Africká Královna

• Velká Británie The African Queen (více)

Katharine HepburnováHumphrey Bogart v úsměvném příběhu anglické misionářky a kanadského dobrodruha... Píše se rok 1914. V Evropě se rozhořívá první světová válka, ale sem, hluboko do nitra afrického kontinentu, doléhají její ohlasy ještě jen velmi vzdáleně. První zprávu o ní přinese dvěma bílým misionářům, sourozencům Samuelovi a Róze Sayerovým do malé domorodé vesnice Charlie Allnut, majitel a kapitán rozhrkaného zrezivělého parníčku s poněkud nepatřičným jménem Africká královna. Plaví se na něm od jedné domorodé osady ke druhé, rozváží poštu, zásoby, výbušniny pro místní doly a vůbec funguje jako jakési – byť velmi vágní – spojení s civilizací. V jeho podání je ovšem válka v Evropě něco dosti nejasného, něco, co se místních příliš netýká. Záhy se však ukáže, že ani Afrika nezůstane ušetřena. A tak se – řízením osudu a shodou neblahých okolností – brzo ocitne na palubě Africké královny značně nerovná dvojice: puritánská, upjatá misionářka Róza a vagabunda připomínající Charlie Allnut,jehož největším životním štěstím je plná láhev ginu. Charlie vzal Rózu na palubu v záchvatu přirozeného lidského soucitu a zbytků gentlemanství, které se v jeho hrudi při pohledu na opuštěnou ženu ozvalo. To však ještě netušil, jaký nápad se v hlavě té bláznivé staropanenské misionářky vylíhne a co všechno po něm bude chtít. (Česká televize)

neneka

Tenhle film můžu kdykoliv a kdekoliv, nic ze svého dřívějšího kouzla pro mě neztratil, naopak... své jisté kouzlo má v sobě pořád. A spojení K. Hepburn s H. Bogartem je překvapivé, překvapivě dobré a vtipné a uvěřitelné. ()

Greg25

Na svou dobu mistrně natočené, dokonce tak, že to ani dneska (2009) nepůsobí úsměvně. Jiskření mezi Bogartem a Hepburn je evidetní, jejich vzájemné špičkování, komediální potenciál scénáře i správně namíchané porce dobrodružství s romantikou a exotikou přírody, je to co tomuto snímku zajišťuje nesmrtelnsot i hodnocení 90%. ()

Pavelos

Romantika a dobrodružství v pravém smyslu slova.. Kdybych se na to koukal znovu, tak bych chtěl spočítat kolikrát Rosie řekla "pane Allnutte".. To bylo snad za každým slovem:-) ()

Maryinka

Pane Allnutte... a pane Allnutte... ale pane Allnutte! Slovní spojení "pane Allnutte" v tomto filmu zazní z úst slečny Sayerové celkem 48x (věřte mi, mamka to čárkovala :D ) a toto číslo by bylo mnohem vyšší, kdyby si hlavní představitelé v polovině nezačali tykat. Je to sladké, kéž by však takových milých filmů bylo více. Za to roztomilé hrdličkování, ale i odvážnost a obětavost postav nemůžu hodnotit jinak než plným počtem. Klasický Hollywood je prostě klasika. ()

VictorMartel

Již během několika minut se mi sice drala na ústa slova ze Zábranovy charakteristiky Kiplingovy básně If o „extraktu viktoriánského kreténství“ („…zrýmovaný kodex dobové přiblblosti…“; Celý život), přesto tato propagace třech křesťanských ctností má čím uhranout. Je to hlavně jednoduchý postavami a dějem úsporný příběh s vydatným napětím a decentní milostnou vrstvou. ()

Chudobka

Tak starý film, tolikrát jsem ho viděla a pořád se u něj bavím. Úžasný Bogart a snad  ještě lepší  Hepburnová (toho Oscara by si zasloužila samozřejmě taky) pod režijním vedením Johna Hustona. Skvělá trojka. ()

bratr.Milan

Herecký koncert čtyř protagonistů. Jsou to africká řeka, loď s motorem na dřevo, Katharine Hepburn a Humphrey Bogart. Někdy zdejší popis sedí přesně: nádherně dobrodružný, krásně romantický a trochu válečný film. Poctivě natočený! V době premiéry, kdy na to lidé mohli jít do kina, to musel být neuvěřitelný zážitek. Dobrodružství, které prožili s tímto nepravděpodobným párem, stálo za každý cent zaplacené vstupenky. Tvůrci se nemuseli stydět za svou práci. Doporučuji všema deseti. ()

Milwa

NA film jsem se moooc těšila a trochu mězklamal....dost dlouhou dobu jsem se nudila...nebyla to chyba skvělých herců, H+H byli úžasní jako vždy, ale chyba scénáře.....asi už jsem viděla hodně podobných zápletek......nemůžu ale hodnotit úplně, nevydržela jsem se koukat dokonce... ()

Tumáš

Sympatické putování hlavních hrdinů po africké řece setkávajících se s mnohými dobrodružstvími. Před 50 lety hodně dobré, dnes uchházející. Občas vtipnost dotváří vejšplechty hl. hrdinů... "pane Allnutt?" " jsem pořád tady, nemám kam jít.".... 75% ()

Mr. Sandman

Jedna rasa se snaží přeučit druhou, neuznávající její jedinečnost a právo na vlastní svébytnou identitu. Více než jejich víra a ušlechtilé morální řády však domorodce uspokojují západní potřeby ke zkvalitnění života, jež naplňují počitky daleko naléhavěji tlačící na brány jejich vědomí. Odhozený doutník naprosto znemožní pokračování ve zpěvu hymnů velebících duchovní hodnoty, jako neoblomnost, důstojnost a kázeň. Jak dokáže významnou historickou událost prostý člověk podat během všeho ruchu, avšak přesto odtržen jako pouhou novinku, o které je třeba se zmínit. Když někomu vše seberou, pomátne se. Ta žalmy řvoucí stará vyschlotina v sobě měla nakonec dost šťávy života i kuráže a ten starý uchlastaný dobytek zase kus chlapa a porci hrdosti i soucitu. Tehle příběh byl dobře natočen a vždy potěší. Ženský jsou paličatý a chlapy mívaj rozum, ale často se ukáže, že to byla právě zarputilost ve které byl skryt úspěch. ()

Narciska

Jeden z nejzvláštnějších filmů, co jsem kdy viděla, což si zde uvědomuji o to více, že jsem čekala filmovou klasiku. Film je dobrudružnou cestou, jejíž dramatičnost silně tříští statické záběry na ústřední dvojici, romantikou, kde kromě toho, že se milostné vzplanutí zdá již z podstaty věci nevyhnutelné i u dvou lidí z tak odlišných světů, ty dva spojí pouto, které kolísá od infantility, jíž opravdu pochopí jen zamilovaní či žvatlající děti, k odvaze a toleranci, s níž se normálně nepotkáte, a konečně válečným filmem, jehož cíl je tak neuvěřitelný, že celou dobu nevíte, zda se nejedná spíše o parodii. ()

agassi68

Dobrodružný príbeh dvoch ľudí pôvodne rozdielnych pováh po africkej rieke počas vojny. V roku uvedenia do kín to musel byť kasový trhák. A keby nie preafektovaného herectva Hepburnovej tak aj teraz je to výborne natočený film. Samozrejme, dnes sa už netočí so spätnou projekciou. Na záver si vychutnáte happyend, čo ja nemusím.. ()

Akana

Na svojí dobu výborně natočený dobrodružný příběh, ve kterém zaujme v první řadě stárnoucí a přece jiskřivá dvojice Bogart - Hepburnová, humor, napětí i romantika ale i šikovně propojené exteriérové a studiové natáčení. Jenže ve chvíli, kdy použiju spojení "na svojí dobu", už asi není něco úplně v pořádku, signalizuje to, že dílo stárne a začíná patřit víc muzeu než životu. Ale nechci být moc příkrý, i v muzeu je pěkně. ()

Rokle

Štěstí, že tu nepřátelskou dvojku, která se do sebe samozřejmě zamiluje, hraje Bogart s Hepburn, protože jsem jim ty narážky strašně žral. Bavilo mě, s jakou škodolibostí mu Rosie vylejvá zásobu whisky, zatímco se on vzpamatovává ze své kocoviny. Čím víc se ale posouvali k rozuzlení, tím méně mě vlastně ten konec zajímal a bylo mi jedno, jak dopadnou. ()

kerkulka

Upřímně... dlouho jsem se tak nepobavila. Z počátku jsem si ťukala na čelo, ale jakmile se vyrazilo na cestu a nastalo samé "ano, slečno, jistě, slečno", tak jsem nevěřícně koukala a pitomě se pochechtávala, protože to u tohodle filmu snad ani jinak nešlo :D super. ()

pravo

Je až na neuverenie s akým málom sa dá spraviť vynikajúci film – prostredie v lodi na rieke s dvoma osobami založené prevažne na dialógoch. O hereckých kvalitách oboch hercov netreba pochybovať a i napriek vážnosti doby, v ktorej sa film odohráva, nastáva na Africkej kráľovnej množstvo humorných situácií prevažne viažucich sa k postave stvárnenej K. Hepburn. Mužský zástupca H. Bogart nám ukazuje slabosti mužského pohlavia a to hlavne riešenie problémových situácií prostredníctvom alkoholu a vyhýbanie sa zodpovednosti. Napriek romantickej rovine film neskĺzava do sentimentálnosti a citovej vydieravosti diváka, ale stále napreduje dopredu k uskutočneniu hlavného motívu konania a zmeny charakterov osôb na lodi. Proste skvelý film o konaní osôb v hraničných situáciach s vynikajúcimi hereckými výkonmi v atraktívnom prostredí Afriky. ()