Dozvědět se pravdu znamená navždy ztratit iluze. Mladá novinářka Marta najde na Nový rok v předzahrádce hlavu svého bratra, zabalenou v igelitové tašce. Strašlivý nález ji vtáhne do příběhu, ve kterém se mocní představitelé státu neštítí žádného zločinu, jen aby si upevnili pozici neomezených vládců. První rok mladé slovenské republiky je důvodem oslavy pro řadu lidí – například krále podsvětí Efendiho nebo pro Prezidenta. Jen Předseda nemá důvod se radovat. Kdysi pomohl do funkce Prezidentovi, jenže ten teď odmítne jmenovat ministrem Předsedova syna. Jak tedy hlavu státu přinutit, aby poslouchala? O několik měsíců později Prezidentova syna za bílého dne zmlátí organizovaná skupina útočníků a odvleče jej do zahraničí… Slovenský film režisérky Mariany Čengel-Solčanské je politickým thrillerem, natočeným podle skutečných událostí, jež v polovině 90. let otřásly republikou a jež mají dodnes neblahý vliv na slovenskou společnost i tamní politickou scénu. (Česká televize)

Arkanoid

Konečne prípad únosu Kováča mladšieho v umeleckej forme. Pútavo natočený, nebojí sa zobrazovať brutalitu. Dej zobrazuje udalosti, ktoré majú spád a udržiavajú diváka v strehu. Avšak film je zameraný len na zobrazenie udalostí a je v ňom málo pridanej hodnoty, hlavne čo sa postáv týka. Málo Mečiara, málo Gašparoviča, málo politiky, tá je podaná jednoducho, aby ju každý pochopil a nerozvíja žiadne hlbšie súvislosti. Pomrkávanie nadávkami na mladšie publikum fajn, ale viac by som cenil budovanie atmosféry cez prácu s postavami. Na začiatku film vytvára atmosféru a pridanú hodnotu k postavám, konkrétne scény Mečiar v športovej hale a Lexa pred vlajkou. Scény, ktoré dej nerozvíjajú, ale efektne ho dopĺňajú a navodzujú tú správnu náladu k téme. Herecké výkony na úrovni, excelujú Ondrík ako Lexa a Heriban ako Sýkora, predstaviteľ Remiáša trochu pokrivkáva. Ku lepšej orientácii by pomohla potitulková informácia, ktoré postavy boli fiktívne a ktoré reálne. Film významný, no nie dokonalý. ()

silentname

Žeby sa Solčanskej konečne podaril dobrý film? A ja by som jej odpustil paskvil z roku 2014 z názvom Láska Na Vlásku? Asi to tak bude. Myslím si, že predsa len je film miestami trošku nevyužitý, no dostaneme sa k tomu. Ja však nazvem osobnosti menami tak, ako ich zosobňujú. Dúfam, že mi to nikto nebude vyčítať. Ondrík v role Lexu je dokonalý. A ten jeho úsmev je dokonalý. Rovnako je na tom Dano Heriban, ktorý stvárnil Miroslava Sýkoru. Skvelé. Rebeka Poláková je tu podľa mňa rovnako skvelá a ukazuje, že netreba sa niekedy nechať zastrašiť. Mal som obavy z Maroša Kramára, no skutočne vie zahrať Mečiara. A tie jeho gestikulácie a spôsob reči... dokonalé. Ale povedzme si pravdu, že film chce povedať veľmi veľa a miestami sa prestane na niektoré miesta sústrediť a presunie sa inam. A pritom by som rád videl viac iné postavy, než tie, na ktoré sa sústredíme. Plus si myslím, že vykreslenie Petra Križanoviča v tomto filme mohlo byť o niečo lepšie. Rovnako mám pocit, že chalan, ktorý hral Roba bol trošku drevený a nevedel ako do toho ísť. Niektoré jeho vety tak pôsobia trošku neprirodzene. A ako som povedal, asi by som chcel viac vidieť aj Lexu a Mečiara. Lebo je pravda, že sú vo filme podľa mňa trošku málo. Oceňujem fakt, že film chce skutočne kopnúť správnym smerom a ukázať život 90-tych rokov, no myslím si, že predsa len sa z toho dalo spraviť ešte o niečo viac. Možno keby kostra príbehu bola trošku ucelenejšia a nechcela by byť všetkým naraz. Lebo potom ostávajú určité miesta, kde by človek prijal vidieť aj viac. Nič to však nemení na tom, že film podľa mňa určite stojí za to vidieť. Len to nie je až na takej úrovni ako to skutočne mohlo byť. Hodnotenie: B ()

Flego

Scenár sa pripravoval dlhé roky čo je úplne logické, lebo téma zasahuje do spoločensko-politickej traumy spred 20-tich rokov. Znalosti vtedajších pomerov a skutkov sú pre diváka, sledujúceho tento film, veľkou pomôckou, Azda sa mi podarí stretnúť diváka, ktorý udalosti nepozná alebo ho nezaujímali, aby mi vedel povedať, či bol pre neho film dostatočne zrozumiteľný. Napriek dlhému vývoju filmu sa nemôžem ubrániť dojmu, že balansuje na hranici doku-drámy, čoho sa tvorcovia chceli vyvarovať, ale nepodarilo sa to. Určite je to aj tým, že režisérka nemá skúsenosti s podobnou tématikou, nehovoriac o politickom thrillery. Taktiež mám výhrady voči preexponovanému slovníku plnému vulgarizmov, myslím, že samotná téma je dostatočne drsná, že to nebolo potrebné. Z tohto pohľadu je prehnané hovorené slovo u niektorých hercov, ktorým vďaka slangom a nedobrej artikulácii nebolo niekedy rozumieť. Bohužiaľ, tento fenomén sa udomácńuje a platí aj pre iné slovenské ( aj české ) filmy. Našťastie pozivíva filmu prevažujú, niektoré scény sú natočené veľmi profesionálne, úplne ma dostala celá sekvencia Robového atentátu. Celkovo bola kamera na dobrej úrovni, hudba navodzovala temnú atmosféru, strih umne dynamický. Herecké obsadenie na jednotku, najviac však dominovali démonicky skvelí Dano Heriban a Milan Ondrík. Z Ondríka rastie veľká hviezda, v každom náročnejšom filme presviedča o svojom talente ( Eva Nová ). Snímok Únos je v celkovom ponínaní nadpriemerný film a jeho odvaha je pre našu spoločnosť veľmi potrebná. ()

mchnk

Marně tápu, jaký byl záměr tvůrců, zřejmě v každém záběru zobrazit někoho s cigárem v hubě, což se jim dařilo, naopak na nějaký silnější a smysluplnější obraz mafiánských praktik v nejvyšší politice či na atmosféru česko-slovenského divokého západu devadesátých let, se nějak nedostalo. Ve finále mi vše vyznělo jako hraná, rychle sestříhána investigativní reportáž či dokument. Za posledních dvacet minut filmu a Hanákovu slovenčinu přidávám jednu hvězdičku navíc, jinak pro mě velmi slabé. ()

M.a.t.t.

Film, ktorý podľa všeobecných predpokladov tiahne hlavne silná téma. Vzhľadom k osobe režisérky a scenáristky v jednej osobe to nie je vôbec prekvapivá informácia a to, že ide o najlepšie dielo v jej doterajšej kariére, nie je samo o sebe nijak zvlášť veľkým úspechom. Pozitívne je aspoň to, že vie, o čom chce rozprávať, aj keď tak činí pomerne kostrbatým spôsobom. Určite nepomáha, že dej miestami kŕčovito skáče z jednej scény do scény, kde postavy náhle menia svoje elementárne motivácie a divák sa dozvedá niektoré dôležité informácie až vtedy, keď sa zápletka potrebuje posunúť. K tomu treba prirátať i občas za uši ťahajúce dialógy, či niektoré diskutabilné herecké výkony, a to nielen u politických predobrazov. Napriek tomu skutočne nejde o vyloženú prehru - neustále prelínanie s náboženskými motívmi má niečo seba, technická stránka (hudba, kamera) je prevažne bezproblémová a režisérka si dokonca v jednom momente spomenie na to, ako má vyzerať skutočne dobre nakrútená scéna. Stačí to na kvalitný film? Jednoznačne nie, ale i napriek tomu nemožno Únosu upierať určitý význam. Pod taktovkou niekoho talentovanejšieho však mohol dopadnúť oveľa lepšie a možno by mu nechýbala ani pridaná hodnota. ()

• Náklady na film boli približne 1,35 milióna eur, z čoho dve tretiny pokryl Audiovizuálny fond a príspevky z RTVS a jednu tretinu rozpočtu dofinancovali súkromní podnikatelia. (Sufferer)
  • Podstatnou chybou vo filme boli mobilné telefóny. Prvý hovor v celom Československu síce uskutočnili vtedajší predsedovia Českej a Slovenskej národnej rady Dagmar Burešová a František Mikloško - 21.9.1991, ale spoločnosť Eurotel, ako prvá na Slovensku zaviedla komerčnú prevádzku mobilných sietí GSM (dovtedy bola iba analógová sieť NMT, ktorá mala v roku 1992 iba necelých 150 zákazníkov) až 1.2.1997, teda až po všetkých udalostiach vo filme. (De Large)
  • Tvorcovia Únosu majú prvenstvo v tom, že veľkú a pritom stále živú politickú kauzu ešte žiadni filmári pred nimi do kín nepriniesli. Pustili sa do nej napriek tomu, že právnici ich vyzývali k opatrnosti. „Nakrútiť Únos bolo peklo, nemal som veľa spriaznených duší,“ hovorí producent Milan Stráňava. „Až som začal pochybovať, či má oň niekto záujem. Audiovizuálny fond bol dlho jediný, kto k Únosu pristupoval ako k filmu a nezaoberal sa ním ideologicky. Ostatní partneri sa pripojili až neskôr a aj to veľmi opatrne.“ (Raccoon.city)