Michael Collins, muž a film, se nemusí hrbit. Muž je hrdina, jehož taktika boje se stala vzorem pro ostatní zápasy 20 století, státník, který sjednal odtržení Irska od Velké Británie, politický mučedník, zavražděný pro velký cíl, za nějž žil a dýchal. Film je epický triumf, „stejně odvážný a upřímný jako Statečné srdce“ (Jack Mathews, Newsday)... (Magic Box)

dom156

Je škoda, že tento životopisný film má tak málo hodnocení zde. Jelikož mě příběh chytil za srdce, což by mělo být hlavním produktem u tohoto žánru. Nebudu zde psát romány a rovnou doporučím. ()

Laurent

Skvělý film, výborný námět, scénář, hudba, teror občanské války. Dokonce bych si dovolil tento snímek přirovnat ke Kmotrovi. ()

shyster

Není to vůbec špatný film, ale když to porovnám s Gibsonovým Statečným srdcem, tak mě zamrzí ten nevyužitý potenciál. ()

Streeper

Opět příběh o jednom z řady hrdinů. Liam Neeson ztvárnil Michaela Collinse naprosto přesvědčivě. Podle mě je Liam rozený řečník, věřila jsem mu každé slovo. Samozřejmě film drží skvělé herecké obsazení v čele s Liamem, Aidanem a samozřejmě Alanem Rickmanem a aby obsazení nebylo jen drsného mužského rázu, tak režisér zvolil skvělou Julii Roberts. Musím říct, že Neil Jodan je genius, dokázal napsat a natočit tak skvělý film. Nádherná hudba, akorát dialogů by mohlo být méně, jinak nemám k filmu absolutně nic. ()

C0r0ner

Biografické filmy bývají většinou nudné a jednotvárné, což případ Michaela Collinse není, zejména proto, v jaké době se odehrává a jaké události popisuje. Mohlo to sice být o kus kratší, ale i tak se člověk nenudil a historicky to bylo obohacující. 75% ()

zette

Slusne natoceny historicky film podle skutecnych udalosti. Ne, ze bych byl uplny ignorant, ale k dejinam Irska jsem vicemene lhostejny, podobne jako k tomuto snimku... ()

Juto

Tento film je vynikajúcim stvárnením brutálneho a často nekonvenčného írskeho boja za slobodu. Film má niekoľko veľkých silných stránok. Najväčšou silou je Liam Neeson, ktorý podáva výborný výkon. 8/10 ()

campix

Neil Jordan ve vrcholné formě a po Interview s upírem hlásí návrat domů do rodného Irska a jeho boje o nezávilost. Přiznám se, že tady hisotricky hodně tápu a většina osob a událostí jsou pro mě neznámou. Každopádně Michael Collins je hodně solidně odvedeným historickým životopisem jedné z nejdůležitějších postav boje i irskou nezávislost. Liam Neeson je zde hodně ve formě a Michaela Collinse ztvárnil velmi živelně. Lze rozhodně doporučit nejen zájemcům o tuto tématiku. ()

blitzer

I když o událostech od Velikonočního povstání do smrti Micka Collinse (zakladatele teroristické organizace IRA) mám jen velice povrchní znalosti, tak musím říct, že film mě bavil od začátku až do konce. Přesněji řečeno víc mě bavila druhá půlka, ačkoliv "kmotrovské" vraždy v první půli byly skutečně působivé. Těšil jsem se hlavně na scénu vyjednávání Collinse s britským premiérem Davidem Lloydem Georgem ohledně vzniku samostatného Irska, která ve filmu bohužel nebyla. Děj odehrávající se po návratu Collinse z Londýna a jeho definitvní rozchod s de Valerou, který vygradoval vypuknutím občanské války, mě zaujal nejvíc. Bavilo mě sledovat, jak se Collins vypořádává s nezáviděníhodnou pozicí napůl zrádce - napůl národního hrdiny, která mu víceméně zůstala až dodnes. Zájemcům o tuto problematiku doporučuju taky o deset let mladší snímek Zvedá se vítr. ()

