Cesta na Měsíc

• Francie Le Voyage dans la Lune (více)

V květnu 1902 Georges Méliès natočil film, Cesta na Měsíc. Do kin šel v černobílé a také barevné verzi, ručně kolorovaný. V té době byl považován za celovečerní film – kolem 14 minut – a stal se celosvětovým úspěchem. První blockbuster v historii filmu byl však okamžitě zkopírován a plagován. V roce 1913 se Georges Méliès rozhodl na protest spálit sadu negativů tohoto snímku. Jedna černobílá kopie však přežila. Barevná verze byla považována za ztracenou. Až do roku 1993… (oficiální text distributora)

domirovec

Wau. Milé to bylo, triky, ještě k tomu na svojí dobu, velice pěkné a vychytané. Tohle je ve své podstatě úplně první sci-fi film, který má teda grády. Jenom doufám, že se mi nebude zdát o tom Měsíci, který má fakt nepříjemně vypadající psycho ksichtík. 5/5 ()

bolf!k

Eh, uzasny no, nebyt tech NAVY kocek a uzasnejch ufonu tak bych se ani neusmal, jinak v tom prilis umeni nevidim, spis zrealizovany sen jednoho ,,vizionare´´. ()

JimiH

Nádherný film i po letech. Pro mě jako fanouška Vernea a do jisté míry i Karla Zemana srdeční záležitost. Na úroveň triků i výtvarné stránky jsem nevěřícně zíral. ()

Dm1tr1j

Nemám nič proti tomu dávať vysoké hodnotenia debilinám starým ako Brno len kvôli uznaniu. Ale ako vysvetlíte vy kokoti jebilní vysoké hodnotenia napríklad u Gran Torino a podobných nezmyslov? ()

Stíba

Mistrův nejslavnější snový film, který vstoupil do dějin kinematografie. Od roku 2010 navic existuje i znovu objevená a zrestaurovaná barevná kopie, která vznikla ručním dokreslováním barev do snímků. ()

PEZ

Uzasna predstavivost, skvele triky. Navyse Cesta na Mesiac je velmi mila a vtipna. Vysperkovane rucnym malovanim farieb, cim sa tento film stal prvym farebnym filmom. A este obsahuje ku koncu aj animovane pasaze. Melies predbehol dobu a 60 rokov dopredu snival o tom, ako poletime na mesiac. Jeden z uplne prvych sci-fi filmov, podla dostupnych udajov je sice treti najstarsi, ale urcite je to najstarsi ZNAMY scifi film. BTW starsi je len The Astronomer's Dream tiez od Meliesa a The Mechanical Butcher od Lumiera. Tento je z nich ale definitivne najlepsi. A este jedna poznamka - v roku 2011 vysla digitalne zrestaurovana verzia (teraz uz dostupna na Bluray) s perfektnym originalnym soundtrackom od Air. Odporucam! 10/10 ()

Biopler

Le Voyage dans la lune má ako film sám o sebe neobyčajný príbeh. Méliès ako odplatu plagiátorom zničil kopec svojich filmov, medzi nimi i tento prelomový kúsok. Prelomový z pohľadu doby, hlavne trikov a fantázie. Kdesi v Barcelone sa nájde kópia a nie hocijaká. Rovno farebná, ktorú ručne kolorovali. Pomaly dvadsať ju reštaurujú až sa napokon dočkáme krásneho výsledku. Je to prelomový film na poli sci-fi i filmu ako takého vďaka chytrosti i fantázii režiséra. Ruku na srdce - mnoho užívateľov hodnotí faktory či možnosti, ktoré priniesol film, nie film samotný. Našiel som v ňom chyby, ktoré bolo možné odstrániť. Zároveň však musím pochváliť rozprávanie príbehu, dobrodružstvo i akciu. Už len tá muzika od kapely Air mi k tomuto "starčekovi" akosi neštimuje. ()

Whetley

Taková trochu Vontorovina. Pohádka, která potěší. Raději bych to možná viděl v nekolorvané verzi. Ta mi přijde dost bizarní :D ()

ICTS

Nadčasový snímek, který by měl vidět každý filmový nadšenec. Povedené filmové triky a nad tím, co Méliès dokázal s filmovým materiálem, v tehdejší době je za hranicí mého chápání. ()

Shizle

Do roku 1902 se po skoro celém světě experimentuje s "filmem" jak jen se dá. Bratři Lumiérové a pár dalších nadšenců vytváří nekomerčně a s čistým úmyslem nejrůznější "pra-filmy" vyobrazující běžné činnosti (lidi vycházející z továren, běžící lidi, běžící zvířata, lidi v zahradách, přijíždějící vlaky,...), které ale postrádají veškeré aspekty toho, co my dnes nazýváme filmem. Tyto dokumentární snímky totiž nemají téměř žádný scénář, tudíž žádnou zápletku ani náznak jakéhokoliv děje. Právě proto pro mě osobně s největším pokrokem v kinematografii přichází až francouz Georges Méliès, a to právě v roce 1902 s prvním nedokumentárním sci-fi snímkem, Cestou na Měsíc. Já jsem viděl ručně barevnou verzi filmu, která byla v roce 1993 nalezena na jednom francouzském statku poté, co si všichni mysleli, že je nenávratně ztracená. Po nalezení byla deset let restaurována a následně slavnostně promítána na festivalu v Cannes. K mému překvapení jsem měl při sledování i po neuvěřitelných 122 letech od vzniku filmu husí kůži po celém těle, a to jsem ani nemusel vnímat onen minimalistický příběh. Surrealisticky a snově vypadající prostředí měsíce, které obklopují krásné dobové kulisy, výtečné masky a okouzlující ruční barevnost, je i po takové době zcela odzbrojující ať už svým čistým řemeslem, geniálním nápadem nebo nepředstavitelným historickým významem. A když vezmeme v potaz triky, které zde Méliès použil, nedá se ona zásadnost pro kinematografii popřít ani nijak zjednodušit. + Záběr na měsíc s raketou/patronou v oku je jedním z nejlepších, co jsem kdy viděl. ()

Gardenboy

Sympatické je na tom už len to, že v zárodkoch kinematografie niekto dokáže natočiť takéto dielko s takouto myšlienkou. ()