Můj soused Totoro

• Japonsko Tonari no Totoro (více)

Sestry Sacuki a Mei se s tatínkem stěhují na venkov do strašidelného domu. Starší Sacuki musí převzít péči o domácnost, zatímco malá Mei objevuje zákoutí přilehlého lesa. Dívky se spřátelí s roztomilými lesními duchy v čele s obrovským chlupáčem Totorem a prožijí s nimi největší dobrodružství svého života. Nadčasový film mistra japonské animace Hajaa Mijazakiho v produkci studia Ghibli s ohromující obrazotvorností vypráví o každodenních radostech i trápeních diváků každého věku. (Aerofilms)

Ixbalanke

Velmi příjemný a optimistický film s japonským nábojem fantazie a vztahu k přírodě. V příštím životě se chci rozhodně narodit v Japonsku v chajdě u rýžového pole!! Jen mě mrzí, že jsem to viděla s anglickým dabingem. Originál je asi vždy lepší. Je to taková pohádka na dobrou noc pro velké i pro malé. Každý si v tom něco najde:) ()

Adam_Musil

Na snímku si cením především toho, a proto ho také pokládám za nejlepší film režiséra, že skvěle vystihuje, jak vzácný a důležitý je sourozenecký vztah, a vyzdvihuje rodinné hodnoty. Dějovou linii a ostatní, sice pěkné, fantasy prvky tak ale pokládám za vedlejší. V Číslech hodnotím 90%. ()

PetkaW.

Kdybych se na Miyazakiho filmy dívala za sebou tak, jak postupně vznikaly, tak bych asi všem musela dát 5 hvězdiček. Jelikož jsem to ale bohužel vzala přesně opačně, tak mi Můj soused Totoro připadá v porovnání třeba s Cestou do fantazie nebo Zámkem v oblacích, jako takový nedotažený a nijaký animovaný film pro děti, kde je fantaskno jen lehce naznačeno a nehraje v žádném případě hlavní roli. Těšila jsem se na každou scénu s Totorem, ale chybělo mi bližší vysvětlení, kdo to vlastně je, co v lese dělal, proč pomáhal právě hlavním dvěma hrdinkám a tak dál a tak dál. Film ve mně vyvolal víc otázek než odpovědí a možná právě kvůli tomu jsem si ho tak neužila. V mých očích je tak Totoro nejslabším Miyazakiho filmem, který jsem zatím viděla. ()

Prochy38

Víc než 3* bohužel dát nemohu. Byť to má jen málo nedostatků. Většina těchto anime má kolem 120 minut. Proč tady nevyužili podobný čas, aby prohloubili nebo možná vůbec dodali nějakou myšlenku. Hezký příběh, nebo možná pohádka, ale nebylo z toho nic. Prostě nic. Příběh dvou holčiček, z toho jedna neuvěřitelně uječená... Ale bylo to milé, hezké, neškodné a pohodové... Ale nic víc. ()

angloumene

Můj soused Totoro mě dost překvapil tím, že vlastně nemá žádný pořádný děj, skoro vůbec se tam nemluví a je snad nejinfantilnějším snímkem od Mijazakiho, co jsem zatím viděla. Každopádně pokud má člověk chuť jenom tak nějak vypnout a hodinu a půl se připitoměle usmívat, tak určitě nemůže zhlédnutím tohohle snímku nic ztratit. Celkově 75 %. ()

Simbet

Na japonské filmy jsem se po svém dětství stráveném čekáním na to, až Goro najde svoji rodinu, neměla chut dívat, nebot život je už tak dost smutný. O japonském animovaném umění jsem se barbarsky domnívala, že jsou to hranaté postavičky, chrlící blesky. No, v obou názorech jsem se zmýlila. Nedávno jsem viděla japonský film, který se mi velmi líbil a dneska jsem se přesvědčila, že japonské animované umění umí být i kulaté a velmi zajímavé a dokonce to dobře dopadlo dřív, než jsem se ugrilovala na svém strachu. Jednu chvíli jsem byla nejvíc vyděšená krásným bezproblmovým vztahem dvou sester, když si ale pak řekly, že jsou blbé, tak jsem se uklidnila ;-) Tohle určitě nebyl můj poslední japonský film. ()

ClimbVibe

Čekání na Totora. Než se kultovní postavička (postavičky) objeví, uplyne docela dost času, ale o to víc jsou setkání s tímto tvorem krásně mimoidní. Výtvarně je to bez chybičky - Totoro a spol. jsou opravdu jedny z nejmilejších filmových příšerek vůbec. Příběh je až překvapivě jednoduchý, lehký, ale velice atmosferický. Jako dítě bych tenhle film miloval. Teď řeknu jen, že to bylo moc fajn setkání, které si zase někdy zopakuju. A Kočkobus - ten je nezapomenutelný! ()

fedoo

Film si zaraďujem do zoznamu "Toto-ra(z) pustím svojim deťom". Dostala ma animácia, pri ktorej som si uvedomil, že to je fakt skutočne umenie, hudba, ktorú si pískam a hrám stále dokola a príjemná atmosféra počas celého filmu. Všimol som si pár vecí, ktoré napriek tomu, že sú to maličkosti pridávajú filmu niečo viac: Keď otec lezie pod stromy za Mei, tak má na hlave jej klobúk; keď pri stratenej Mei zastaví mačkobus, tak sa Mei rozbehne k nemu z pravej strany, aj keď Sacuki vychádza z ľavej, tých pár krokov spraví Mei navyše :) ()

cmenda

Velmi pěkně udělané s odkazem na přírodu jak je důležitá, to ale můžeme vidět ve všech dílech tohoto režiséra bezva odechovka. ()

mota

Příliš dobré. Přespříliš dívčího výskotu. Leč za možnost být opět na chvíli dítětem nemůžu hodnotit jinak. ()

Yaan

Pokud jste již viděli nějaký jiný Miyazakiho film, asi Vás překvapí jak málo epický je tenhle. Je to ale ta nejlepší ukázka dětského myšlení a vnímání světa, jakou jsem kdy viděl. Můj soused Totoro mi trochu připomíná Faunův labyrint - samozřejmě v podstatně méně brutální a dětem mnohem přátelštější verzi. ()

Mikino00

Poněkud slabší příběh a hlavní hrdinka je šílený spratek, lezoucí mi na nervy. Klasicky pěkná animace a Totoro je nejlepší a nepovedenější postava japonského filmu. ()

Martin_W

Totoro je geniální a roztomilá postava v jednom. Každý druhý by ho chtěl mít, ať už dítě je, nebo ne. Mně by se šiknul teda i kočkobus, ale.. Teď už k filmu. :-D Japonské animované filmy mají něco co většina amerických ne - velkou fantazii. A taky samozřejmě i animaci, bez které by film se skutečnými herci vypadal hodně divně. (My Neighbor) Totoro má velké kouzlo a je v něm zkloubeno mnoho žánrů, které mám rád.. Ale i přesto dám jen čtyři hvězdy, protože si myslím, že film měl velký potenciál, který se bohužel nevyužil celý. 87% ()

Oralfabet

Moje expedice do filmografie pana Miyazakiho pokračuje skvěle. Můj Soused Totoro je film, který asi vážně musí ocenit každá věková kategorie. Animace samozřejmě nádherná, příběh jednoduchý, ale taktéž celkem nádherný. Nejvíc mě rozhodně bavil Totoro sám, takového souseda muselo chtít každé dítě, co kdy tenhle film vidělo. 9/10 ()

Marys

Ikonický film štúdia Ghibli, no ja som ho videl až teraz. Veľký epický príbeh netreba čakať, aj tak toho film o susedskom duchovi lesa povie viac, než všetci Transformeri dohromady. Citlivý, nežný, zároveň japonsky hravý. Miyazaki a Hisaishi, to je spojenie, ktoré je nesmrteľné. Rozprávka pre deti všetkých generácií. ()

Terezinka198

Dávám studiu Ghibli a jejich filmům druhou šanci, protože s pár letým odstupem člověk dokáže ocenit i věci, které se mu předtím z nějakého důvodu příčily. No a Tonari no Totoro je v podstatě jedna dlouhá epizoda nějaké seriálu. Aspoň tak na mě film působil. Tentokrát si odnáším příjemný pocit a lehký úsměv na tváři. Studio Ghibli si u mě vylepšuje svou pověst poslední dobou až příliš, ale proč ne. Nebo mi prostě stačilo mít trochu větší nadhled. Zatím ale pořád vede Spirited Away a neodolatelná Yubaba, :) ()

bobstock

Tentokrát malinký příběh se zavalitým a milým bůžkem, který pomůže i když ho vzbudíte z nejzarytějšího domácího podřimování. Mijazakiho prvky lidských náhledů na bezprostřední změny a svět kolem sebe, maličtí i velicí tvorečči, letní déšť a kouzelné pozitivum prostupující dětský vjem fungují jak se patří. Bůžek Totoro se stal stálicí a symbolem animačního studia Ghibli. 85% ()

Pawlisman

Krásná pohádka pro děti. Především roztomilá až dojemná. Z budoucích Miyazakiho děl však asi nejslabší. Absencí silnějších fantasy motivů se tento animák stává už jen pohádkou pro japonské dětičky. Jako pohádka pro děti do 12 let vynikající, dospělým však toho ( oproti pozdějším Miyazakiovým filmům) nemá co říct. Trošilinku ztráta času. 6/10 ()

hnkflknk

Mistr Hayao Myiazaki nezklamal. Znovu prvotřídní pohádka, která vás vrátí do dětských let a probudí ve vás nejskrytější city. ()

Festival Malé oči přivítá v Praze i Totora

Festival Malé oči přivítá v Praze i Totora