O princezně, která ráčkovala (TV film)

Pohádka / Rodinný

Československo, 1986, 62 min

"..a kdo nemá r, je amatér.." Písnička z tohoto filmu dlouho byla připomínána v Magionu jako jedna z nejlepších - a právem. Skvělá pohádka s výbornou Janžurovou. "..Královské reggae, umbabaum.."(8.2.2003)

"Ten rrarrach pude za katrr!" Když mi bylo asi pět, moje babička usoudila, že špatně vyslovuju r a ř. Dodnes si myslím, že se mýlila a mohl jsem být ušetřen toho, co následovalo. Vzala mě ke své známé, devádesátileté logopedce v důchodu. Byla skoro hluchá a měla profesionální deformaci - všechno vyslovovala tak pečlivě a hlasitě, že si div nevyvrátila sanice. Totéž chtěla po mně. Měl jsem třeba dokola opakovat jakýsi banální příběh o třech stech třiatřiceti stříbrných křepelkách, které přeletěly stejný počet střech. Tak jsem to suše oddeklamoval, ale logopedka nebyla s mou interpretací spokojená a trvala na tom, že TŘŘISTATŘŘIATŘŘICET střříbrrných atd. V hrůze z jejích mocných čelistí jsem na to přistoupil a od té doby všechno říkal tímto způsobem, aby mě tam babička probůh nevzala zas. Horší je, že mi to už zůstalo. :-) Ne že bych přímo ráčkoval, ale řekněme, že moje r je poněkud drnčivější a ř řinčivější, než je v kraji zvykem. Myslím, že by se mohl založit nějaký Svaz Krákorajících Jedinců. Naší hymnou by samozřejmě bylo Krrálovské rreggae a vyšli bychom do ulic s transparenty "Kdo nemá errr, je amatérr!" :-) 100%(12.5.2006)

Iva v roli princezny, kterou musí znát snad každý...(10.8.2008)

Nejdrnčivější pohádka všech dob. Logopedii zdarrr!     Jo, jo, ve svém původním komentáři "O jáčkující pjincezně" jsem byl třeskutě vtipný. Pánbůh mě za to potrestal. Dnes si sypu popel na hlavu a s naším synem, předškoláčkem, doma procvičuju slova s "R", přesně dle podivného (doufám, že ne z prrrstu vycucaného) návodu paní logopedky: "Tdáva, tdumpeta, Patdasová, Kdampol..." Nejradši bych se na to vyptdnul. Do ptdele s er!(10.1.2015)

Krrrálovské Rrrreeggae !(1.12.2012)