poster

Mrtvá a živá

 • USA

  Rebecca

Drama / Romantický / Thriller / Mysteriózní

USA, 1940, 130 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Matty
  ****

  Skvěle zrežírovaná, pomalu a opatrně vyprávěná, váhavě gradující adaptace románu Daphne du Maurierové, s úžasně charismatickými herci. 80% Zajímavé komentáře: Galadriel, jojinecko, jatamansi(30.7.2006)

 • aniiicka
  *****

  Tahle starší Hitchcockovka má pro mě spešl kouzlo a nějak mě pořád baví si ji někdy pustit. Začíná to jako taková lehce pohádková romance o tom jak si bohatý šlechtic - vdovec vezme milou chudší dívku - pracující jako společnice starší dámy. Po jejich společném příjezdu na jeho panství však nastávají komplikace a přichází tísnivější atmosféra, neboť je všude přítomen duch bývalé paní domu, která podle slov všech byla dokonalou, krásnou a tajemnou ženou. Mladá žena si tak připadá stále sledovaná, temný dům ji děsí a prostě se to nějak hrotí. :) Na filmu je třeba ocenit především výborný výkon Joan Fontaine, která si za něj vysloužila nominaci na Oscara (získala jej však až o rok později za další Hitchův film - Suspicion). Joan mám jako herečku moc ráda, působí vždy přirozeně, skromně, zároveň byla ale velmi krásná. Byla vybrána i přesto, že se o roli ucházela řada tehdejších velmi slavných hereček (nejznámější kandidátkou byla asi Vivien Leigh - partnerka představitele hlavní role L. Oliviera). Působí tu skutečně ustrašeně, tak jak její postava působit má. Laurence Olivier je standardně výborný :) a postava paní Danversové docela děsivá. Pro někoho může být film poněkud melodramatický, ale Hitch byl straý romantik...to je známé. :) Snímek pěkně plyne a udržuje napětí. Má to své drobné chyby a věřím, že ne každého to zaujme, ale mnoho milovků starých filmů považuje Rebbecu za výbornou klasiku...a já k nim patřím. Rozhodně stojí za vidění. Zajímavost: na youtube je k vidění sposuta záběrů jiných hereček na castingu pro hlavní roli, kromě Joan - Vivien Leign, Loretta Young, Margaret Sullavan nebo Anne Baxter. :)(12.6.2013)

 • Jara.Cimrman.jr
  ***

  Bylo-li někdy na tomto snímku cokoli hrůzostrašného, tak to za ta léta patrně vybledlo. Já jsem byl mírně znepokojen pouze z upjatého kukuče paní Danversové, kterou bych poslal na dlažbu kopem do sedacího nervu ihned po příchodu na Manderley. Jenže to by pak nebylo vůbec žádné drama. Takhle je tady alespoň souboj živé paní de Winter se svou mrtvou předchůdkyní. Jenže Mrtvá byla dokonalá a evidentně již nehodlá udělat žádné chyby, kterými by si zkazila posudek. Ustojí to Živá, rozbije něco, omdlí či snad skočí? Toť je otázka, kterou je třeba zabývati se, nicméně na můj vkus mne Mistr napětí tentokrát napnul příliš něžně.(29.11.2015)

 • sta
  ***

  Selznic měl příliš velkej vliv, ale´má to svoje momenty.(6.11.2005)

 • svik
  *****

  Nebudu kometovat Hitchcocka, toho všichni kdo na jeho filmy koukají tak znají, ale film byl další neuvěřitelný zážitek. Po delším čase, když jsem si dával pauzu od mistrových filmů, jsem se znovu utvrdil v tom že Hitchcock je jen jeden. Klobouk dolů.(4.1.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace