poster

Mrtvá a živá

 • USA

  Rebecca

Drama / Romantický / Thriller / Mysteriózní

USA, 1940, 130 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • liborek_
  ****

  Hitchcock je mistr ve svém žánru, takže nepřekvapí, když svým hodnocením potvrdím docela vysoký rating tohoto filmu. Mrtvá a živá je mistrně zrežírovaný snímek se skvělou atmosférou, která je bohatě živena působivou hudbou. Zpočátku romantický příběh se pozvolna mění v drama, v němž se živá utkává na ostří nože se stínem mrtvé sokyně. Až do poslední minuty a hitchcockovského finále nás film drží v docela slušném napnelismu, což většinou nebývá samozřejmost. Dobrý Olivier, dobrá Fontain, dobrý filmik...(31.7.2006)

 • Jara.Cimrman.jr
  ***

  Bylo-li někdy na tomto snímku cokoli hrůzostrašného, tak to za ta léta patrně vybledlo. Já jsem byl mírně znepokojen pouze z upjatého kukuče paní Danversové, kterou bych poslal na dlažbu kopem do sedacího nervu ihned po příchodu na Manderley. Jenže to by pak nebylo vůbec žádné drama. Takhle je tady alespoň souboj živé paní de Winter se svou mrtvou předchůdkyní. Jenže Mrtvá byla dokonalá a evidentně již nehodlá udělat žádné chyby, kterými by si zkazila posudek. Ustojí to Živá, rozbije něco, omdlí či snad skočí? Toť je otázka, kterou je třeba zabývati se, nicméně na můj vkus mne Mistr napětí tentokrát napnul příliš něžně.(29.11.2015)

 • Cival
  ***

  Na Hitchcockovy poměry nikterak úžasné. Rukopisem zaměnitelná povídačka, v níž jako by Hitchcock brouzdal jen po kolena. Schází mi skutečná vášeň - u režiséra i u postav. Těch pár silných okamžiků, kdy se přízrak mrtvé paní domu sugestivně vznáší nad panstvím, to bohužel na úroveň, která by mě zajímala i podruhé, nevynese.(26.12.2007)

 • Boss321
  *****

  Další báječné drama génia Alfréda Hitchcocka. Další neopakovatelný zážitek, který ze mne hned tak nevyprchá a který mě na celé dvě hodiny doslova přikoval k obrazovce a nedovolil mi ani na minutku vydechnout. Atmosféra, složka, která na žádném Hichcockově díle nezklame ba dokonce ohromý. Přelévání z romantiky do dramatu, místy bych řekl až do thriller, je ukázkové. O hereckých kvalitách Laurence Oliviera a Joan Fontaine se nemá cenu rozepisovat, zkrátka další jejich herecký koncert........(23.9.2008)

 • kareen
  ****

  Já, jak nejsem moc bojácná při sledování strašidelných filmů i když výjimky se najdou (zdravím Městečko Twin Peaks), tak mám naopak velký respekt před jejich knižními předlohami, které mi jsou schopny při mé fantasii přivodit dost nepříjemné mrazení v zádech a například u takových povídek od Daphne Du Maurier je to mrazení zvláště intenzivní. Proto se nedivím, že si Hitchcock vybral hned třikrát něco z její tvorby k zfilmování, pro oba je hlavním prostředkem k vyvolání strachu dokonale vystupňovaná tísnivá atmosféra a oba výborně pracují s psychologií svých postav. Bohužel, musím konstatovat, že v tomto případě je na tom lépe Mauier, Mrtvá a živá je sice více než co jiného z její tvorby především romantickým příběhem, ale její kniha na mě přesto působila velmi stísněným až depresivním dojmem. To mi u Hitchcoka tentokrát chybělo, Maximův dům na mě nepůsobil nijak pochmurně, naopak byl velmi krásný, hospodyni Danversovou jsem si představovala víc démonicky a jakkoliv se mi moc líbil výkon Joan Fontaine v roli ústřední hrdinky a já s ní velmi soucítila, její přerod z ustrašené, bojácné naivky na odhodlanou sebejistou mladou dámu by přeci jen moc náhlý. Přesto jsem byla s filmem velmi spokojená, protože pokud se tady Hitchcock nepředvedl zrovna jako mistr napětí, tak mu to všechno skvěle klaplo po romantické stránce a těch 130 minut mi uběhlo až neuvěřitelně rychle.(11.1.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace