Dellamorte Dellamore

(festivalový název)
  • Itálie Dellamorte Dellamore (více)

Kdo by nechtěl být správcem hřbitova? Květiny, milé vdovy, mír a klid a na to všechno shlíží z kříže Ježíš. Zkrátka idylka. Přesně takový hřbitov spravuje Francesco Dellamorte. Francesco je ale trochu smolař, a možná proto právě na jeho hřbitově mrtví sedm dní po pohřbu znovu ožívají. Samozřejmě se s tímto problémem svěřil příslušným úřadům, ale kdo by věřil hrobaři, který vidí vstávat mrtvé... Francesco má však svůj hřbitov rád a na tento jeho malý defekt si již dávno zvykl. Opravdové problémy začínají, až když na hřbitov vstoupí Ona. Ano, ta, na kterou je muž ochoten čekat třeba celý život... (Holly_Wood)

Seabeast

Hodně originální zombie horor a navíc hezky prošpikovaný humorem. Úděl hrobníka, kde ožívají mrtvoly, není jednoduchý. Mrtvolky po týdnu ožívají a je potřeba je střílet a vracet zpátky do hrobů. To jde hlavnímu hrdinovi náramně. Do toho nějaká ta zvrácená romantika a je o zábavu postaráno. Dellamorte Dellamore je svým způsobem docela zvláštní film a nabízí také umělecký zážitek. Humor možná není takový ten, kdy se popadáte za břicho, ale úsměv na tváří dokáže vykouzlit. Mezi klasickými zombie horory je Dellamorte Dellamore jako takové ošklivé káčátko, ale ne svou ošklivostí, ale tím, jak z žánrovky vybočuje. Makabrózní netradiční podívaná! ()

Nick Tow

Dokonalosť. Film, v ktorom vedľa seba v symbióze nažíva láska a smrť, humor a tragický pocit života, svetlo a temnota, vysoký, štíhly a "urodzený" hrobár a jeho malý, tučný a dementný pomocník. Cintorín je tu ponímaný ako javisko sveta, ono univerzálne teatrum mundi a Soaviho vizuálna a filozofická pocta slávnemu Bocklinovmu Ostrovu smrti je len jednou z mnohých chutných ingrediencií, ktoré z tohto filmu robia klenot. Možno sa čudujete, prečo do hodnotenia "zombíckeho" filmu cpem filozoficko-estetické bláboly, ale presne o tom je tento film. Všetko je to o rovnováhe, ako v prvej vete Smaragdovej dosky Herma Trismegista: To, čo je hore, je to isté, ako to, čo je dole, aby bola naplnená jednota všetkých vecí... ()

corpsy

Po formálnej stránke kinematografické majstrovské dielo. Scenár však s tým všetkým grandiózne koliduje, pôsobí ako keby nemal ani hlavu ani pätu. Mení žánre v mžiku sekundy a nedáva veľa priestoru si niečo trvalé s filmu odniesť. ()

Astaroth12

Tento príbeh je o chalanovi s menom Dellamorte a má zaslužilú robotu a tou je zabijať mrtvých aby mali už klud,lebo vždy keď niekto zomrie a pať dný vstane z hrobu,a je z neho zombie.On sa nepýta prečo práve on ale berie to ako poslanie.Ale hlavne to berie s určitou iróniou a jemu pomáha troška zaostalejší Gnaghi,ktorý prekypoval srandovnosťou.Dellamorte stretne ženu,ktorá ho čoraz viac pritahuje ale ktorej pred časom zomrel manžel.Film hrá aj na zvratenosť.Lebo mať pohlavný styk na hrobe svojho 2 týždne mrtvého manžela sa mi zdá trocha morbídne a celkovo sa tento film neberie moc ľudsky.No masky sa veľmi vydarili.Pekný výlet do záhrobného sveta.Toto nie je štandardný zombie film,lebo tento sa sústreduje na hlavnú postavu ako na nemŕtvych ale hlavne to je aj velká sranda.Film držia na vysokej urovni velmi dobré hrajúci herci.A tie znázornené plamienky čo sa prehánali po cintoríne,mi tu vadili lebo sa vobec nehodili do príbehu a aj vizuálne boli dosť slabo stvárnené.Konečne zas jeden efektný gore filmík.Tá mrtvolná vášen sa niesla celým filmom.Nie je to také velkolepé ako Braindead - Živí mŕtvi ale aj tak som sa bavil.Len škoda že nebolo vysvetlené prečo sa to všetko dialo na tom cintoríne. ()

fcreading

Dellamorte Dellamorte poukazuje na Jacksonove skoré ranné filmy, ale to len preto, aby nás to zmiatlo a vyviedlo z rovnováhy. Tento film síce obsahuje dve nebezpečné línie medzi dvoma zriedka odlišnými tretinami a hlavne oto tu ide. Kým prvá polovica rýchlo stúpa, tá druhá sa akokeby uberá a znovu sa vráti do pôvodného stavu. Režisér Michael Soavi sa nebál riskovať a urobil len dobre že dej umiestnil na cintoríne uprostred temných nočných tvorou, ktorý vždy za splnu mesiaca vychádzajú zo svojich hrobou a tichulinko sa blížia k svojmu hostiťeľovi. Tým hostiťeľom není nikdo iný, než náš Francesco Dellamorte, ktorý si dal za cieľ ochraňovať cintorín a zabíjať mŕtvych zombíkou. Tých je tu nesmierne veľké množstvo a samozrejme aj pekne nakrútených gore scénok, pri ktorých budete len premýšľať a spomínať na rôzne iné filmy v tých časoch akými boli Evil Dead 2, Bad Taste a Braindead. Ak ste fanúšikom talianskych chuťoviek, odporúčam vám nečakať a rovno si film Dellamorte Dellamorte zohnať, sklamaný určite nebudete 80 percent. ()

Cimr

Výborně podivný, zvráceně zábavný snímek pro skutečné fajnšmekry. V jednom filmu dostanete hrobníka, co připomíná Bernarda z Black Books - nenávidí lidi a ze všeho nejvíc ho ničí, že mu z neznámých důvodů mrtví ožívají a ani od nich tedy nemá pokoj; dále jeho natvrdlého pomocníka, co říká pouze ,,ňa", romantickou lásku k useknuté hlavě, poetické záběry, krvelačné zombies... Celkově to působí tak trochu jako kdyby Vojtěch Jasný natočil zombie komedii. S kontinuitou děje nebo vztahem příčina - následek zde příliš nepočítejte a spíš si tento film užijte jako parádní surrealistickou jízdu. ()

Bakllazaan

Nebudu tu házet machra. Film jsem plně pochopil, až po přečtení kometnáře "Shadwella", přičemž jsem mohl konečně vstřebat všechny ty narážky a kvality filmu. Jenže to je jaksi primární chyba tohodle snímku, že je až příliš uzavřený do sebe, rozkouskován na mozaiky představ a pocitů. Rozhodně bych do popisu filmu přidal charakteristiku "psychologický"....70% ()

TomX2

Môžem priznať, že od filmu som nečakal veľa, no ostal som milo prekvapený. Od začiatku si vás neudržuje len atmosféra či jednoduchý (no za to veľmi dobre prepracovaný) nápad, ale aj postavy včetne ústrednej dvojice - zabijak živých mŕtvych, "inžinier" Francesco Dellamorte a jeho spolupracovník, prežraný "roztomilý" Gnaghi, ktorí sú zahraní excelentne a obľúbite si ich hneď. Film doprevádza aj kvalitný čierny humor, satira alebo trochu tej psychológie, romantiky a drámy, takže každý si tu niečo nájde. Nečakajte od toho splatter a lá Braindead , ten je úplne inde. ()

K.I.N.G.

A co byste čekali od člověka, jako je Michele Soavi? Tento jezdec staré italské hororové školy, který se učil od těch nejpovolanějších a také hrál v jejich filmech, ví velmi dobře, jak upoutat diváka v křesle a také mu přinést něco zbrusu nového, to jest neohrané a nelaciné scény a jako bonus poměrně těžce zamyšlený, poetický příběh tak, jak jsme to v italské hororové tvorbě ještě nemohli vidět. Souhlasím s tvrzením, že je to poměrně zvláštní film a nejzvláštnější je to, že po celou dobu sledování vlastně nevíte, kam se to celé ubírá a kam ten příběh směřuje. Snímek o rozmanitých osudech Francesca Dellamorteho byl správná volba. ()

YURAyura

Jeden z nej horroru vubec, ale jinak tezko zaraditelny film, snad nejvic mi to pripomnelo ten cesky dokumnetarni serial Jak se zije: Na hrbitove ;]]] Moje krevni skupina v top 10. VYBORNY SCENAR - v tomto znanru naprosto unikatni vec!, hrbitovni humor, sladky kladas, 4nasobna kozatice a spousta dementnich postav. Jestli jste nevieli, povinnost. Navic tento film se da (musi) videt opakovane, spoustu veci si vychutnate az na 2-3 shlednuti. ()

stration

Velice povedená hříčka, pohrávající si jak s hororem, tak hodně černým humorem. Všechno do sebe bez problémů zapadne a navíc, ta ženská je fakt kus. ()

Kangax

Dellamorte Dellamore je o triedu vyššie než podobné horory miešajúce komédiu a zombie film. (Braindead, EvilDead) Prečo? Lebo na rozdieľ od nich ide oveľa viacej do hĺbky, až sa stáva pomaly umeleckým filmom. Viem, že väčšina ľudí si bude všímať iba celkom podarené, vtipné scénky napr. s hlavou mŕtveho dievčata v televízore, ale film ponúka oveľa viacej, než si priemerný hororový divák uvedomuje.... Akýsi vnútorný mikrokosmos oboch hlavných postáv, pre ktorých je ich cintorín a blízke mestečko celým svetom nie je samoúčelný... Na konci sa už chcú obe postavy dostať preč, ale ako keby boli uzatvorené v nejakej snehovej guli, s ktorej niet úniku... Film je plný skrytých symbolov, nežnej poetiky, skvelej kamery, prepracovaných rekvizít, a stáva sa tak jasne najlepším Soaviho hororom, ktorý si musíte pozrieť aj dvakrát po sebe aby ste ho plne pochopili...A toto sa stáva len u tých najlepších filmov.... ()

Dexter1

Skvelé a vskutku originálne dielo. Jedna z najčiernejších komédií akú som mohol vidieť vsádza v prvej v polovici hlavne na obľúbených zombiekov, a tá druhá je surealistický mindfuck. Celé je to popretkávané technicky dokonalými zábermi, ktoré pôsobia na diváka priam magicky, hlavne kvôli neopozeraným uhlom pohľadu. Ako ďalšie ťažké plus vidím v krásnej symbolike motívov lásky a smrti, ktoré sa neustále miesia do seba spolu s otázkami o nejakom tom zmysle života, keď aj tak všetci skončíme pod zemou. A Rupert zahral undertakera bravúrne, proste drsnejšieho flegmoša, len tak skoro nenájdete. Silno zaslúžených 5*. ()

Laurent

Hororová komedie, u které jsem sice nepadal smíchy pod stůl, přesto mě výborně pobavila. Nejvíc bych asi ocenil kameru, která mě až nečekaně mnohokrát nadchla (například záběr přes hořící papír byl nezapomenutelný). Navíc na konec přišla hluboká myšlenka, která definitivně poslala tento film mezi nadprůměrné kusy. ()

fmash

Jaký vztah mají láska a smrt? Muž a žena? Příčetnost a nepříčetnost? Jak vypadá zbytek světa za hranicí naší představivosti, nebo lépe našeho neurotického rozpoznání reality? Za naší samotou? Dellamorte Dellamore je nabitý symboly daleko za hranice mých schopností a vzdělání, což si přiznávám jako obvykle nerad, ale aspoň vím, že při každém dalším případném shlédnutí mohu objevit něco nového. Film je šílená míchanice, chvílemi gotika, chvílemi (vtipná) komedie, všudypřítomná nadsázka (napadly mě při tom Tajemný hrad v karpatech či divadlo Sklep), a přitom to celé vypadá dobře a ani na chvilku to nevzbudí pocit opovržení (podotýkám ale, že mě to chvílemi zmáhalo). Postupný odklon od mandragorou prorostlých navrátilců k Francescovým vnitřním démonům a zvyšování pocitu horečnatosti a nereálnosti ve filmu mě má k přemýšlení nad Shadwelovým komentářem. ()

BoredSeal

Taková pohoda, kterou Soavi završil svoje čtyřfilmové tažení hrůzy a halucinací. Vize hororu o vracejících se mrtvých se v Soaviho zpracování mění na existencionální drama plné černého humoru, pochopitelně vyprávěné v tradičně vyjímečném obrazovém stylu plném symboliky, které si svoje fandy určitě najde. Rupert Everett si to dost dobře užívá a diváci s ním. Soavi je prostě s Dario Argentem určitě nejlepší italskej horrorovej režisér, protože jeho filmy přesáhly hranice toho, co si lidi jako horor představují. ()

kagemush

Nějak si nemůžu vzpomenout na jiný zombie film(s vyjímkou Noci oživlých mrtvol,-čímž neříkám ,že ty některý ostatní nejsou dobrý) kde,když už ne napětí tak atmosféra nepoleví od začátku do konce(a jestliže si tady ty figurky sednou ke kávě,jako že pohoda(?),tak tam alespoň hned někdo někoho poblije,tak).Metafora na metaforu,aniž by to nějak rušilo a kdo chce dekódovat užije si tenhle film hned dvakrát.- A ty kulisy jsou boží!- Pardon,smrťácký,samozřejmě.(P.S.-na rozdíl od umírajících mám zatím docela štěstí,že se ze snů ještě dokážu probudit,-potom vstanu a většinou jdu kam se mi zachce....) ()