Obr Dobr

The BFG

Kamoš Obor

Rodinný / Fantasy

Velká Británie / USA / Kanada, 2016, 117 min

Líbezný oldschoolový filmeček, kterej jde proti proudu dnešním rychlým a zběsilým snímkům, film, kterej díky tomu spoustě lidem nesedne (což je krásně vidět jak na místním hodnocení, tak na počtu lidí, co jej hodnotili- na to, že je to Spielberg, tak ani tisícovka diváků? Hmm...), právě díky tomu, že se v něm hlavně mluví a celý si plyne svým vlastním, pomalým tempem. Což je v dnešní době balzám na nervy, Štefan zase potvrdil, že na poli dětských velkofilmů nemá konkurenci. Mark Rylance aspiruje zas a znova na sympaťáka roku (přestože tu byl jen CGI), Ruby Barnhill, na níž film stojí a padá, výborná, tak jako pěkné efekty a vkusný humor. O hudbě Johna Williamse ani nemluvě. Jen houšť, fajn pocit, dívat se na rodinný film, který z diváka nedělá nemyslícího retarda, naopak si ho nepodbízivě váží- už jen tím, že Steven Spielberg JE člověk, co prostě miluje film.(6.11.2016)

Filmu Jack a obri od B. Singera som dal plný počet, pretože od žánru rozprávka mi dal vo filme všetko. Spielberg si mohol dovoliť triky ešte lepšie, jeho obri sa mi zdali ešte prepracovanejší , ale v konečnom dôsledku je to jedno. Príbeh celkovo hrozná nuda, zvlášť druhá polovica a čo je neodpustiteľné, chýba tu humor. Medzi najlepšie momenty patria scény, kde sa stretne viacero obrov naraz. Napínavé scény žalostne absentujú, akčných je veľmi málo, ale rozťahaných a mdlých by sa našlo dosť. Vo výsledku je to milé a pekné, ale dosť nezáživné. Veľmi som sa na film tešil, obrov mám v rozprávkach rád. Malá Ruby Barnhill je veľmi sympatická, preto ma mrzí, že to nevyšlo. Príbeh je základ , bez toho to jednoducho nejde a nepomôžu ani najlepšie triky. 60%.(4.12.2016)

• xxmartinxx

Dal s tím pokoj Zemeckis, tak teď bude otravovat Spielberg? Hnusný nudný a nesnesitelný film, nejspíš Stevenův nejhorší. Nebo aspoň nejhorší za dlouhou dobu. Malá holka bez charakterů a spousta zeleného plátna proměněného ve špatné efekty. Nezajímavá projížďka uncanny valley, na kterou už se naštěstí zapomnělo. Vlastně ani nevím, proč jsem na to koulal. 1 a 1/2(30.10.2016)

Magická fantasy disneyovka o dívce, která "ještě musí pochytat hodně snů", a obrovi, který ty sny - alespoň některé - umí dělat. Steven Spielberg se Obra Dobra chopil se svým typickým perfekcionismem a ačkoliv opravdu jde především o snímek určený dětem, dospělí si v něm to svoje také najdou, pokud v nich ještě alespoň trochu dítěte zůstalo. Vždyť poselství toho vzácně neuspěchaného filmu je tak univerzální... Oba hlavní herci (Ruby Barnhill, o níž ještě doufám uslyšíme, a digitální Mark Rylance, kterému digitálnost nic neubrala) jsou úžasní, režie má spoustu nápadů (obrovo schovávání se před lidmi, Sophiino schovávání před lidožrouty), kouzlí nádherné scény (chytání snů) a humor na rozdíl od Hooka není snad ani v jednom případě vyloženě jednoduchý (ani v případě toho prdění, které je naopak velmi vtipné). Hudba Johna Williamse, která místy připomene Sám doma, je opět dokonalá, tentokrát ozdobená krásnými flétnovými sóly. Jen mě trochu mrzí, že se Obr Dobr do kin dostal jen s dabingem. Není špatný, ale je zkrátka vidět, že v původním znění budou některé emotivní scény ještě emotivnější. A na to si schovávám pátou hvězdičku.(3.9.2016)

Jeden z těch filmů u kterých jsem trpěl skepsí od prvního okamžiku, co jsem se o daném filmu dozvěděl. Leč tentokrát to bylo zbytečné, protože film si mě omotal kolem prstu a i když poslední čtvrtina se mi už moc nelíbila (v podstatě vše od okamžiku s královnou), tak už to nic nezměnilo na mém maximálním hodnocení. Předlohu jsem nečetl, takže mnohé věci z filmu nedávají úplně smysl a nemají srozumitelné pozadí a těžko říct, proč jsou některé věci takové jaké jsou. Film se vyhnul tomu, že by se utápěl ve vysvětlování i tak je nadmíru dlouhý. To nevysvětlování je fajn a navíc důvod k přečtení oné knihy. Ten fantaskní svět se mi hodně líbil, navíc i ten lidský svět byl v městečku okolo sirotčince taky takový, fantaskní, vypiplaný. Ačkoliv zde je dost mluveno o pojídání lidí, dětí, tak krom kouřových náznaků nic k vidění není a v rámci možností bych tentokrát i souhlasil s projekcí mladším divákům. Jen mě fakt štve, že asi tolika tvůrcům, nejen filmovým, i spisovatelským přijde prdění zábavné a je to strašně hojný motiv, možná ne tak moc, ale já jsem na to už dost alergický, takže si toho více všímám. V tomto filmu mi to, ale nedokázalo skazit jinak výborně dojmy z podívané.(29.11.2016)