Z této cesty se nikdo nevrátí takový, jaký na ni vyšel... Osadník Thomas Dunson spolu s nalezencem Matthewem vybuduje v Texasu vlastní dobytkářské impérium. Půda, na které se usadil, je pro chov skotu ideální, avšak stádo více než devíti tisíc kusů dobytka je třeba jednoho dne dopravit k obchodníkům. Nejbližší známá železniční stanice se nachází v Missouri. Cesta trvá několik měsíců a je plná nástrah. Dunson a jeho muži bojují s Indiány, se suchem, s deštěm, s obtížným terénem i s vlastní únavou. Z Dunsona se postupem času stane ješitný tyran, který nepřipustí jiný názor než svůj. Právě díky své paličatosti dosáhl všech úspěchů. Teď však chce zastřelit každého kovboje, který je proti jeho rozhodnutí. A tak přichází čas, kdy se mu postaví i jeho nejbližší přítel, Matthew… Film Howarda Hawkse patří v žánru westernu k těm nejlepším. Velkolepé scenérie s dobytčím stádem tvoří pozadí příběhu o rivalství dvou mužů (ztvárnili je John Wayne a Montgomery Clift), z nichž každý prosazuje svou vůli jiným způsobem. Scénář filmu vznikl na základě článku v časopise Saturday Evening Post. (Česká televize)

Master19

Hawksova megalomanská režie zde slaví úspěch. Dlouhé záběry nekonečného stáda jsou velmi působivé a dovolím si tvrdit, že v jiném filmu tolik hovězího naráz neuvidíte. Zápletka není nikterak zásadní, ale velmi potěší krásné záběry s dokonale "naaranžovanými" mraky a v neposlední řadě i postava Dunsona, která je proti černobílým postavám většiny westernů jakoby z jiného žánru. ()

lucascus

Většinu fanoušků tohoto filmu zklamal závěr filmu, mě naopak mile překvapil, i western divokého západu může být lidský. Jinak všechna čest Montymu, moc dobrej herec, škoda, že odešel tak mlád. ()

JohnSmith

Příběh honáků dobytka a jejich pouť napříč Amerikou, při které narazí na indiány i problémy mezi sebou. Není to sice dvakrát zajímavý, ale celkem rychle to uteklo a některý pasáže byli i vtipný, takže jsem to ve zdraví přežil. ()

J-o-k-e-r

Raný Howksův western. Dlouhá cesta honáků dobytka postaví proti sobě J. Waynea a M. Cliffa. Red River určitě patří k těm lepším westernům, má krásnou hudbu, dobrý příběh, jediné co mu škodí, je přítomnost jedné ukecané dámy. P.S. Nejčastější hudba má melodii písničky, kterou si zpívá D. Martin v pozdějším Rio Bravu. ()

Autogram

Slovo cowboy tu má skutočný význam, pretože toľko kráv som vo filme ešte nevidel. Obrovské stádo v pohybe, a neboli to žiadne digitálne efekty. Azda len stáda pakoní na pastvinách národného parku Serengeti by sa tomu vyrovnali. Film vonia akousi budovateľskou atmosférou budovania divokého západu, ale inak dobrá práca. Trochu patetickosti vo vzťahoch kovboja a ženy tiež nie je na škodu. –––– Dajte mi desať rokov a moja značka bude na bráne najväčšieho ranču v texase. Túto značku bude nosiť dobytok, ktorý nakŕmi celú krajinu. Dobrá hovädzina pre hladných ľudí. ()

Ironfood

Klasický dobytkářský western, na němž zaujme hlavně kontroverznost postavy Johna Wayna, která však ve finále zničehonic vyšumí do ztracena. ()

