Spotlight

• Česko Světelný bod (více)

Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams a Liev Schreiber v hlavních rolích skutečného příběhu, ve kterém reportéři amerického deníku The Boston Globe odhalili masivní skandál zneužívání nezletilých představiteli místní arcidiecéze. Případ neměl dopad pouze na pár obviněných duchovních, ale otřásl celou katolickou církví. (Falcon)

noriaki

Spotlight mě potěšil hned dvakrát. Bídná úroveň článků a emocionální agitace až zaujatost českých žurnalistů mě téměř přesvědčily, že tenhle přístup je v žurnalistice normou. A tady jsem měl možnost sledovat partu, pro kterou je investigativní novinařina a profesionalita pořád to nejdůležitější. Cílem je informovat, pravdivě, s odstupem a bez emocí. A stejným způsobem je natočený i film. Bylo by strašně jednoduché a lákavé vyprodukovat hysterické a nenávistné drama plné přepjatých scén. Během děje by lidmi cloumal vztek a na konci by si každý zažil pocit zadostiučinění, a někteří i chvíle škodolibé radosti. Vzhledem k závažnosti zločinu katolické církve, by to nebylo ani nepochopitelné, ani laciné. O to víc je potřeba Thomasu McCarthymu poděkovat za to, s jakým citem se látky chopil. Sílu výpovědi zachoval. Nezlehčuje, nezamlčuje, ale ani nehraje na city. Osudy obětí ostatně mluví samy za sebe a jejich příběh dalšího vypravěče nepotřebuje. Jen bylo potřeba, aby ho někdo vynesl na světlo. Top 10 za rok 2015. ()

elanius

(69/2016) / Nie moc prekvapivý, či napínavý film, ale poctivá filmárčina starého strihu. Herecky zažiaril hlavne Mark Ruffalo, ale celkom originálne zahral aj môj obľúbenec Liev Schrieber. Možno filmu chýbali dve tri výraznejšie scény, alebo odvážnejší záver. Každopádne za odvážnu tému a novinárske prostredie bodík navrch. (7/10) ()

Mishqo

85-90% ... Nie že by katolícka cirkev mala v mojich očiach nejaký rešpekt, no po tomto filme by zmizol aj ten najmenší kúsok akejkoľvek úcty. Nechcem zovšeobecňovať, ale v Božom mene zneužívať maloleté deti je fakt tá najväčšia úbohosť, ktorá sa nedá nijako ospravedlniť. Partia novinárov na ceste odhaliť týchto sexuálnych predátorov v bostonskej arcidiecéze. Herecké sympózium bez chybičky. Atmosféricky tiež zodpovedajúce nálade filmu. K úplnej spokojnosti mi tam niečo chýbalo, ale ozaj silné!! ()

Yoda sama

Z akademickej rutiny to vyťahujú tie civilné, skvelo zahrané postavy a ten príbeh, ktorý je dôležitý vyrozprávať. Teda ten parádny scenár, ktorý si neberie z toho príbehu prvoplánové šokujúce scény ale všetko podáva realistickým spôsobom z pohľadu poctivej investigatívnej novinárčiny. ()

hroubek

Dlouho jsem se rozhodoval zda dát čtyři, nebo pět hvězdiček, jelikož jsem měl o některých věcech z filmu malinko smíšené pocity. A teď to nějak shrnu. Spotlight je ten typ filmu, který umí dost dobře překvapit. Naláká nás na příběh, který není zas, tak moc originální, ale o to více nás pak dostane jakou rošádu s daným celkem předvede. Fakt jsem nečekal, že mě film chytne, tak moc a jak s napětím budu sledovat, jak to všechno dopadne. Film má výborné tempo, které danému příběhu sluší a já si říkal, že mít to ještě o půlhodiny navíc, tak by to bylo ještě lepší. Nebo v lepší případě vidět to, jako nějakou televizní minisérii od HBO. Tempo je pomalejší a není nějak extra strhující. Většina strhujících věcích jsou pak perfektně odsýpající dialogy, které zde ukazují, že obyčejná slova dokáží zapůsobit mnohem více, než kdejaká akce. Thomas McCarthy se s příběhem popral velmi dobře. Je vidět, že umí pracovat s atmosférou a budovat to správné napětí. Dále se mu povedlo to, že celý film působí, jako bychom tam s hlavními hrdiny byli a prokousávali jsme se mořem detailů a sami zažívali šok, z toho co zjistíme. McCarthy tento šok prodává bez přidaného patosu a s jistým novinářským odstupem. Z filmu jsem měl několikrát pocit, že chci vědět víc, ale film mě to nedá, protože to nebyl záměr. Záměr byl odvyprávět jednu konkrétní reportáž a ne co se odehrávalo pak. Herci jsou zde velmi dobrý a jejich výkon krásně podporuje atmosféru filmu. Michael Keaton je zde parádní a užívá si pěknou hereckou příležitost. Mark Ruffalo je opět výborný a je škoda, že nedostává více podobných rolí. Rachel McAdams je velmi dobrá a tahle role jí sedla. Hodně mě zaujal Brian James, který si pár scénami říká o dost rolí v dalších filmech. Velmi mile mě potěšili pánové Schreiber, Tucci a Crudup, kteří i na malém prostoru jsou výborný. Dost mě zaujalo jakým způsobem probíhalo získávání informací. Užil jsem si scény ze soudů, z výslechů a z postupného odhalování kam až případ zasahuje. Docela mě zklamalo, jak moc odtažitý příběh je. Prakticky se soustředíme na vyšetřování a nic moc se o ničem jiném a o nikom jiném nedozvíme. Dále mě mrzelo, že nenabídne nějaké zúčtování s "padouchy" příběhu. Prostě filmu chybí ten klasický konec, který by se po takovémhle příběhu nabízel. Spotlight je skoro výborný film, ze kterého běhá mráz po zádech, kvůli tomu, jak moc ve skutečnosti dané události byly znepokojivé a přehlížené. ()

Castrator

Stačí si pustit posledních pár sekund filmu před titulky a víte, o jak velkých prasárničkách film zhruba je (cca každý dvacátý kněz cpe své péro dětem do ksichtu, zadku nebo do ucha). To byste ale udělali chybu, protože Spotlight je film velmi zdařile natočený a na to, že jde o klasický novinářský film, tak rychle odsejpá, a chvílemi je i dokonce napínavý. Rozhodně stojí za vidění, Oskara za nejlepší film ale dostat neměl, od zviditelňování témat Oskaři nejsou a být by neměli. O jeden z těch nejlepších filmů minulého roku jde ale zcela určitě. Golfing is not a verb! ()

VanTom

Samozřejmě jednoho úplně zamrazí, jak poslouchá výpovědi a společně s čtyřčlenným týmem Spotlight odhaluje další a další úrovně tutlaného skandálu, který se rozrůstá do šokujícího rozsahu a hloubi. Právě pro to neosobní, procedurální zaznamenání "mravenčí" investigativní novinářské práce (do soukromí postav nahlédneme jen mimoděk a velmi, velmi sporadicky), když už i tyto ostřílené profesionály začnou jejich závěry vykolejovat, dopadnou emoce o to rázněji. ()

VasaX

Hodně komorní záležitost, jenž je krásným oknem do dedikované investigativní žurnalistiky, jenž se v kontextu té nynější zdá spíše jako film o pravěku, kdy víme, že je to historie, ale zdá se to tak mýticko-mystické. Parádní herecká sestava, na kterou to sedlo, obzvlášť Mark Ruffalo byl skvělý. Tohle stálo za to, protože dvě hodinky stejného tématu se mohly lehce obrátit v prachsprostou nudu. Ale Spotlight mě bavil. A to ani při velké únavě z práce posledních dvou týdnů jsem musel bojovat se spánkem jen v první třetině, než mě příběh pohltil a mozek aktivizoval sám sebe i tělo v zájmu skvělého filmového zážitku. ()

