Cesta na Měsíc

• Francie Le Voyage dans la Lune (více)

V květnu 1902 Georges Méliès natočil film, Cesta na Měsíc. Do kin šel v černobílé a také barevné verzi, ručně kolorovaný. V té době byl považován za celovečerní film – kolem 14 minut – a stal se celosvětovým úspěchem. První blockbuster v historii filmu byl však okamžitě zkopírován a plagován. V roce 1913 se Georges Méliès rozhodl na protest spálit sadu negativů tohoto snímku. Jedna černobílá kopie však přežila. Barevná verze byla považována za ztracenou. Až do roku 1993… (oficiální text distributora)

End3R

Hodnocení v tomhle případě postrádá významu. Asi jako by člověk měl obodovat na přetihvězdičkový škále objev ohně. 'Cesta na Měsíc' je revoluce s velkým R, změna v narativním podání z prostého zachycení skutečnosti do oblastí fantazie a spekulativní fikce. Magnificent voyage ocelovou střelou na Měsíc, Chaplinovská komičnost aktérů, Verneovská atmosféra, bláznivý úlet fantazie k vybuchujícím měsíčňanům, děštníkům měnící se na houby, padání přes okraj Měsíce a hvězdám, které mají tváře manželek cestovatelů. Lumierovský vynález kinematografu využit dokonale - tenhle snímek je něčím doslova 'nadpozemským' ()

nessbeal

Snímok Georgesa Mélièse, nakrútený v roku 1902 (6 rokov po vzniku filmu), Cesta na Mesiac, sa stal Blockbuster vo filmovej histórii, na ktorý sa však časom zabudlo. Roku 1993 filmári objavili jednu farebnú filmovú kópiu, ktorú považovali za stratenú, a tak sa rozbehla jedna z najdômyselnejších a nenákladnějších reštaurátorskú akciu v histórii filmu. Neobyčajná cesta je doplnená Mélièsovou Cestou na Mesiac a vytvára tak výnimočný filmový zážitok pre všetkých milovníkov filmu. ()

TomasKotlant

Z historického a tehdejšího hlediska perfektní, v soudobém kontextu za čtyři. Krásná imaginace, které však trochu chybí detaily. Viděna kolorovaná restaurovaná verze spolu s dokumentem Podivuhodná cesta. *** Ve zkratce: Jan Žižka z Měsíce. ()

Petrus1

Tak asi je potřeba říct, že tenhle film je v podstatě nehodnotitelný. Když už teda nějaké hodnocený, tak jen to nejvyšší, bo jinak to snad ani nejde. To snad uzná každej, kdo není úplnej filmovej barbar. :-) Má to děj - hlavu a patu, dobrej nápad, hezký kulisy, herce… – většinu z toho postrádají i některé dnešní filmy. Tak co byste chtěli víc?! Jediný, co by mohl někdo negativně chápat, je naivita celýho příběhu. Ale krásná naivita. V roce 1902 představa o tom, jak se dostat na měsíc a zase zpátky a jak to tam vypadá byla opravdovou sci-fi a každej si to představoval jinak. No a Méliès nám předvedl tu svoji. Jsem moc ráda, že se nakonec podařilo tenhle film znovu objevit a zachránit i pro budoucí generace, aby si uvědomily, že filmy se vždycky netvořily jen na kompech. Připomíná mi to verneovky pana Zemana (teda Karla Zemana, aby bylo jasno :-D) a vůbec bych se nedivila, kdyby se Cestou na Měsíc nechal při své tvorbě inspirovat…ale pátrat se mi po tom nechce. Nejprve sem si to pustila v černobílé verzi s anglických komentem a českými titulky, ale bylo mi hrozně líto, že nemůžu důkladně sledovat všechny detaily, taxem si to hned na to pustila znovu. Vybrala sem si kolorovanou verzi. Byla bych spokojená jak želva, protože myslím, že víc vynikly jednotlivé maličkosti…ale bohužel k tomu někdo udělat tak příšernou hudbu, že mám chuť ho zabít. Za to ovšem pan Méliès nemůže, takže moje hodnocení to nakonec nijak neovlivní a jsem z téhle pohádky nadále unešena. Jo a vidět to v roce 1902, tak nejen, že budu vykulená z filmu…ale už nikdy nepůjdu na romantickou procházku při měsíčku, protože bych se bála nejen toho jak děsivě vypadá, ale i toho, že mi z něho něco spadne na kokos…na procházky po nocích nechodím sice ani v dnešní době, ale ne proto, že bych se něčeho bála, ale protože sem prostě líná jak veš…to sem ale nepatří :-D Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete "Navzdory surrealistickému nádechu představuje Cesta na Měsíc zábavný a průkopnický film, který dokázal spojit jevištní trikové prostředky s nekonečnými možnostmi filmového média. Kouzelník Méliès se projevuje spíše jako instrumentátor než jako režisér a na podobě filmu se podílel rovněž jako scénárista, herec, producent, jevištní a kostýmní výtvarník i jako kameraman vytvářející zvláštní efekty, jež byly na svou dobu velmi efektní a výpravné." ()

KosiR_ksr

Georges Mélièse považuji za významnou osobnost historie (nebo lépe řečeno zrodu) filmu. Jeho Cesta na Měsíc je pro mne kultovní a srdeční záležitostí, proto jsem rád za zrestaurování této kolorované verze a její zpřístupnění široké veřejnosti. ()

Platom

Na svou dobu naprosto revoluční počin ve filmovém průmyslu, který se sice dnes jeví úsměvně, ale snad každý filmový labužník musí ocenit vyzrálost této dobrodružné čtvrthodinky, jež je dost možná prvním Sci-Fi počinem přeneseným na filmové plátno. ()

Aurus odpad!

Ach jo, mám rád staré filmy jako je například Psycho (1960) ale tohle je fakt velká blbost. Hudba je fakt strašná, lepší by bylo kdyby to bylo i bez hudby. A vžádném případě to není kouzelné, roztomilé ani půvabné jak tady tvrdí Lima. Za mě 0/10. ()

troxor

Píše se rok 1902, Jules Verne je moderním autorem sci-fi, budoucnost lidstva je růžová, díky páře a elektřině člověk sní o cestách do krajin, kam se lidská noha ještě nevydala. A protože takových na Zemi již moc nezbývá, zbývá jediné - nekonečný vesmír... V tomto prvním sci-fi, které bylo kdy natočeno se pohled lidstva nasměruje na beránka, který věrně doprovází naši ovečku Zemi - Měsíc. K cestě tam člověk použije největší div tehdejší techniky - gigatické dělo! A jak vypadá Měsíc? Podobně, jak se tehdejším evropským kolonizátorům zdála Afrika - plná exotických rostlin, podivných živočichů a primitivních domorodců (v tomto Cesta na Měsíc odpovídá plně předsudkům tehdejšího diváka - Evropana o své nadřazenosti ). Jinak je ale film, který založil celý filmový žánr, sám tak vizionářský, že musel tehdejším divákům připadat, jako kdyby sám přišel odněkud z budoucnosti (nebylo to dokonce ani 15 let od natočení prvního filmu vůbec!). Budoucím sci-fi filmům nasadil velice vysokou laťku a myslím, že i mnoha současným trhákům se ho nedaří překonat :) ()

petrrr

Wau, teda pane jo! Nikdy bych nevěřil že tento příběh se vejde do necelých patnácti minut. Možná trochu přeháním, ale jsem opravdu ohromený , tím co před více jak sto lety v začátcích kinematografie dokázal člověk natočit. Tomu se nedá dát jinak než 5* ()

Akana

Když je takováhle roztomilost navíc zaštítěná aureolou historického milníku, kdo by odolal? Předehra k dílům Karla Zemana i ke všem hravým a nezakomplexovaným sci-fi, které následovaly. Kouzelné, vtipné, nepřekonatelné. Tady ta velká filmová sága skutečně začíná ()

optimus0s

K tomuto dílu vzhlížím s úctou, protože to co dokázal Mélies je vážně skvělé dílo, hlavně po grafické stránce. Skvělý začátek kinematografie ()

