Mune - Strážce měsíce

• Francie

Mune, le gardien de la lune

• slovenský

Muno: Strážca mesiaca

• český

Mune

(festivalový název)

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný

Francie, 2015, 85 min

Než jsem na tento film vyrazil do kina, tak jsem si přečetl recenzi, na kterou jsem někde narazil a z té mi uvízlo v paměti, že: "hlavním důvodem, proč na Muneho jít je svět a prostředí, kde se to odehrává". No a je to vlastně pravda. Příběh je totiž velice jednoduchý, předvídatelný a musím říct, že se mých emocí příliš nedotkl, postavy mě také tak úplně neoslovili a třeba Sohona jsem po většinu filmu příliš nemusel. V hlavě mi uvízl kromě Muneho a Ciry už asi jen Splín, který byl svou povahou jako robot Marvin ze Stopařova průvodce po Galaxii. Co se mi ale opravdu hodně líbilo byl ten svět, jeho barvy, jeho nápady, jeho fyzika a logika, tohle vše mělo své kouzlo. Stejně tak všechna ta stvoření co zde žila od obrovských "chrámů" až po roztomilé "chlupaté tenisáky" a nejrůznější "křížence" (nejčistší stvoření na planetě - jehně s ptačí hlavou a parohy...). Takže místo sledování jednoduchého příběhu u kterého jsem povětšinou věděl jak to bude dál mi pozornost odbíhala na nejrůznější detaily a zákoutí této krásné planety. Také musím ocenit změnu animace když naši hrdinové vstoupili do "Říše snů" bylo to překvapivé a líbilo se mi to. Když to shrnu Mune pro mě byl po většině stránek slabší průměr, ovšem ty nápady a nádherné prostředí to u mě vytahují na mírný nadprůměr - 6,2/10(20.9.2015)

Francouzský Mune se představuje v krásně zpracovaném a originálním světě, který dokáže zaujmout nejednu ratolest, ale i dospělého jedince. V barevném prostředí se vypráví příběh, jenž je sice předvídatelný, ale svými mytologickými prvky dodává postavám a prostředí mnoho možností. Animace je naopak čerpána ze soudku spíše průměrného, stejně tak vtipné pasáže. Modrému hrdinovi také chybí větší prostor pro starší diváky, škoda. /55%/ (Kino - Prom.)(13.9.2015)

Dávám 4*, ale myslím si, že aktuálních 67% je tu fajn. Má to "jinou" animaci, zajímavý svět (měsíc tažený pavučinami "snovým velbloudem", zaharpunované slunce, dvourozměrné sny), není to legrační, dějově prosté. Určitě nedoporučuju 3D. Z nedostatku času jsme byli. Minimální přidaná hodnota a s brýlemi je zbytečně tmavší. Budu chtít koupit DVD. ■ S odstupem a když s rovnám s jinými věcmi, kterým jsem dal 4* (např. Song Of The Sea), hodnocení snižuji.(26.9.2015)

Mune je celkem fajnový animák, který nepotřebuje Hollywood, aby dokázal udělat něco dobrého. Grafickým zpracováním dokáže konkurovat, jen ty postavičky se mohly trochu dodělat. Asi inspirace od Picassa. :D Ale jinak chválím snahu frantíků, že i u nás na starém kontinentě se dokáže udělat dobrej animák, který má své kouzlo.(17.7.2016)

Francouzský filmový počin „Mune – Strážce měsíce“ mě především uchopil za srdce svým nádherným snovým zpracováním, které bych asi nejvíce připodobnila k „Avatarovi“.. Příběh není sice nijak extra originální, ani propracovaný, ale film má přesto divákovi co nabízet.. Kouzelný svět, který neměl při svém vzniku nouzi o fantazii, provází spousty prapodivných stvoření, která mají velmi zajímavou podobu, charakteristiku i vlastní příběh.. Autoři by postavičky ve snímku mohli popisovat hodiny a nikoho by nenudili.. Každá postavičku z filmu by si zasloužila svůj malý příběh.. Výtečná byla také skvěle vymyšlená mytologie tohoto fantaskního světa.. Ať už šlo o kráčející obry vlekoucí Slunce a Měsíc nebo o celkovou problematiku strážců vesmírných těles.. Velmi oceňuji v animácích nápadité detaily a tady by se daly přebírat vidlema :-) Bohužel jsem musela z hodnocení strhnout jednu hvězdu za primitivní příběh (jednoduchost ocení především děti), ale jinak se mi nechtělo ze světa roztomilých tvorečků vracet zpět do reality. Oproti běžným animákům, kde hrají hlavní role potrhlá a ukecaná zviřátka nebo lidské karikatury, je tento originální svět velmi příjemnou (a vítanou) změnou.. Velmi bavilo, příjemně se koukalo a naprosto nechápu tak nízké hodnocení..(22.7.2016)