Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film založený na skutečných událostech při nechvalně známém "Stanfordském vězeňském experimentu", který proběhl v roce 1971. Uměle vybudované vězení se nachází v prostorách výzkumné laboratoře - kompletně s celami, mřížemi a s neustále přítomnými kamerami. Na dva týdny je najato za slib vysoké odměny dvacet mužů ke hře na vězně a dozorce. "Vězni" jsou uzavřeni a musí se podvolit zdánlivě mírným pravidlům. "Dozorcům" je nařízeno jednoduše udržet pořádek bez použití fyzického násilí. Každý má možnost skončit v kteroukoli chvíli, čímž ale pozbyde nároku na odměnu. Na začátku nálada mezi oběma skupinami je poměrně dobrá. Ale už brzy nastanou hádky a dozorci používají stále drastičtější metody k udržení pořádku... (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (310)

boshke 

všechny recenze uživatele

První půlka dost, dost slibná. Atmosféra roste exponenciálně, tlumená jen zbytečnými vzpomínkami 77 na Loru. Zúčastnění, a snimi i divák, se zcela ponářejí do svých rolí a v podstatě už hra přestává být hrou a stává se tvrdou realitou. Postupně mne však mezery, neříkám nutně ve scénáři, ale minimálně v experimentu samotném, začaly iritovat stále více a hlavně závěr byl zbytečně vyhrocený... 70% ()

Ilicka 

všechny recenze uživatele

Film o experimentu, který se vědcům tak trochu vymknul z ruky. První hodinku a půl je to o psychologii a nátlakových situacích, jimž jsou účastníci vystaveni, poté se to přelomí do krvavého thrilleru. Klaustrofobická a vypjatá atmosféra potýrala mé nervy, vzorce chování v oněch nátlakovějších situacích mou duši. Ze zvrhlejšího pohledu to byla velmi zajímavá psychologická sonda, jinak pro mě zatím nejlepší německý film. Ona z toho filmu jde "německost" dost cítit, ale nijak zvlášťto nevadí. Závěr: Drsný film - kdož jsi útlocitnější povahy, rozhodně si ho nech ujít. ()

Reklama

evulienka3 

všechny recenze uživatele

Skutočný Stanfordský experiment síce nebol taký dramatický a tento film sa ním iba volne inšpiroval, ale podstata celého projektu a aj Zimbardove závery sú v ňom premietnuté. To, že tie závery sú diskutabilné je už samozrejme druhá vec, ide o interpretáciu. Malígna, typicky ľudská, zvrátená, sebapresadzujúca agresivita. Tento film je jej takmer čistou esenciou. Zaujímavý pohľad i keď prehnaný. Videné v rámci Season Challenge Tour. ()

Turiec 

všechny recenze uživatele

Výborné herecké výkony, veľmi dobrá kamera aj réžia a keďže film je založený na skutočnom experimente, ktorý sa vymkol spod kontroly, nie je núdza ani o akciu. Táto psychologická dráma núti diváka zamyslieť sa nad sebou i správaním okolia a to je jeho obrovské pozitívum. Mnohé súčasné filmy sa totižto tomu bránia. Táto snímka je sociálnou štúdiou toho, ako sa mení správanie ľudí, keď sa zmení ich životná situácia. Či už znenazdania získajú moc, alebo sa jej musia podriaďovať. Je i o tom, ako rôzne dokážeme reagovať v extrémnych situáciách a pod stresom. Nesnažme sa hovoriť, že my by sme sa správali inak. To nikdy nemôžeme povedať dopredu. Je rozdiel, ako sa správa človek, keď sa kontroluje a keď sa kontrolovať nemusí. Psychológovia sa s podobnými experimentmi zaoberali aj neskôr a ľudia, na ktorých sa robili pokusy reagovali podobne. Stačí si pozrieť dokumentárny seriál Ľudská ZOO. Jedna hviezdička dolu za akčný záver, ktorý bol dosť podobný mnohým iným filmom točeným podľa osvedčeného vzorca. ()

Galerie (53)

Zajímavosti (10)

  • Oliver Stokowski (Schütte) trpí klaustrofobií. Když jsou na počátku filmu všichni vězni nahnáni do výtahu, v jeho tváři jsou patrné stopy opravdové nevolnosti. (Morien)
  • Nátačení filmu probíhalo chronologicky podle scénáře za účelem větší realističnosti. (Morien)
  • P. Zimbardo sa vo svojej knihe „The Lucifer Effect“ (2007) vyslovil značne kriticky voči filmovému spracovaniu svojho Stanfordského experimentu. Tvrdí: „Film je inšpirovaný experimentom, čo podľa scenáristov dáva tejto "fantázii" punc legitimity a skutočnej udalosti. Zámerne však v záujme senzáciechtivosti namiesto skutočného priebehu nášho experimentu zobrazuje výmysly. Nakoniec ide o vulgárne zobrazenie sexizmu a bezdôvodnej sexuality, a násilia bez vyváženej hodnoty.“ (agency)

Reklama

Reklama