Spotlight

• Česko Světelný bod (více)

Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams a Liev Schreiber v hlavních rolích skutečného příběhu, ve kterém reportéři amerického deníku The Boston Globe odhalili masivní skandál zneužívání nezletilých představiteli místní arcidiecéze. Případ neměl dopad pouze na pár obviněných duchovních, ale otřásl celou katolickou církví. (Falcon)

Franc1s

Už od jakživa je církev jedna velká fraška... A teď jsem se v tom opět ujistil, co je to za bandu šmejdů, která má svůj systém, do kterého nikdo jiný nevidí a prsty mají ve všem, prostě mafie. Tady jedni novináři se pustili do odkrývání zneužívání dětí knězi v Bostonu, začli jedním, skončili několika, jestli už teda skončili.. Je to humus, a tyhle lidi, jestli se jim tak dá říct, kulka mezi oči je málo.. Ještě když, to není jen Amerika, ale celej svět... Velice povedený film se super herci. Těm novinářům klobouk dolů, já to jdu rozdýchat.. A doporučuji 9/10 ()

GodKnows

Na film som sa tešil. Príbeh samozrejme silný ale prišlo mi to príliš civilné, málo zaujímavé. Tá sa povedať, že som sa aj nudil. Chýbala mi dravejšia réžia, nejaký moment ktorý by filmu dodal trochu tempa. Nič také nebolo. Za mňa priemer. ()

ZnalecH

Přestože mě za to spousta lidí kritizovat, tak musím dát nízké hodnocení. Je to ze dvou důvodů. První je, že jsem na tom byl v kině a málem jsem u toho usnul. To se mi v kině snad ještě nikdy nestalo, že byl litoval koupeného lístku... A druhým důvodem je to, že mi připadalo téma špatně uchopené a zpracované. Co naopak musím pochválit je výběr kvalitního, zajímavého i závažného tématu. Ale když ho nezvládnu, tak bych se do něj radši nepouštěl. ()

gemi

Film samotný je za čtyři. Ta pátá je za další hřeb do rakve katolické církve - nejzločinnější organizace v historii lidstva. ()

Inozuka

Komorní novinářské drama, které přes svou dlouhou stopáž funguje skvěle. Když si představíte, že jádrem filmu jsou v podstatě jen dialogy v kancelářích, restauracích a kavárnách, případně telefonáty tamtéž, je potřeba smeknout nad tvůrci, že dokáží udržet napětí až do konce. O vlastním tématu úchylů v kněžských rouších samozřejmě panuje v Čechách trochu jiné povědomí, než v zemích kde je katolická církev víc na koni, ale i tak dokáže film rozsahem odhalených obtěžování malých farníků dost šokovat. Umím si představit, že v USA po uvedení mírně poklesl počet ministrantů... Herecky je to doslova koncert a těžko někoho vyzdvihnout, celá ústřední banda to válí na jedničku. ()

bearmeedek

V obsahu filmu je řečeno vše a přesto mě to během dvou hodin v kině zcela sežralo. Netušil jsem, že v dobách, kdy u nás vládla tvrdá totalita, ve Svobodném světě za velkou louží vládla také zase jiná totalita, přímo mafie - katolická církev. Její praktiky si v ničem nezadaly s tou naší. Poslušnost amerických úředníků, politiků i obyčejných věřících byla fascinující. Někdo ti řekne o filmu (nebo aféře) Spotlight a ty si pomyslíš: dobrý, tak ty hajzly dostali. Ale podíváš se na film a zíráš, čumíš, nechápeš. A hledáš větší slovo, než je hajzl. ()

Mira90

Těžkotonážní novinářské drama jak má být a jak máme rádi. Boston má unikátní genius loci a nejeden skvělý film toho využil. Spotlight je další v řadě. Jak příběh postupuje, tak se vám stále víc otevírá/zavírá pusa, herecké výkony jsou excelentní (hlavně Mark Ruffalo) a fakt, že jde o vítěze Oscara za nejlepší film, asi nemůže být překvapením. ()

neo93

Úchvatné novinářské drama se silným tématem. Co ze začátku vypadá jako malý případ s jedním či pár osobami a několika oběťmi, se rozroste do neuvěřitelného rozměru s desítky zneužitých dětí a jejich agresorů. Skvěle sehraný tým investigativních novinářů, kteří odhalují neskutečný rozsah tohoto téměř organizovaného násilného zločinu vedeným samotným kardinálem v Bostonu. Je podivuhodné, jak dlouho dokázali všechny věci ututlat. Skvěle napsané, zrežírované a zahrané. O filmu a samotném problému, se bude ještě dlouho mluvit. ()

BDMarty007

Vynikajici drama po obsahove i ryze filmarske strance. Je to natocene v podstate velmi civilne a usporne a vlastne se svym zpusobem moc nedeje, je to hodne proceduralni, ale presto se napeti pomalu stupnuje a stupnuje, vidime jak se postavy emocionalne vyvijeji a pribeh speje k velke katarzi. Kdyz je dobry scenar, herci a reziser, neni nic treba dochucovat ani efekty, ani scenami na efekt a prece je to sila. Mozna omto vetsi. Myslim, ze tohle zustane na mem listu nejlepsich filmu. ()

Sweat55

Zajímavě zpracované téma, o kterém by se před několika lety nikdo neodvážil mluvit. Skvěle zahraný film. Ale aby to bylo dokonalé, mohlo by se jít mnohem více do hloubky. Navíc chybí nějaká napínavá scéna, která by film udělala mnohem zajímavější. Ale pro fandy novinářských dramat, jako jsem já, je to ideální. ()

Likan7

Předně musím smeknout před scénářem. Přestože to je extrémní dvou hodinová konverzačka kde se jen mluví a rychle chodí (někdy i naopak), tak je to celé krásně přehledné. Vždycky jsem věděl k čem a o kom je řeč (a že těch postav tam je habaděj). Herecky je film absolutní špička. Takový herecký ansámbl jen aby jeden pohledal. Přesto moc nerozumím, proč Spotlight získal hlavního Oscara. Jo, určitě to je hodně kvalitní film na sakra ožehavé téma se skvělými herci a dobrým scénářem, ale na plnou palbu mi tam chybí takový ten úplný dopad. Je to ale i celkem logické, protože sledujeme "jen" novináře. PS - těžko bych si představil silnější konec. ()

waska

Názorně je tady vidět, že vytvořit kvalitní film je stále možné i bez digibordelu. Stačí mít příběh a kvalitní herce. Tady to platí v obou případech. ()

Mngwa

Spotlight vlastně může sloužit i jako dokument, aby všichni viděli aspoň na plátně, že skutečná novinařina není opisování přiblblé propagandy a bulvár, ale časově náročná, tvrdá a poměrně riziková práce. Hlavně ti naši presstituti by se na tohle měli dívat povinně. ()

fallanga

Dobře napsané a perfektně vygradované drama. Během dvou hodin plných velmi pěkně zpracované investigativní novinařiny jsem se ani na minutku nenudil. Ze začátku jsem měl trošku zmatek ve jménech, která jsou na diváka vychrlena velmi rychle, ale to považuji pouze za drobnou chybku. Příběhu to nakonec vůbec neškodí, ten se rozjíždí pomaličku, začátek je pouze nástin té obrovské "konspirace", která poprvé udeří asi v polovině filmu a od té doby je to jedno hrozné odhalení za druhým. Není to hezký příběh, a i občasné, velmi krátké "fillery", kdy se na pár minutek nesleduje hlavní příběh, ale pocity hlavních postav, jejich znechucení, tak právě tyto okamžiky podtrhují hrůzu toho příběhu. Navíc je to všechno velmi pěkně zahrané, hudba se také povedla. Je taková mírná, ale utužuje atmosféru, přesně co od hudby v takovémto filmu očekávám. ()

m4xp4yn3

Jako film za tři, jako zaznamený úsek historie za čtyři. Trochu mi vadilo, že mi tam nic nevadilo (sic). Prostě jsem to odkoukal, pak byly titulky a pak jsem šeů dělat něco jiného. Na právě zhlédnutý film jsem ale nemyslel. ()

balcazar

Prvé slová, ktoré mi po Spotlighte napadli, boli, že to je jeden poctivo spracovaný film, do ktorého sa herci vložili a snažili sa ho zobraziť verne, no bez preháňania. Na druhej strane si sám sebe kladiem jednu básnickú otázku. A síce film spracováva neskutočne vážnu tému, či by do jej spracovania nemal pridať trocha šťavy. Nevravím o preháňaní a vymýšľaní si faktov, ale o väčšej gradácii (áno, viem, samotný stúpajúci počet zneužívajúcich kňazov by mi mal stačiť, ale nestačí) pri zobrazení výpovedí a spomienok zneužitých svedkov konkrétnymi scénami (zneužitie maloletých). Jednoducho to chcelo šplechnúť ešte viac kontroverzie (ktorej bol tento prípad prešpikovaný skrz na skrz) divákovi a možno aj cirkvi, že spracovávame sakra vážnu tému, ktorá by nemala skončiť len pri pozretí tohto filmu, ale má skončiť ako výstraha a nezabudnuteľný hnus. ()

pirulka

Práca investigatívnych novinárov je vskutku zaujímavá, o to viac ak idú tvrdo po téme takéhoto "rangu"..až mrazivé je uvedomenie, že ide o reálne skutočnosti. Práve preto sa mi námet aj myšlienka filmu veľmi páči, hoci čo sa týka samotného spracovania, akosi ťažko som si k nemu nachádzala cestu, trošku som sa strácala v rýchlom slede deja a početných mien postáv. Niečo mi tam proste chýbalo..a aj k samotným hercom som si len ťažko nachádzala cestu. Myslela som si, že tento film mnou "viac pohne". ()

deLaFere

Vynikající film, výborný scénář, skvělí herci, dobrá režie a především skvělé téma. Jen hlupák zamění víru s církví a obzvláště s katolickou. Dnes všichni útočí na zjevně středověký islám, ale to, že katolická církev ten středověk také ještě neopustila nikdo nechce vidět. Stále mám pocit, že skandál na tuto instituci nedopadl dostatečně tvrdě, uvnitř zdí Vatikánu nadále bují bigotnost, zkostnatělost a ortodoxní konzervativizmus. Film je skvělým mementem katolické církve, byť je současný papež velmi sympatický, sám na velmi žádoucí proměnu asi nestačí. ()

Dan

Film se zaměřuje na práci novinářů, kteří se snaží dát do kupy nejenom informace o jednotlivých případech sexuálního zneužívání dětí kněžími, ale také krytí a přehlížení těchto zločinů římskokatolickou církví. Ač je značná část filmu věnována popisu prostředí, které umožňuje, aby sexuální zneužívání dětí mělo pro pachatele co nejmenší následky, prostor dostanou i oběti, aby představily některé typické dopady sexuálního zneužití do dalšího života. V této oblasti bych nicméně ocenil, pokud by oběti byly vykresleny trošku plastičtěji (nejen jako blázni či chudáčci) a kdyby bylo ukázáno, že s traumaty je možné pracovat. Oceňuji, že se do scénáře vešla i perspektiva jednoho z kněží, kteří se zneužívání dopouštěl; zde by však opět bylo možné jít více do hloubky a zaměřit se na motivace, racionalizace a považování sebe samého za oběť. Každopádně oceňuji snahu o přiblížení tohoto náročného tématu širší veřejnosti. ()

Z La La Landu na Měsíc

Z La La Landu na Měsíc

24.06.2017

Damien Chazelle (Whiplash, La La Land) se letos stal nejmladším režisérem, který má doma na poličce Oscara. Jeho další film tak doprovází astronomická očekávání, před nimiž by se kdekdo schoval k… (více)

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz