Manželé a manželky

• slovenský

Manželia a manželky

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1992, 108 min

Přesná allenovská konstrukce, na jaké je Woody expert. Dynamická kamera to dost oživuje. Na jednu stranu v podstatě nepřekvapivá sázka na jistotu, na druhou velmi přesný film, kde se sebejistota a zkušenost zúročují naplno.(21.8.2012)

Na manželské etudy mi přeci jen víc sedí Třeštíková, protože tam je to skutečně realita. Zde se to tváří jako otevřená zpověd, ale hromada keců o tom, jak manželství mnohdy přechází v pomalé zhoubné bujení nespokojenosti, které většinou vyústí v nevěru/y nebo rozvod, mi stejně přijde na opravdu dobré komediální drama trochu málo. Od začátku do konce se dvojice manželů nimrá ve svých pocitech, které pramení z části z přirozeného procesu okorávání vztahů a z části z krize středního věku. Spousta postřehů je opravdu trefných, vtipných, pravdivých..ale asi jsem čekala víc než jen to. Vyloženě nezklamalo, ale ani vyloženě nenadchlo. No alespoň u tohoto jsem se zasmála : (Jack v období manželské krize popisuje, proč zahýbá své ženě) ..“chci si ještě trochu užít, chci ženskou, která mi zaryje prsty do zad a křicí, když ji píchám..nebo se aspoň hýbe!“(27.5.2012)

Manželé i manželky mají dost času a energie se nimrat ve svých šedivých a šedivějších manželstvích a podstupovat "škatulata, hejbejte se" tam, sem a zase zpátky, v bláhové víře, že jinde je to barevnější a ještě s tím baví svého psychoanalytika: "........ jednou jsem žil s úžasně zajímavou ženou. Víte, milovali jsme se všude, byla to sexuální šelma, éro. Chtěla se milovat s jinými ženami, brala drogy, vždycky si něco šňupla, aby měla orgazmus. Byla to pro mě škola, fascinovala mě, byl jsem do ní blázen. A nakonec skončila v ústavu. To není k smíchu, to je smutná záležitost. Byla skvělá, ale byla cvok. Vždycky mě přitahovaly ženy, já jim říkám "kamikadze", protože nemají pud sebezáchovy. Narazí do vás a vy zemřete s nimi.......". No, není Woody Bůh?(12.9.2005)

Až na kosť! No koniec presvedčí, že práve to je ono... šťastne zvolená forma.(12.3.2007)

Woody Allen tentokrát bez obvyklých slovních hříček a bonmotů, ovšem o to více zabírající do hloubky. Umožňuje jít s ním a sledovat jeho detailní pitvání manželských vztahů a snad ze všech myslitelných pohledů.(9.5.2014)