Mrtvá a živá

Rebecca

Drama / Romantický / Thriller / Mysteriózní

USA, 1940, 130 min

Dobře napsaný scénář s tak jemným dějovým vedením a tak velikým citem, že by se mnoho filmařů mohlo od Hitchcocka učit. Bohužel toto příběhové zpracování bylo pro mě sice zručnou, ale trochu rutinní záležitostí. Atmosféra na stupnici dosahuje pouze lehce nadprůměrných hodnot. I tak povedený a trochu neobvyklý Alfredův snímek, který si odnáší velmi slabé čtyři hvězdy. 70%(28.7.2010)

Tak už jsem si myslel, že Hitchcock je pro mně další ztracený režisér... Naštěstí jsem padl na film, který je v první části (do té doby, než hlavní hrdinka zjistí, co se děje) skvělý, ve druhé části slabší a finále je perfektní.(1.8.2006)

I když Rebecca není tak dobrým filmem, jako jiné z Hitchcockových snímků, má něco do sebe. Totiž, okamžitě poznáte "rukopis" tohoto režiséra - hru se světly a stíny, dokonalá hudba, které podkresluje důležitost scén a perfektní vypilované charaktery. A tohle jsem si užíval. Je škoda, že vyšetřovací rovina ztrácí trochu "na dechu", protože takhle bych mohl udělit plný počet, nicméně i 80 % není málo. Každopádně tenhle film je skvělý a věřím, že jsem ho neviděl naposledy… a kdo ví, možná na podruhé to bude ještě o něco víc…(25.1.2011)

Jeden z prvních a méně známých Hitchcockových thrillerů, který sice ještě nemá kvality jeho mistrovských kousků, ale už zde ukazuje. jak dokáže budovat atmosféru.(12.4.2014)

Ďalší z Hitchcockových premyslených thrillerov s výborným scenárom. Ale krásnu scénickú atmosféru z prvej časti filmu a pomalé odhaľovanie tajomstva, v poslednej trištvrte hodine vystriedal príliš rýchly spád. Udialo sa asi 20 podstatných vecí (ako keby si režisér na poslednú chvíľu uvedomil, že ten film nemôže trvať štyri hodiny a treba si švihnúť), ktoré premenili Rebeccu na klasickú noir kriminálku, čo je síce fajn ale u Hitchcocka som (a myslím že nie len ja) zvyknutý na viac.(9.12.2012)