Favoritka

• Velká Británie The Favourite (více)

Na začátku 18. století vládne Velké Británii královna Anna (Olivia Colman), poslední z rodu Stuartovců, která se do historie zapsala spíše neslavně. Je plachá a přehlížená, trpí bolestivou dnou a není příliš vzdělaná, což z ní činí perfektní oběť manipulátorů. Její jedinou oporou v životě je lady Sarah (Rachel Weisz) a jejich vztah postupně přerůstá až do jakési milostné symbiózy. Sarah se díky tomu dostala do nejvyšších kruhů britské aristokracie a za nejistou královnu prakticky vládne. Zpoza královnina trůnu činí všechna důležitá rozhodnutí ohledně chodu státu a probíhající války o španělské dědictví. Zároveň si svou pozici ostře střeží a nikoho, kdo by se pokusil královnu ovlivnit, k ní nepustí. Podcenila jen svou sestřenici Abigail (Emma Stone), která na dvůr přijela prosit o práci služebné poté, co její rodina zbankrotovala. Sarah ji z lítosti přijala. Netuší však, že by ctižádostivá Abigail mohla ohrozit její roli královniny favoritky. Zatímco tedy Abigail díky oblibě panovnice rychle stoupá společenským žebříčkem, od Sarah se začíná přízeň odvracet. A to nemůže zůstat bez odplaty. (CinemArt)

