Kalifornie. Normální všední den. Obyčejný student jménem Leland Fitzgerlad (Ryan Gosling) spáchá zdánlivě nesmyslnou a nevysvětlitelnou vraždu a všechno se najednou změní. Pro Lelanda, jeho rodinu, přátele i učitele. Ve vězení pro mladistvé se Leland setkává s vězeňským učitelem Pearlem Madisonem (Don Cheadle), který se snaží najít odpověď na spoustu sžíravých otázek. Proč se syn slavného spisovatele Alberta Fitzgeralda (Kevin Spacey), mladík se slibnými vyhlídkami, dopustil něčeho takového? (oficiální text distributora)

Lischai

Zajímavý film, kterému hodně přidává mladý Ryan Gosling a tradičně pekelný Spacey ("Hrál jsem v Kubrickově muzikálu o pirátech alkoholicích. Měl jsem roli kapitána Morgana."). Jen se nemůžu rozhodnout, jestli je to upřímná výpověď o světě utajovaného smutku dnešní doby, nebo vyleštěný teenage film s poprockovými písničkami, který se tváří hlubší, než je. Ale až skončí, tak o něm budete přemýšlet -- což je ideální okamžik, abyste nad ním tenhle soud vynesli sami. ()

Martin741

Je pravda, ze som videl uz Svet podle Prota aj Garpa, ale tento United states of Leland Matta Ryana Hoge-a je podla mna najslabsi. Ryan Gosling je talent, ale tuna ide hlavne o kecy a taranie. Velmi tomu nepomahaju ani herci ako Cheadle /Hotel Rwanda z roku 2004/ a ani scenar. Presne kvoli takymto filmom mam obcas velky problem s US filmami. 30 % ()

Nautila

Spousta strašně hlubokých, filozofických a životně moudrých keců, ale když se člověk na ně koukne blíž, je to jen faleš a nafouklá bublina, na kterou odpovědělo mnoho jiných filmů o poznání lépe a upřímněji. ()

4daPeace

Verdikt: Můj neoblíbenější film, asi protože mám pocit, že je celý o mě. A takové zjištění dostane každého, chápete? ''You want a why? Well, maybe there isn't one. Maybe... Maybe this is just something that happened.'' ()

vykur!

When I say I don't remember that day, I'm not lying. I wish I did, but I just don't. Sometimes the most important stuff goes away. Goes away so bad it's like it was never there to begin with. ()

C0r0ner

Uf. Je úžasné vidět film, na kterém si dali tvůrci záležet a nenatočili pouze nějaký příběh, ale vložili do svého díla i něco mezi řádky a na zamyšlení. Rozhodně to nebylo lehké sledovat a budu potřebovat ještě jednu projekci, abych si ujasnil všechno, co bylo (a nebylo) řečeno a dokázal k tomu zaujmout stanovisko. 95% ()

zette

Snad krome hudby a nametu ( nikoli scenare ) je to ve vsech smerech podprumerny film. Po dvou dnech jsem na tento film uz skoro zapomnel a vubec nicim me nezaujal. Strasne jsem se nudil a osudy lidi z filmu mi byly lhostejne az do konce... ()

Pajky3

Zajímavý film, i když Kevin Spacey už jsem objevil v lepším světě a to podle Prota, navíc tady má miniroličku. Ale Ryan Gosling mě baví i jako teenager přemítající nad otázkami na které nejsou jednoduché odpovědi, jsou-li nějaké. Zdatně mu sekunduje i jeho učitel Don Cheadle. Film, který přináší velký prostor k zamyšlení a kolik takových je? ()

Juto

Pútavá dráma o prudkých vlnách, ktoré vychádzajú a smerujú k jedinému aktu takmer nevysvetliteľného násilia. 6/10 ()

campix

Nemohu tady u Života podle Lelanda mluvit o přílišném zklamání, spíše bych řekl, že to byla chyba mého výběru a rozhodně jsem čekal něco jiného. Už z důvodu, že si nečtu obsahy, aby nebyla nouze o překvapení. Nejlepší částí filmu jsou některé velmi melancholicky laděné flashbacky do minulosti okořeněné padnoucím hudebním podkresem. Ale celkově si myslím, že se tvůrci snažili o až příliš chytrý film a to se jim dle mého názoru ani trochu nepovedlo. Děj mi přijde naprosto nudný a prázdný, postavy umělé a dialogy taky na nic. Herecky jsem vcelku spokojen, Don Cheadle mi nevadí, v Goslingovi vidím velkou hvězdu budoucnosti, ale bohužel Kevina Spaceyho tam bylo žalostně málo. Naprosto tuctové drama bez jiskry. ()

Carrie_3

Každý snímek s Ryanem Goslingem mi potvrzuje, že právě on patří mezi nejlepší herce své generace. I v tomto případě předvedl famózní výkon, který si právem zaslouží své uznání. Svět podle Lelanda přináší mnoho otázek a témat k zamyšlení, nedává žádný návod, jak přijít na to, co je správné a co už překračuje jisté hranice. Proč člověk zabije člověka a proč to udělá někdo, kdo má celý život před sebou? Může za to špatná výchova, špatné rodinné vztahy? Je ten člověk skutečně tak nebezpečný, jak by se na první pohled mohlo zdát? Nebo je vše trochu jinak, odpověď ať si každý vytvoří sám. Osobně musím říct, že tento film rozhodně není pro každého, mě samotnou ale velmi zaujal. Hned od začátku jsem měla pocit, že mě Leland nemůže zklamat, protože v sobě nese jakousi mystiku, zvláštní atmosféru, tajemství, které mě velmi zajímalo. Po dlouhé době jsem si pustila film a musím konstatovat, že můj výběr snad nemohl být lepší. ()

eisha3

Jeden z mnoha snímků o nepochopené americké mládeži. Celé to rádoby filozofické cosi mě vůbec neoslovilo. Mám ráda nezodpovězené otázky, ale tohle byla....fakt nuda. ()

Ak.žena

U podobných filmů prostě vždycky mívám pocit, že je ostatní špatně pochopili, a nutkání regovat na všechny komentáře a "uvádět věci na pravou míru". Tohle nutkání ztěžka přemáhám, to je možná příčina poněkud zmateného komentáře. Film, který neklade otázky, nýbrž nabízí prostředí pro to, abychom si je kladli sami. A už vůbec na otázky neodpovídá (určitě neobhajuje Lelandovo jednání), pouze nás nutí uvědomit si zájem o ně. Stejně jako v Donniem Darkovi se zvláštní, tajemný a charismatický hrdina chová pro okolí nepochopitelně, avšak v zájmu jistého "vyššího principu". V Donniem je tento princip přenesen do jakési jiné dimenze, do fantaskní roviny, kdežto v tomhle filmu není nijak ukotven, ohraničen, definován. V tom pro mě spočívá hlavní (a jedna z mála) chyba na kráse. To, co mi v Donniem připadalo neukončené schválně, mi tady přišlo nedotažené (vedlejší dějové linie, charaktery, pohnutky, souvislosti). Na vlasatého Ryana Goslinga se dívá vskutku příjemně a i když je celý film vlastně o něm (o jeho postavě), paradoxně mu nebyl věnovám dostatečný prostor. Jena Malone ZASE jako dívka, která se líbí "těm divnejm" (Donnie Darko, Dům života). ()

Lamprea

Poslední scéna mi vehnala do očí slzy. Možná to neni film na 5*, ale jsou filmy na který když se člověk podívá, tak cejtí, že snad byli natočený pro něj a tohle je přesně ten film. Když se koukám na takový film, který svým způsobem odráží moje vlastní pocity, tak je pak hrozně těžký cokoli psát, poněvadž těch pocitů, je po dokoukání tolik, že vlastně ani nevim co si o tom myslet. V tu chvíli vím, že to je film, který mě zasáhl přímo do srdce a takových filmů je setsakramentsky málo. ***** ()

Triple H

Ako by povedal seržant Murtaugh - na takúto srandu som už trochu starý. V prvej polovici Leland púšťa z úst neskutočne melodramatické a kruto "smutné" pravdy o živote, ktoré zaváňajú pubertou a prvým precitliveným gymnaziálnym uvažovaním nad tým, že prečo sme a kam to akože spejeme. Pred desiatimi rôčkami by sa mi táto časť filmu páčila určite o kus viac. V druhej polovici sa dej aspoň ako-tak začne vyvíjať a Lelandova postava získava celkom zaujímavú hĺbku. Celé to nie je vymyslené zle, ale emócie, ktoré sa u mňa majú dostaviť, film žmýka strašne prvoplánovo a povrchne. A BTW mi tak došlo, že rok 2003 je veru už skutočne dávno, pretože Cheadle a jeho celá vizáž boli fest retro a uncool. ()

honx

Film jsem zatím viděl jedním okem, ale moc mě nenadchnul... snad druhá či další projekce změní můj názor. ()