Cesta do fantazie

• Japonsko Sen to Čihiro no kamikakuši (více)

Marius

Tak kým som nevidel tento film považoval som Shreka za najoriginálnejší animák. Tento ho ale s prehľadom skryje do vrecka, i keď úplne inými zbraňami ako používa Shrek. Nájdete tu fontány originálnych nápadov, perfektný príbeh (i keď pre nejaponcov asi dosť nezvyčajný) a nádherné animácie. Na rozdiel od Disneyoviek tu malé milé zvieratká nie sú až také milé a chvalabohu nespievajú a netancujú. Vedeli ste že sadze sa dajú využiť ako kuriči ? Že keď ste pažraví môžete zle dopadnúť (a to nemyslím obvezitu) ? Nádherný film pre nás všetkých, čo sme stále veľkými deťmi. ()

monolog

Povznášející, jedním slovem povznášející. Nádherné kresbičky a hudba, to je v této autorské skupině pravidlem. Ale ten příběh, prostě báseň v obrazech. Od Miyazakiho jsem viděl jenom Můj soused Totoro a ten mě tedy nezaujal ničím jiným, než právě vzhledem a hudbou. Příběh tam ale skoro nebyl. Jenže Cesta do fantazie je naprosto jiná. Zezačátku mi sice všechny ty fantastický postavičky přišly podivný, zdálo se mi jich tam opravdu hodně, ale za okamžik si mě příběh chytil. Ta pohádkovost, ale zároveň drama a okořeněné romantikou naivního dětství hlavní hrdinky. Neustále nové podněty a postavy, které se objevují po celou dobu. První dětská láska, nevinná a nejčistší, jaká může v životě vůbec být. Proměna charakteru hlavní postavy, která je tak pozvolná, že si jí všimnete až už je dokonána. Přestože se mi zdálo, že Chihiro na svých deset let jedná hodně dospěle a že konec je trošku nedodělán, líbilo se mi to. I to pozvolné tempo, menší akčnost, občasné mystično či spousta neobvyklých postaviček (aspoň pro mě neznalce asijské kultury) byly fajn. Vždycky se na to podívám rád znovu. Jindy Dodatek: Vždycky se na to podívám rád znovu, pokud to nebude mít českej dabing. Ten to opět úplně ničí. ()

Jossie

Připomíní mi to trochu Alenku v říši divů, ale mnohem mnohem lepší Alenku. Miyazakiho svět fantazie je opravdu kouzelný, je neuvěřitelné, jaké postavičky se v něm objevují, jaká kouzla a nápady. Chihiro se díky své nedobrovolné výpravě do tohoto podivného světa mění z nešikovné a bojácné dívenky na statečnou a samostatnou dívku, nachází přátele a lásku a vy jí celou dobu hrozně fandíte. Tradičně nádherné animace i hudba jen završují dokonalost tohoto krásného anime. ()

EdaS

Chyba bude nejspíš ve mně, ale místy jsem se i nudil a nechápal veškerý ten poprask ohledně kvalit tohohle filmu. Pěkné to bylo, ale přijde mi to trošku přeceňované. Tolik zmiňovanou originalitu jsem postrádal. Taková Princezna Mononoke, to byl jiný zážitek! ()

Pethushka

Jůůů! Má to tolik kouzla, že to jeden nedokáže pochopit. Jeden z mála filmů, který si svůj název opravdu zaslouží! Krásná animace, okouzlující hudba a ta lehkost jakou je podávána fantazie divákovi je neskutečná! ()

H34D

Velice nápadité, roztomilé, kreativní, dobře ohudebněné, tento film skutečně působí jako "cesta do fantazie" a ráj pro pohádkové duše... Na mě však příliš sladké, rozvláčněné, dokonce až nudné. Nebylo to utrpení, ale nijak extrémně jsem si to neužil, moje cynické srdce zůstalo více méně emocionálně nedotčené, a vůbec proč si to nepřiznat, tyhle anime pohádky mě prostě moc nebabí (bez překlepu). 5/10 ()

xxmartinxx

Jedno z mých prvních anime, které když jsem viděl, hodně mě chytlo. Dnes už jsem okouzlen dalšími Miyazakiho kousky víc, ale na objevování žánru určitě nezapomenu. ()

