O princezně, která ráčkovala (TV film)

Pohádka / Rodinný

Československo, 1986, 62 min

"Ten rrarrach pude za katrr!" Když mi bylo asi pět, moje babička usoudila, že špatně vyslovuju r a ř. Dodnes si myslím, že se mýlila a mohl jsem být ušetřen toho, co následovalo. Vzala mě ke své známé, devádesátileté logopedce v důchodu. Byla skoro hluchá a měla profesionální deformaci - všechno vyslovovala tak pečlivě a hlasitě, že si div nevyvrátila sanice. Totéž chtěla po mně. Měl jsem třeba dokola opakovat jakýsi banální příběh o třech stech třiatřiceti stříbrných křepelkách, které přeletěly stejný počet střech. Tak jsem to suše oddeklamoval, ale logopedka nebyla s mou interpretací spokojená a trvala na tom, že TŘŘISTATŘŘIATŘŘICET střříbrrných atd. V hrůze z jejích mocných čelistí jsem na to přistoupil a od té doby všechno říkal tímto způsobem, aby mě tam babička probůh nevzala zas. Horší je, že mi to už zůstalo. :-) Ne že bych přímo ráčkoval, ale řekněme, že moje r je poněkud drnčivější a ř řinčivější, než je v kraji zvykem. Myslím, že by se mohl založit nějaký Svaz Krákorajících Jedinců. Naší hymnou by samozřejmě bylo Krrálovské rreggae a vyšli bychom do ulic s transparenty "Kdo nemá errr, je amatérr!" :-) 100%(12.5.2006)

Milé děti, chcete vidět, jak si v dobách normalizace soudruzi představovali reggae? No, docela bizardně, ty vole. Vysvětlím ti to takhle: Rastafariány Bohdalovou s Janžurovou navlíkli do šíleně nepraktických hadrů, že to vypadalo jako úbor nějaké baronky ze sedmnáctýho století. Jeden z nich měl na hlavě takový nešikovně uvázaný šátek s vybledlými rasta barvami. Taneční kreace jednoho z hlavních zpěváků spočívaly v tom, že chodil dokola kolem druhého zpěváka. Ten měl zas na hlavě středověkou rytířskou helmu, patrně proto, aby zamaskovali, že vůbec nezpívá. Text komunistického reggae, vtipně převedeného do kostýmy nabité pohádky, spočíval v tom, že když někdo ráčil kráčet v brnění a měl na něm rádoby erb, a že když nebyl urozen, rychle byl prozrazen, když neříkal krásné ryčné "er". Tak ten si říkal o malér. Kdyby jen ryčné "er", dodávám.(2.11.2012)

Co jiného si pustit večer před spaním než porno nebo pohádku ne? Má volba padla na pohádku a to nejen ledajakou, ale jednu z mých krásných dětských let, čili předestírám, že samotná pohádka kvality dosahuje tak 2-3 hvězd, ovšem účinkem na diváka a z nostalgie až těch 4-5*. Viděla jsem to po nehorázně dlouhé době, takže mě to zase slušně pobavilo. Pár faktů. Za prvé Čenský tu měl naprosto epesní super moderní modré punčocháče. Za druhé zametání v jeho podání vypadá jak kdyby hrál kriket, ale tak nějak furt sem a tam :) Za třetí trošku mu nedořešili kostým, když mu ty lacle pořád padaly. Za čtvrté se tu objevily dvě formy vznešeného "R" a to forma francouzská, kdy ho zastřeme, zachrchleme a vytvoří se v zadní části hrtanu nebo co to je - a tou mluvili všichni až na Čenského jako prince, jež si vybral formu španělskou, čili vypouštěl z úst nádherné znělé rrrrrrr. No a na závěr bych jen dodala, že královské reggae je nejlepší song na pařbu aneb umbabaum umbabaumbaumba......(26.4.2014)

Moderní pohádka s něobyčejným námětem – ráčkování. Bezchybně zahraná všemi svými protagonisty. Myslím, že by měla být pro svou ojedinělost a výjimečnost ve filmotéce každého znalce.(13.8.2008)

Ráčkování i stěžejní písnička mě vždycky spíše děsily než bavily.(21.8.2012)