Cesta do fantazie

• Japonsko Sen to Čihiro no kamikakuši (více)

michellerih

Miluju ten film. Chihiro je jedna z nejlepších ženských (dobře - dívčích) postav. A Haku se pro mě stal symbolem charakternosti. Film má v sobě lehkost a přitom je svět v něm tak tajuplně komplikovaný. Asi jako naše sny. ()

Azhila

Cesta do fantázie je rozprávka môjho detstva. Pamätám sa, ako som to s nadšením pozerávala stále dookola. Nemám viac slov. Proste dokonalé. Sám veľký Miyazaki tvrdí: „Verím v silu príbehu. Verím, že príbehy hrajú dôležitú rolu vo formovaní ľudských bytostí, verím, že vedia povzbudiť, ohromiť a inšpirovať.“ Cesta do fantázie to všetko spĺňa, povzbudzuje, ohromuje a inšpiruje! :) ()

Luk Skywalker

Nad velkou fantazii tvůrce zůstává rozum stát nebo užívá pořádný matroš. Sice námět je silně inspirován Alenkou v říši divů, ale celý film jsem se nenudil a nakonec ty dvě hodinky uběhly poměrně rychle. Nejsou tu ani zbytečné scény a celé to dává smysl (i s jakousi alegorií). Sice úplně lásku bych tam nemotal, ale je to japonská pohádka tak co (viz naše žili šťastně až do smrti), a je to trošku jiné. Nechybí zde ani úsměvné scény a naštěstí afektovaných holčičích scén (které mi v anime vadí) je pomálu. Jen konec byl dost předvidatelný, přesně tak jsem čekal, že to skončí, jakákoliv odchylka by potěšila. Hodnocení tři a půl hvězdy. ()

fablefavorit

Magicky zpracovaná pohádka, která docela přímo vystihuje tendenci Japonských tvůrců balancovat mezi kýčem a mistrovským dílem. A Hayao Miyazaki je člověk, jenž se - naštěstí pro nás - pokaždé vyšvihne na druhé straně. ()

Wallis3

Fantazii se meze nekladou a rozmanitost postav v tomhle animátorsky propracovaném filmu je toho důkazem. Cit pro detail je tu znát. Škoda jen, že příběh už je slabší. Jeho překombinovanost mi přišla zbytečná, jistá odhalení unáhlená (Haku). Škoda toho, velká škoda! ()

CaptainCzech

Jediný co to vytáhlo na jednu hvězdu byl sympaťák Haku, který jako drak vypadal skvěle. Zbytek byl neuvěřitelně prazvláštní a vůbec mi to nesedlo, avšak originalita se tomu upřít nedá. Dvě hodiny jsou zkrátka moc a po hodině jsem se dost nudil. ()

Evander

Na jedné straně je sice Cesta do fantazie relativně milým pohádkovým příběhem, na straně druhé však musím podotknout, že celý film je velmi divný, pro děti pravděpodobně až hrůzostrašný a mě osobně se počiny tohoto typu vůbec nelíbí, o nesmírně škaredých postavičkách nemluvě, a tak jsem jeho sledování dost protrpěl. 45% ()

skleboun

určitě jeden z mých top ten filmů :) je to vážně cesta do fantazie a já chvílemi jenom žasla, jak se někomu mohlo povést to všechno vymyslet, nakreslit, prostě přivést k životu...možná je škoda, že film není delší, určitě by stálo za to, dozvědět se o jiném světě, jeho postavách, původu a vůbec všem co možná nejvíc, ale to už je jen takové malé přání navíc - ti, co se během filmu nudili, by me asi ukamenovali ;)) ()

raelz

Po úžasné Princezně Mononoke jsem okamžitě začal mít zájem o anime. Dlouhou dobu jsem nenalézal nic, co by mne tak potěšilo jako Princezna a tak jsem ve svém zájmu zase trochu polevil. Celkem náhodou (od mého strýce, který má neskutečnou filmotéku a čas od času se se mnou podělí o nějaké ty filmy) jsem se poté dostal k Cestě do fantazie. Vysoko nastavená laťka Princeznou se ze začátku zdála nepřekonatelná, ale Cesta to dokázala. Je to to nejkrásnější anime, co jsem kdy viděl. Ačkoliv srovnávat anime a normální film je jako srovnávat Čelisti s Fantomasem, můžu říct, že Cesta do fantazie se řadí mezi nejlepší filmy, co jsem kdy viděl. Její úspěch u mě ještě umocňuje schopnost anime - neokoukat se. Viděl jsem oba filmy nejméně 4x, Cestu snad i víckrát a stále mě baví. ()

pravo

Spočiatku som si musel chvíľu zvykať na animáciu, pretože som navyknutý na pixarovskú, ale nakoniec animácia bola v pohode. Príbeh sa začal akosi kŕčovito, keď nie celkom som chápal rodičov, prečo chcú ísť ďalej. Príbeh neobsahuje žiadne hlbšie myšlienky a v podstate iba vymenúva základné ideí prezentované v takmer každej rozprávke o dobre a zle- priateľstvo, lásku, čestnosť, chrabrosť, bez práce nie sú koláče, atď. Vykreslenie sveta fantázie tu už bolo v hranej rozprávke Nekonečný príbeh a Petersenové spracovanie sa mi páčilo viac, hoci pri tvorbe jeho diela boli určité mantinely ( v animáku je všetko možné, ale pri hraných filmoch i napriek špeciálnym trikom sú isté obmedzenia). Postavy sú niektorá viac a niektoré menej zaujímavé a príbeh je príjemne sledovateľný. Pri svojom hodnotení som zohľadnil hľadisko vhodnosti rozprávky pre detského diváka a preto som k zamýšľanému hodnoteniu jednu hviezdičku prihodil. TO JE ON. MUSEL SOM MINÚŤ ODBOČKU. TÁTO CESTA TAM URČITE VEDIE. ()

cure

Ukážka modernej rozprávky v pre celú rodinu. Takéto niečo mohlo vzniknúť len v Japonsku. Z každého záberu, z každého rozhodnutia a konania hlavných hrdinov cítiť to niečo iné, nám vzdialené a zároveň blízke, čo sa neodvážia dať do rozprávok západný tvorcovia (napr. kúpanie sa v humuse a špine, alebo vracanie, ktorého je tam snáď viac ako vo všetkých západných rozprávkach dokopy a nejde ani o nič tak fantasy, veď vracal už snáď každý z nás). Nejde tu len o tie rozličné fantasy bytosti, ale o to čo rozprávajú, o samotný veľmi pekný a nepredvídateľný príbeh plný nápadov, ktorého hlavná časť sa odohráva v kúpeloch, tak typických pre Japonsko. Animátori si dali záležať na takých detailoch ako je vystupovanie z auta, keď sa toto zakolíše na tlmičoch po vystúpení, alebo odbočovanie na vedľajšiu cestu, hoci by bylo možno jednoduchšie nechať ho ísť ďalej rovno. Správanie a pohyby ľudí sú veľmi autentické. Celé je to poučné, je to zábavné, je to pekne nakreslené a hlavne je to niečo iné. ()

Dimo

Jedno z nejúžasnějších fantasy, plné těch nejryzejších fantasy prvků, jaké jsem kdy viděl. Nádherně snová a ani na vteřinu nenudící pohádka, která pohladí. Vřele doporučuji všem malým i velkým dobrodruhům. Jednoduše krásné. ()

TylerGage

No určitě je to jiná animace než od známejch americkejch animáků. název filmu vystihuje vše co se ve filmu děje.. Chihiro málá holčiička s velkým kouzlem a srdcem,Kohaku, chodící lamba,bezpáteřník, krásný létající drak, dvě rozhádané sestry čarodějnice a spusty dalších obludek.. Celý film byl krásný .. Byl jsem moc uchvácen... ()

K.a.r.i.n

Cesta do fantazie má skvělou animaci a hromadu originálních nápadů, což z ní dělá jedinečnou záležitost. Miyazaki každou chvíli překvapí něčím novým. A i když od začátku víte, jak to dopadne, příběh ani chvíli nenudí. Nejvíc mě dostal Muž bez tváře a ty tři hlavy u čarodějnice. A ta železnice vedoucí prostředkem oceánu byla vážně kouzelná... Mám jen jednu malou výhradu, totiž že jednotlivé epizody byly na můj vkus svázány až moc volně a náhodně. Občas jsem měla pocit, že kdyby se vystříhaly celé pasáže, na filmu by to nebylo znát... Takže dávám silné 4* s tím, že Cesta do fantazie byla skvělá, ale já budu mít stejně vždycky radši Howla ze Zámku v oblacích a Princeznu Mononoke. ()

bif

Hayao Miyazaki má výjimečný dar, o tom není pochyb, takhle úžasný animovaný film s takovou fantazíí by nenatočil nikdo na světě. ()

FeiNike

Maestro Miyazaki naplno povolil uzdu svojej viac než prebujnelej fantázii a stvoril nádherne animované panoptikum tých najbizarnejších, najdivokejších a najúžasnejších kreatúr, na ktoré som občas civel s otvorenými ústami..K tomu ešte pridal napínavý príbeh, prvky sympatického humoru i krutej bezútešnosti, slušnú dávku mystiky a nepríliš lichotivú degradáciu ľudskej rasy..A za to všetko si odo mňa nezaslúži nič iné ako plných 5*. ()

smrtacik

V Miyazakyho fantázii je možné naozaj všetko, od typických japonských drakov tu ďalej stretávame obrovské žaby, poskakujúce zelené hlavy, veľké bábätka a rôzne iné, pre mňa neidentifikovateľné postavy, nie je výnimočnosťou vychutnať si nejaké to zaujímavé kúzlo a po celý čas budete len čakať a rozmýšľať, čo nám tvorca predloží ako ďalší chod. Animácia je naozaj dokonalá a okrem tých všelijakých dobrých alebo zlých príšerok ma najviac uchvátilo ako dokázali pracovať s mimikou tváre a pohybov našej malej hrdinky a tak ten jej boj akoby prežívate s ňou. Nechýba trochu lásky, či už Džihirinej k rodičom, alebo k čarodejníckemu učňovi Hakovi. Je to ako by ste prežívali sen, trochu japonský, ale plný odhodlanosti, lásky a fantázie...a či už ste malý, alebo veľký, určite to uchváti každého a každý si tam nájde to svoje... Hodnotenie: 90% ()

mi-ib

Nevím no, čekal jsem nejlepšího Maiyzakiho a místo toho dorazilo mírné zklámání. Já vím i čím to je. Tenhle snímek a jeho příběh už je na mě až moc fantastický. V Totorovi a Mononoke jsem si od té fantazie, alespoň na chvíli odpočinul, ale zde je fantazie od začátku do konce. A abych pravdu řekl, ani příběh mi nepřišel tak silný. Celou dobu mi to nedávalo moc smysl, tak jsem čekal, že na konec přijde nějaká bomba, která to celé osvětlí, ale bohužel žádná velká bomba nevybuchla. Přes tyto výhrady jde o celkem pěknou pohádku, ve které nechybí ani ty mnou velmi oblíbené roztomilé potvůrky, které mám na Miyazakiho filmech asi nejradši. ()

Haide

Nikdy mi ještě tak nebylo líto, že film netrvá daleko déle... Tak krásné a "jemné". Mám pocit, jako by mě doopravdy něco pohladilo a vždy i několik hodin po shlédnutí mi stále zůstává takový neurčitý pocit štěstí a spokojenosti. Žádný jiný film mi toto nedá. Už dlouhé roky můj nejoblíbenější film vůbec a myslím, že to tak, pokud ne navždy, zůstane ještě velmi dlouho. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz