Poldark

• Velká Británie Poldark
Velká Británie, (2015–2019), 41 h 43 min (Minutáž: 55–60 min)

Tvůrci:

Debbie Horsfield

Předloha:

Winston Graham (kniha)

Scénář:

Debbie Horsfield

Hudba:

Anne Dudley

Aidan Turner, Eleanor Tomlinson, Ruby Bentall, Jack Farthing, Phil Davis, Crystal Leaity, Tristan Sturrock, Sabrina Bartlett, Beatie Edney, Alexander Arnold (více)

Série(5) / Epizody(43)

Otec mu zemřel, majetek má v troskách a jeho milá Elizabeth je zasnoubená s jeho bratrancem Francisem. Roku 1783 se Ross Poldark vrátí do svých dolů na cín z americké války za nezávislost a zjistí, že se doma hodně změnilo. Je odhodlán vrátit dobré jméno odkazu svého otce a pomoct lidem v místní vesnici. Brzy však narazí na problémy, když z rvačky zachrání mladého uličníka Demelzu a pokusí se získat kontrolu nad doly, na které má zálusk jeho rival, chamtivý a arogantní George Warleggan. (Viasat)

caladhiele

Seriál, od kterého jsem se nemohla odtrhnout. Moc se mi líbily postavy, dějová linie, prostředí, historické pozadí. Nejedná se o žádný přelomový počin, vlastně nic nového nepřináší. Ale to je právě ono, jde o starý dobrý osvědčený storytelling (předlohou jsou knihy napsané před pár desítkami let) bez experimentů a překvapení (ve formě, nikoliv obsahu). Velmi příjemná změna oproti současné seriálové tvorbě, kdy se klade důraz na způsob vyprávění, méně však už na jeho smysl. ()

belmonďák

Stále platí že dobrý seriál dělá hlavně příběh a dobří herci. V okamžiku kdy vnímáte už pouze a jen děj a nezajímá vás jestli herci odvedli dobře svojí "práci" tak sledujete dokonalé dílo. BBC nemá v tomto směru konkurenta a Česká televize se každým rokem vzdaluje době kdy padla poslední klapka čs. seriálu podobného ražení (Jana Eyrová - 1972). ()

Z0ltar

První série byla solidní, druhá trochu ztrácela dech a s tou třetí jde Poldark do kytek. Hlavní dějová linka (Poldark vs Warleggan) se nikam neposouvá a zatímco dřív byl scénář "jen" předvídatelný, tak teď se omezuje na mini-romance mezi vedlejšími postavami, a já na telenovelu náladu upřímně nemám. Napětí a dobrodružný pasáže postupně úplně zmizely. Aidan Turner se od jistý doby jen divně šklebí, případně se tváří, že by měl natáčení nejradši rychle za sebou. Ross Poldark už dlouho není zajímavá kladná postava, které by se dalo fandit, protože dělá kiksy, které škodí jak jemu tak jeho blízkým. Pokud by si seriál udržel úroveň první série, byl by to solidní nadprůměr, takhle je to jen mírně nad odpadem, což je škoda. ()

VLADEK

1. a 2. sezóna - Zfilmovaná historizující britská červená knihovna v tom nejlepším slova smyslu, se všemi klady i zápory, ale tady klady převažují. Na Ostrovech je knižní předloha velmi populární a součástí small talk. - 75%/ Update 3. a 4. sezóna - tady doporučuji už nepokračovat, protože se nám schémata vyprávění opakují. Je už to celé nudné. - 50% ()

Isuzu

Prvé dve časti výborné, krásna krajina, drsný hrdina so sexi jazvou :D (Aidan má charizmu nielen ako trpaslík), zaujímavý príbeh a tiež skvelý soundtrack...Neviem sa dočkať ďalších dielov :). ()

Eseter

Ech. Co na to říct. Začátek více než skvělý, prostředek a konec buď nuda nebo přímo hanebné pobouření (slut shaming, sexismus apod., a to mě zvedlo ze židle). Velmi velké plus jsou herci bo jsou děsně sympatičtí a krásní. (Možná jen herecký projev Aidana Turnera mě moc nenadchnul bo má nějak podezřele málo výrazů a všechno hraje furt stejně.) Problém je nejspíš už přímo v samotné předloze, takže sálo dlouze si tu stěžovat na patetický příběh o dobrákovi Rossovi by asi nemělo moc význam. Hodně mě zaujal příběh George. ()

katherine7

Samozřejmě, že jsem na to začala koukat jenom kvůli hlavnímu protagonistovi. Aidan je prostě charismatický muž s uhrančivým pohledem, kvůli kterému se stojí podívat na cokoliv, kde hraje. Musím ale uznat, že mě seriál hodně baví. Vše zasazené do období 18. - 19. století.. to je něco na mě a ještě k tomu, když se to odehrává v Anglii. Seriál vůbec nepůsobí kýčovitým dojmem.. od prvního dílu vše jede svižně a bez nijakých kravin. I když je to romantické někdy místy až přeslazené, tak se to po pár minutách vyváží nějakým dramatickým zvratem. Jsem zvědavá na druhou sérii. Snad to nepodělají a udrží si kvalitu první série. 1. série - 5*. ()

Pan_Kachna

Po čtyřech dílech mi to přijde jako taková lehce naivní pohádka pro dospělé. Ale to mi vůbec nevadí, naopak! Už dlouho jsem neviděl takhle jednoduchý a přímočarý počin, kde dobro postupně a jednoduše vítězí a zlo stejně jednoduše upadá. Je to trochu sentimentální, nějakej soucit tady, nejaká láska támhle, ale v dnešní době je přijemný osvěžení, že člověk taky vidí nějaký milý drama a nemusí sledovat 48 intrikánů(jenom pár), 19 paralelních příběhů(jenom dva), který se chaoticky prolínaj...mám sice mnohem raději seriály/filmy, kde je všechno ošklivý, zlý a složitý, ale právě proto mě tenhle seriál (v dobrém slova smyslu) tolik překvapil... ()

Zuzanej

Opravdu hezké dílo, hlavně kamera, hudba a bohatost děje. Trochu bych vytkla poněkud občas chaoticky střižený děj, občas trochu demagogicky. Ale to vyvážila krása atmosféry staré Anglie a perfektně zvolení hlavní představitelé. ()

bukajik12

Po zhliadnutí prvých dvoch častí tejto mini série z dielne BBC som nadšený. BBC opäť ukázali, že vedia produkovať kvalitné seriáli. V seriáli je krásna kamera. Je to naozaj pastva pre oči sledovať krásne prímorské prostredie. Musím vyzdvihnúť aj vynikajúcu hudbu, ktorá je tu pre mňa jedno z najväčších plus. Výborný výber herca pre hlavnú úlohu Rossa Poldarka, ktorý sa úlohy zhostil fantasticky. Aidan ma presvedčil už vo svojej úlohe Killiho v Hobbitovi. Briti to jednoducho vedia a opäť to potvrdili. Verím, že zvyšné dieli si udržia kvalitu. Odporúčam všetkým, čo majú radi historické romány. Seriál výborne vtiahne do deja už po pilotnej epizóde. ()

Spots

Po první sérii jasných 5 *. Vizuál, hudba, napětí a lidský příběh hravě přebíjí současný trend vnucovaných sexuálních a gore scén, kterými se dnešní seriálová "špička" pyšní. Už aby bylo pokračování. ()

MayB2

Krásná výprava, koukatelní herci, ale tak banální a klišoidní příběh... Kdyby se vyškrtlo ježdění na koni po útesech a další romantické záběry, smrsklo by se to asi na polovičku. ()

Bejbina

První řada pěkná, člověka uchvátí prostředí i slušně vybraní rozmanití herci. Aidana Turnera známe z Hobita i Being human. Eleanor Tomlinson zase z Death comes to Pemberley. Druhá řada trochu ztrácí dech. Podle tvůrců bylo třeba Rosse Poldarka trochu sundat, to se jim urcitě podařilo. Scénář se trochu liší od knižní předlohy, kterou - pokud chcete číst - čtěte v originále. V českém překladu jsem našla na jedné stránce 25 tiskových chyb, to se nedá. Velká amatéřina nakladatelství Baronet! Druhá řada jaková. Třetí se dá, nové postavy, živý děj, kapitán Poldark už není pan Perfektní, ale muž s chybami, Demelza se podle toho zařídí.... ()

Ryorka

taková Jane Austen zkřížená s Rosamunde Pilcher, a té Rosamunde je tam na můj vkus více. Děj je předvídatelný až hrůza. A nezachrání to ani uhrančivé oči Rosse Poldarka ()

Akinaz

Skvěle natočený seriál z konce 18. století, který se neštítí ukázat i drsnou slupku života v něm. Nacházíme se v Anglii, tou dobou soužené nejen válečnými spory, ale i chudobou, která měla dopad na velkou část společnosti. Hlavní hrdinové Ross a Demelza jsou úžasnými představiteli této nelehké doby. I v drsných časech je důležité a i bývalo, najít si čas na svá malá štěstí (ukradená štěstí). Seriál je nejen nabitý romantikou a napětím, ale i nádhernými záběry Cornwallské přírody včetně dech beroucích skalisek a tříštících se vln. Ross jako hlavní hrdina nemá pouze kladné vlastnosti, vlastně po celou dobu se sebou dost bojuje, ale povětšinou se snaží chovat, aby se mohl sám sobě podívat do očí. A Demelza, ta mi byla sympatická od samého počátku. Není naivní, na nic si nehraje a umí se poprat za to, čemu věří. Ostatní herci s nimi tvoří dokonale harmonický příběh, který i v těch drsnějších částech působí věrohodně a celistvě. Za mě rozhodně absolutní spokojenost, nemohu se dočkat čtvrté řady a možná dojde i na předlohu. Nemohu hodnotit jinak než 5*. ()

Hidoshito

Trochu dobrodružnější Downton Abbey odehrávající se o století a půl zpátky. Komu se líbilo, určitě si přijde na své i u Poldarka. Navíc si tady tvůrci hodně "ujíždějí" na romantice místa, takže kdo má rád moře a krásné pobřeží, bude se neustále kochat. Jinak je to taková klasická telenovela zabalená do historického hávu, k žehlení (či jiné činnosti u TV) naprosto dokonalé!;) ()