Michael Collins

Michael Collins

Drama / Životopisný / Válečný / Historický

Velká Británie / Irsko / USA, 1996, 133 min

Neil Jordan u mňa počas LFŠ 2005 jednoznačne bodoval, síce som od neho zhliadol len dva filmy, no u oboch ma svrbela ruka na plné hodnotenie. MICHAEL COLLINS má všetko, čo potrebujete uprostred maratónu viac či menej "festivalových" a (pseudo)artových filmov - hviezdne obsadenie, vašej pozornosti hodný príbeh a hlavne skvelú réžiu (zvlášť scény zachytávajúce vykonávanie "špinavej práce" mi aj vďaka výraznému soundtracku privodili príjemné zimomriavky). Len vám neodporúčam čo len na minútku rezignovať od diania na plátne, môže sa vám to nepekne vypomstiť.(31.8.2005)

Oscar 2 nominace: Kamera, Hudba . . . . . . . . .Zlatý Lev . . .(10.3.2003)

Liam Neeson si rád odskočí natočit film do Irska, nebo o irsku. Tohle je zřejmě jeho nejlepší počin v tomto směru. Je to zajímavá sonda do odboje i prostředí dané doby a daného dění. Líbilo se mi zapojení dobových snímků přímo do filmu, i textové odkazy na události, které se tehdy udály. Julia Roberts se mi v tomto filmu naopak nijak zvlášť nelíbila, přišla mi nějak málo uvěřitelná, tedy postava kterou hrála. Možná nejlepší byl pro mě, ale Aidan Quinn jehoiž postava zažila obrovzké vnitřní boje i rozkoly v životě. Přijde mi, že se postava, kterou hrál na křižovatkách špatně rozhodovala, ale o to působivějí to bylo. 9/10(22.12.2011)

Nejen skvělý film, z nějž jsem se mimo jiné dověděl mnohé o irském problému na Britských ostrovech. Protože jsem skutečné události, které jsou předlohou dramatu, neznal, užil jsem si i notnou dávku napětí. Znovu jsem v duchu tleskal umění Liama Nessona.(24.7.2011)

Doteraz som o Michaelovi Collinsovi nevedela takmer nič, nanajvýš len to, že bol súčasťou histórie vzniku slobodného Írska. Vďaka tomuto filmu som sa o ňom a jeho boji dozvedela podstatne viac a okrem holých historických faktov oceňujem aj pekne spracovanú osobnú rovinu jeho príbehu. Na jednej strane tvrdý bojovník a na druhej strane vnímavý vodca a človek. Film síce nie je typickým štýlom Neila Jordana, napriek tomu však nesklamal... práve naopak!(10.2.2014)

• - Scény zachycující masakr v Croke Parku se natáčely na stadionu Carlisle Grounds, který patří irskému fotbalovému klubu Bray Wanderers. (skudiblik)

• - V roce 1996 na 53. MFF v Benátkách získal Liam Neeson Volpiho pohár za nejlepší mužský herecký výkon. (Rakosnicek77)

• - Tomu Cruiseovi byla nabídnuta role Collinsova vraha. (D3VIL)