Hapretor

Nijak to se mnou nepohlo. Ale snaha o invenci a náklonost ke "sci-fi" idee je znatelná. A je to i svým způsobem vtipné. Navíc se musí přihlédnout k roku vzniku. Meliés měl pod čepicí. Nutno uznat. ()

Iwiiik

Tedy řeknu vám přátelé, nic moc! Kamera statická, vizuální efekty mizerné, dialogy nevalné, hudba odfláknutá a zvuk vysloveně špatný. Jedině snad kostýmy a výprava stojí za to, ale barevné kombinace exteriérů mi nesedly. Možná je to tím, že jsem nesehnal 3D verzi, která je znatelně lepší. Naštěstí režisér Georges Méliés vsadil na osvědčenou taktiku, natočit dojemný příběh podle skutečné události, takže určitou hloubku snímek má. ()

Alex24

Parádní záležitost. Už od mala mě zajímalo, co znamená měsíc s jakýmsi nábojem v oku, v jednom z videoklipů kapely Queen. Když jsem pak začal zhruba po dvaceti letech používat CSFD.cz, rozhodl jsem se, že tomu přijdu na kloub. Pátral jsem a pátral, až jsem objevil tohle. Podívat se na tenhle ultrakraťas více po neuvěřitelných 110 letech, vůbec nebyla chyba a já mám radost, když vidím, že tenhle server není plný čtrnáctiletých fracků obdivujících Dwayna Johnsona, kterej mlátí svoje protvníky trámem a říkají mu nástupce Arnolda Schwarzeneggera, ale lidí, co jsou schopní ocenit tu řemeslnou piplačku s jedním z vůbec prvních trikových filmů. Celá zápletka je nesmírně jednoduchá a nemá cenu ji nějak moc rozebírat, ale ocenit se musí především záměr a provedení a ta nesmírně odvážná fantazie lidí, kteří odhadovali, jakže by to vypadalo, kdyby se na Měsíc dostali lidé. No dobře, se skafandry a Měsíčňany byli trochu vedle, ale se vším ostatním to bylo skvěle provedené. Když jsem na to koukal, pořád jsem si opakoval:"A to všechno před 110 lety!". Opravdu už jenom z obdivu jsem tomu musel dát pět hvězd. Není v tom žádná hlubokomyslná věc, nehledám v tom žádné filozofické a rádoby intelektuální závěry, jen pouhý obdiv a uznání, že něco, co vzniklo tak dávno, mě dokázalo na šestnáct minut stopáže okouzlit, pobavit a přemýšlet! Bravo! PS:. Mimochodem nejvíc se mi líbily tríčky se zabíjením Měsíčňanů. Jednoduché, ale maximální!!! ()

Fujara777

Áno: Úžasné, aké rozdiely badať medzi Cestou na Mesiac a povedzme Excelsiorom!, ktorý má na čsfd taktiež výborné hodnotenie. Pritom tieto filmy delí od seba len jeden rok! Cesta je už tvorená niekoľkými zábermi. Film buduje napätie nielen ako celok, ale aj v jednotlivých záberoch. Tie sa taktiež rozvíjajú a obsahujú svoje malé vyvrcholenia. Mélièsov prínos do sveta kinematografie je neodškriepiteľný a popísaný v mnohých múdrych knihách na veľkom počte strán. Rozhodne aspoň tento jeho film sa oplatí vidieť, ale s vedomím, že toto bol jeden z prvých filmov vôbec. Nie: Kvalita záznamov, aj tých zreštaurovaných môže od zhliadnutia odradiť. Takisto kamera je ešte vždy statická. Lenže tak sa vtedy nakrúcalo. Hoci do kín vtedy putovala čiernobiela verzia, odporúčam kolorovanú verziu - viac rozprávkovú. ()