Šakalík

Nejklasičtější z klasických. Vůbec první film legendárního westernového dua Hawks – Wayne je mimořádně poutavý a hlavně nadčasový pohled na divoký západ, který bez příkras ukazuje tvrdou životní realitu tamních kovbojů v pravém slova smyslu (cowboy = honák krav). Relativně ještě mladý John Wayne tady není v žádném případě idealizován jako superhrdinný obránce slabých, ale jako despotický rančer, který o všechno, čeho dosáhl, musel tvrdě bojovat a svou zarputilostí uspěl tam, kde by jiní selhali. Když jej pak okolnosti donutí k na první pohled zoufalé pouti s desetitisícovým stádem dobytka přes několik států, jeho mnohdy až tyranské chování dosáhne vrcholu a větší konflikt je na spadnutí. Z dnešního pohledu tenhle film už přece jen nemá takovou sílu, i když stále je to prostě nádherná klasika, která westernového fanouška vždycky potěší. Strašně rád bych tenhle film viděl na velkém plátně, to musí být úžasná podívaná. ()

vitekpe

Western jak ma byt. Tedy resp. film o kovbojich, kteri zenou giganticke stado dobytka do asi tisic kilaku vzdalene destinace kvuli prodeji. Do toho resej bezny veci jako je vzpoura v parte, indiani, zensky, atd. Obzvlast vypecena je pak Joanne Dru. Jeji zaverecnej proslov s bouchackou v ruce mi asi chvili utkvi v pameti... :-) 4+ ()

velkyvezir

Klasický filmový western, který kdyby byl jako kniha, tak se označí termínem triviální literatura. Od začátku do konce je děj předvídatelný a některé scény jsou kýčovité. Mám na mysli například scénu, v níž Wayne opouští svou lásku, ty dialogy jsou naprosto nepřirozené. Když spatří čtveřice kovbojů na planině vozovou hradbu, za níž se před Indiány brání skupina osadníků, bylo jasné, že tam najde Matthew životní lásku, která mu podlehla během několika chvil. To všechno ale tvoří právě tu naivní krásu tohoto westernu, u kterého se člověk nenudí - vedení dobytka, přestřelky, rvačky, krásné ženy, to vše ale v elegantní míře. Howard Hawks se zde evidentně "zahřívá" na svůj další geniální počit - Rio Bravo... ()

klúčik

Klasický western akoby ho napísal Zane Grey. Drsní muži, kone , prach ciest, stáda dobytka.... Je to pekné pozeranie pre toho kto má rád túto tématiku. Pripomínam rok natočenia 1948, čo sa vtedy točilo u nás!!!a na aký filmový materiál... 75%. ()

Han22

Ani by mě v průběhu sledování Červené řeky nenapadlo, že ji nakonec nasolím 5* Je to totiž takový ten echt klasický námět - skupina kovbojů se vydává s 9000 kusy dobytka z Texasu až do Missouri. Režisér to ovšem pojal famózně - nikam nespěchá, ale ani nenudí, takže během cesty poznáme nenásilně většinu podstatných postav. Jsou tu fantastické záběry, třeba při brodění stáda přes řeku jsem si říkal jak to proboha v roce 1948 natočili? Je tu úchvatná hudba a po dlouhé době v nějakém klasickém filmu jasně zapamatovatelný motiv. Jsou tu zajímavé situace - splašené krávy, indiáni, odpočinek v osadě, láska. A především je tu nečekaný vývoj postav. Teď si trošku za SPOIuju, ale jinak to nejde. Od začátku je hrdinou John Wayne. Jeho zestárlý kovboj, který 14 let dřel, získal úctyhodné stádo a rozhodne se pro šílenou cestu dlouho přes tisíc mil, aby ho prodal. Wayne je drsný, odhodlaný, rázný a také čímdál šílenější. A zhruba v půlce toho jeho muži v čele s jeho adoptivním synem v podání Cliffa mají dost, vzbouří se a vyženou ho. A zatímco Cliff se dostává do popředí a chce stádo dovést do cíle, z hrdiny Wayna se stává zaťatý magor, který ho chce dohnat a zabít. Přiznávám, že takový vývoj bych v takhle starém westernu nečekal. Vše spěje ke klasickému souboji a nakonec to dopadne úplně jinak. A ten konec rozhodl. Červená řeka byla úžasný film a 5* si zaslouží. Western roku 1948. ()

Loki_Six

"There are only two things more beautiful than a good gun: a Swiss watch or a woman from anywhere. Ever had a good... Swiss watch?" ()

RockChick

Lawrence z Arábie Divokého západu. Poušť nahradila vyprahlá americká krajina, velbloudy krávy a podivína Lawrence rančer s tváří Johna Waynea, který je se svou umanutostí a nesmyslným zabíjením úplně stejně na ránu jako zmiňovaný dobrodruh. Baby tu taky žádný nebyly a když se jedna v poslední třetině konečně objevila, bylo to spíš ke škodě příběhu. (Týpek se na ni vůbec nenaštval. Reakce: "Proč ses na mě naštval? Dám ti za to teď facku. Hele, nevíte vy všichni, proč se na mě naštval? Kde je? Vyprávějte mi o něm. Chci vědět, proč se na mě naštval." lol?) Ta její přehnaná angažovanost a familiárnost s lidmi, které znala sotva pár hodin, zkrátka vůbec nedávala smysl a kazila už tak nijak nadšený dojem z filmu. Konec byl poté velice hloupý, ale paradoxně se mi líbil z celého snímku nejvíc, protože jako jediný měl v sobě aspoň trochu napětí a vzrušení. Krásná ironie, že tenhle ryze maskulinní western zakončila poctivá dávka ženské hysterie. ()

Revolver

Jeden z nejblyštivějších klenotů Hawksovi filmografie, který by se třpytil ještě víc, kdyby ho nešpinil ten příšerný konec. ()

dopita

Tradiční americkej western, kterej je trochu moc natahovanej, není v něm moc akce a má (jak už to tak kdysi v Hollywoodu dělali) trochu přeexponovanou hudbu. Docela fajn, škoda že dabing je ve druhé polovině filmu posunutý – to je dost průšvih (viděno na MGM). ()

Scevola

Vyborny dobytkarsky-dobrodruzny western, ovela realistickejsi nez vacsina Waynovych filmov.Zaroven to bol zaujimavy exkurz do historie. 8/10 ()

Rozjimatel

Snáď žiadne iné filmy nezostarli do takej miery ako tieto klasické westerny (hádam s výnimkou starších hororov). Ich sledovanie v dnešnej dobe je už dosť úsmevné. Pozerať sa na dospelých chlapov, ktorí sa neustále potrebujú predvádzať, dokazovať si, kto z nich ďalej doští? Nie, ďakujem! A tento americký kult Johna Waynea, tohto vraj jediného skutočného muža, ma obchádza veľkým oblúkom. A to mám westerny celkom rád, ale úplne iného typu. Ak tento film predtým niečo v sebe mal, po tých rokoch je to takmer úplne preč. Dve a štvrť hodiny nezáživného predstavenia sprevádzaného soundtrackom, ktorý pripomína mix americkej hymny a budovateľskej piesne. Len tu a tam sa vyskytne nejaká trochu lepšia scéna, ako je presun kráv cez brod, boj s indiánmi, náznak romance (podaný ale veľmi naivne a skratkovito) no a najlepšia scéna opätovného stretnutia dvoch hlavných hrdinov príde až v úplnom závere, ale to čakanie na ňu je až príliš dlhé. Vyzdvihol by som výkon Montgomeryho Clifta, ktorý pôsobil sympatickým dojmom a zároveň frajersky, na rozdiel od Waynea, ktorý pôsobil skôr trápne. ()

WesternMan

Klasický western natočený ke konci čtyřicátek, dokonale vystihující tvrdou práci kovbojů, se skvěle napsaným scénářem, John Wayne podává luxusní výkon ve své asi nejtemnější roli, ve filmu ztěžuje co může a chová se jako ješitný tyran, ale nebylo tomu tak vždycky jeho proměna v příběhu filmu byla opravdu zajímavá. Děj plynule šlape, krásné ho doprovází hudba Dimitri Tiompkina, ve filmu si se objeví i romantická zápletka, a nepředvídatelný konec... Zkrátka western jak má být. ()