Temnota

V tom domě se něco skrývá. Něco temného z dávných dob, co zde nehnutě, tiše a vskrytu přebývá už čtyřicet let. Jen ve tmě se to může zhmotnit, jen tma to může uvést do pohybu. A do takového domu, na kterém leží strašné a ukrutné tajemství, se nastěhuje rodina s malým chlapcem a labilním otcem na pokraji nervového zhroucení... (oficiální text distributora)

Havaj8

Zase jeden horor staršího data, kterej toho sice "moc" nenabídne po vizuální stránce (vzhledem k možnostem), ale na tu dobu, no některý scény dokázaly vyvolat husí kůži. Ať už zvukama nebo dobrou kamerou. Navíc to mělo i vcelku obstojnej scénář, kterej dával smysl. Ale bohužel, větší část filmu se jenom pomalu táhla a snažila se vyprávět a vyprávět. Mezitím ale i ten sebemenší strach stihl opadnout. Tady zhruba mohl prorazit Balaguero, aby nám později mohl stvořit [REC]. ()

Jino

Docela příjemně zpracovaný horor, který se po pomalejším rozjezdu nadechne k jízdě a divákovi už nedovolí vystoupit - Balagueró umí stupňovat napětí až do konečných titulků. Scénář je bohužel místy předvídatelný a mnohokrát v něm lze poznat několikátou kopii Osvícení nebo Hororu v Amityville. To však ale nijak neubírá na faktu, že tento film se v temnotě hororových braků neztratí. Slabších 70% ()

DruidKarel

Celý mi to připomíná nějakou hororovou hru... Vlastně, neznámí herci, všude jenom tma, zohyzděné obličeje... Typický hororový scénář. Na mě to ale zapůsobilo zcela zvláštním dojmem. 3* jsou opravdu zasloužené... ()

TomikZlesa

Začátek naprostá klasika, nuda, tisickrát viděné scény, rodina, dům kde není něco oukej, sračka. Nejprve to vypadalo na jasný 3* ale ke konci film vyborně graduje a v posledních minutách je naprosto na vrcholu a nebyl jsem daleko od stříknutí si do trikotu...No a k tomu konec který vyvolává otázky. A ještě k tomu všemu byla malá Sookie moc roztomilá... ()

tomtomtoma

Takový typický hororový snímek. Horory nepatří k mým oblíbeným žánrům, i když dokážu ocenit ojediněle zdařilá díla. A najdou se i velmi zdařilá. Ale tento k nim rozhodně nemůžu přiřadit. Ano, atmosféra strachu a napětí je celkem vyvedená, ale jinak je to film, který ničím nepřekvapí a ani nezaujme. Vše je v zaběhnutých hororových kolejích. Navíc mě u takových snímků rozčiluje všudypřítomná nelogičnost a až naivní předvídatelnost. Zlo má své vyznavače a trpělivě čeká na svou příležitost, aby se mohlo v plné své síle a kráse dostat do světa lidí a působit chaos, zmar a zkázu. Nic na tom nezmění ani mladá dívka Regina Rua (Anna Paquin), která jde proti všem, aby zastavila nástup zla a zachránila svoji rodinu. Zlo má stupňující se sílu a vše směřuje k neodvratnému konci a vítězství mocné temnoty. A tak Regina pobíhá, rozčiluje se, snaží se, nervuje se, hádá se, aby pak sama nevědomky dokonala nástup temných sil do života. Z dalších rolí: Reginina matka Maria (Lena Olin), neustále nervózní z měnícího se chování svého manžela Marka (Iain Glen), poslední přinesenou obětí k nástupu temnoty, Markův otec Albert Rua (Giancarlo Giannini), okultistický vyznavač temnoty a její věrný přisluhovač, Reginin přítel Carlos (Fele Martínez), který se marně snaží pomáhat zastavit nástup zla, Reginin malý bratr Paul (Stephan Enquist), který je terčem útoků zla, a architekt Villalobos (Fermí Reixach), autor domu, který je zároveň svatyní temnoty. Horor, nic víc. ()

dubinak

Tak tohle mě za srdíčko nechytlo. Ne a ne mě to vtáhnout do děje. I přesto, že jsem si film pustila v noci, mě to nevyděsilo a vlastně mě to ani nebavilo. Když u hororu usnu, moc si tím u mě nešplhne. Hlavní herečka mi ještě ke všemu lezla vcelku na nervy. Jen takové ty hororové náznaky mi tentokrát nestačily a z místa bych přišla na spoustu lepších španělských mystery hororů. ()

ic

Velice povedený horor jak ze staré školy. Myslím, že už vím, kde se inspirovali autoři Silent hillu. Dojem jz filmu u mě třošku kazí snad jen dle mého názoru mírně nedomyšlený scénář a herci mi připadali mírně nepřirození. Jinak ale tento méně známý kousek určitě stojí za shlédnutí. ()

Dannysek4U

chááááá, dobrá přesdržka žánru jménem horor. Sice na vás sem tam něo bafne (výtvarně to má docela úroveň), ale jinak to je pitomoučký jak Žena za pultem. Na Evropu dobrý (těch pár světlejch momentů tam fakt je), v rámci světovýho hororu ale silnej podprůměr ()

Juto

Strašidelný španielsky film s medzinárodným obsadením. Osloví nadšencov prízračnej atmosféry a fanúšikov žánru hororu. 6/10 ()

fars

Zase nejak hodnocenim vybocuju z prumeru :-) Ovsem vetsinou filmy oproti ostatnim nadhodnocuju, ted je tomu naopak. Temnota: Dejova je sice docela originalni, ale utahany a trosku nudny. Ona temna atmosfera me nijak zvlast neucarovala, a lekacky - ty dle meho nazoru nefungovaly vubec, ja se na film dival v noci na DVD a nelekl jsem se ani jednou.. skoda zajimaveho nametu :-( ()

SeanLSD

Producentská činnosť Briana Yuznu v Španielsku sa vďaka TEMNOTE môže pochváliť minimálne jedným triumfom, aspoň podľa môjho skromného názoru. Absolútne nádherný snímok, postavený pritom na tom najotrepanejšom čisto hororovom námete ( samozrejme s výnimkou všakovakých zmutovaných či nezmutovaných monštier, tie zase ale na rozdiel od strašidelného domu fušujú aj do sci-fi ). Film pomalý, tichý a pokojný, ako tma, ktorá sa plíži spod postele, kradnúc pastelky, šťastie, radosť i nádeje na nový život. Žiadne tlupy uvreštených stredoškolákov, žiadni černosi s plnými ústami "cool" hlášok, žiadne divoké strihy a zbytočne rozlietané zábery, iba absencia svetla a pochopiteľnej reality, tma temnejšia ako duša diabla. Šíri len strach a šialenstvo, vyvoláva vzdor, pokoru či ignoráciu alebo núti k totálnemu odovzdaniu sa večnosti, peklu, ničote. Je pritom úplne jedno, ako na ňu reagujete, výsledok je rovnaký. Je múdra, trpezlivá a nepochopiteľná, je mimo nášho sveta. Nie je to len neprítomnosť toho, čo vidíme, je to neprítomnosť všetkého, čo si vieme predstaviť. Jaume Balagueró buduje atmosféru s istotou majstra, štýlom blízkym Shyamalanovi.. Kamera sa nehýbe zbytočne, a keď sa už pohne, má to svoj význam, rovnako ako vlnivé trasenie obrazu vo vypätých scénach. Nič z hľadiska formy tu nie je samoúčelné, takým je len samotný príbeh a väčšina jeho zložiek, jeho rozprávanie je mu však už absolútne podriadené. U filmov tohto druhu nepotrebujem nijaké riešenie a odkrývanie tajomstiev, tie majú ostať zakryté, aby pretrvala atmosféra. Tvorcovia TEMNOTY pochopili, že v horore s tak obohranou zápletkou nejde o nejaké originálne riešenie a / alebo prekombinovaný zmysel, ale len a len o vyvolanie strachu a to sa im podarilo bezchybne. Preplácané chytré scenáre už dobre poznáme a stačí sa len pozrieť, koľko hororov tým neuveriteľne trpí. Vyvolanie hrôzy bez akýchkoľvek podtextov je v tomto prípade bravúrne, pretože strach môžeme na plátne či obrazovke zakúsiť nespočetnekrát, ale vždy zostáva tým istým iracionálnym strachom. A na ten sa zvyknúť nedá. Fakt, že postavy z tak desivo navodenej situácie nenechali na záver vyviaznuť, na hodnote dielu iba pridáva. Skrátka, v rámci filmového hororu je TEMNOTA dokonale vybrúseným drahokamom, a na tomto rozhodnutí nehodlám nič meniť, pretože veľmi dobre vieme, že kvalita hororu sa posudzuje výhradne po prvom zhliadnutí. ()

kosta73

S grácií provedená velmi dobrá duchařina postavená na základních pravidlech subžánru, které jsou zvládnuté na jedničku s hvězdičkou. Vysoce nad průměr jí vyzdvihává vynikající vizuální zpracování, výborný závěr a hlavně herecké výkony. Především pak výkon Giancarla Gianniniho v roli spouštěče věškerého dění, který je spíše, než zapáleným fanatikem, nebo figurkou ovládanou vyšší mocí, pouze pozorovatelem věcí následujících a to víceméně jen ze zvědavosti. Škoda, že ve filmu nedostal více prostoru. On a na první pohled nenápadný Stephan Enquist vládnou filmu a spolehlivě vyrovnávají nepříliš přesvědčivou Annu Paquin v hlavní roli. ()

tomeek odpad!

Vynikající herecké výkony, geniální a originální zápletka, výtečně napsané postavy, napětí od začátku do konce a ten geniální konec! Postava matky patří na filmový Olymp - tak duchapřítomnou ženu abyste pohledali! ODPAD! PS: 64%? Vy jste se zbláznili. ()

Nivenx

Jaume Balagueró je vážně hororový talent číslo 1. Parádní temná atmosféra, skvělá kamera a parádní výkony herců. Jediné co bych u tohoto snímku vytknul jsou občasná hluchá místa a trapné dialogy, které nudí. Tento film jsem si sehnal jen kvůli režisérovi, protože natočil REC. 55% ()

HorrFi

Nic extra jsem od toho neočekával, ale byl jsem příjemně překvapenej. Děj je sice předvídatelnej, ale atmosféra je perfektní a některý lekačky se taky povedly. ()

Sfinkter

Těžko něco vyčítat režisérovi, ze své stoličky asi odvedl maximum. Celá zápletka mi však přišla velmi hloupá a snad ani jednou jsem se díky předvídatelnosti nebál, což je u hororu slušný deficit. ()

Raven0

Další, milionkrát recyklovaný námět na téma strašidelný dům + citlivé a zvláštní děcko... Tentokrát však se zajímavou kamerou, střihem a vcelku originálním koncem. Místy vleklé, místy trochu otravné, ale s překvapivě hutnou atmosférou, né vyloženě strachu, ale jakési úzkosti. ()

uiu

Pro mé osobní choutky průměrný horor spíše útočící na naši psychiku a plný nelogičností v ději a pohnutkách postav. Místy jsem se opravdu nudila, ale místy mě i mrazilo v zádech, ovšem nic, co by mě zaujalo a chtěla bych to vidět podruhé. ()

lennyd

Rodina s dospívající dcerou a malým chlapcem se nastěhují do starého domu, ve kterém čtyřicet let nikdo nebydlel. Nedlouho po nastěhování se ale začínají dít podivné věci - chlapec začíná mít po celém těle pohmožděniny, psychicky labilní otec začíná mít záchvaty. Zdá se, že v domě něco žije, něco - co čtyřicet let spalo, a nyní se - s blížícím se zatměním slunce - opět probouzí ... Psal jsem to nedávno, ale vypadá to, že se Španělsko začíná pomalu ale jistě stávat královstvím filmového hororu (a Jaume Balagueró jedním z hlavních představitelů). Atmosféra, která se Balaguerómu daří budovat (i v tomto filmu), je vskutku originální - a chvilkama jsem se fakt bál (ono, pusťte si tento film do sluchátek, když jste sami doma, venku bouřka a celý dům potemnělý). Na druhé straně se příběh odvíjí až příliš předvídatelně, a tak hlavně kladně hodnotím samotný závěr filmu - už už jsem čekal že to dopadne "po americku", ale Balagueró nezklamal (hvězdička navrch).. ()

Další hororový talent?

Další hororový talent?

20.01.2005

Něco podobného tady už bylo. Jeden nenápadný režisér, jeden nápadný úspěch a pak následný úspěch komerční. Tenhle se jmenuje Jaume Balagueró a pochází ze Španělska. Specialista na tajemno se… (více)