Film založený na skutečných událostech při nechvalně známém "Stanfordském vězeňském experimentu", který proběhl v roce 1971. Uměle vybudované vězení se nachází v prostorách výzkumné laboratoře - kompletně s celami, mřížemi a s neustále přítomnými kamerami. Na dva týdny je najato za slib vysoké odměny dvacet mužů ke hře na vězně a dozorce. "Vězni" jsou uzavřeni a musí se podvolit zdánlivě mírným pravidlům. "Dozorcům" je nařízeno jednoduše udržet pořádek bez použití fyzického násilí. Každý má možnost skončit v kteroukoli chvíli, čímž ale pozbyde nároku na odměnu. Na začátku nálada mezi oběma skupinami je poměrně dobrá. Ale už brzy nastanou hádky a dozorci používají stále drastičtější metody k udržení pořádku... (oficiální text distributora)

arkie

Skvele natoceny thriller silno inspirovany Stanfordskym experimentom, ktory vsak treba vypnut asi tak 15 minut pred koncom. Bohuzial reziser nedokazal odolat nutkaniu to ponat akcne, takze sa to zvrhne na nezmyselnu nahanacku komplexom univerzity. Bohuzial. ()

Dubron

Stanfordský vězeňský experiment: rok 1971, 24 vysokoškolských studentů, při přijetí „vězni“ vysvlečeni donaha a dezinfikováni. Mundůr stejný jako ve filmu, navíc řetěz omotaný kolem pravého kotníku – stále připomínající fakt, že jsou ve vězení. Vězni se oslovují pouze přidělenými čísly a dostávají čepice – což symbolizuje oholenou hlavu (deindividualizace). Dozorci nosí sluneční brýle, aby nešly číst jejich emoce – byla to inspirace filmem Cool Hand Luke. Vzpoura, která vypukla již druhý den ráno, byla potlačena stejným způsobem jako ve filmu. Jedna z cel byla pouze pro privilegované – „vězňům“ byly dovoleno jíst, pít, čistit si zuby a být oblečeni – ostatním ne. Za 36 hodin vězeň #8612 propadal záchvatům vzteku, breku a nedokázal souvisle přemýšlet. Vězni byli dooprady nuceni čistit záchod vlastníma rukama. Šestý den došlo k pozastavení experimentu, protože se dozorci chovali sadisticky a vězni přestávali snášet tlak na ně. Nyní k filmu: nádherný psychologický vývoj postav (zde vzhledem k rychlosti přeměny spíše převrat), Moritz Bleibtreu podává výborný herecký výkon, sugestivní navození atmosféry. Vytkl bychsnad jen nelogičnost chování postav v nškterých situacích. ()

Jablek

Čekal jsem, že se film bude více držet skutečnosti. Bohužel zhruba od půlky je jasný, že to je přehnaný a od chvíle, kdy se dozorci dostanou do režijního studia už tuplem. Radši bych viděl něco decentnějšího a věrohodnějšího. Nicméně takhle je prostě citelnější a hmatatelnější to nebezpečí, která lidská duše (mozek?) skrývá. ()

markotter

To zas jednou dali Němci Američanům na frak. Za málo peněz hodně muziky, bohužel v prvních dvou třetinách až moc hodně (mohlo to být trochu kratší -i když chápu tvůrce, že to potřebovali, aby přerod jednotlivých postav nebyl moc rychlý). Poslední třetina ale vše vynhradila - stěží jsem popadal dech. Bohužel, myslím, že takto to opravdu je a v jakékoliv skupině o víc než 20ti lidech by se tyhle vztahy ukázaly taky. Ubírám hvězdu za trochu zbytečnou dějovou linku s milenkou hlavního hrdiny. ()

CliffLee

Na jednu stranu v tomto filmu vlastně na všechno čeká, protože hned od začátku je vám jasné kam se děj bude zaobírat. Na stranu druhou i tak si celkem dobře užijete dost povedený Německý thriller, který je i tak hodně napínavý a to zejména ve své finální části. K tomu vše jen umocňuje nálepka ''podle skutečné události'' a dobré herecké výkony zejména provokujícího vězně č. 77 a fašistického lídra dozorců. 8/10 ()

Petulka88

Působivý film o experimentu, který se zcela vymkl kontrole. Pravda, některé scény jsou jaksi navíc (např. flashbacky do minulosti hlavního hrdiny), ale i tak ve vás zanechá nepříjemný pocit a vtíravou myšlenku jak rychle se člověk dokáže změnit a jaká svině se z něj může stát. ()

