Sedm pečetí Karla IV.

(epizoda)
Česko, 2016, 31 min

Kamera:

Vilém Šrail

Aleš Procházka (vypravěč), Miroslav Táborský (vypravěč), Michal Gulyáš (vypravěč), Jan Vondráček (vypravěč), Zdeněk Hruška (vypravěč), Pavel Soukup (vypravěč), Pavlína Cermanová (moderátor) (více)

Karel IV. hovořil česky, německy, francouzsky, italsky i latinsky a byl také autorem několika latinsky sepsaných děl, což byla mezi středověkými panovníky velká výjimka. Byl nejen autorem, ale především podporovatelem literární činnosti, a to zejména náboženských a historických textů, které měly zpracovat starší české dějiny i popsat Karlovu vládu pro budoucí generace. Jednou z charakteristik moudrého krále ve středověku byla potřeba obklopovat se učenci. To Karel splňoval zcela jednoznačně. Jeho nejbližším spolupracovníkem byl Arnošt z Pardubic, první pražský arcibiskup, který se aktivně podílel i na založení pražské univerzity, či jeden z prvních humanistů u nás, litomyšlský a olomoucký biskup Jan ze Středy. Mezi jeho přátele patřil i jeden z předních vzdělanců Evropy Francesco Petrarca. Důsledky Karlova rozmyslu a intelektuální činnosti nesou své plody dodnes. Karlovo vysoké učení pražské je nejen první univerzitou ve střední Evropě, ale i dnešní nejprestižnější vysokoškolskou institucí České republiky. Karel IV. se sice přídomku moudrý nedočkal, přesto byl již svými současníky za takového vládce považován. (Česká televize)

Hrají