Mune - Strážce měsíce

• Francie

Mune, le gardien de la lune

• slovenský

Muno: Strážca mesiaca

• český

Mune

(festivalový název)

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný

Francie, 2015, 85 min

Nudné? Divné? Ale kdepak! Neskutečně kouzelné, jen pro to musíte mít cit. Vzhled světů a postav, obzvláště pak těch měsíčních, je neskutečně krásný a často i roztomilý. Já být malý dítě, tak si to pouštím asi pořád dokola, jak bylo mým zvykem. I dospělák si zde najde něco, čemu se zaměje, nebo aspoň ušklíbne. Pokud ne, tak je mi to opravdu líto. Začínám zjišťovat že evropské animáky mají v něčem mnohem větší kouzlo, než ty americké.(27.2.2016)

Tak toto je jiný pohled, jiný divácký zážitek. Má to hodně zvláštní specifickou atmosféru a ty humanoidní postavičky světa dne a světa noci jou zajímavé a pak taky míšenkyně dne a noci. Pro mě hodně velké překvápko v pozitivním duchu. Ačkoliv zápletka je taková klasika, včetně charakterů postav, tak je s tím naloženo prostě jinačí formou. Bylo to pro mě docela uchvacující, zajímavá snovost propojená s mytologičností v jednom pohádkovém světě. Nutno říct že hodně malém světě, spíše bych řekl taková malá kulička s troškou obyvatel a mini sluncem a měsícem (dají se nést v rukách postaviček) a to vše se svými vlastními zákonitostmi. Fantasy styl, který mám hodně rád a tak mi ty nedostatky jako obvykle nevadí, protože už jen ta vosková slečna byla pro mě jednou z nejsympatičtějších postaviček, co si vybavím. Ale ten největší dojem z toho je ten, že je to prostě jiné a tak to budu muset vidět ještě mnohrát. A protože je to od Francouzů tak obrovským plusem je to, že se tentokrát vyhnuli tomu svému obvyklému frňákování všech postav (Tedy až na otce voskové slečny.), které mi přijde hrozné.(3.10.2016)

Někdo udělal animovaného Ori and the Blind Forrest byla první úvaha poté, co jsem uviděl modrého Muneho. A jakmile planinu zaplavilo slunce, připomenulo mi to Godus. A musím uznat, že jsem se vísostně bavil. Příběh byl vcelku jednoduchý, avšak tak nádherně zpracované s takovými kouzelnými zvraty, že jsem od toho nemohl odtrhnout oči. Roztomilé, zábavné, rychlé, originální, nádherné, nápadité. 85%(13.3.2016)

Ona ta legenda a celá mytologie je slušně postavená, na začátku přehledně odvyprávěná včetně načrtnutí jednotlivých charakterů a hlavních i dílčích zápletek. Nicméně s tím vším, co film na začátku odprezentuje, se v dalším dění pracuje dost ležérně. Hlavně v rámci zákonitostí jednotlivých překrývajících se světů. Jednou někdo zmrzne, podruhé ne. Jiný se zase ochladí, podruhé ne. Jeden do druhého světa "nemůže", druhému to nevadí, jednou se jeden druhého dotknout nemůže, podruhé ano, přičemž film to ani ono nikterak nevysvětluje. Bohužel touto četnou zmateností je Mune - Strážce měsíce srážen mezi průměrné anímáky a to zamrzí, protože jinak jde o ambiciózní a zábavný kus.(7.4.2016)

Dávám 4*, ale myslím si, že aktuálních 67% je tu fajn. Má to "jinou" animaci, zajímavý svět (měsíc tažený pavučinami "snovým velbloudem", zaharpunované slunce, dvourozměrné sny), není to legrační, dějově prosté. Určitě nedoporučuju 3D. Z nedostatku času jsme byli. Minimální přidaná hodnota a s brýlemi je zbytečně tmavší. Budu chtít koupit DVD. ■ S odstupem a když s rovnám s jinými věcmi, kterým jsem dal 4* (např. Song Of The Sea), hodnocení snižuji.(26.9.2015)