filmfanouch

S režisérem Yorgosem Lanthimosem mám podivný vztah- Vždy jsem sice oceňoval jeho řemeslné kvality, hned první film který jsem od něj viděl jménem Humr ale dodnes nemusím především kvůli jeho přehnané přechytralosti a snaze o to ukázat, že vzniká perfektní dílo o všem, které ve skutečnosti mělo až příliš děr a nefungovalo téměř vůbec jak mělo po všech stránkách. Trošku jiný šálek kávy poté byl další Lanthimosův film jménem Zabití posvátného jelena ,ten mi přijde mnohem lépe scénáristicky vykreslený, po stránce postav smysluplnější, s obstojným napětím a atmosférou, mrtvý posvátný jelen má ale zase problém v tom, že se začne po první půlce víceméně rozpadávat a působilo to na mně, že Lanthimos prostě nevěděl kudy kam. Na další Lanthimosův film jsem ale začal být zvědavější o trochu víc.... A vše to vyvrcholilo dnes: pátek 28. prosince, po náročným období trochu toho volna, jedinečná příležitost vidět nový Lanthimosův film Favoritka téměř měsíc dopředu v Lucerně. V 18:15 už sedím v sále v 11 řadě ve středu, pomalu čekám až se roztáhne plátno a Lucerna najednou film odpálí téměř bez reklam, takže nebyl čas si ani nějak srovnat myšlenky a šlo se rovnou na věc.... a ve výsledku dorazil film, který nejen strčí do kapsy Humra a Zabití posvátného jelena (a stane se tak Lanthimosovým nejlepším filmem, který jsem viděl!) ale, kterému budu přát na těch Oscarech co největší úspěch! Ani ve snu bych nečekal, že ve mně Lanthimosova novinka vzbudí takový pocit, mám ale pocit, že na vině je především ta věc, že na rozdíl od Humra a Mrtvého posvátného jelena scénář nepíše Lanthimos (ani jeho spoluscénárista u obou projektů Efthymis Filippou) ale scénáristická debutantka Deborah Davisová společně s Tony McNamarou. Ve většině je pak celý scénář prací právě Davisové a člověk by měl začít jí psané projekty vyhlížet, jelikož Davisová jako scénáristka dokáže to, že divák si zamiluje úplně každou postavu a dokonce i ty postavy, které by se měli divákovi z lidského pohledu jednoduše hnusit. A to není vůbec snadné! Budu se asi hodně opakovat, ale rozhodně se jedná o nejlepší, nejpromakanější a nejzajímavější Lanthimosův film od roku 2015. TA KAMERA! TEN STŘIH! TA VÝPRAVA! Nádherně se na to dívá, nádherně se to poslouchá a i když jsou Lanthimosovy trademarky hodně poznat, jedná se o hodně stravitelnější podívanou než v jeho předchozích kouscích. Hledáte ženskými hereckými výkony nejsilnější film roku 2018? Tak jste doma! Emma Stone je samozřejmě perfektní a Rachel Weitz na to dle očekávání pořád má, hvězdou filmu ale není ani Stone ani Weitz, nýbrž představitelka královny Anny Olivia Colman. Právě královna Anna je základním pilířem filmu a výkon Colman v této roli je zase srdíčkem celého filmu. V historii filmografie se jedná pravděpodobně o jeden z nejzajímavějších romantických trojúhelníků. Na rozdíl od postav z Humra nebo Zabití posvátného jelena mají postavy z Favoritky také perfektně vykreslený charakter, divák daleko více chápe jejich chování a cíle a především je miluje takové jaké jsou, i když jsou sebehorší. Vyhrožování, chrlení ohně nebo urážení jsou scénářem podány parádně a všechny tři herečky je dokáži správně odehrát. Problém je možná v tom, že stejně jako u Humra nebo Zabití posvátného jelena nedorazí to pravé ořechové uspokojivé finále po kterém by si divák řekl, že to jelo fakt do morku kosti a toto skutečně nečekal. Finální scéna má ale naproti tomu ve finále pořád své jedinečné kouzlo. A ne u humra nebo jelena, teprve u králíků dokázal Lanthimos natočit něco s opravdovým satyristickým přesahem. Zároveň se nestydím prohlásit, že se jedná o nejlépe zvládnutou lesbickou romanci co jsem měl možnost vidět. Čím víc nad tím přemýšlím, už teď za měsíc čichám alespoň 8 Oscarových nominací, konkrétně za scénář, herecké výkony Weisz, Stone a Coleman, výpravu, kostýmy, kameru a věřím i v procpání do kategorie nejlepší film. A nemám s tím vůbec problém! Právě naopak jsem ve finále z filmu příjemně překvapen a přeji mu v rámci možností ten největší možný úspěch. Úplného vrcholu u mně Lanthimos ještě pořád nedosáhl, má k němu ale rozhodně blíž než u jeho dvou předchozích projektů. Takže Yorgosi, Yorgosi co s tebou ty chlape? Jednou jsem ti dal za 1 z 5, podruhé za 3 z 5 a nyní si to dokázal uhrát na 4 z 5.... no nevím co s tebou chlapče. A už to mám, teď budu přát tvojí novince úspěch na cenách, ty si zatím po zásluze odpočiň a čekám, že do dvou let uvidím v kinech tvojí novinku, která snad bude mít blízko k Favoritce a možná jí i překoná. A vůbec by mi ty chlapče jedná řecká nevadilo, kdyby se ti zase trochu povedlo změnit žánr a natočit zase něco trochu jiného avšak s tvými trademarky. Ale ať se trademarky drží na uzdě jako u Favoritky! Tak do dvou let Yorgosi, zatím zdar! () (méně) (více)

Arsenal83

Vždy si rád pozriem veľké historické príbehy, tento sa medzi ne už nezaradí. Kráľovná Anna je známa napríklad tým, že do svojich 35 rokov bola 18 krát!!! neúspešne tehotná (teda potratila alebo jej dieťa zomrelo ešte ako nemluvňa, jedine syn sa dožil 11 rokov a tiež zomrel). Toť pikoška. Film ale vlastne nie je o kráľovnej Anne, ktorú tu tak pekne obtlstlo zahrala Olivia Colman. Ten film je o rivalite medzi Rachel Weisz a Emmou Stone, ktoré dokazujú svoje herecké kvality strieľaním vtákov, váľaním sa po zemi, hysterickým plačom, prípadne si Emma udiera noviny o hlavu. U mňa tu herecky víťazí jednoznačne Rachel (inak si v poslednom čase nejak často vyberá lesbické postavy). Príbehovo tu prehrali komplet všetci. ()

Spiker01

Yorgos Lanthimos rozhodně není můj oblíbený režisér. Sem tam si ale rád dám nějaký bizárek a tento Řek byl zárukou jeho dodání. Takhle jsem si třeba docela dost užil Zabití posvátného jelena. Jenže pak je tu Favoritka, která se, zejména díky tomu, že si Yorgos výjimečně scénář nenapsal sám, drží hodně při zemi. Někdo říká, že toho bizárku tu je přece jen více než v podobném Mary Queen of Scots, ale já do toho lesbické uspokojování nepočítám. Takže pro mě zklamání, místy jsem se i nudil. Nebýt Emmy Stone a opětovné touhy vidět všechny hlavní oscarovky, bych i film vynechal, což mohu soporučit většině ostatních, jež náhodou zabloudili na tento profil. Ti ostatní už jej viděli...a evidentně jim to sedlo více než mně..5,5/10 ()

Malarkey

Řecký režisér vylítnul z řecké weird kinematografie jako bájný pták Fénix a dostal nabídku natočit něco většího, evropského, z prostředí anglické aristokracie. K tomu dostal na starost tři zkušené herečky, které tu předvádí absolutní bezcharakterní dno a jelikož je sám trošku divnej, pojal to poměrně opulentně. Škoda, že je film tak dlouhý. Být to kratší, asi bych se u této ujetiny nestihl ani nudit. Divných věcí je tu ale tolik, že to co Vám v prvních pěti minutách přijde divné, Vám v poslední půl hodině přijde poměrně běžné. Respektive tak běžné, že na daný záběr budete koukat a v podstatě nehnete ani brvou. Film je v podstatě natolik divný, že jsem u něj přišel o kus lidských emocí. Musel jsem vypít flašku Portského, abych si trošku urovnal myšlenky a vyskočil ze světa šlechty, kde se děje řada odporností a všem to přijde normální. Kvality film nicméně má. Nejvíce na mě, kromě hereckých bezemočních výkonů, zapůsobilo prostředí zámku a originální kamera. ()

Othello

Jakkoli mám předchozí Lanthimosovy filmy rád, nemůžu u nich ignorovat osobní problém, že všechno co v nich je - každý lísteček, každý chlup, každý obláček - je alegorie. Favourite je jeho první film, ke kterému si sám nepsal scénář, takže tahle dosavadní překážka padla. I tak je ale zábavné sledovat v zásadě nevědomou alegorii toho, jak to pravděpodobně již několik let vypadá u nás v Lánech. Noha included. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 30. srpna 2018 na Benátském filmovém festivalu. (Varan)

Yorgos Lanthimos si vybral svůj další projekt

Yorgos Lanthimos si vybral svůj další projekt

30.09.2022

Řecký režisér Yorgos Lanthimos (Zabití posvátného jelena, Humr) se po úspěchu Favoritky na mnohých světových oceněních v originální tvorbě jen tak nezastavuje. Aktuálně je v postprodukci jeho další… (více)

Black Widow nabírá posily

Black Widow nabírá posily

05.04.2019

Sólovka Black Widow se Scarlett Johansson (Avengers: Infinity War) v hlavní roli pádí rychle kupředu a film obsadil dalších několik herců. Dříve spekulovaná Emma Watson (Kráska a zvíře) je bohužel… (více)

Režisér Favoritky oznámil příští film

Režisér Favoritky oznámil příští film

23.02.2019

Je klidně možné, že za pár dní už budeme psát režisér oscarové Favoritky, prozatím má ale Yorgos Lanthimos (Humr, Zabití posvátného jelena) na krku pouze cenu BAFTA za nejlepší film, neproměněnou… (více)