majo25

Námet si žiadal charizmetického herca, ktorým Neeson nesporne je. Leeson je aj najväčším ťahúňom filmu, aj keď nie jediným, preto to celé dokopy funguje tak, ako by malo. Režijne rovnako bravúrne zvládnuté...meno Neil Jordan si musím zapamätať. Dej má väčšinou svižné tempo a dramatický spád, a aj keď sa jedná - z dnešného pohľadu by sme túto bandu mohli označiť ako - separatistov, ktorí neváhajú zabíjať za príslušnosť k tej či onej vlajke, divák si k nim dokáže vytvoriť vzťah. ()

Radiq

To, že do role Irky obsadili Juliu Roberts, bych bral jako urážku irského lidu. Né kvůli tomu, že to je Američanka, ale proto že to je zrovna Julia Roberts. Na konci filmu jsme se dozvěděli, že Michael Collins zemřel ve věku 31 let - zajímavé je, že Liamu Neesonovi jsem tipoval tak 45 let už na začátku filmu (ve skutečnosti měl 43). A Aidan Quinn měl zas smůlu a ostrouhal, když šlo o ženskou (podobně to měl už v Legendě o vášni). Neil Jordan zas jede svoje rodné Irsko a tentokrát nám dá nahlédnout do počátků IRA a další zajímavé milníky irské historie. Osobnost Michaela Collinse si film opravdu zasloužila a můžu říct, že se povedl. Sice se povedl, ale ne natolik, abych jako ne-Ir byl nějak zvlášť unesen... ale koukalo se na to dobře. ()

wafc

Liam Neeson je bezpochyb vynikající herec a můj velkej oblíbenec, ale je znatelně starší než Michael Collins a to poměrně kazí dojem z celého filmu. I přesto všechno je to pořád výbornej film s krásnou britskou angličtinou. ()

Pavlínka9

Mě ten film nepřijde nějak extra úžasný, ale spíš mě tedy udivují dějiny Irska. Jestli si něčím obdobným opravdu prošli, tak to měli hodně dlouho cestu...Zároveň mi to přišlo částečně absurdní a tedy ve výsledku proti sobě stáli Irové a ty masakery - tak to byla síla. To bylo to, co se mi na filmu líbilo nejvíc - ty boje a ta touha něčeho dosáhnout. Herecky mě skvěle překvapil Rhys Meyers :) To jsem koukala a za něj dobrý vstup do "vyššího světa filmu". Sem tam mi to přišlo dost sentimentální (hlavně milostné rozmluvy o tom, jak Collins posílá vzkaz a to znamená, že se mezi tímto krásným milým povídáním zabíjí plno lidí - na tom by nebylo nic neobvyklého, to jsme mnohokrát již viděli, ale tady je to tak lacině natočeno :D ) Bavil mě Aidan Quinn více než Neeson. ()

dANo

Silný príbeh postavený na skutočných udalostiach o vzniku a vodcovi dodnes veľmi "populárnej" armády - IRA. Výborná hudba a herecké výkony. ()

Ravi

Postava tohoto muže, který byl radikálem a zároveň politikem je nadmíru zajímavá právě proto, že o dějinách Irska nám není tolik známo ale jsou historicky velmi hodnotné, co se týče sebeurčení národů v první polovině 20. století. Doporučuji shlédnout Michaela Collinse a poté Krvavou neděli. Film Neila Jordana uchvátí přes svou délkou komplexním a bravurně odvyprávěným příběhem, kde se najde místo na skvělé herecké výkony i dramatickou akci. Není to akční film, ale na své si přijdou milovníci vyprávěných historických dramat. 80% = 4/5 ()

JohnSmith

Asi nejlepší film o irské problematice,jaký jsem viděl. Má to neskutečný spád, je to zajímavé a výborně natočené a k tomu vynikající Neeson. ()