Mrtvá a živá

Rebecca

Drama / Romantický / Thriller / Mysteriózní

USA, 1940, 130 min

Ocenění: Oscar 1940 - kamera (ČB), film; nominace: hlavní herec (L. Olivier), hlavní herečka (J. Fontaine), vedlejší herečka (J. Anderson), výprava (ČB), režie, zvláštní efekty, střih, hudba, scénář. Celkem slabé.(11.8.2012)

Dobře napsaný scénář s tak jemným dějovým vedením a tak velikým citem, že by se mnoho filmařů mohlo od Hitchcocka učit. Bohužel toto příběhové zpracování bylo pro mě sice zručnou, ale trochu rutinní záležitostí. Atmosféra na stupnici dosahuje pouze lehce nadprůměrných hodnot. I tak povedený a trochu neobvyklý Alfredův snímek, který si odnáší velmi slabé čtyři hvězdy. 70%(28.7.2010)

Oscar 2 : Nejlepší film, Kamera ČB + 9 nominací: Režie, Herec HR - Laurence Olivier, Herečka HR - Joan Fontaine, Herečka VR - Judith Anderson, Výprava ČB, Speciální efekty, Střih, Hudba, Scénář(11.3.2004)

Tak už jsem si myslel, že Hitchcock je pro mně další ztracený režisér... Naštěstí jsem padl na film, který je v první části (do té doby, než hlavní hrdinka zjistí, co se děje) skvělý, ve druhé části slabší a finále je perfektní.(1.8.2006)

Další báječné drama génia Alfréda Hitchcocka. Další neopakovatelný zážitek, který ze mne hned tak nevyprchá a který mě na celé dvě hodiny doslova přikoval k obrazovce a nedovolil mi ani na minutku vydechnout. Atmosféra, složka, která na žádném Hichcockově díle nezklame ba dokonce ohromý. Přelévání z romantiky do dramatu, místy bych řekl až do thriller, je ukázkové. O hereckých kvalitách Laurence Oliviera a Joan Fontaine se nemá cenu rozepisovat, zkrátka další jejich herecký koncert........(23.9.2008)