Michael Collins, muž a film, se nemusí hrbit. Muž je hrdina, jehož taktika boje se stala vzorem pro ostatní zápasy 20 století, státník, který sjednal odtržení Irska od Velké Británie, politický mučedník, zavražděný pro velký cíl, za nějž žil a dýchal. Film je epický triumf, „stejně odvážný a upřímný jako Statečné srdce“ (Jack Mathews, Newsday)... (Magic Box)

Indyi

Mám podobné filmy rád a tenhle příběh je tak silnej, že se sám trochu divím, že to nedopadlo na 5*, ale z v tomto případě se nemohu zbavit dojmu, že se z toho potenciálu dalo přeci jen vytěžit ještě trochu něco víc, než jak to ve výsledku dopadlo. ()

Brooks

Životopisný film v jeho najlepšej podobe. Dravý, zahlcujúci informáciami, s naozaj zaujímavým hlavným charakterom a rozprávajúci o dôležitom výseku dejín. A neskutočne zrežírovaný. Jordan mal v 90. rokoch ohromnú formu. Možno trochu skratkovitý a pre ľudí, ktorí sa v danom konflikte aspoň trochu neorientujú a nepoznajú jeho najdôležitejšie postavy (Collins, de Valera), aj neprehľadný. Skvelá herecká zostava. Skvelí Neeson i Rickman, životnú úlohu tu hrá Aidan Quinn. A Elliot Goldenthal tu zložil svoj masterpiece! ()

wege

Když se kácí les lítají třísky, stejně tak jako když se bojuje o nezávislost. Liam má neskutečné charisma, ale zároveň se na tom filmu projevuje doba vzniku, prostě zestárl. Ale IRA v počátcích byla, teda aspoň podle filmu, neskutečně výkonná a efektivní organizace, která díky vedení věděla, co dělat, kdy dělat a jak to dělat. ()

Patches1984

Životopisné a historické filmy se hodnotí blbě. Scénárista mívá obvykle dost svázané ruce, protože s tím, jak se co stalo, se dá v rámci autorské licence hýbat jen odtud potud, a režisér na tom není o moc líp. Takže nakonec nezbývá než hodnotit spíš to, jak se s výzvou popasovali a jak citlivě se tématu zhostili. A Jordan v tomto případě zvládl oboje na jedničku. Odchylky od reálného průběhu událostí tam sice asi jsou, obzvláště na té soukromé úrovni příběhu, ale bez toho by zůstalo u suchého dokumentu. Takhle má film spád a atmosféru, pořád se něco děje, postavy působí skutečně a přitom ne nudně. Velkou zásluhu na tom máí především hvězdné herecké obsazení, kde bych rád vypíchnul vedle Liama Neesona ještě Alana "Snapa" Rickmena, který udělal z De Valery asi většího záporáka, než skutečně byl, ale zase to přispělo k výraznějšímu vyznění konfliktu. 9/10 ()

helrohir

Film je rozsiahla historická dráma zameraná na život jedného zo zakladateľov slobodného Írska. Liam Neeson v hlavnej úlohe dominuje celému filmu a na jeho výkone a charizme je postavený celý film. Samozrejme nielen on podáva oduševnený herecký výkon, ale určite za pozornosť stojí aj Alan Rickmann či Aidan Quinn. Do svojej niečo cez dve hodiny dlhej stopáže sa film snaží narvať čo najviac informácií a scén, aby pokryl všetky dôležité aspekty daných udalostí, čo však v niektorých chvíľach môže pôsobiť nesúrodo. Ono aj tá romantická línia s Juliou Roberts tomu z obsahového hľadiska veľmi nepomáha. A celkovo je dej plný týchto nuáns medzi osobnými problémami a vlasteneckou povinnosťou. Nuž a hudba, kamera či výprava sú prvotriedne remeslo hodné ocenení. 80%. ()

Tichoza

Pěkně natočený film, o dost zajímavé části evropské historie. Corkskej akcent prvotřídní a kvalitní herecké výkony. 85% ()

WUTEN

Liam Neeson se opravdu vtělil do Collinse i s jeho irským přízvukem. Pohled do života Collinse, jeho metody boje, vztahy mezi členy IRA bylo shrnuto docela stručně, jen škoda toho konce. Vůbec celá smrt Collinse je zahalena tajemstvím, nejsou přímé důkazy ani svědci, snad jen vojáci kteří byli v tom konvoji, ale ten konec mohl být mnohem emotivnější, napínavější, zemřel přece jeden z hlavních zakladatelů IRA a bojovníku za nezávislost, totálně chabý konec. Zvuky zbraní otřesný, prostě tohle je rok 1996, když vystřeli z pistole tak to má také nějakou ozvěnu, ten zvuk zní jinak když střílí na ulici nebo v uzavřeném prostředí, hrozně umělé, celkově efekty působí chabě, takže za mě 3*. ()

Chicharron

Excelentní Liam Neeson coby zlý irský terorista bojující proti dobrotivému britskému impériu....ironie.  Trochu akčně laděný snímek o irském boji za svobodu, kde křiváka de Valeru nemohl sehrát nikdo lepší než Alan Rickman. Pět hvězd se zdá pro tento film málo. ()

Dupac

Když vidím revolucionáře, který je zrelaxovaný tak jako Liam Neeson tady, je mi to vždycky podezřelé. A tady má jít o chlapíka, který musí vybojovat samostatnost Irska, ustát milostný trojúhelník s Julií Roberts i za cenu rozbití životního přátelství a rozjet špiónskou akci s kolaborantem od tajných. Kdyby si místo všech těchhle dějových linií Neil Jordan vybral jako leitmotiv soupeření s druhým kohoutem Rickmanem, možná by se v tom našel víc jako režisér vztahových filmů než jako vlastenec. Takhle dám vždycky přednost dvěma mistrovským kouskům, které natočil před Collinsem. ()

BONOBON

Poutavý příběh, který ani na vteřinu nenudí, svižná režie, nádherná hudba a především délka jen něco málo přes dvě hodiny. Co chtít víc? ()

Crtcus

Poměrně poutavý snímek o boji irska za svobodu. Nicméně když jej porovnám s o 10 let novějším The Wind that shakes the barley... oba jsou velice podobné - jak prostředím, dějem, tak i psychologicky. Já bych přesto hodnotil onen Wind jako hodnotnější - Michael mi přišel značně "hollywoodský" - jak herecky, tak často dějově (ona problematika vztahu k Julii je opravdu velice okrajová, nepropracovaná - zkrátka "aby tam byla nějaká ta ženská"). Také mi trochu vadila nevyravnost hudebního doprovodu, irské hudební motivy byly velmi krátké. Pokud jste tento film viděli a neznáte The Wind that shakes the barley, doporučuji shlédnout, i kdyby jen pro srovnání. ()

Misabarry

Nejdřív praští hudba a nepustí. Poté uběhnou 2 hod děje ani nevíte jak. Režisérovo pojetí je úprava, pro hlavu otázek a zvědavost tedy zbývá google a další zdroje interpretací a událostí. Neeson by měl sice hrát mladší postavu, ale je přesvědčivý, u Julie nejprve praští naprostá americkost, až ke konci ji lze trochu uvěřit, Rea je na tyto role dobrý (viz později Vendetta), oddře ty poctivé policajty, Quinna jako herce neznám, Rickmanova postava je v irské historii dosti kontroverzní, podněty jsou třeba i jen z vášnivých diskusí na YT, zaznělo že přízvuk napodoboval strašně, lze shlédnout a slyšet skutečného de Valeru ke stáru. Atmosféru tvoří i barvy filmu, pár vtipných situací se také počítá. Budování samostatnosti je pro každý národ jiné téma, film sice není dokument, ale alespoň otevře nové pole které stojí za to prozkoumat. A civil war je bitch, bratr proti bratru. Trivia: funeral coda měla být ve filmu Heat (1995), jenž skladatel dělal, avšak na poslední chvíli nahrazena Mobyho "God moving across the face of waters", na YT lze dohledat original score with footage, a další filmové spojitosti. ()

JARDAHONDA

Michael Collins, muž a film, se nemusí hrbit. Muž je hrdina, jehož taktika boje se stala vzorem pro ostatní zápasy 20. století, státník který sjednal odtržení Irska od Velké Británie, politický mučedník, zavražděný pro velký cíl, za nějž žil a dýchal. Film je epický triumf, " stejně odvážný a upřímný jako Statečné srdce " ( Jack Mathews, Newsday ) " Už nikdy nenatočím důležitější film," říká vítěz Ceny Akademie Neil Jordan. ()

MrJoda

Bylo to dobré, jenom mi to chvilkama přišlo příšerně uslintané... Trochu kýč. Na to, že je o historický film na doceka dost kontroverzní téma, by se to dalo pojmout víc do hloubky. Ale na představu o historii Irska je to fajn a má to krásnou výpravu. ()

Ajbell

Ako zobrazuje film, M Collins bol mužom akcie a v mnohom sa zaslúžil o zmierenie oboch strán, Írov i Britov. To je síce dôležité, ale slovo, ktoré hýbalo ľuďmi v povstaní, podľa filmu skoro nikdy nepatrilo jemu. Chýbalo mi tu väčšie odkrytie jeho vnútra aj v iných oblastiach ako veliteľ vo vojne, či chvíľky so ženskou. V podaní filmu tak na mňa MC pôsobí ako neistá osobnosť, čo sa jeho vnútra týka. A vďaka tomu nebol film pre mňa až tak zaujímavý. Liam Neeson je však nepopierateľne skvelý herec. ()

Sejkorka

Další z výborných poučných filmů, které člověka přimějou pohrabat se trochu v historii. V tomto případě ne zas tak vzdálené, jen 100 let. Co na tom, že Michael Collins se vlastně terorista, zakladatel IRA. Člověk mu vpodstatě fandí, protože vidí druhou stránku mince. Teror na civilním obyvatelstvu, "estébácké" praktiky místní policie. Ale i nejednotnou opozici, snadné zblbnutí mladých, roli konfidentů atd. Film je nabitý skvělými herci, z těch méně známých zaujme Stephen Rea v roli špiona v policejním sboru. Ten hraje i v jiném Jordanově filmu s tématikou IRA, Crying game. To už se však v pozdější době týká jen Ulsteru. Docela překvapuje Julie Roberts. Byť Američanka, zapadá skvěle do koloritu irských postav. ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Britská říše si vždy koledovala o pořádný výprask." Michael Collins založil Irskou republikánskou armádu - IRA a stál u zrodu jejích teroristických praktik. Tady je však vyobrazen jako sympatický a odvážný lidový hrdina s obličejem Liama Neesona. Člověk mu tady tedy vpodstatě fandí a vidí druhou stránku mince. Přejete mu i tu Julii Roberts. :D Jinak výborný poučný film, který člověka přiměje pohrabat se trochu v historii. Velmi zaujaly autenticky natočené akční scény. - 80%. ()