8. míle

8 Mile

8. míľa

Drama / Hudební

USA / Německo, 2002, 110 min

Brutální a neskutečně živočišný film, kterému dominuje akusticky a rytmicky skvěle zvládnutá hudba a fenomenální sexuální scéna mezi Brittany Murphy a Eminemem. Již zmiňovaná divoška zde předvádí výkon na Oscara a překvapivě i hodný kluk "Rabbit" nehraje na jeho hereckou prvotinu vůbec zle. Hanson točí protřele a díkybohu za něj. Drsné a špinavé kulisy Detroitu, depresivní šero a tvrdí hoši. Ne tohle není žádné rodinné klišé. 8 Mile je vyzrálý film o boji člověka s vlastním nitrem, o touze dokázat, že je něco víc. Rocky nového milénia. Efektivnější, dráždivější, dynamičtější, uvědomělejší a za několik dekád naprosto stejně nostalgický. Skoro plný počet.(2.11.2003)

Značně autobiografický snímek, který pořádně ocení především Eminemovi fanoušci. Pro ty ostatní to bude jen banální příběh s rapujícími černochy a jedním bělochem. Jelikož patřím k těm, kteří Eminema poslouchají, je mé hodnocení jednoznačně pozitivní. Samozřejmě i díky zručné režii Curtise Hansona.(28.1.2003)

Nejsem příznivce Hip Hopu takže mi spousta věcí nic neříká. Ale režisér L.A. Přísně tajné Curtis Hanson, to se prostě musí někde ta kvalita projevit. Myslím že s tímhle filmem dokázal neskutečné. Režírovat to slabší režisér tak výsledek by byl asi trošku hůře koukatelný. Takhle to byl velmi oddychový snímek. Eminem exceluje, těžko říct jestli je to tím ,že hraje sám sebe.(16.10.2006)

Eminema a tuhle hudbu nemusím. Přesto musím dát tohle vysoké hodnocení, protože: 1. Eminem je (překvapivě) výborný herec, 2. Curtis Hanson je (nepřekvapivě) skvělý režisér a tohle opravdu zvládl na jedničku a 3. Skladba která získala Oscara je fakt vynikající a (překvapivě) přesvědčila i převážně konzervativní akademii. Úhrnem - dobře jsem se bavil a dost mě to překvapilo :)(2.10.2003)

Hip hop pohádka pro nenáročné :) (6/10)(3.8.2006)

• - Postavu Janeane mala pôvodne hrať Ali Larter, tú však nakoniec nahradila Taryn Manning. (Kristine1)

• - List papíru, na který v autobuse Jimmy (Eminem) píše, je ten samý papír, na který Eminem originálně napsal skladbu „Lose Yourself“. Papír byl nakonec prodán na eBay za 10 000 amerických dolarů. (KucC)

• - Film byl distribuován pod krycím názvem Mars Project. (KucC)