Můj soused Totoro

• Japonsko Tonari no Totoro (více)

Sestry Sacuki a Mei se s tatínkem stěhují na venkov do strašidelného domu. Starší Sacuki musí převzít péči o domácnost, zatímco malá Mei objevuje zákoutí přilehlého lesa. Dívky se spřátelí s roztomilými lesními duchy v čele s obrovským chlupáčem Totorem a prožijí s nimi největší dobrodružství svého života. Nadčasový film mistra japonské animace Hajaa Mijazakiho v produkci studia Ghibli s ohromující obrazotvorností vypráví o každodenních radostech i trápeních diváků každého věku. (Aerofilms)

Jigy

Krásný milý film. Příjemně hřejivý a přátelský příběh z kterého srčí optimismus a něha. Totoro a jeho dva pomocničci jsou k sežrání. Celý film je spracován s láskou kterou nejdete pouze na peru mistra Miyazakiho. Prostě další skvost, který nesází na silný příběh ale na atmosféru a dětského ducha v každém z nás. ()

honajz2

Už je to pěkně dlouho, co jsem naposledy viděl nějaké anime. No a protože jsem si chtěl rozšířit obzory, poznat něco z Mijazakiho tvorby, tak jsem risknul tohle. No, úplně to nedopadlo teda. Upřímně, mě tenhle kult jaksi minul, ale jako docela dost. Roztomilé? Totoro řekněme že jo, ostatní ani náhodou. Jako, ta malá uječená holka (ony ty ségry jsou obě strašně uječený) Mei mi lezla na nervy už od začátku filmu a nechápu (nebo to naopak chápu moc dobře), proč jí je vidět furt pod šaty. Ale jako furt, permanentně, to už tam mohla pobíhat bez těch šatů a rozdíl bych nepoznal. Jestli někomu přijde roztomilá, já vám to neberu, ale mě prostě ne. Co mě na tomhle filmu štve nejvíc, je to, že to nemá absolutně žádný příběh. Dvě malý sestry se s tátou stěhují na venkov, ječí, mají matku v nemocnici, poznají Totora, konec, nic víc se tam neděje. A že by mě bůhvíjak chytla animace, to fakt ne, mě anime nikdy moc nebralo. Díky té nedějovitosti a nevyvinutí sympatií k postavám jsem se logicky dost nudil. Čekal jsem, jak to celé skončí, jelikož se mi tam rýsovala celkem zajímavá pointa za tím vším, která by to možná posunula o něco výš (ale byla by to depka docela), no nakonec tam ani pointa nebyla, nebyl tam ani ten děj. A tohle tady všichni pětihvězdičkujete? Toho Totora tady bylo taky málo a často zmiňovaného Kočkobusu taky. To mě přivádí k zajímavé myšlence - ve většině komentářů se opakují tyhle věci: 1. Totoro byl strašně roztomilý, chci ho domů. 2. Kočkobus byl úplně super, chci ho domů. 3. Mei byla strašně roztomilá (nebo kawaii, jak chcete). Že by to vysoké hodnocení bylo jenom kvůli roztomilosti? Mě se právě zdá, že tomu tak bude, protože nic víc tenhle film v sobě asi nemá (a mě ani bůhvíjak roztomilý nepřišel, klidně mě lynčujte, i když, Lynchovat bych se nechal). Na mě ta roztomilost prostě nezabrala, já chci víc, třeba aspoň náznak většího příběhu, který by se posouval z bodu A do bodu B, a jsem spokojený o něco víc. Ale to se nestalo, takže 2*. Ten tolik vychvalovaný Mijazaki mě zatím docela minul, možná ještě zkusím Cestu do fantazie a pak nad ním lámu hůl. ()

easaque

4* Na japonské animáky nejsem bůhvíjaký odborník a zase jsem jich tolik neviděl, ale o tomto můžu s klidem říct, že se mi líbil i teď skoro v padesáti a vrátil mě do dětských let plné strašidelné fantazie. Sice příběh je docela chudý a opravdu se hodí jen pro děti. Ve své podstatě se tam nic moc neděje, ale postavy se chovají přirozeně a úměrně svému věku a všechno příjemně a poklidně ubíhá a řeší se běžné rodinné problémy. Animace je slušná a já si Totora nakonec užil na hezké 4 hvězdičky. Nevím jestli dnešním přetechnizovaným dětem bude blízká, ale proč to nezkusit? Nic se tím nedá zkazit. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

Innuendo1987

Miyazaki mě snad nikdy nepřestane překvapovat svou naprosto geniální fantazií. To jak mě dokáže při každém filmu dokonale vtáhnout do svého světa, to jak mi vždy zvedne náladu, to je to, co si na jeho filmech cením nejvíce. A My Neighbor Totoro není výjimkou. Dokonalé. ()

Hees

Veľmi príjemná rozprávka vhodná pre malé aj veľké deti (aj pre dospelých). Nič iné som ani od Miyazakiho neočakával. ()

Wiikii

Nemá to sice silný příběh, ale provedení je úžasné a u mě je Můj soused Totoro lepší jak Cesta do fantazie či Princezna Mononoke, hold tyto milé pohodové příběhy mám rád a i když to vypadá, že je to jen pro děti, tak dospělí si tuto podívanou také mohou ohromně užít. .. Jak už napsala uživatelka Galadriel, Totoro je neuvěřitelný sympaťák a každá scénka s ním byla moc příjemná :) .... HODNOCENÍ: 94% (5*) ()

Marqta

Tohle je první japonský animovaný film, co jsem kdy viděla. Nevím proč, ale podvědomě jsem se těmhle filmům už delší dobu vyhýbala a to i když jsem slyšela ze všech stran vlastně jen pozitivní ohlasy. Asi o to větším překvapením pro mě bylo, když jsem při sledování zjišťovala jak moc mě to baví a jak moc se mi to líbí. Tahle pohádka je totiž kouzelná. Je do ní zapakováno tolik věcí a prvků a všechny tam tak nějak "patří". Tím myslím, že nic nepůsobí uměle naroubovaně, jak mi to často připadá v mnohých pohádkách západní produkce (zase rozhodně neříkám, že ve všech! ) To, co na mě ale udělalo asi největší dojem ( kromě samotné postavy Totora a Černočerňáků :) ) byla atmosféra filmu. Tak milý a hřejivý snímek jsem už hodně dlouho neviděla. Dlouho jsem přemýšlela o tom, čím to je a napadlo mě, že v téhle pohádce není žádná postava vyloženě zlá. Každá postava je nějak charakterizovaná několika rysy, ale chybí tam "zlo" což je řekněme typická věc pro pohádky na kterých jsem alespoň tedy já vyrůstala a na které jsem zvyklá. Nikdy by mě nenapadlo, jak velkou roli to může hrát a jak je to milé a osvěžující. Takže pokud váháte, jestli se na to podívat, tak já určitě doporučuju. Minimálně to něco úplně jiného, než na co jste pravděpodobně u pohádek zvyklí. ----“Everybody, try laughing. Then whatever scares you will go away!” – ---- ()

MrPierc

Dětství a jeho nádherné bezstarostné chvíle plné objevování, nesmyslných starostí a nadšení. Nadšení pro všechny a pro všechno. Intenzivní fantazie dvou malých sester. Tolik pozitivního, až mě to nakazilo. ()

dezorz

Jak krasne byt mracek a plout po nebi. kazdy maly mracek, zpiva si jak ptacek. Jsem rad, ze jsem mracek a pluji po nebi. Mam sedivy fracek, totoro. ()

Eriol

Kouzelny pohadkovy film s nadherne snovou atmosferou. Takovou, ze kdyz po jeho skonceni usnete, mozna se Vam bude zdat o Mei. Jako me. : ) ()

exitak

Hayao Miyazakiho mám rád, pár jeho filmum sem dal 5* Ale většina z vás by asi měla posoudit zda tohle a třeba Laputa: CITS se da po strance emoci, přibehu, kreativity a hudby vůbec rovnat a jestli jo tak propast tam je minimálně 2* dolu. Tohle je i s běžnejma animákama podprůměr, který tu sklízí procenta od "fanatickejch" zastáncu Miyazakiho animácké tvorby, nemůžu si pomoct. Když mám rád nějakýho řesiséra, neznamená to, že všechny jeho filmy ohodnotim 4* a 5* i když sou očividně slabší. ()

Kwaichi

Po zhliadnutí tohto filmu mám chuť sa niekam presťahovať a stretnúť Totora. Pekná animácia, zvučné melódie a fantazijný duchovia spolu vytvárajú dielo, na ktoré do smrti nezabudnem. ()

tomtomtoma

Pan Mijazaki ukazuje další druh světa hravé fantazie. Na první pohled se sice mohou jisté prvky jevit poněkud neobratnými ve srovnání s pozdějšími díly. Ale výsledný dojem mohutně zvedá charakter a druh tohoto světa. Otevírá se svět fantazie, který rozepíná svou širokou náruč tepla. Svět fantazie jako ochrana. Svět fantazie jako útočiště. Svět fantazie jako lék. Svět fantazie jako život. Utíkáme do něj, když máme trápení. Schováváme se do něj, když máme strach. Laská, hřeje, drží nás za ruce. Zpívá nám, rozsvěcuje barvy duhy. Navrací úsměv do tváří, sbližuje a dohlíží, s laskavou tváří mění šedivou každodennost v nevšední radostný okamžik. Nacházíme větší, či menší část dítěte uvnitř v nás a vrací nás do chvilek šťastného opojení. Do chvilek zapomenutých. Do chvilek kouzelných ve své neopakovatelné míře dobrodružné hravosti. Hranice tohoto světa a obtížnost jejího zdolávání záleží na každém jednotlivci. Přát si mohu více a více těchto neopakovatelných okamžiků a radostí. ()

C0r0ner

Pravděpodobně nejznámější film od Mijazakiho a tím pádem studia Ghibli... mě taky neoslovil. Tenhle styl mi prostě nesedí a pokud nebude jiný film z téhle líhně v žebříčku, tak už ho asi vidět nemusím. Je to sice milé, barevné a hezké, ale mě to nebaví a koukám na to jenom tak ze setrvačnosti. 60% ()

Laputa

Naprosto jednoduchý příběh zobrazující Miyakakiho nezkrotnou fantazii. Úžasný Totoro a jeho grimasy. Z Mei se stává Meikrab : ) a další zábavné scény. Asi si koupím Totora v životní velikosti domů a budu ho používat jako trampolínu. ()

kusper

Filmy pana Miyazakiho mají navzájem mnoho společného. Jsou natáčeny velice citlivě, civilně, je v nich nádech tajmna, zpravidla v nich figurují přírodní síli a různá stvoření. Jinak tomu není ani u Totora. ()

Festival Malé oči přivítá v Praze i Totora

Festival Malé oči přivítá v Praze i Totora