Rok 1979 byl rokem, kdy se podle prastarých znamení zrodila dívka vyvolená pro Satanův návrat k moci. Dostala jméno Kristýna a doktor Abel ji hned po narození satanským rituálem zasvětil temnému pánovi. Papežovi poradci doporučí novorozeně zabít, papež však odmítne a pověří kněze Tomáše Akvinského, aby dítě našel a chránil před Satanem a jeho přisluhovači. O dvacet let později, přesně 28. prosince roku 1999, se v New Yorku po nevysvětlitelné havárii kanalizace objeví podivný neviditelný úkaz, který se vtělí do bohatého obchodníka. Je to Satan, který se musí spojit s Kristýnou a před počátkem nového roku s ní zplodit dítě, nového Antikrista. Nečekaný problém, na který přitom narazí, je bývalý policista Jericho Cane, který je se svým přítelem Bobbym součástí ochranky obchodníka, do kterého se Satan vtělil. Když se Tomáš Akvinský pokusí obchodníka zastřelit, pustí se Jericho do pátrání, aby našel vysvětlení podivných událostí, které pokus o atentát provázely. (TV Nova)

Kusko.t2

Ale no, nebuďte na Arnolda až taký zlí. Tento akčný horor je v pohode, hlavne čo sa týka jeho miestami temnejšej, vcelku dobrej atmosféry, ktorá je podfarbená výbornou hudbou. A keďže tu hrá aj Arnold, tak túto temnejšiu mystickú atmosféru strieda akcia. Scenár myslím bol dobre spravený, vyznenie filmu je také dvojstranné, buď sa mali zamerať hlavne na akciu alebo prepracovať seriózne mystiku. Ale 3* to odomňa má, pretože film ma bavil, hudba výborná, nápad tiež, avšak mne tam moc nesedel Gabriel Byrne, a na niektoré tradične veci vo filme (napr. záver), tak nad ne som sa povzniesol. Hodnotené z nadhľadu – celkom slušné. Veď nemusíte pozerať len psychologické a ťažké intelektuálne filmy. Sem tam aj nejaký Arnold neuškodí (samozrejme Terminátor, Totall Recall a iné sú jeho vynikajúce klasiky). ()

Anderton

Na koniec sveta vyšla pekná a výstižná recenzia v dobovej Cineme. Bola to prvá Cinema, čo som si kedy kúpil a tak si na tú recenziu, ako na jednu z mála, ešte spomínam. Nechcem opakovať už raz napísané, takže doplním len to, že sa na to dalo ako tak pozerať a tým všetká chvála končí. Alebo ešte vydarený doprovodný singel v podaní toho týpka z tej hip hopovej skupiny, čo mala hit hip hop hooray. Ono ten námet je skôr niečo ako od Monthy Pythonov, prestarnutá akčná hviezda verzus diabol. ()

T2

Rozpočet $100miliónovTržby USA $66,889,043Tržby Celosvetovo $211,989,043║ Arnold Schwarzenegger sa v tomto akčnom thrillery nachádza v dvoch rovinách, v jednej kde sa buduje v celku slušné temné až skľučujúce napätie a jeho zunovaná prepitá tvár nájomného ochrankára Jericha to len lepšie dokresľuje a druhá je už tá akčnejšia aj keď je v celku slušne natočená film trošku posúva do inej rozvláčnej roviny a tým mierne pokazí dojem s budovanej psychológie okolo diabla a dňa keď má nastať nielen veľký výpadok počítačov ale aj nadobudnúť predpovedaný koniec sveta. Gabriel Byrne sa v celku dobre zhostil úlohy diabla, jeho pohľad je miestami v skutku démonicky temný. U akčného hrdinu ako je Arnold sme väčšinou zvyknutý na drsniacky neohrození výzor ale do tejto úlohy dal aj trošku viac než naštvané pohľady, s úlohou bol spätý tak, že mu úloha sekne ako ušitá na mieru. /videl v kine: 80%/ ()

