Spotlight

• Česko Světelný bod (více)

Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams a Liev Schreiber v hlavních rolích skutečného příběhu, ve kterém reportéři amerického deníku The Boston Globe odhalili masivní skandál zneužívání nezletilých představiteli místní arcidiecéze. Případ neměl dopad pouze na pár obviněných duchovních, ale otřásl celou katolickou církví. (Falcon)

R1CH1E

Skvělý příběh z novinářského prostředí, který se zabývá děsivou kauzou sexuálního obtěžování mladistvých knězi. Vše je založeno na skutečném případu, což velmi výrazně prospívá atmosféře filmu. Právě atmosféra a pomalé tempo spolu s civilním pojetím z toho dělají podívanou, ze které jde mráz po zádech, obzvlášť v momentech, kdy nikdo nemá o příběh zájem a dělá, že se jich netýká. Snímku se také skvěle daří vyobrazit vše ryze informativně, bez zbytečného démonizování jedné či druhé strany, avšak výsledný efekt je o to více působivý a silný. Bravo. Podle mě jeden ze žhavých kandidátů na zlatého plešouna. ()

Pedross800

"OBČAS JE LEHKÉ ZAPOMENOUT, ŽE JSME STRÁVILI VĚTŠINU ČASU KLOPÝTÁNÍM VE TMĚ. KDYŽ POTOM NARÁZ VYJDEME NA SVĚTLO, JAKO BYCHOM CÍTILI VŠECHNU TU VINU KOLEM NÁS." Já si nemůžu pomoct, ale takovéto příběhy postupného odhalování různých konspirací, skandálů, tajných informací a podobně jsem vždycky žral. Takže je jasné, že tohle investigativní odhalování největšího skandálu v dějinách katolické církve v USA je něco pro mě. Zvláště, když jsem to takříkajíc "zažil" na vlastní kůži. Vzpomínám si, jak to při mém pracovním pobytu v roce 2002 v USA amíci náruživě řešili a prožívali, zvlášt, když to bylo kousek od Bostonu. Naprosto vynikající čtveřice novinářů, kdy každý jeden svou postavu sehrál opravdu báječně odhaluje to, co se zpočátku zdálo být jen selháním jednotlivce mistrovským a zajímavým způsobem. Tak nějak nesenzačně a jak vidím z komentů pro dost lidí nudně, ale pro mě naopak o to víc zajímavě. Prostě uvěřitelně. A to jejich postupné odhalování toho, o jak velkou chobotnici se jedná, mě teda bralo emočně dost. Jako třeba zjištění jednoho z novinářů, že ti hajzlíci bydlí kousek od jeho bytu....silný moment. Stejně tak s citem a bez přehnaného tlačení na pilu zobrazené utrpení a bolest všech těch obětí, jako i záběr ve vánočním čase na dětský pěvecký sbor v kostele....ne tenhle film rozhodně není chladný a bezemoční. Jen si spíše většina lidí už zvykla na všechny ty grandiozní, triky a monstrozní akcí přeplněné bijáky a nedokáže si užít "obyčejný" poctivý film na silné a pravdivé téma. Takže tady není o čem, za mě maximální hodnocení a zasloužený Oscar! ()

Killda

To je zase oskarová ostuda! Spotlight není filmařsky žádný zázrak, zajímavý je jen tématem. Akademie už zkrátka nerozdává ocenění za kvalitní filmařinu nebo dokonce za filmy, které kinematografii někam posouvají... stačí natočit průměrný film, který konvenčním staříkům prostě padne do noty a plešoun je jistý. ()

ghatos

Bylo zajímavé pozorovat "rasistickou" akademii. Tu nejvíce rozrajcoval chladný, ukecaný, morální film o perverzní lásce k dětem. Ve Světlometu není zhola nic mimořádného (š*kat děti v sutaně je normálka). Mark Ruffalo vypadal jako mentálně retardovaný. Strašidelně byrokratické, antiemoční péčko pro elitářské honiče za 40%. ()

Ravi

Velmi mě zaujalo, s jakým zápalem se herci a režisér vrhli na toto téma. Obzvlášť Mark Ruffalo zahrál výborně, jelikož motivace jeho postavy, ke katolické církvi vzhlížející, byla více, než zřejmá. Pokud bych hodnotil film skrze závažnost tématu a odvedenou práci novinářů, kteří se na zveřejnění podíleli, musel bych dát nejvyšší hodnocení. Avšak co mi v tomto filmu chybělo, byl záměr, proč se to celé vlastně natáčí. Ať si říká, kdo chce, co chce, ale takovéhle téma si zaslouží přesah, otevřené otázky, širokou brázdu v pochybách každého diváka. Měl jsem dojem, že se to pojalo jako dokument, a to je málo, sakramentsky málo ... 75% = 4/5 ()

Jaro.Krafcik

Jedno veľké wtf? Američania si podali cirkev a natočili snímok kde obviňujú kňazov z obťažovania detí, toto sa fakt nepodarilo. Strašný film, určite najslabší aký som v poslednej dobe videl, nepočítam teraz odpad z netflixu, toto si hviezdičku zaslúži iba za herecké obsadenie. Inak film katastrofa. A to ten istý režisér natočil filmy ako pixely alebo 2012. 1* ()

Autogram

Veľké špinavosti potrebujú veľké krytie. Podľa toho potom vyzerá aj novinárske vyšetrovanie, ktoré akoby nemalo konca, keď sa do toho skutočne ponoria. Film je čistá konverzačka, mení sa len prostredie, kde ľudia rozprávajú, a to ma dosť brzdilo v nadšení. –––– Musíš toho nechat, Robe. ()

Liam

Poctivá filmařina, která ukazuje, jak je důležitá existence poctivé novinařiny a novinářů. Všechno to svinstvo je totiž potřeba světu ukázat a nenechat na něj zapomenout. ()

iantomasik

Velmi solidní film, který se podobně jako nový šéfredaktor místo ždímání emocí a pálení čarodějnic, zaměřuje na samotný proces a systém. Osobně jsem ale postrádal nějaký hlubší přesah, než jen reportování od tom, co se stalo a děje. Byť to je samozřejmě asi pointa. ()

jefff

Tyhle filmy mám rád. Investigativní novinařina, zapálení do práce, zajímavý případ...ale na Oscara? To nevím. Řemeslně v pohodě, herci fajn, ale chybí tomu nějaké to koření, které by dělalo film výjimečným a to prostě Spotlight nemá. ()

Styxos

Silný, herecky parádní, atmosfericky uhrančivý. Boston dýchá z každýho záběru (byl bych pro, aby Tom McCarthy adaptoval Lehaneho). A Ruffalo tu snad omládl o patnáct let. ()

venca163

Je to hrozná žvanírna a je v tom málo emocí (navíc jsem viděl nějakou verzi s pomrdanym zvukem =/ ). Ale tentokrát hodnotim srdcem a film na tohle téma prostě cenim, protože mi v takovýhle kauze fakt nepřijde jako dostatečnej trest, že ten kardinál byl převelenej z USA do Vatikánu. Je to hnus a za osvětu dávam 4*. Navíc se mi přišlo docela dobře ukázaný, jak spolu táhnou jednotlivý složky systému :-! (75%) ()

P1tr

Propracovaný novinářský snímek, který prezentuje novinařinu ve velmi detailní podobě a ukazuje nám téměř s dokumentaristickou věrohodností postup při práci na palčivém a důležitém článku. Průběh snímku šikovně graduje a mnoho momentů i samotné vyvrcholení jsou velmi silné a dokáží emočně diváka sejmout. Herci jsou špičkoví a využívají silného materiálu jak jen to jde. Spotlight je čistá a velmi precizní filmařská práce, na které se velmi těžce hledají chyby a ani se o to vlastně pokoušet nechci, neboť jde o tak povedený a silný zážitek, že na nedostatky není důvod myslet. ()

KR4T4S

Můj osobní tip na vítěze v Globech i Oscarech. Připomíná to jiného vítěze - Argo. Je to klasicky vystavěné, srozumitelné pro širší publikum, silné téma (z kterého se mohlo vytěžit víc imho). Herecky nikdo nevyčuhuje, všichni jedou "jen" dobře. To samé se dá říci i o režii a scénáři. Je to prostě dobře uchopené a dobře natočené. Má to přesah. Tudíž možné ocenění jako best picture ok. Já měl pár výtek. Za sebe bych se nebál jít se stopáží klidně k třem hodinám, zahnat postavy i do slepých uliček - chápu zobrazení jejich postupu, ale ve finále z filmu vím jen to, že jim to trvalo poměrně dlouho, jak chtěli vystavit kvalitní článek. To bylo vlastně i jakoby jediná jejich překážka. Jinak vše šlo hladce (v rámci možností). Jako dvouhodinová exkurze do profesionální novinařiny ok. Ale hlubší otisk film na mě nezanechá. A když bych to měl brát jako novinářský procedural, je to příliš zkratkovité, jako drama o pedofiních kněžích příliš ploché a málo emotivní. Navíc to vypadá poměrně televizně, ale jakože 2015 televizně, jakože HBO nebo Netflix... ;-) Ve finále ale bavilo přes celou stopáž, jen mírná pachuť promarněného potenciálu. 70% Kvalitnější a hodnotnější podobné filmy rozhodně Fincherův Zodiac nebo Zero Dark Thirty. Nebo pátá série The Wire, kde má roli i režisér a spoluscénárista Spotlightu McCarthy. ()

pavcas

Tým novinářů z Boston Globe je na stopě masivnímu zneužívání dětí kněžími katolické církve. Ok, to vypadá jako silný téma. Takže celý film sledujeme, jak se novináři honí za výpověďmi obětí ( překvapivě nikdo moc vypovídat nechce), sledujeme jak se to církev snaží ututlat a zamést pod koberec, ale vlastně na celým filmu není nic co by vás překvapilo. Nebo jste si opravdu mysleli, že někdo kdo má celej život držet celibát je normální a nesnaží se to nějak obejít? Nuda nuda nuda, žádný zvraty, herecký výkony ok. A proč že moje oblíbenkyně Rachel McAdams získala ocenění za vedlejší roli v tomhle filmu, když tady nemá jedinou zapamatovatelnou scénu? I have no idea. Na 82% to nemá ani omylem, to jste se všichni zbláznili?Na tenhle film zapomenete dřív než doběhnou titulky. ()

Maynard.

Kvalitní prácička, co se týče natáčení, tak hlavně co se týče odvedené novinářské práce... Kdyby nebylo těchto lidí, flanďáci by se dál spokojeně uspokojovali se svejma ovečkama, brr. Film mi dost připomíná Zodiaca, asi to bude tím Ruffalem (Hulkem), kterej je sympoš. Supr je, že ačkoli se ve filmu vyšetřují flanďáci, tak ani jeden se nedostal do záběru kamery (o nich bez nich :o) ). Herci na jedničku a skvěle zvolení. Na konci filmu je tam výčet Světových měst, kde řádili tihle úchyláci, ani jedno nebylo v ČR, což je dobrý! Já jim každopádně děkuju za novej státní svátek, ale všecko ostatní co dělat je pro mě oničem... ()

netahlo

Holt v Boston Globe se ta filmarina dela asi trochu jinak nez v Blesku, kde se za vrchol investigace povazuje prehrabavani odpadku, abychom zjistili, co mela vcera Vondrackova k veceri. Vyborny snimek. O dobytku, jmenem katolicka cirkev, jsem si nastesti iluze nikdy nedelal. Ale i tak jsem si chvilema malem poblil pazoury. Fakt jsem rad, ze jsem byl odmala veden k ateismu. ()

ZkuKol

Dneska už Oscarový vítěz, ale hlavně dobrý novinářský biják. Úmyslně nehraje na první signální, pomalu a potichu vše odkrývá - ať už církev, novinářskou minulost nebo bostonskou společnost. McCarthy ušel od Station Mana dlouhou cestu - takže už nenudí a moc hezky pracuje s "malými" postavami - Tucci, Crudup apod. Nejpovedenější je nulová snaha šokovat, naopak postupné předkládání faktů vytváří nejen materiál pro slavnou reportáž, ale i mrazení v zádech diváka...80% ()

Z La La Landu na Měsíc

Z La La Landu na Měsíc

24.06.2017

Damien Chazelle (Whiplash, La La Land) se letos stal nejmladším režisérem, který má doma na poličce Oscara. Jeho další film tak doprovází astronomická očekávání, před nimiž by se kdekdo schoval k… (více)

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz