Jedenáctiletá dvojčata Petr a Pavel Skořepovi žijí s rodiči v malostranském činžáku. Jejich jediným zájmem jsou rychlá kola a velkým snem motokára. Způsobem, jak ji získat, je velká slosovací soutěž ve sběru papíru, ve které je hlavní cenou. Rozhodnou se štěstěně rázně pomoci a začnou starý papír pilně sbírat. S pomocí spolužačky Mihule dokonce uspořádají ve škole dražbu svých cenností, ve které se platí losy. Ty přibývají a kluci, přesvědčeni o svém vítězství, vybudují v kůlně na dvorku depo. Objeví se však atraktivní sousedka Rozkošná, která si koupila auto a kůlna by se jí náramně hodila. Další rána je čeká při slavnostním slosování. Motokáru vyhraje nějaký tlouštík. Kluci si za svou hromádku losů odvádějí domů živého koně, po kterém toužila neznámá dívka s ohonem. Jejich výhra dostane jméno Ferda a vzbudí poprask nejen doma a na dvoře, ale také ve škole, kam musí s nimi, protože ho nemá kdo hlídat. Přestože potíží neubývá, postupně si Ferdu celá rodina zamiluje. Je však zřejmé, že kůň musí z domu. Když si pro něj přijde kupec, kluci zjistí, že kůň je pryč. (TV Nova)

Gavin87

Na tomto filmu vnímám pozitivně především skutečnost, že se jedná patrně o jediný film v dějinách české kinematografie, v kterém se Jana Švandová nesvlékla. Celkem příjemný dětský film. Akorát nechápu platonickou lásku mladých bratří vůči zpěvačce Věře Špinarové. Jedna z mála větších rolí skvělého Jana Faltýnka. ()

sator

Scénář Mahler ?! 😯...Při natáčení závěrečné scény kůň Ferda Jana Potměšila porazil a při jeho přeskakování aby mu neublížil, jej trefil kopytem do hlavy, naštěstí nebyl okovaný. Byla z toho 14 denní hospitalizace v nemocnici a záběr se natočil až po rekonvalescenci Jana. ()

Sfinkter

Dětská komunistická rádoby citlivá slátanina. Neuvěřitelně hodně mi lezla na nervy ústřední píseň, i když zpěvačka má skvělej "chraplák". ()

Master19

Ani v dětství mi tento příběh nějak nezaujal, proto tu nehrozí nějaké nostalgické hvězdičky. Asi to je proto, že mým snem nebylo ani stát se žokejem, ani závodníkem formule 1. Rozesmála mě jedna věc: když kluci přivedou domů koně, maminka jim na to řekne "kategoricky odmítám." :-) ()

vitekpe

Uz jen usmevava sousedka Svandova je minimalne za 3 hvezdy, a to vubec nezminuju pohlednou a milou maminku v podani Mileny Dvorske... :-) Navic motokaru jsem taky vzdycky chtel (a nikdy nemel), takze pro mne je finalni vyrok 4 hvezdy + celkem spokojenost. Asi by se nasel lepsi detsky film, ale tenhle taky neni marny... ()

Paity

Jaké je to mít koně, i když bydlíte ve městě (byť ne přímo v paneláku). Lehce socialisticky radostná rodinná záležitost, kterých bylo natočeno za bývalého režimu mraky. Rozhdoně nenadchne. ()

EKLEKTIK

"Stačí pohled a už jsem zase napumpovanej." Rodinná komedie vyprávějící o dvou bratrech, společně toužících po nedosažitelné výhře, jejichž touhu náhle rozdělí zjištění, že každý z nich vlastně touží po něčem jiném. A je určitě dobře, že vytouženou cenu nevyhráli, jelikož byli dva, zatímco výhra byla jen jedna, a protože by pak ani tajemná dívka s ohonem nezískala to, po čem nejvíc toužila, stejně jako jeden z bratrů Pavel, který si svou touhu uvědomil až mnohem později. Nehledě na fakt, že kdyby bratři chtěli vyhrát koně a ne motokáru, chodili by se koukat do výlohy obchodního domu Kotva na vystaveného hřebce a film by se jmenoval "Neohlížej se, jede za námi motokára". Ve snímku, však hlavně excelují představitelé dětských rolí s jejich přesvědčivostí i přirozeností a je velká škoda, jak málo víme třeba o Petře Dvořákové v roli "Mihule", nebo o Zoře Vesecké, představitelky dívky s ohonem o které se ví jen to, že je z ní zubařka. ()

Hanys_

Tyhle starší dětské filmy mají takové to kouzlo doby, a to jim dost přidává, ikdyž je to sebevětší konina. Tady ta uvolněná letní atmosféra úplně sálá, proto fakt zamrzí, že se děj netočí kolem něčeho normálnějšího. ()

Wishkah

Klasická ukázka dětského filmu 70 a 80. let. Rozhodně patří k těm nudnějším a v těžké konkurenci ostatních, podobně zaměřených snímků, právem zapadá ()

Zeek

Dva bratři si přejí vyhrát motokáru a vyhrají koně. Tenkrát lepší průměr. Moje hodnocení: 50% ()

Olík

Strýček Jedlička, sběr starého papíru, Škoda 120, závodní motokára, pionýrský šátek na krku a Věra Špinarová na zdi......dětský socialismus dle příručky Milana Klusáka "Kultura pro rok 1979". Se zmiňovanými atributy se zkrátka musí počítat, ta doba byla taková a my už s tím nehneme ani kdybychom chytli zlatou rybku a další dvě bronzové. Ale Hanibalova (neplést s kartaginským vojevůdcem :D) konina patří do skupiny těch, kteří překonaly nástrahy času a svým nešťastným způsobem patří mezi klasiku. No schválně, zastavte na ulici deset lidí s anketou " Neohlížej se, jde za námi....." doplňte. ()

Rattlehead

Celkem milé, za socialismu jsme na podobné dětské filmy byli velmocí. Není to samozřejmě žádné veledílo, ale o to u tohoto žánru přece vůbec nejde. Dobré herecké výkony dětí plus dospěláci jako třeba krásná paní Švandová nebo policajt Mrkvička. Kdybych měl děti, určitě bych jim pouštěl právě takovéto filmy namísto neskutečných trapáren na Déčku. Jinak na strýčka Jedličku mám hezkou osobní vzpomínku - bylo mi asi pět, když přijel k nám do Holoubkova. Dělal rozhovor s prasetem, které měl jako maňáska na ruce. Ptal se ho na různé věci, až nakonec řekl : "Až vyrosteš, bude z tebe...", načež prase odvětilo : "...vepřo knedlo zelo". ()

Havala

Dnešní děti takové filmy už moc neocení, což neznamená že se jedná o něco špatného, naopak, jako dítě sem se náramně pobavil. ()

subic

V reálném socialismu jsem dělal na základce sběrového referenta, takže mě tento snímek oslovil i z jiné strany. Koukatelné, ale z dětských filmů to patří spíš k těm průměrným až lehce podprůměrným. 50% ()