Spotlight

• Česko Světelný bod (více)

Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams a Liev Schreiber v hlavních rolích skutečného příběhu, ve kterém reportéři amerického deníku The Boston Globe odhalili masivní skandál zneužívání nezletilých představiteli místní arcidiecéze. Případ neměl dopad pouze na pár obviněných duchovních, ale otřásl celou katolickou církví. (Falcon)

frolish

Vyborne vystavany pribeh s presvedcivymi hercami, ktoreho intenzitu a dolezitost vstrebete prirodzene, jednoduchym spospobom, bez zbytocneho tlacenia na city. Keatonova nominacia by bola imo asi viac na mieste tu, nez v Birdmanovi. Silne 4*. ()

abetu

Za mě si Spotlight sošku bez sebemenších pochyb zasloužil, nemá jedinou chybu. Do jednoho dokonalé herecké výkony, překvapivě skvělá Rachel McAdams a naprosto odzbrojující Mark Ruffalo, to nemůže zpochybnit snad nikdo. K tomu tak skvěle napsaný gradující scénář a do detailu propracované dialogy brání se byť jen podívat na hodinky. Bála jsem se, že tohle téma nejde zpracovat bez patosu a klišé, ale Spotlight to dokázal. ()

Endavour

Téma problémů v dnešní církvi plné lži a pokrytectví přineslo své ovoce v podobě velmi dobrého snímku. Úctyhodná záležitost, které uděluji 88%. ()

Wardan

Film se nesnaží ukázat divákovi objektivní obraz události, ale mnohem více ho (stejně jako u Všech prezidentových mužů) zajímá proces jejího odhalování. Vyšetřování novinářů je podané jako pomalá nepříliš vzrušující činnost. Jako únavnou a tvrdou prácu odehrávající se převážně za stolem. Většinu syžetu tvoří rozhovory hlavní šestice novinářů s různými postavami, nebo sedí nad různými fascikly a snaží se rozkrýt pravdu. Před postavami a před divákem se rozprostírá velké množství jmen, čísel a vztahů, které si musí musí pamatovat a dávat do souvislostí. _____ Stejně jako vyšetřování postav je samotný film pomalý, trpělivý plný velkého množství detailů. Odráží tím právě tu pečlivou profesionální práci protagonistů. _____ Postavy sběrem a vyhodnocováním informací přímo posedlí. Skoro vždy jsou zobrazováni v práci a neustále pracují, i když někam jdou, i když, i když jsou na večírku. Soukromý život je minimalizován a práce jim spíš narušuje. Přesto film vůči novinářům vyznívá velmi pozitivně, na rozdíl třeba od Zodiaca, kde je právě ta posedlost zobrazena jako velmi nezdravá, destruktivní a beznadějná. Ve Spotlight se ale taková dlouhotrvající, trpělivá práce vyplatí. ()

Matli

Jeden z nejukecanějších filmů co jsem kdy viděl, ale dobře ukecaných. Perfektně natočené, režie i scénář a Mark Ruffalo taky neměl chybu, nedivím se že byl nominovanej. Jen mi tam asi chybělo nějaké to pořádné WAU finále, Každopádně film, který stojí za to vidět, ale oscara bych mu nedal. 80% ()

kaze

Nič nenapíše scenár lepšie ako sám život..bohužial téma k tomu to filmu je hrozná, ale treba o nej hovoriť. Skvelo zreprodukované, zahrané, niet čo dodať! ()

barteca

Boston má 800 000 t obyvatel a prý 1600 kněží ! Džísískrajst ! Skandál proběhl před 15 lety , nedělám si iluze , že se mnoho změnilo. ()

TheSpearCZ

Hned po zjištění té velikosti a závažnosti celého tohoto skutečného problému jsem byl zvědavý, jak se režisér popasuje s takovým filmem, ale nutno říci, že jsem dostal přesně to, co jsem očekával, což byla kvalitní novinařina, která dnes již nemá obdoby, mnoho dialogů, kde se hodně mluví a i když jsem se já osobně v tom kdo je kdo neztrácel, tak spousta lidí určitě ano. Uchvátily mě tu především parádní herecké výkony (Ruffalo to tu herecky rozbalil, potěšil i Keaton a McAdamsová) a také napínavé rozuzlení. Jediná škoda, že se tu neobjevil nějaký velký moment, který bych si z filmu zapamatoval a stal by se highlightem, ale zase naopak se mi líbí, že se to výhradně drží skutečných událostí. Sice můj favorit na Oskara byl The Martian, ale i za Spotlight jsem rozhodně spokojený. Čisté 4* ()

Narciska

Vcelku klasický "novinářský" film, který se vyhnul vstupům do osobních životů zúčastněných, to v tomto případě bylo velmi příkladné, a zaměřil se čistě na dané téma, které je tak silné, že mohlo pro mnohé z nás zapadnout jen proto, že bylo přebito něčím historicky daleko drtivějším. Téma je však dodnes živé, stále se objevují případy nové, a já se jen táži, jestli to vlastně vedlo ke kýžené reakci? ()

cmuchalprvni

Seriózně zaznamenaný a poutavý příběh solidně odvyprávěný vygradovaný ani ne hereckými výkony, nýbrž hlavně dějem samotným. Um Michaela Keatona či Marka Ruffala se samozřejmě nehodlám kritizovat, ale oni těch příležitostí a prostoru v samotném scénáři moc holt nemají. Kdyby ústřední téma filmu stálo pouze na znásilněných dětech katolickými knězi, určitě by neobdrželo od mé osoby tak výrazné hodnocení. Toto dílo je dle skutečné události, ukazuje, jaké těžké kompromisy se musí v novinářském zaměstnání tolerovat kvůli náboženské a etické morálce (nezveřejňovat tak hluboce kritický článek církve, když se udál teroristický útok na "dvojčata" a lidé po ní aktuálně intenzivně žádají útěchu). Vidíme všudypřítomnou korupci, naopak i inspirací sršící pracovní výkony novinářů, usilovné pátrání o důkazech zneužívání, empatické vyslýchání obětí znásilnění... Viděno na čsfd projekci v Cinestar Pardubice. Min. třikrát nastala husí kůže... ()

