Mune - Strážce měsíce

• Francie

Mune, le gardien de la lune

• slovenský

Muno: Strážca mesiaca

• český

Mune

(festivalový název)

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný

Francie, 2015, 85 min

Francouzský filmový počin „Mune – Strážce měsíce“ mě především uchopil za srdce svým nádherným snovým zpracováním, které bych asi nejvíce připodobnila k „Avatarovi“.. Příběh není sice nijak extra originální, ani propracovaný, ale film má přesto divákovi co nabízet.. Kouzelný svět, který neměl při svém vzniku nouzi o fantazii, provází spousty prapodivných stvoření, která mají velmi zajímavou podobu, charakteristiku i vlastní příběh.. Autoři by postavičky ve snímku mohli popisovat hodiny a nikoho by nenudili.. Každá postavičku z filmu by si zasloužila svůj malý příběh.. Výtečná byla také skvěle vymyšlená mytologie tohoto fantaskního světa.. Ať už šlo o kráčející obry vlekoucí Slunce a Měsíc nebo o celkovou problematiku strážců vesmírných těles.. Velmi oceňuji v animácích nápadité detaily a tady by se daly přebírat vidlema :-) Bohužel jsem musela z hodnocení strhnout jednu hvězdu za primitivní příběh (jednoduchost ocení především děti), ale jinak se mi nechtělo ze světa roztomilých tvorečků vracet zpět do reality. Oproti běžným animákům, kde hrají hlavní role potrhlá a ukecaná zviřátka nebo lidské karikatury, je tento originální svět velmi příjemnou (a vítanou) změnou.. Velmi bavilo, příjemně se koukalo a naprosto nechápu tak nízké hodnocení..(22.7.2016)

Někdo udělal animovaného Ori and the Blind Forrest byla první úvaha poté, co jsem uviděl modrého Muneho. A jakmile planinu zaplavilo slunce, připomenulo mi to Godus. A musím uznat, že jsem se vísostně bavil. Příběh byl vcelku jednoduchý, avšak tak nádherně zpracované s takovými kouzelnými zvraty, že jsem od toho nemohl odtrhnout oči. Roztomilé, zábavné, rychlé, originální, nádherné, nápadité. 85%(13.3.2016)

CGI animovaný film na kterém je vidět,že není americký.Animace je velice zvláštní a zajímavá.Trochu připomíná anime ve 3D animaci.Ocenil jsem to,že se nedívám opětovně na animované užvaněné zvířátka nebo zkarikaturované lidi,ale že francouzští tvůrci vytvořili nový originální svět s roztodivnými tvory a zajímavou mytologií.Velice příjemný,vizuálně i dějově krásný animák.70%.(10.5.2016)

Zapomeňte na to, že příběh je prostinký právě tak, aby ho děti skously, tohle je prostě nádhera. Fantazii se meze nekladou a tenhle svět je tak víc než kouzelný. Možná je ho až škoda pro takový dětský příběh, tohle by si zasloužilo přinejmenším Pixar a nějakou tu silnější nosnou linku. Nápadů je tu na rozdávání, tenhle svět má neskutečný potenciál, každý zdejší tvor by si zasloužil vlastní příběh. Už dlouho jsem neviděla něco tak krásného a překypujícího fantazií.(2.3.2016)

Jsem osobně rád za každý ne-americký animák, který je pořádně odvedený (tudíž, nemluvím o filmech typu Malý dráček Kokosáček). A tady máme jeden z těch povedených kousků. Čekal jsem naprostou bombu. Dostal jsem něco, z čeho jsem měl podobný pocit, jako z Brendana z Kellsu. To může být pro někoho ohromné doporučení, ale pozor. Spíš než nádhernou animaci, to má originální animaci. Ta je sice velice kvalitně udělaná, ale nemá ten ,,bum" efekt. Příběh se mi zdá až moc ,,ne-dětský". Je moc přeplácaný a matoucí. Mohu doporučit, ale nemá to na titul Nejlepší animák roku, jako jsem čekal. Novým kandidátem je Snoopy ve filmu ;-)(12.9.2015)