Šílenství proutěného košíku (festivalový název)

Basket Case

Komedie / Horor

USA, 1982, 91 min

Frank Henenlotter

Bruce Torbet

[Festival otrlého diváka 2009] Šílenství proutěného košíku se mi líbilo víc než Henenlotterův následující film Mozková příhoda, i když nebyl tak promakanej a šíleně zvrácenej. Zaprvé je to kvůli uvěřitelnějšímu, temnějšímu a také smutněji laděnému ději, ve kterém je nádherně zpracována psychologie bratrů. Ten odříznutej v košíku se dá interpretovat jako Duanovo nevědomí a tak třeba erotická scéna s Duanovou přítelkyní získává opravdu bizarní rozměr. Na amatérské dílo tvořené o víkendech je to minimálně geniální počin. Ne vše je takové jak to na první pohled vypadá. Opravdu mobavilo mě vyprávění o postarší nájemnici, která tvrdila, že má ropné vrty a jdou jí po krku příbuzní.(12.2.2009)

Parádní povedená zábavička ze začátku osmedátých let,kdy takovýhle snímek msel ýt veliký unikát.Béčková záležitost,kdy se vše upírá havně na krvavé scény.Komediální prvky pobaví přesně tak hjak maí.NCo seefektů tče,je jasé že z roku 82 nemužeme čeka zázraky,ale i ak jsou příjemně koukatelné.(2.9.2009)

Příjemný osmdesátkový kousek jak od Tromy. Ani ne tak komedie jako spíše drama s výživným gore. Škoda, že je zde v rámci obsahu vyzrazeno, co že vlastně košík ukrývá. Já to nevěděl, a tak překvapení bylo fajn. Kreatura sice není trikově dokonalá a svědčí o levnějším filmu ( na světě už byl Vetřelec, v téže době Věc...), ale masakrování nebohých obětí má své kouzlo. Vina a následný trest jsou hlavním tématem snímku. Aby divák hned neodsoudil brutální jednání, dozvídá se postupně o smutném údělu hlavního hrdiny a o tom, jak byl do celé situace násilně vržen. V závěru pak místo smíchu přichází soucit a smutek. Podivnost jaké se rodily právě v 70. a 80.letech minulého století...(13.1.2012)

Koukam, ze tu nekdo nepochopil, o co se jedna. Tohle je amatersky horor. Natoceny za par dolaru, s nejakym tim promilem v krvi.(14.2.2009)

Fléda zalitá září svíček, pohodlně zabořen do pohovky se sklenicí bílého vína a kyselými žížalkami... Koukám na film s poetickým názvem Šílenství proutěného košíku a mám namožený břišní svaly jako po desítkách sklapovaček :-) Simultánní překlad tomu taky přidal na zvrhlé vtipnosti. "Tak postavte kocourka na stůl" "No, on to ve skutečnosti není kocourek, ale můj bratr". HUDBA: Gus Russo - no prostě nejlepší.(23.2.2009)