O princezně, která ráčkovala (TV film)

Pohádka / Rodinný

Československo, 1986, 62 min

Slušná studiová pohádka z poloviny 80. let, která utkví v paměti díky komediální nadsázce scénáře, několika chytlavým písničkám a hereckému obsazení v čele s Ivou Janžurovou a intrikujícím Jiřím Krampolem coby rádcem. Hlavní hudební motiv zpívaný protagonisty příběhu se dostal do všeobecného povědomí - písnička Královské reggae nejspíš zůstane i v budoucnu evergreenem. Celkový dojem: 60 %.(25.5.2008)

Tahle papundeklová pohádka má něco do sebe. Je tak idiotská, až je v podstatě zábavná. Velkou podíl na tom mají herečtí představitelé v čele s Janem Čenským. Ten je ve své roli tak špatný, až je prostě super. A tak je to s celou touhle pohádkou.(30.3.2010)

Milé děti, chcete vidět, jak si v dobách normalizace soudruzi představovali reggae? No, docela bizardně, ty vole. Vysvětlím ti to takhle: Rastafariány Bohdalovou s Janžurovou navlíkli do šíleně nepraktických hadrů, že to vypadalo jako úbor nějaké baronky ze sedmnáctýho století. Jeden z nich měl na hlavě takový nešikovně uvázaný šátek s vybledlými rasta barvami. Taneční kreace jednoho z hlavních zpěváků spočívaly v tom, že chodil dokola kolem druhého zpěváka. Ten měl zas na hlavě středověkou rytířskou helmu, patrně proto, aby zamaskovali, že vůbec nezpívá. Text komunistického reggae, vtipně převedeného do kostýmy nabité pohádky, spočíval v tom, že když někdo ráčil kráčet v brnění a měl na něm rádoby erb, a že když nebyl urozen, rychle byl prozrazen, když neříkal krásné ryčné "er". Tak ten si říkal o malér. Kdyby jen ryčné "er", dodávám.(2.11.2012)

Záleží to na vkusu. No.... ačkoliv miluji Ivu Janžurovou v komediálních filmech, v tomto mi lezla příšerně na nervy. Měla jsem dojem, že to ráčkování přeháněla.... ale na mě nedejte, třeba se film bude někomu líbit.(7.3.2009)

Možná si někteří vzpomenete na vtip, že tato pohádka bude po roce 1989 první na indexu.(3.3.2003)