poster

Vtáčkovia, siroty a blázni

 • Francie

  Oiseaux, les Orphelins et les fous, Les

 • anglický

  Birds, Orphans and Fools

Drama

Československo / Francie, 1969, 78 min

 • nascendi
  **

  Ani opakované zhliadnutie vtáčkov nezmenilo nič na rozpačitom dojme z nich. Myslím, že Jakubisko si nakrútil film hlavne pre seba. Nepopieram, že existuje skupina divákov, ktorých oslovuje jeho vizuálna a surreálna stránka, i takých, ktorí budú vo filme hľadať a nachádzať jeho významy, dešifrovať jeho metafory a dajú priechod neodolateľnej chuti o tom niekde napísať. Ja však patrím do skupiny tých, ktorí sa iba nechápavo dívajú, čakajú než sa Jakubisko vyblázni do sýtosti a film skončí. A potom dajú filmu dve hviezdičky za ňadrá mladej a krásnej Magdy Vášáryovej. Za každé jednu.(23.7.2011)

 • Jordan
  ****

  jakubiskovský ohňostroj bláznovstva a demýtizácie smrti, legiend a zaužívaných hodnôt či spoločenských noriem. režisér s rukopisom asi najfarebnejším a najcharakteristickejším na slovensku(6.4.2006)

 • Shadwell
  ***

  Slovenské Sedmikrásky, u nichž se stejně jako u Chytilové mísí rozpustilost, imaginativní hra a podobenství s vyumělkovaností, artificiálním aranžérstvím a manýrismem. Vtáčkovia, siroty a blázni, obávám se, nejsou uměním, ale nechtěně autotematickým manuálem, jak umění vytvářet - od projekce, přes inženýring, až po montáž a výstavbu. Jistě, on i super-auteur Fellini musel ze Sladkého života a z 8 ½ pragmaticky vytěsnit kauzalitu s linearitou, aby mu z toho vypadlo umění, protože udržet spontaneitu v dlouhometrážních narativních hraných filmech není dost dobře možné jen tak samo od sebe. Tomu musí i ti největší Olympani, kteří večer obcují s múzami a přes den to kroutí na celuloid, dopomoci. Jen je záhodno vyvarovati se toho, aby byl tímto - výše řečeným - nebohý divák zprudka unášen.(21.6.2009)

 • Sarkastic
  ****

  Zajímavý a rozhodně dost nevšední film. Herecké výkony výborné, ale kamera a hlavně OSOBITÝ styl vyprávění filmu dává něco, s čím se člověk skoro nesetkává (a to nemyslím jen v české/slovenské produkci, ale všeobecně). Bohužel, ne všechno jsem pochopil, třeba vůbec netuším, proč zavřeli Andreje do vězení. Co se týče konce, jakkoliv je krutý a hořký, docela jsem se divil, že rozřešení přišlo až tak pozdě. Původně jsem chtěl hodnotit průměrem, ale Jakubiskova režie mě přesvědčila o 4*.(27.6.2008)

 • Flipper
  *****

  1:51 AM ráno. Len s ťažkosťami sedím na stoličke a rozdychávam všetky obrazy, ktoré som momentálne videl. Jakubisko mi namiešal bizardnú paletu, ktorá bola sprvoti u mňa myslená, ako skvostná artová zábava bez hlbšieho zmyslu. Keď však zmysel začala nadobúdať, obraz bol ešte podmanivejší ako sa zdalo a podvedomie si toho všimlo nastopercent. Ešte stále nedokáže pochopiť, ako je možné, že mu Jakubisko namixoval presnú zmes artových zobrazení, symboliky, podobenstiev, podmanivého prostredia a čudne bláznivých dialógov, ktoré akoby sedeli na stotinu percenta. Je to ten Jakubisko, ktorý sa neutápal v príliš! - nostaich (príliš veľa poetiky, symbolov atď) a vtedajší funkcionáry si mohli začať trhať vlasy. PSSS: a k filmu treba napísať okrem drámy aj komédia. Ja som sa smial ako vtáčok aj blázon a umelecky som po finiši vyprahol ako sirota. A tak to má byť.(3.12.2009)

 • Jiří Sýkora

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace