Šílenství proutěného košíku

(festivalový název)
  • USA Basket Case

New York - zde se nachází špinavý hotel Broslin. Jednoho dne sem zavítá podivný mladý muž, který sebou stále nosí zamčený koš. Do tohoto koše dává maso a povídá si s ním. Co tento koš skrývá za tajemství? Je jasné, že něco v koši žije, ale rozhodně se nejedná o domácího mazlíčka - nýbrž o monstrum, které brzy dostane chuť na nájemníky hotelu. (Chupacabre)

Ten Druhy

Veľmi bizardne uchopený príbeh o zlom (oddelenom siamskom) dvojčati, v ktorom sa neustále stupňuje očakávanie, čo sa bude ďalej diať. Nápad je originálny - napätie, gore aj atmosféra sú podmanivé. S prezentáciou netvora sa Henenlotter prezieravo neponáhľa, objaví sa v správnej chvíli ako pomerne desivé prekvapenie. Keď sa však monštrum začne pohybovať po hotelovej izbe, animácia jeho pohybov je sklamaním a je už jasné, že tento horor nemôže technicky konkurovať súčasným. Napriek tomu ide o atraktívny film, ktorý sa odohráva vo veľkomeste aj v zapadákove, v minulosti aj v aktuálnom čase a vyvoláva rôzne emócie od zhnusenia po súcit. Je to taká "strašne" smutná hororová komédia. ()

Goldbeater

Zajímavý hororový počin, který mi svou atmosférou a naprosto naivními hereckými výkony dobře připomínal hororové komedie z padesátých a šedesátých let minulého století. Několikrát jsem si vzpomněl na svůj oblíbený Malý obchod hrůz, který ovšem patří do daleko větší ligy než tahle blbina. Myslím, že pro fanoušky bláznivých gore filmů z osmdesátých let to bude paráda. V lepším citovém rozpoložení bych možná dal i čtyři, ale ty daruji následujícímu režisérovu počinu Brain Damage, který mě pobavil daleko víc. ()

topi

Jednička je ze všech dílů nejdramatičtější a zachovává si takovou tu svoji brakovou špinavost, z filmu to úplně sálá. Duane a jeho deformovaný bratr Belial chtějí pomstít svoje násilné oddělení, když byli v mládí siamská dvojčata a vydávají se do New Yorku, aby vyhledali lékaře, kteří se kdysi na jejich oddělení podíleli. Nezapomenutelný je zejména Belialův řev, když páchá vraždy nebo demoluje hotelovej pokoj, to je fakt peklo! ()

matestlust

Parádní povedená zábavička ze začátku osmedátých let, kdy takovýhle snímek musel být veliký unikát. Béčková záležitost, kdy se vše upírá havně na krvavé scény. Komediální prvky pobaví přesně tak, jak mají . Co se efektů týče, je jasné, že z roku 82 nemůžeme čeka zázraky, ale i tak jsou příjemně koukatelné. ()

Karamanlis

Milovník expoitationov zo 60. a 70. rokov Frank Henenlotter dal hneď vo svojom celovečernom debute jasne najavo, akým smerom sa bude jeho tvorba uberať a že nebude len tak nejakým tuctovým režisérom. Basket Case skutočne nie je rádovým filmom, jeho podstata je naopak tak bizarná, že naň divák určite tak ľahko nezabudne... Pravda, Henenlotter tu dopláca hlavne na nízky rozpočet, čo je vidieť najmä na trikovej stránke v momentoch, keď sa dá Belial do pohybu, treba však akceptovať, že k dispozícii mal iba skromných 35 000 dolárov, takže to, čo sa mu za tieto peniaze podarilo vytvoriť je dosť slušné... ()

• Henenlotter v letech 1990 a 1992 natočil druhé a třetí pokračování Šílenství proutěného košíku, od kterých se však dnes distancuje jako zahanbený otec vůči svým dětem, které mu nepřipadají dostatečně zrůdné. (Zdroj: Festival otrlého diváka)
  • Celovečerní debut fanouška filmového braku Franka Henenlottera důsledně vychází ze stylu a poetiky jeho milovaných exploatačních filmů, které režisér od dětství vstřebával na slavné newyorské 42nd Street. (Zdroj: Festival otrlého diváka)
  • Snímek se začal natáčet v roce 1978 v amatérských podmínkách ve špinavých uličkách New Yorku. Tvůrci dílo tvořili o víkendech a jeho celkový rozpočet činil 160 000 dolarů. (Zdroj: Festival otrlého diváka)