LEGACY

Církev je podivuhodná instituce s neracionálními praktikami, která by v dnešní době už neměla přetrvávat, nebo alespoň by (vzhledem ke všemu, co se v jejích kruzích stalo) neměla mít sebemenší vliv. Vzor morálky a etiky nehledejte u církve, protože ta nemůže spasit ani sama sebe natož vás. Zasloužený oscar. ()

zigíš

Mám pro novinařinu na plátně a napínavá procedurální -investigativní- dramata z toho vyplývající slabost (!) tady zkondenzovaná do kompaktního, soudržného celku kde jednotlivec nemá místo a kde se hraje za tým ..můj osobní kandidát na oscara (100%) ()

Skeksis

Zase som si v kine dvakrát zdriemla! Cez celú zbierku nudných hercov ma donútila dopozerať nasranosť na cirkev - najväčšiu zločineckú organizáciu v histórii ľudstva. Nielenže zabrzdili vývoj ľudstva na jedenásť storočí (kto mal iný názor, či smer v myslení, ten bol upálený na hranici), ešte si aj doteraz dovoľujú kázať tie bludy z knihy plnej halucinácií a klamstiev, a blbí ľudia im na to letia. Nahrabali si peniaze z odpustkov, cirkevných daní a Križiackych výprav a doteraz sa majú ako prasatá v žite. A prečo sú platení štátom, tiež nechápem! Vatikán by som zničila v prospech ľudstva! A tak ďalej... Iba som sa nasrala. ()

svobik

90%. Vynikající záležitost. McCarthy má obrovskou pochvalu, protože jeho režie je na podobný žánr strhující. Bezchybní herci a jeden z kandidátů do TOP 5 letošního roku. ()

mkubalikova

Možná nejlepší film z novinářského prostředí, co jsem kdy viděla, ale jasně nejlepší film roku 2015. Silné téma, jehož vážnost a rozsah divák odkrýva spolu s týmem z Boston Globe. Vše stojí a padá na skvěle napsaných a zahraných postavách: Keaton, Ruffalo a Schreiber naprosto vynikající! 100% ()

vyfuk

Původně jsem se bál, že půjde o blbost, ale byl jsem příjemně překvapen. První půlhodina byla sice skoro až utrpení a nuda, které mne málem vrhla do stereotypu o tom, že se bude opakovat pád typu Mrdka na nejistotu. Film se nakonec po půlhodinu konečně rozjede a uvrhne mne blahosti, kterou vytvořili McCarthy se Singerem. Chce to jenom čas, tak nepanikařte. Jednoznačně dobře natočený film pro rok 2015 a v celku slušný kandidát na Oscary. V každém případě, ale musím říci, že herecké výkony... noooo... asi takhle. Keaton po Birdmanovi nabídne vedlejšího zkušáka, ale spíše mne překvapuje, že i Tucci předvedl dle mě lepší výkon než Ruffalo. Ruffalo sice umí řvát a zkouší co může, ale přijde mi, že skoro nikdy do toho nedá emoce. Je skrz něj vidět jako přes ukrajinskej záchod. I tak nemůžu upřít tyto dokonalé kvality. Jsem spokojen a přeji mnoha zdaru k Oscarům! ()

Jacob23

Particka vybornych hercu tahne tuhle ukecanou,presto velmi zajimavou temnou cast americke historie. Emocionalne misty dost silne presto se to asi dalo sponovat jeste dal. Nejvic skvely Mark Ruffalo a Rachel forever! :) s presne padnouci hudbou a vybornou kamerou ()

drackula

Veľmi silná téma, ktorá si zaslúži kvalitné spracovanie. Faktograficky bravúrne, ale čo sa týka pocitov, tak vyslovene intenzívne bolo iba zhnusenie. Chcelo by to niečo údernejšie, mrazivejšie alebo dynamickejšie, čo by o trochu viac zaliezlo pod kožu. Mark Ruffalo bol úžasný a Michael Keaton bez debaty super, ale až druhý v poradí. Celkovo spokojnosť. Viac takýchto poctivých novinárskych filmov. 80% ()

Z La La Landu na Měsíc

Z La La Landu na Měsíc

24.06.2017

Damien Chazelle (Whiplash, La La Land) se letos stal nejmladším režisérem, který má doma na poličce Oscara. Jeho další film tak doprovází astronomická očekávání, před nimiž by se kdekdo schoval k… (více)

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz