Obr Dobr

Kamoš Obor

Rodinný / Fantasy

Velká Británie / USA / Kanada, 2016, 117 min

• Xmilden

Stevene, proč? Jediné štěstí že alespoň to oko pro zajímavě natočenou scénu stále ještě máš. 40%(9.12.2016)

Chtěl jsem dát 4 hvězdy, které by byly naprosto zasloužené, ale dávám maximum. 62% je fakt málo, lidi !!! Pěkný fantazy film pro děti i starší.(8.1.2017)

Magická fantasy disneyovka o dívce, která "ještě musí pochytat hodně snů", a obrovi, který ty sny - alespoň některé - umí dělat. Steven Spielberg se Obra Dobra chopil se svým typickým perfekcionismem a ačkoliv opravdu jde především o snímek určený dětem, dospělí si v něm to svoje také najdou, pokud v nich ještě alespoň trochu dítěte zůstalo. Vždyť poselství toho vzácně neuspěchaného filmu je tak univerzální... Oba hlavní herci (Ruby Barnhill, o níž ještě doufám uslyšíme, a digitální Mark Rylance, kterému digitálnost nic neubrala) jsou úžasní, režie má spoustu nápadů (obrovo schovávání se před lidmi, Sophiino schovávání před lidožrouty), kouzlí nádherné scény (chytání snů) a humor na rozdíl od Hooka není snad ani v jednom případě vyloženě jednoduchý (ani v případě toho prdění, které je naopak velmi vtipné). Hudba Johna Williamse, která místy připomene Sám doma, je opět dokonalá, tentokrát ozdobená krásnými flétnovými sóly. Jen mě trochu mrzí, že se Obr Dobr do kin dostal jen s dabingem. Není špatný, ale je zkrátka vidět, že v původním znění budou některé emotivní scény ještě emotivnější. A na to si schovávám pátou hvězdičku.(3.9.2016)

Jeden z těch filmů u kterých jsem trpěl skepsí od prvního okamžiku, co jsem se o daném filmu dozvěděl. Leč tentokrát to bylo zbytečné, protože film si mě omotal kolem prstu a i když poslední čtvrtina se mi už moc nelíbila (v podstatě vše od okamžiku s královnou), tak už to nic nezměnilo na mém maximálním hodnocení. Předlohu jsem nečetl, takže mnohé věci z filmu nedávají úplně smysl a nemají srozumitelné pozadí a těžko říct, proč jsou některé věci takové jaké jsou. Film se vyhnul tomu, že by se utápěl ve vysvětlování i tak je nadmíru dlouhý. To nevysvětlování je fajn a navíc důvod k přečtení oné knihy. Ten fantaskní svět se mi hodně líbil, navíc i ten lidský svět byl v městečku okolo sirotčince taky takový, fantaskní, vypiplaný. Ačkoliv zde je dost mluveno o pojídání lidí, dětí, tak krom kouřových náznaků nic k vidění není a v rámci možností bych tentokrát i souhlasil s projekcí mladším divákům. Jen mě fakt štve, že asi tolika tvůrcům, nejen filmovým, i spisovatelským přijde prdění zábavné a je to strašně hojný motiv, možná ne tak moc, ale já jsem na to už dost alergický, takže si toho více všímám. V tomto filmu mi to, ale nedokázalo skazit jinak výborně dojmy z podívané.(29.11.2016)

Mark Rylance je pán herec. A je jedno či je CGI, alebo nie. Jeho BFG je najväčším ťahúňom filmu a jeho oči a smutný úsmev hádam najväčší zdroj emócií vôbec. Spielberg bohužiaľ zase v pozícií kedy je jeho čarovnosť neustále podkopávaná faktom, že takýto druh filmov sa bohužiaľ do dnešnej doby až tak veľmi nehodí. Pred 10 rokmi to mohlo byť nádherné. Teraz je to v zmesi lepších a inšpiratívnejších príbehov krok späť. Ale stále je to Spielberg. Mladé dievča neznesiteľné. Scény u kráľovnej na hranici dokonalosti. Chcel som dať väčšie hodnotenie, ale pravdou je že k tomuto filmu sa asi až tak často vracať nebudem. Clementov hlas je ako keby z pekla.(21.11.2016)