Maltézský sokol

• USA The Maltese Falcon (více)

Soukromý detektiv Sam Spade přijímá od půvabné klientky zakázku, která ho postaví nejen do role podezřelého z vraždy svého společníka, ale především do čela nemilosrdného lovu na černého sokola, který je klíčem k obrovskému majetku. Ve tvrdé hře o peníze i o život kličkuje před podezřívavou policií, chladnokrevně kombinuje se zájmy gangsterského klanu a cynicky překonává vztah, kterému by mohl podlehnout. Poznámky: Vynikající režijní debut Johna Hustona a filmový přepis detektivního příběhu klasika americké drsné školy Dashiella Hammetta. S Bogartovým Samem Spadem přichází na filmové plátno antihrdina a tzv. film noir, zobrazující korupci, zradu, zklamání, cynismus a deziluzi. Maximálně respektuje Hammettovu předlohu a získává nominaci na Oscara za nejlepší film roku 1941. (oficiální text distributora)

brasek

Tešil som sa na tento snímok, lenže príbeh je vlažný, obsahuje veľa balastu a zbytočných postáv, má slabú dynamiku a Samuel Spade... všetko tuší a všetko napokon vie, bez nejakého hlbšieho pátrania. Strácal som sa v časovom slede príbehu a vyvrcholenie príbehu je dosť trápne. ()

Allontanato

Vraždy, loupeže, obchody s chlastem i vedení kasina Humphreymu náramně sluší a jinak to není ani s rolí detektiva v tomto echt film-noirovénm snímku. Ze zajímavého námětu by se však dal vytvořit i ještě lepší scénář (nominaci na Oscara se docela divím). Osobně preferuji trochu více akce, jelikož film je po celou dobu jaksi utahaný, ale Humphreyho drsné hlášky a cynické poznámky tomu dodávají jako vždy šmrc. Na oscarovou Mary Astor jsem byl velmi zvědav, ale musím říct, že mě docela zklamala. V její roli bych si dokázal představit mnohem lepší prolhané femme fatales. Její sladký úsměv a milý výraz tu obzvláště nadupanou noirovou atmosféru malinko kazí. 77% ()

aronofsky

Maltézský sokol byl ve své době vzniku zajisté jeden z nejlepších filmů, ale v dnešní době ničím nevyniká, ničím nevybočuje. ()

ste

Film byl správně temný a vtipný, Huphrey cedil hlášky až se prášilo, jen ta osudová žena vypadala spíš jak prodavačka ze sámošky, takže jsem moc nechápala, proč si z ní každý sedá na zadek. ()

Jurcekk

Odhliadnuc od iných výhrad zahrnutých do vreca zub času... Kurva kde sú tie krásky z hitchcockových filmov. Nechutné škaredice, čo hovno hrajú sú tieto tu... ()

PSyk

Docela dobré i dnes. Tedy když zapomeneme, že naprosto všechny postavy se chovají "trochu" nelogicky. Vlastně jediná postava, které alespoň trochu roumné chování - vzhledem k vývoji příběhu (no, příběhu... spíše ke snůšce situací) - byl Miles Archer, kterého ale - - - SPOILER!! - - - v 7. minutě odprásknou. ()

Bogrant

Perfektná ukážka mysterióznej noir detektívky, ktorej rázne kraľuje charizmatický, výborný a ťažko prekonateľný Bogart a ktorá je zahalená do poctivo temnej zápletky vychádzajúcej z nominácie ovenčeného scenára. Klasika, ktorá človeka jednoducho núti si ju dať ešte niekoľkokrát. ()

Godlieb

Humphrey Bogard je opět Phil Marlowe. Pardon, zde Samuel Spade, ale to je jedno, protože jeho ztvárnění těchto dvou postav je velice podobné (tedy na jedničku s hvězdičkou), ovšem ne stejné. Spade není idealista, jde mu hlavně o peníze a s klientem (klientkou) zachází místy nevybíravě. Mary Astor možná příliš klasické krásy nepobrala, ale rozhodně to není žádná rozechvělá panička s minipsíkem v růžové kabelce, je to bezskrupulózní zlodějka která chce pouze Spadea využít a pak odhodit. Atmosféra je rozhodným plusem filmu, správně dusivá, tíživá a temná, vedlejší postavy jsou nejednoznačné, nevypočitatelné, policie všechno jen ne neschopná a Peter Lorre svým zženštile ujetým Joelem Cairem je pouze třešničkou na sladkém filmovém dortíku jménem Maltézský sokol. Vadí jedině rozvláčnější finále s odhalením sokola a pár drobností logického charakteru (vojenský znalec ihned odhalí, že zbraň jež vystřelila na Milese Archera není onen "Webley-Forsby automatic revolver, .45, eight shots. They don't make' em anymore", ale obyčejný Webley Mk.IV), ale jinak to je váhání mezi 4 a 5 hvězdičkami. Nakonec dávám 4 protože Hluboký spánek je přecijenom vyzrálejší. ()

VagaBunda

Viděl jsem to teď po téměř 20 letech a musím jednu hvězdičku ubrat. Atmosféra není tak noir a Mary Astor není tak fatal, jak jsem si pamatoval. Ale pořád klasika :-) ()

P/\/EL

byly tam sice stíny od žaluzií :), a začlo to tak, jak to začínat má :), ale jinak je to pomalu laděné do komediální roviny, resp. úsměvné, Humphrey je celkem fajn, ale aby to byl fakt film noir (dobře, tenhle je řazenej mezi ty nej, ne-li uplně nej), ale měl bejt větší looser, na kahánku trochu měl, ale nebylo dost dobře vyjádřeno, žena fatal-nefatal, no, tento film je parádně protiženský, měl sem pocit, že na ní lez z ničeho nic, jakoby se nechumelilo, ona naprosto podajná, taková animálnost , přišlo mi, že nebyl čas, nebo nebylo to zase dobře vyjádřeno, že se mezi nima rozhořelo něco mocného a ona s ním manipulovala a málem ho strhla (svedla...).....tady mi to přišlo, že měl celou dobu odstup, ačkoliv byl vždycky u vytržení, když zavolala, no....já nevim, už je to staré, ale holt...třeba Double Indemnity, víte co.....Humphrey tady vyznívá jako větší ha..zl než vona (což je velmi zajímavé, jenže to působí tak jaksi mravokárně, moralisticky a zároveń ne......ale spíš jde o to, že když si vezmete, co tomu předcházelo, je to prostě finále jinýho - pro jinej film..no..), nemilosrdné finále, zcela chladně jí předává spravedlnosti...jinak Mary Astor ale nehrála špatně, vedlejší postavičky zajímavé, ne-li zajmavější a dialogy s nimi taky.....velký šéf s velkym 17ti letým snem, pak ten pán menší a jemnější, 2ma pistolkama ten Wil....už nevim.....__:) :) miciveres ()

Vindemiatrix

Noirové filmy mám velmi rád, ale mrzí mě, že se zpravidla tváří promyšlenější, než ve skutečnosti jsou. A zdá se mi, že tenhle trend nastolil hned ten první z nich. Maltézský sokol skvěle dávkuje informace, aby diváka mátl, vyvolával tajuplné napětí a šponoval jeho očekávání - až se poměrně triviálním rozuzlením části svého kouzla zřekne. Aby dostál vypjatému vyvrcholení, vyrukuje alespoň s emotivním, ale průhledně účelovým finále. Skvělá atmosféra udržující diváka po většinu stopáže jak na trní ovšem při zpětném hodnocení vítězí. Film je bezesporu klasika. ()

bertrand

Film, kde Bogart předvádí, jak rychle umí mluvit. Vždycky raději sáhněte po knize, Hammett vás vezme tam, kam si tehdejší Holyúd netroufl. ()

rbr

Tak ňák chci bejt v tomhle filmu. Humphrey mi může rozbít hubu a já řeknu: "ty vole, kurva, Humphrey Bogart mi právě rozbil hubu." Nejsem masochita nebo tak, ale kámo... zasranej Humphrey Bogart. Žere Chucka Norrise a sere Mela Gibsona. Jméno Humphrey dělá badass. Co víc chceš? ()

gggggg

Krása filmu je v jeho čierno-bielom obraze, dnes by asi moc nenadchol. Ťahajú to hlavne Bogartove dialógy, ktoré však nenahradia chýbajúce napätie. ()

Co dalšího chystá tvůrce Dámského gambitu?

Co dalšího chystá tvůrce Dámského gambitu?

09.12.2020

Seriál Dámský gambit na Netflixu zaznamenal obří úspěch, dokonce takový, že krátce po jeho premiéře vzrostl zájem o šachovnice s figurkami o desítky a někde dokonce i stovky procent. Jednu z… (více)