Zíza

Nádherný snímek plný fantazie a probouzející fantazii. Hudba, příběh, charaktery, zákoutí. Kdo by se tam prostě nechtěl podívat? ()

Arx

Jedním slovem - nádhera. Cesta do fantazie je pro mě ponaučení, že o japonské filmy se budu intenzivnějc zajímat. Ne vše je totiž jako Pokémon :-) 100% ()

Dadel

Magická surrealistická pohádka pro malé i velké, která zaujme hlavně spoustou neotřelých nápadů a imaginativním výtvarným zpracováním - něco takového jste opravdu ještě neviděli. Jen škoda, že v našich kinech propadla... ()

M.a.t.t.

Niektoré príbehy doceníte až časom a Cesta do fantázie je pre mňa jedným z nich. Uznanlivo vám skladám poklonu majster Miyazaki, aj chcem raz zažiť príbeh ako Chihiro. Malý ale témou nestárnúci klenot. ()

Morien

(1001) Toto je pro mě typický zástupce "vot-tze-fak" filmů, a to o to víc, když po konci zjistím, že se mi líbil. Zajímalo by mě, jak moc s oblibou tohoto filmu stoupá u diváků latentní pedofilie. A nebo to prostě smyjeme obelixovským výrokem, že Japonci jsou blázni? ()

brit84

Tyhle japonské pohádky jsou pro mě tak netradiční, že jim vysoké hodnocení dát musím. Zajímalo by mě ale, jak vnímají tyhle příběhy sami Japonci. Jestli jsou pro ně klasika, jako pro mě třeba Tom a Jerry nebo jestli jsou pro ně taky trochu výjimečné. ()

Gilmour93

Šest stanic k Zenibě ve vlaku, zpátky se proletím na Haku.. Na detaily dbající animace malých nosánků, líbivá hudba a metafora přechodu z dětství do dospělosti či japonských sociálních problémů. Parní stroj Miyazakiho fantazie jede na plné obrátky - o to větší škoda, že prostřednictvím příběhu nedokáže dostat do plného výkonu i ten divákův, nicméně samý závěr "návratu" byl zpracován s citem a odpovídající naléhavostí. Permanentku do extraordinárních koupelí Yubaby si však kupovat nehodlám. Ta baba má totiž na můj vkus moc odtažené žaluzie a co je horší, vůně jejich vonných tyčinek zdá se mi příliš nasládlá.. ()

TheDarKnig

Nejsem vubec žadny fanda anime ani ničeho dalšího japonskeho, ale tohle me dostalo. Nádherný animák plný fantazie, ktera urazi ještě dlouhou cestu předtím, než se dostane k západní civilizaci. jinak trochu mi to připomněla nedávno shlédnuta Coraline. Ale jen trošičku 5 ()

TeeAge odpad!

|| Scenár: Hayao Miyazaki | Hudba: Joe Hisaishi | Produkcia: Toshio Suzuki | Distribúcia: Toho, Madman Entertainment, Walt Disney Pictures | Štúdio: Studio Ghibli | Rozpočet: 19 miliónov $ | Tržby: 274,925,095 $ || Pre mňa nepochopitelne obdivovaný film s odpornou animáciou a hodnoty znásilnujúcim obsahom. Pôvodne som dal za 2 hviezdy, ale teraz keď nad tým viac uvažujem, detskému divákovi by som to nepustil ani za trest. ODPAD!!! ()

genetique

Takmer od začiatku sa film zabodne do divákovej pozornosti a prakticky počas celého trvania ostane v nej zapichnutý. Aj keď ide vlastne len o obyčajnú rozprávku, hneď je jasné, že nápadmi, zaujímavými myšlienkami a pútavosťami to bude len tak sršať. Márne som čakal, kedy filmu dôjdu inovácie a fantázia a Miyazaki ukazuje, že rozprávkovosť fantázie alebo fantazijnosť rozprávkovosti ešte stále nie je na konci so silami. Len niektoré situácie sa mi zdali dosť detské a infantilné v súvislosti s filmom ako celkom. Nie ich zmysel, len vadilo niečo v súvislosti s japonským spôsobom animovaného prejavu, ale možno bol na vine dabing. 90%. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz