Cesta na Měsíc

• Francie Le Voyage dans la Lune (více)

V květnu 1902 Georges Méliès natočil film, Cesta na Měsíc. Do kin šel v černobílé a také barevné verzi, ručně kolorovaný. V té době byl považován za celovečerní film – kolem 14 minut – a stal se celosvětovým úspěchem. První blockbuster v historii filmu byl však okamžitě zkopírován a plagován. V roce 1913 se Georges Méliès rozhodl na protest spálit sadu negativů tohoto snímku. Jedna černobílá kopie však přežila. Barevná verze byla považována za ztracenou. Až do roku 1993… (oficiální text distributora)

B4TM4N

Velmi překvapivé, jak je Cesta v mnoha ohledech dnešní: ztvárnění Měsíčňanů mnoho nepokročilo, dramatický útěk do lodi...A samozřejmě naivita časů minulých, vykrystalizovaná v kouzelné scéně pochrupování si na Měsíci pod širákem, chumelenice nechumelenice. ()

Oxy

Skupinka gentlemanů se prochází po Měsíci jako by se nechumelilo (vlastně chumelilo) a po cestě zabijí měsíční mužíčky lehčeji než Mario želvičky. Nejvíc mě zaujala scéna, jak pozemšťané utíkali před rozběsněným davem, jen jeden měsíčňan si tam vesele dělal přemety. A nechápu, proč Američani musí investovat tolik peněz do raketoplánů a skafandrů. Kdyby se podívali na tenhle film, zjistili by, že jim stačí dělo a obrovský plechový tampon. ()

Kamiiik

Neuvěřitelné, že něco takového mohlo vzniknout již před 110 lety. Štěstí, že se Méliesovi nepodařilo spálit i ten poslední kousek :) ()

Scevola

Je az neuveritelne ze tento prvy film s dejom bol dokonca vo farbe (ako som mal moznost aj ja vidiet). Mozem len konstatovat ze to bol prvy dobrodruzny film dokonca aj s naznakom trikovych efektov :) 8/10 ()

Ledkodlaq

V rámci osoního rozvoje nelze neshlédnout jeden z prvních "filmů", dnes 113 let starý. Navzdory obrovskému rozdílu mezi dnešním a tehdejším divákem by měl tenhle kousek být v hodnocení každého filmového nadšence. ()

joobi

Jeden z filmů, které bych označil za klasiku kinematografie. Ať už film v porovnání se současným filmem působí jakkoliv úsměvně, má své vlastní osobité kouzlo. Při sledování je třeba si uvědomit, že v roce 1902 byla kinematografie ještě v plenkách, a většina filmů do té doby byly jenom jednozáběrové a statické. Film tedy musel působil jako blesk z čistého nebe, když přišel s inovativním střihem a především, což je na svou dobu ještě více neuvěřitelné, s prvními speciálními efekty ve filmu. Dnes už sice víme, že na měsíci žádní Měsíčťané nežijí, a určitě ne ti, kteří ve filmu vystupují... ale i tak to vše působí jako taková krásná pohádka, která nás baví a nutí nás se usmívat. Film totiž zachycuje období lidské existence, tehdejší pohled na určitou věc, a nutí diváka přemýšlet nad tím, jestli třeba za dalších sto let budou na současné filmy dívat se stejným odstupem. ()

Miller

Rozkošný snímeček, velmi, velmi naivní (zabití nepřátel skokem do výše tří metru a než na ně dopadnete, zmizí). George Méliés dal základ sci-fi a dobrodužných filmům. 100% Rotten Tomatoes: 100% | FDb.cz: 86% | kfilmu.net: 71% | IMDb.com: 82% | Kinobox: 84% | průměr: 85% ()

Arach.No

Co napsat, abych jenom neopakoval to, co už řekli jiní? Doopravdy netuším. O tomhle skvostu bylo snad napsáno už všechno a přesto při každém dalším shlédnutí úchvatnost tohoto dílka překvapí. Říkám dílka, ale měl bych radši napsat veledíla. Dneska je to sice pohádka jakou by svedl na koleni udělat každý, ale před více než 100 (!) lety to bylo něco naprosto převratného. V době, kdy se točily 2-3 minutové filmy ze života, bylo toto 14-ti minutové sci.fi něco jedinečného. O podobnou věc se do té doby nikdo nepokusil. Filmy z tehdejší doby mají jednu slabinu - ať chcete nebo ne, tak vás prostě začnou nudit. To se tady naštěstí nestane. Na tuhle pohádku se můžete dívat každý večer a pořád budete usínat spokojeni. ()

Mleako

Malebná a kouzelná dobrodružná cesta na Měsíc, která mě osobně okouzlila i dnes, a to sice 106 let po jejím vzniku! ()

Rejže

:-) jak to popsat. Asi takhle. Cinefilní spotřebiče potřebují občas dobít. A toto je ta pravá chemická továrna na dodání všech nezbytných vitamínů a minerálů pro tělo Cinefila. ()

Ixbalanke

Viděla jsem dobarvovanou verzi s hudbou od Air. Filmík má v dnešní době neopakovatelnou atmosféru. Hudba ji dokresluje velmi svérázným způsobem. Je příjemné, že se dějí tyto návraty ke kořenům filmařství. ()

santiamén

Konečně jsem se dostala k tolikrát zmiňované klasice z období počátku filmu. Mélies byl evidentně puntičkář - s každou scénou si do detailu vyhrál. Nicméně jen z úcty plný počet dávat nebudu. Video na youtube ()

Perverz

No, rok 1902, už to má své kouzlo. Méliés a jeho fantazijní snový výlet na měsíc. Fakt jsem byl okouzlen, a přiznám se že jsem ani netušil, že tenhle profláknutý obrázek rakety v oku měsíce je z tohohle snímku. Krása, film má i efekty :)). Při shlédnutí i po něm mám velmi zajímavý pocit, je to přece jenom více jak sto let!! Dobrý psychedelik trip.. (Viděna barevná verze, i s hudbou). Aspoň už vím jak to vypadá na měsíci, jsou tam divní človíčci, a obrovské HŘIBY! ()

cmenda

Geniální když si uvědomíme že film je z roku 1902 a je barevný , zároveň se v něm už oběvují i jisté triky, a je i barevný což muselo dát nesmírnou práci .V té době šlo samozřejmě také o poměrně dlouhý a velice propracovaný film o čem se můžeme přesvědčit i dnes kdy patří mezi základní kameny kinematografie . ()

Blondsky

Ještě se mi opravdu nestalo, aby ve mě film vyvolal tak dlouho zapomenuté emoce, skryté vzpomínky na rané dětství či prostě nadšení pro tuto nádherně dětskou fantazii, tedy Pro plavbu na měsíc. Skrytý diamant, který vznikl přesto tak dávno, ale stále dokáže okouzlit. ()

Rozjimatel

4,5 Konečne som si pozrel toto priekopnícke dielo z filmového praveku, úplne prvý film knihy "1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete", prvý umelecký film s vymysleným príbehom, určený pre zábavu. Je to hravé, plné fantázie, má to roztomilé kulisy a na tú dobu neskutočne pokročilé triky. V podstate je to taký základný stavebný kameň môjho obľúbeného sci-fi žánru, takže s prihliadnutím na rok vzniku menej ako 5 hviezdičiek dať nemôžem. Viac sa mi páči farebná verzia, kde predsa len, vďaka vkusnému ručnému zafarbeniu, je ľahšie rozlišovať jednotlivé detaily. ()

Spectre

Krásny filmík. Aj keď z dnešného pohľadu maximálne naivné, stále su uchováva "to svoje" a stále dokáže pohľadiť na duši. Takého veci sa nepatrí hodnotiť inak ako 5* :) ()