Jara.Cimrman.jr

"Divil by ses, co člověk slíbí, když hoří." Přepral Predátora i T-1000 a teď je na řadě Satan. Fajn. To je solidní soupeř. Zná skvělé finty a dokáže fantasticky vysvětlit Boží strategii: Když se stane něco dobrého, tak je to Boží vůle, když se stane něco špatného, tak cesty Páně jsou nevyzpytatelné. Tohle prokouknutí reklamního triku se mi líbí, ale zároveň si myslím, že souboj vládce pekel s vládcem posilovny mohl a měl být mnohem ďábelštější. ()

sniper18

Arnold Schwarzenegger sa na sklonku milénia a vlastne aj svojej aktívnej akčnej kariéry ešte rozhodol postaviť aj samotnému Satanovi a vznikol z toho možno nie špičkový, ale aj tak stále jeden z jeho najlepších filmov minimálne deväťdesiatych rokov. Bežne ma síce táto satanistická tématika až tak moc neoslovuje, ale v tomto filme je podaná síce možno trochu béčkovejšie, ale podľa mňa aj podstatne zaujímavejšie a zábavnejšie, než je zvykom. Schwarzenegger tu už nie je tým neporaziteľným sebavedomým zabijakom, ako predtým, ale skôr utiahnutým policajtom, ktorý už toho zažil dosť, hlavne vraždu rodiny a tak sa mu už ťažko hľadajú dôvody, prečo žiť ďalej, ale táto úloha mu sadla perfektne a tak to opäť s ľahkosťou ťahá. Film sa ale môže oprieť aj o zaujímavý scenár, hlavne prvá polovica má výbornú kriminálnu líniu, kedy postavy len pomaly odhaľujú, čo sa to vlastne deje, mnoho výborných momentov a hlavne perfektnú atmosféru, ktorá pôsobí tak temne, znepokojivo a samozrejme aj trochu nábožensky. V druhej polovici je už samozrejme všetko jasné a tak film začne byť trochu priamočiarejší, ale jeho úroveň klesne len minimálne, Schwarzenegger sa už prepne do akčnejšieho módu, k tomu nechýba nejaká tá dilema, ktorá strana je vlastne tá správna a tak je to vydarená zábava až do konca. Veľkým plusom je aj obsadenie a ich postavy, Arnold Schwarzenegger je tu výborný, bavil ma aj jeho partner, k tomu sympatická Robin Tunney, charizmatický a démonický Gabriel Byrne a mnoho zaujímavých menších postáv, tu nemám problém. Pochváliť musím aj akciu, kvôli tématike je samozrejme trochu odlišná, ale aj tak hneď na úvod zaujme výborná scéna s vrtuľníkom, poteší pár slušných prestreliek, plno efektných výbuchov, rôzne drsnejšie momenty, hlavne Satanove likvidácie a k tomu nejaký ten súboj, ktoré sú ale predsa len viac zostrihané a Schwarzenegger v nich skôr prehráva. Žiadna akčná scéna úplne nevyniká, ale vždy sa je na čo pozerať. Režijne som veľmi spokojný, Peter Hyams je síce podľa mňa len priemernejší režisér svojej kategórie, ale Koniec sveta mu vyšiel, film má skvelý vizuál a perfektnú atmosféru, až na pár detailov, ako spomínané zostrihané súboje tu nemám čo vytknúť. Koniec sveta síce celkovo nebol prijatý práve najlepšie, ale mne sadol, možno najzábavnejší film so satanistickou tématikou a posledná Schwarzeneggrova poriadna úloha, ktorá mu ešte skutočne sedela. 79% ()

• Pôvodne mal tento film režírovať Sam Raimi. Odmietol kvôli inému rozpracovanému projektu. Okrem Raimiho, bol post režiséra ponúknutý aj Guillermovi del Torovi. (rador)
  • V októbri 2016 sa podľa webu PrettyFamous umiestnil film na 41. priečke v rebríčku "Najhoršie horory všetkých čias". (Zdroj: ČSFD)
  • Jeden z kněží se jmenuje Tomáš Akvinský. Tomáš Akvinský byl jeden z největších filozofů 13. století, byl zastáncem přirozené teologie a otec tomistické školy filozofie a teologie. (DEXTER099)

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis