečných rychlých střihů a dramatické orchestrace v lesích smyčců. Na Friedkinův remake se teprve chystám a už teď si trochu kladu otázku, zda vůbec něco takového ještě znovu přetáčet když dokonalé dílo už nelze vylepšit ani překonat. Snad jen touha tohle si natočit po svém a užít si to jen s tím, že takhle silná věc může být znovu převyprávěna a je vždy výzvou jak gradovat napětí po svém. ***** 17.1.2010 ()

matow

Možno sa zdá niekomu tento film ako príliš dlhý,aspoň prvá hodina ktorá sa nám snaží vykresliť hlavné postavy ale v celkovom kontexte všetko zapadá do seba a vyúsťuje v dramatický záver a ja myslím že toto dielko je chvála francúzskej dramatickej tvorby. ()

ALchemik

Dal bych pět, ale ten zdlouhavý a prázdný úvod celkový dojem trochu snížil.. Ovšem to, co se začalo dít potom mě drželo v napětí až do samého konce. Dokonce mi připadalo, že když se pohnu v křesle, tak vyletím do vzduchu...90%. ()

Leník

Mě tedy atmosféra příliš nepohltila, hrdinové mi sympatičtí nebyli (snad až na Luigiho) a místy mi to přišlo trochu legrační, což ale je asi spíš věkem filmu. Pro mě příliš "mužský" film. ()

hony23

Skvělé drama, při kterém si uvědomíte, že vaše práce není zas tak hrozná. Sledujeme totiž 2 posádky náklaďáků, které převáží nytroglycerin po rozbitých cestách k hoříccímu ropnému vrtu. Pokud přežijete úvodní nudnou hodinu filmu, čeká vás strhující a napínavá podívaná! ()