KNTRFKT

Poctivá filmařina v celé své kráse, minimalismus-dokonalost, smysl pro detail, všechno pěkně v kupě. Místy mi to připomínalo Zodiaca, nevím proč, novinářská atmosféra? Kdo ví. Možná Ruffalo. Ten vždycky překvapí, respektive, vždycky zajebe roli jak pán. A je hezký vidět, že někdo ty dobytky taky jednou dostal do novin, nadzvedl jim roucho a vyjebal s nima přesně tak, jak to maj rádi. Doufám, že se všem řádně zamotaly anály a aspoň půlka z nich omylem sedla na krucifix. ()

derek007

Strhující. S každou novou informací se okamžitě pracuje a posunuje děj pořád dopředu. Ruffalo je úžasnej. Silné 4* ()

Leleta

Decentně, minimalisticky natočeno. Což beru jako velké plus, ale zároveň za tím vidím jedno velké americké pokrytectví - natočit tohle citlivé téma tak, aby to americké puritány příliš nepohoršilo, ale zároveň aby si připadali světově, že se o něčem takovém svobodně mluví. Meh. Ok, ale pokud po skončení filmu máte pocit, že zas o tolik nešlo, tak je asi něco špatně. Přitom potenciál by tam byl... ()

canucks333

Veľmi, veľmi potrebný film plný dialógov a úvah. Záver mi nechal otvorené ústa dokorán. Zarážajúce. Jendým slovom zarážajúce. Fantastické obsadenie a herecké výkony v jednom emočne nenútenom a o to výpovednejšom filme. Za posolstvo si to toho Oscara zaslúžilo rozhodne! Videl som 1x v originálnom znení s českými titulkami ------------ 90% ()

lemonova

Spočiatku mal príbeh pomalý rozbeh.. a ani neskôr sa na tom vlastne veľa nezmenilo. Avšak spôsob, akým nám boli podané informácie, bol veľmi znepokojujúci. Pravda býva znepokojujúca aj bez nánosov emocií a veľkých hereckých kreácií. Niekedy je skrátka menej viac.. ()

agassi68

Všetci vieme vopred vo co go. Potom nasleduje taká hromada rečí, že aj koza by mala čo robiť. Ale tí, čo milujú ukecanosť a detektívky s vopred odhaleným vrahom budú hviezdičkovať ostošesť.. ()

Gaia.M

No do háje. Že je na církvi něco hrozně moc špatně vím už hezkých pár let, a to mě nemusel ani nikdo zneužít. Tohle bylo opravdu velké sousto. Většinu filmu jsem jen zírala s pusou dokořán. Prostě pecka. Skvělé herecké obsazení, námět, děj, napětí, všechno prostě dobrý. Až samozřejmě na tu kauzu, ta je hrozitánsky špatná. Nedávám plný počet bodů jen proto, že nemám potřebu to někdy znovu vidět. ()

Evander

Spotlight je bezpochyby vynikajícím filmem, jemuž přidává na naléhavosti skutečný příběh. Navíc příběh, o kterém je třeba mluvit, psát a točit filmy tak moc, jak jen to jde. Zpracování mne vysloveně nadchlo a stejně tak většina hereckých výkonů. Nad ostatní bych přece jen lehce vyzdvihnul Michaela Keatona, kterému, dle mého osudu, role skvěle sedla. ()

Majkak

Civilní až dokumentaristický přístup a výsledek je tudíž působivější než u dramatu, z kterého odkapává, jak moc chce režisér dosáhnout maxima efektivního výsledku. Spotlight je též poctou klasické investigativní žurnalistice. Zjištění, že reportéři chtějí odhalit skutečný systém fungování struktur, a nikoliv ulovit rádoby senzaci, která zapadne dřív než dnešní slunce, je příjemně osvěžující. Spotlight nestrhává hloubkou emocí, ale přesvědčuje diváka svým klidným a profesionálním přístupem. Výrazně boduje promyšlený scénář. Přes dvouhodinovou stopáž vůbec nenudí, za což můžou především velmi solidně napsané dialogy. ()

P.J.2

Ani nevim co napsat. Jsem tak pohlceny emocemi ze nevim co rict. V tomto pripade nehodnotim technickou stranku ale dojmy. Film ma pomale tempo ktere postupne graduje az do mraziciho konce podtrzeneho mesty s nejvetsim vyskytem pripadu. Spotlight je stejny jako jeho pribeh, ze zacatku nenapadny ale za slupkou novinarskeho drama se skryva o dost vic nez se na prvni pohled zdalo a oskara za nejlepsi film si i pres silnou letosni konkurenci bez vyhrad zaslouzi. Po shlednuti filmu jsem zhnusen tim vsim v cem ma cirkev prsty ale na druhou stranu respektuji a zaroven obdivuji zurnalisty, kteri tuto kauzu vypustili do eteru. ()

Z La La Landu na Měsíc

Z La La Landu na Měsíc

24.06.2017

Damien Chazelle (Whiplash, La La Land) se letos stal nejmladším režisérem, který má doma na poličce Oscara. Jeho další film tak doprovází astronomická očekávání, před nimiž by se kdekdo schoval k… (více)

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz