Šílenství proutěného košíku (festivalový název)

Basket Case

Komedie / Horor

USA, 1982, 91 min

Frank Henenlotter

Bruce Torbet

Edgar Ievins

Parádní povedená zábavička ze začátku osmedátých let,kdy takovýhle snímek msel ýt veliký unikát.Béčková záležitost,kdy se vše upírá havně na krvavé scény.Komediální prvky pobaví přesně tak hjak maí.NCo seefektů tče,je jasé že z roku 82 nemužeme čeka zázraky,ale i ak jsou příjemně koukatelné.(2.9.2009)

Basket Case ponúka hororovú zábavu, ktorá je cielená, plus prvky celkom pekných nechutností a uletené zábavné efekty. Frank Henenlotter nám porozprával príbeh o nešťastnom počatí mutanta, počas ktorého matka zomiera a otec preklína toho neznaboha pekelného. Bohužiaľ pre rodinu a okolie prišiel na svet mutant (t.j siamské dvojčatá zrastené bokmi). Jedno sa vyvinulo dobre, druhé je ohyzdné, zakrpatené s kukučom vesmírneho kanibala z BAD TASTE. Oddelia ich, avšak po čase sa nájdu a začína pomalá pomsta a pátranie po tých, ktorí majú na svedomí ich rozdelenie. A divák sa ocitá v kolotoči zaujímavého príbehu, divného humoru a efektov a hororu (ale hlavne sa jedná o nechutnejšiu zábavku pre dospelých). Veľa nechýbalo do 4*, rozhodne stojí za námahu si tento film zohnať, poteší a rozšíri obzory hororových nadšencov (čiže aj mňa, ale tento raz „len“ za 3*).(24.4.2007)

Dobrej nápad s tou zrůdičkou, ale nudnej horor, kterej trošku doplácí na styl hororů v 80týh letech, kdy se většinou děj upřednostňoval před zabíjením a jelikož tady ten děj neni nic moc, tak jaksi to nemá pořádně jak zabavit a krom toho triky jsou celkem mizerný, hlavně teda pokud se zrůdčika pohybuje, tak to vypadá jak animace z Pat a Mat, možná ještě hrorší a trhavější(27.3.2009)

Henenlotterova chorá prvotina, která se může pochlubit zvráceným nápadem, slušným bodycountem a gore. Stydět se budete za otřesnej osmdesátkovej look. Ze začátku jsem se teda docela nudil, ale jakmile se vyložily karty na stůl, jistou kvalitu jsem musel uznat. 50%(8.2.2015)

Fajn brak s originální kreaturou, která se sice pohybuje dost amatérsky, ale stejnak vypadá fakt suprově. Chvílemi mě to až tak úplně nebavilo a tu snovou scénu s nahým hlavním hrdinou si mohli odpustit. Na Brain Damage to nemá, ale fandové 80s hororu nebudou litovat.(25.10.2014)

• - Celovečerní debut fanouška filmového braku Franka Henenlottera důsledně vychází ze stylu a poetiky jeho milovaných exploatačních filmů, které režisér od dětství vstřebával na slavné newyorské 42nd Street. (Zdroj: Festival otrlého diváka)

• - Snímek se začal natáčet v roce 1978 v amatérských podmínkách ve špinavých uličkách New Yorku. Tvůrci dílo tvořili o víkendech a jeho celkový rozpočet činil 160 000 dolarů. (Zdroj: Festival otrlého diváka)

• - Henenlotter v letech 1990 a 1992 natočil druhé a třetí pokračování Šílenství proutěného košíku, od kterých se však dnes distancuje jako zahanbený otec vůči svým dětem, které mu nepřipadají dostatečně zrůdné. (Zdroj: Festival otrlého diváka)