Mune - Strážce měsíce

• Francie

Mune, le gardien de la lune

• slovenský

Muno: Strážca mesiaca

• český

Mune

(festivalový název)

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný

Francie, 2015, 85 min

Ona ta legenda a celá mytologie je slušně postavená, na začátku přehledně odvyprávěná včetně načrtnutí jednotlivých charakterů a hlavních i dílčích zápletek. Nicméně s tím vším, co film na začátku odprezentuje, se v dalším dění pracuje dost ležérně. Hlavně v rámci zákonitostí jednotlivých překrývajících se světů. Jednou někdo zmrzne, podruhé ne. Jiný se zase ochladí, podruhé ne. Jeden do druhého světa "nemůže", druhému to nevadí, jednou se jeden druhého dotknout nemůže, podruhé ano, přičemž film to ani ono nikterak nevysvětluje. Bohužel touto četnou zmateností je Mune - Strážce měsíce srážen mezi průměrné anímáky a to zamrzí, protože jinak jde o ambiciózní a zábavný kus.(7.4.2016)

Na pohádku jsem se moc těšila, ale hodnocení mě celkem odradilo. Jsem to odkládala a odkládala, ale bylo to pěkný. Hezká animace, super vtípky. Příběh mě taky zaujal. Popravdě docela nechápu, že Malý princ se dostal v hodnocení tak vysoko a tohle relativně dost nízko.(20.7.2016)

Nudné? Divné? Ale kdepak! Neskutečně kouzelné, jen pro to musíte mít cit. Vzhled světů a postav, obzvláště pak těch měsíčních, je neskutečně krásný a často i roztomilý. Já být malý dítě, tak si to pouštím asi pořád dokola, jak bylo mým zvykem. I dospělák si zde najde něco, čemu se zaměje, nebo aspoň ušklíbne. Pokud ne, tak je mi to opravdu líto. Začínám zjišťovat že evropské animáky mají v něčem mnohem větší kouzlo, než ty americké.(27.2.2016)

Příběh je v tomhle případě až krutě tradiční a nemá žádné neočekávané zákruty, až je to smutné a to hlavně proto, že vizuální stránka je prostě nádherná. Nejen ta hlavní, 3D animace, ale ty ta epizodní, která se zde objevuje. Opravdu mě bavilo se na to dívat, hlavně na některé grafické návrhy. Tady si někdo s postavami vyhrál.(18.3.2016)

Vytáhl jsem dnes dcerku do kina a vybrala si tento film. Počítal jsem s mimoni, tak jsem byl trochu zaskočen a nepřipraven. A nejspíš to bylo dobře. Byl jsem velmi potěšen "neameričností", co se týká přístupu k animaci a podání příběhu. Velmi se mi líbila nedokonalá animace, která asi nebyla záměrem, ale znouzectností. Nad vším pak ční "snové" pasáže v plochém podání. Co se týká příběhu, jde o takovou směsku, kde objevíme inspiraci v Avatarovi, Jak vycvičit draka a dalších počinech. Ono ale stejně není už moc kde originalitu brát, tak musí divák vzít za vděk vnímáním prazvláštního světa divných postav a divných fyzikálních zákonů. Pokud našinec nedokáže na základě učiva páté třídy zkousnout, že slunce tahá jakýsi kamenný buldok na řetězu kolem planety, neměl by se na tento film raději vůbec dívat, protože to je to nejmenší... Postavy jsou pro přehlednost seřazeny podle přímé úměrnosti: čím roztomilejší, tím hodnější. Hned tak víme, na čem jsme a v tomto směru nemusím nad ničím bádat. Můžeme se tedy bez starostí soustředit na tisíckrát omletý děj - nejslabší figurka na planetě ji nakonec zachrání a získá svou milou. Svíčku. ;-) Není mi úplně jasné, komu přesně (co se týká věku) je tento film určen, ale má tříletá dcerka ho hltala celou dobu, jen při závěrečném souboji si mi vlezla na klín, řkouc: "Kdybych tam byla, tak bych volala tatínku, maminko!"(5.9.2015)