Shakaar

Nezávyslé filmy mám tuze rád a Experiment není vyjimka. Přesto jak název říká každému je jasné jak to může dopadnout. Ostatně ostatní uživatelé to výstižně takhle okomentovali. Takže co bych ohodnotil. Z prvu jistou kultovnost filmu. Jako nezávyslý film znovu experimentoval s kamerou. Herci byli taky dobrou stránkou příběhu. Tvůrci evidentně vybírali už předstihem kdo bude hrát záporáky a kdo naopak. Kontinuita v ději byla přesně dodržována jako bysme skutečně byli součástí toho experimentu. Navíc bylo dobře ukázáno postupné zhoršování vztahů mezi vězni a jejich dozorci a jak se dozorci čím dál více osmělili využívat násilí. Když promítání filmu skončilo, kamarád mi řekl že v Německo byl vždy nebezpečný národ, že se nedivý že se tam rozvinul nacismus. Nebo aspoň něco v tom smyslu. Já jsem nato odvětvil že nejen němci jsou takový národ. Prakticky celá rasa má sebedestruktivní sklony a je pravděpodobné že kdekoliv kde se někomu dá moc nad někým, který má omezenější práva se dříve nebo později nutně musí objevit násilí. ()

Moly

Film Das Experiment jsem neviděla, jen bych ráda poznamenala, že krom inspirace toliko zmiňovaným slavným Stanfordským vězeňským experimentem s ním a s Philipem Zimbardem nemá pranic společného. ()

FireTight

Jediné štěstí, že to v případě skutečného experimentu nezašlo tak daleko. Protože ten závěr podle mého názoru jasně ukázal, jak by celý experiment dopadl, kdyby to Zimbardo včas nezastavil. Chybka? Snad jenom ty občasné prostřihy na přítelkyni hlavního hrdiny, působily docela rušivě. ()

dustur

Tak,ako to tu už mnohý spomínali,tak aj ja sa musím pridať... ,že tá prvá štvrťka filmu ide pomalým tempom ... ,ale potom sa to začne meniť na thriller s originálnou zápletkou ,a zo sympatickými premňa ešte neznámými hercami... ,som sa fakt skvele bavil ,a pri niektorých scénkach ma to doslova pripútalo k posteli... ,a som za tento film rád že som mu dal šancu si to pozrieť ,a určite si ho ešte niekedy pozriem lebo si to tento film zaslúži... Ale plný počet,mu neviem dať... ,ale zato si zaslúži 4 hviezdičky..... Moje hodnotenie filmu.: 4/5 ()

pirulka

Veľmi zaujímavá, diskutabilná psychologická téma. Musím ale povedať, že táto nemecká verzia ma vôbec neoslovila. "Psychologická" linka pre mňa slabá, dejová zápletka so ženou - frajerkou nadbytočná..Áno, námet čerpá zo skutočného Zimbardovho experimentu, teda simulovania väzenského prostredia a hry na dozorcov a väzňov, ktorý sa stal v 70 rokoch, no autori filmu si jeho prevedenie zvolili výrazne po svojom, a mnoho v snímke nezodpovedá skutočnosti. Už len samotný výber participantov experimentu- kedže nešlo o mužov v strednom veku, ale mladých študentov okolo 20ky. Záver filmu vystupňovaný, a pre akcie a senzácie-chtivých divákov možno zaujímavý, no taktiež ide o fikciu - v skutočnosti nedošlo k žiadnym pokusom o znásilnenie, ani vraždám. Oveľa lepšie spracovanie tematiky ponúka film z roku 2015, ktorý už len priestormi, "kostýmami", spracovaním, dejom a menami nadväzuje na skutočnosť. Úplne najlepšie z hľadiska autenticity je však pozrieť si dokument Quiet Rage (1992). ()

art

Dost přehnaný závěr (mrtvoly, útěk) a Tarekova přítelkyně (která tam prostě neměla vůbec být) připravily tento film o 5* ()

lift666

Určitá německá sračkovitost tam byla.To jo.Ale je to výborný film.Představte si,že je vám 10 let,hrajete hru na policajty a zloděje (i s vedoucími),ale najdnou všichni policajti zatknou i vedoucí a pak fyzicky i psychicky týrají zloděje.Nejdřív jsem si říkal,že je přece hloupost,aby se to tak rychle vykloubilo,ale pak jsem se dočetl,že to je natočené podle skutečné události.No,tentokrát soudruzi z NDR chybu neudělali.:-) ()